מוטוריקה גסה/ מוטוריקה עדינה אצל ילדים: שיפור/ מילון מונחים מוטוריקל

 

מוטוריקה גסה/ מוטוריקה עדינה/ הגדרה, שיפור, פיתוח, חיזוק, תרגילים... וכן, מילון מונחים

 

מוטוריקה גסה, מוטוריקה עדינה: חיזוק/ שיפור מוטוריקה גסה ו- מוטוריקה עדינה בעזרת כלי טיפול מתקדמים ומדעיים, בשיטת מוטוריקל Adaptive-Load, השיטה המובילה בתחום התפתחות הילד!

פיתוח מוטוריקה גסה, בכלל זה שיפור קואורדינציה, שיווי משקל, חיזוק שרירים, התמצאות במרחב, חציית קו אמצע, ויסות כוח יעיל, שיפור זריזות מהירות ועוד ועוד.. לטובת תפקוד יומיומי יעיל, לטובת רכישת מגוון מיומנויות (למידה מוטורית), תפקוד בבית, בגן/ בביה"ס, תפקוד חברתי יעיל ועוד... שיפור מוטוריקה עדינה, בכלל זה, קואורדינציה עדינה, קינסתזיה, כוח עדין ועוד ועוד.. לטובת פונקציות אורייניות לימודיות (כדוגמת גזירה, כתיבה ועוד..) ותפקוד יומיומי תקין (אכילה, לבישה עצמאית ועוד..).

 

נפתח ראשית ב- הגדרה עבור מוטוריקה גסה/ מוטוריקה עדינה (הגדרות מונחים נוספים לרשותכם בהמשך הדף...):

מוטוריקה גסה (gross motor)- כל תנועת שרירים רחבה. מוטוריקה גסה כוללת תנועות כדוגמת ריצה, טיפוס, קפיצה, בעיטת כדור/ מסירת כדור, גלגול, רכיבה על אופניים וכו'.

מוטוריקה עדינה (fine motor)- תפקוד (מנח ויכולת פעולה) מכוון ורצוני של כל היד והאצבעות. מוטוריקה עדינה כוללת פעולות כדוגמת כתיבה, גזירה, השחלה, דפדוף בספר, כפתור כפתורים, קשירת שרוכים וכו'.

 

לידיעתכם, שיפור מוטוריקה עדינה פעמים רבות כל כך, יבוא לידי ביטוי (ייראה) רק אחרי, או במקביל ל- שיפור/ חיזוק מרכיבי מוטוריקה גסה. כך לדוגמא בהפרעת היפוטוניה אצל ילדים:

טיפול בהיפוטוניה כולל שיפור מרכיבי מוטוריקה גסה, המהווים תשתית חיונית לתפקודי מוטוריקה עדינה. בכלל זה, חיזוק חגורת כתפיים לילדים (חיזוק חגורת הכתפיים לילדים בכיתה א ב או בכל גיל) ויציבותה לצורך הפרדת תנועה יעילה של שורש כף היד והאצבעות/ מוטוריקה עדינה, הענקת בסיס איתן/ תשתית טובה לתפקוד מוטורי עדין יעיל, באופן שיאפשר הפעלת רמת הכוח המתאימה על כלי הכתיבה/ הדף בעת הכתיבה. חשוב מאוד לזכור כי טיפול ב מוטוריקה עדינה, ללא פיתוח כוח ויציבות של חגורת הכתפיים (חיזוק חגורת הכתפיים מוטוריקה עדינה) והגו העליון בהפרעת היפוטוניה בילדים, עשוי שלא להביא לתוצאות הרצויות...

 

 לצורך המחשה, כתיבה והעתקה מהלוח דורשות מהילד יציבות שרירית-מפרקית והפרדת-תנועה נאותה. ילד בעל היפוטוניה ששריריו רפויים ויציבתו לקוייה, יתקשה לייצב את שלד הציר (גו/ עמוד השדרה) כדי להשתמש ביעילות במוטוריקה העדינה (לתפעל את כלי הכתיבה ולכתוב בצורה יעילה). במצב זה, סביר שהילד יפעיל/ יגייס באופן גורף (mass movement) שרירים לא רלוונטיים לטובת הכתיבה, כדוגמת שרירי הזרועות ו-שרירים בחגורת הכתפיים (שרירים שהתמחותם היא לייצר כוח גס, ולא ביצוע פעולות מוטוריות עדינות ומדויקות...) וכן את שרירי המימיקה (שרירי ההבעה), וכל זאת כפיצוי על רפיון שרירים באצבעות הידיים ובשורש כף היד. "פיצוי" מסוג זה, לא רק שאינו תורם כלל לאחיזת כלי הכתיבה ו/או לפעולת הכתיבה, אלא אף מסרבל את הכתיבה, מונע את הדיוק הנחוץ לכתיבת אותיות, יוצר איטיות בכתיבה וכבדות בתנועה (הילד חורט על הדף/ שובר את חוד העיפרון/ מפעיל לחץ רב באחיזת כלי הכתיבה ועוד...), יוצר התעייפות שרירית מהירה של חגורת הכתפיים והזרועות וגורר תסכול רב מצידו של הילד, המלווה בתחושת חוסר-אונים ('התאמצתי כל כך, ויצא לי ציור/ כתב ממש מכוער...'). מקרים רבים כל- כך של לקויות ב מוטוריקה עדינה כאמור, מקורם בכלל ברפיון שרירים/ חוסר איזון שרירי בחגורת הכתפיים והגב ו- יציבה לקויה!

 

שוב ושוב, מגיעים אלינו ילדים שטופלו במשך שנים ב- פיזיותרפיה לילדים, ריפוי בעיסוק לילדים או ספורט טיפולי לילדים/ התעמלות טיפולית לילדים עקב קשיים ב- מוטוריקה גסה/ מוטוריקה עדינה, ילדים החווים קשיים גם כיום, למרות הטיפול הממושך שעברו...

המומחיות שלנו במוטוריקה גסה, מאפשרת לנו לבנות 'תשתית' (בסיס) מוטורית איתנה של יכולות מוטוריות גסות, תשתית המאפשרת תפקוד איכותי ויעיל של מרכיבי מוטוריקה עדינה! במילים אחרות, מוטוריקה גסה משוּלה ליסודות בניין, שבלעדיהם לא ניתן לבנות כלל. על היסודות בונים את הבניין על כל חלקיו (תפקודי מוטוריקה עדינה מגוונים).

הורים יקרים, טיפול נכון/ מתאים אמור להיות תחוּם בזמן, טיפול יעיל אמור להשיג תוצאות משכנעות משבוע לשבוע! שיטת מוטוריקל עושה את העבודה, באופן מקצועי ומהיר!

ראו גם: תשובות לשאלות נפוצות FAQ's

 

 

מוטוריקה גסה/ מוטוריקה עדינה?

מוטוריקה זה מוטוריקל!

 

 

המטריה המוטורית* של מוטוריקל

במוטוריקל מעניקים לכל ילד/ה "מטריה מוטורית" (כלומר, יכולות מוטוריות גבוהות..) המגנה עליהם מפני שלל האתגרים המוטוריים-ספורטיביים-חברתיים הצפויים והבלתי צפויים של הילדות.

גשם/ מָטַר של אתגרים מוטוריים מלווה את תקופת הילדות בעידן המודרני; טורניר משחקי כדור שנחת על הילד/ה בהפתעה (כרעם ביום בהיר) במסיבת יום הולדת ספורט (דבר נפוץ מאוד כיום: יום הולדת ספורט אתגרי, יום הולדת ספורטיבית, מפעיל יום הולדת ספורט) או בהפסקה פעילה/ בקייטנה; טיול רכיבה על אופניים שאורגן ע"י ועד ההורים הכיתתי (ראו לימוד רכיבה על אופניים לילדים), טיפוס על חבלים במצוק במהלך טיול שנתי (חיזוק חגורת כתפיים לילדים), משחק 'כיסאות מוזיקליים' בגן, תחרות ריצה בשיעור התעמלות (שיפור סגנון ריצה) או תחרות הורדות ידיים ספונטנית בשעת ההפסקה (חיזוק חגורת כתפיים לילדים).. ואיננו מדברים על תפקוד מוטורי יעיל הנחוץ כ"כ במצבי חירום, בכלל זה התמצאות במרחב לילדים, שיווי משקל, כוח שרירים (חיזוק שרירים לילדים), זריזות, מהירות, קואורדינציה ועוד...

המטריה המוטורית שלנו מעניקה לילד ביטחון עצמי (חיזוק ביטחון עצמי אצל ילדים), שקט ורוגע נפשי (חוסן נפשי) ומן הסתם, משפרת/ מעלה גם דימוי עצמי (פיתוח דימוי עצמי אצל ילדים) כשהילד/ה יודעים שהמטריה שלהם צמודה אליהם וניתנת לשימוש בכל רגע נתון! (כל אתגר, בעזרת המטריה המוטורית נפתר!)

 

המטריה המוטורית של מוטוריקל  המסייעת בהגשמת ילדוּת שקטה מדאגות :)

 

*המטריה המוטורית ® היא סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!

 

 

ואם רציתם את כל המידע בקיצור?

מוטוריקל - וזה כל השיפור!

 

 

לרשותכם באתר מוטוריקל, מעל 80 דפים העוסקים בהיבטים מגוונים של מוטוריקה גסה ו- מוטוריקה עדינה והצגת כלי טיפול מתקדמים בעלי רציונל מדעי ברור לכל לקות! גלישה מועילה ומעניינת!

 

 

 

 

עניין טכני קצר לפני שנמשיך,

למה לא השקענו יותר בעיצוב האתר?

 

קהל היעד אליו פונה האתר, הוא הורים המחפשים טיפול מקצועי, מדעי ומוביל לילדם (אחת ולתמיד...)! איננו משפרים מוטוריקה גסה/ מוטוריקה עדינה בילדים באמצעות עיצוב גרפי, אנו עושים זאת באמצעות כלים, בעזרת כלי הטיפול המתקדמים מסוגם בעולם!

מטרת האתר אינה להרשים את הגולש באמצעים ויזואליים, אלא להציג דבר אותנטי (אמיתי) ולהביא מידע משמעותי וחיוני, מידע שעשוי לחולל שינוי משמעותי בחיים של בנו/ בתו! שיטת מוטוריקל הינה שיטת טיפול בעלת תוכן אמיתי/ רציונל מדעי ברור (כשתבקרו בדפים השונים תבינו למה כוונתנו...). בזכות כך, רכשה את מעמדה המוביל בתחום התפתחות הילד... כך שלשמחתנו, העיצוב (במקרה שלנו) פחות רלוונטי... (ברוח הביטוי: 'אל תסתכלו בקנקן, אלא במה שבתוכו').

עם זאת, אנו שואפים תמיד ליצור סדר טוב יותר בכמויות המידע המשמעותיות, לטובת נוחות, נגישות ויעילות!

ראו גם: דף התמצאות באתר.

 

אתר מוטוריקל לשרותכם כבר למעלה מעשור (2006-2023)!

 

מוטוריקל הרבה מעבר ל-פיזיותרפיה לילדים/ ריפוי בעיסוק לילדים או ספורט טיפולי לילדים/ התעמלות טיפולית לילדים!

 

 


 

ביקרתם כבר באתרנו החדש? אתר מוטוריקל עובר בימים אלה מתיחת פנים משמעותית ועוולה בהדרגה בפלטפורמה חדשה ומודרנית. אנו שוקדים גם על כך במרץ רב מאחורי הקלעים :)

 

 

 

 

מילון מונחים מוטוריקה גסה/ מוטוריקה עדינה/ אורטופדיה/ יציבה (המילון מתעדכן כל העת..):

 

גיד אכילס קצר אצל ילדים בעיות אורטופדיות בכף הרגל- גיד אכילס מקוצר, עשוי להיות פועל יוצא של מספר גורמים, בהם הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים (הליכה על קצות האצבעות לאורך זמן) עקב רגישות תחושתית ב- כפות רגליים (טקטילית/ מגע), הרגלי יציבה ותנועה שגויים (בקרה תנועתית לקויה אצל ילדים/ העדפת הליכה על קצות האצבעות ואי שימוש בטווח התנועה המלא של הקרסול, שעשויה במשך הזמן ליצור קיצור נרכש בגיד אכילס...), טונוס שרירים גבוה אצל ילדים, קיצור שרירים (triceps surae) נרכש בהפרעת היפוטוניה אצל ילדים, חוסר קונפורמיות, בעיות רגשיות או בעיות נוירולוגיות כגון שיתוק מוחין (cp)..

 

גיד אכילס קצר אצל ילדים: קיצור גיד אכילס אצל נער בן 14 המטופל במוטוריקל. הקיצור המשמעותי בא לידי ביטוי בין היתר בדפוס של הליכה על קצות האצבעות (בתמונה זו: עמידה סטטית).

 

 

 

גמישות (flexibility)- היכולת לבצע תנועות גוף בהיקף תנועה מלא של המפרקים, גמישות תקינה חשובה הן לתפקודי מוטוריקה גסה, מוטוריקה עדינה והן ל יציבה. ראו גם: תרגילי גמישות לילדים, שיפור גמישות בילדים.

 

דומיננטיות (dominance)- העדפה קבועה להשתמש באיבר (יד, עין, רגל ואוזן) מצד אחד של הגוף, לביצוע פעולות מסויימות. לרוב בני האדם יד (וגם עין ואוזן) דומיננטית. העדפת היד אצל רוב הילדים מתפתחת לקראת גיל 5 וחשיבותה בכך שמאפשרת תפקוד יעיל של כל אחד מצידי הגוף (ימין ושמאל) ובנוסף, תיאום דו ידני.

 

דו- צדדיות/ בי לטרליות (bilaterality)- יכולת תיאום של שני צידי הגוף, הימני והשמאלי. נחלק לשניים: תיאום בילטרלי סימטרי ו-אסימטרי:

תיאום בילטרלי סימטרי- שתי הגפיים (ידיים או רגליים) מבצעות אותה פעולה, עפי"ר מוטוריקה גסה: זריקת כדור ותפיסתו, דחיפת רהיט כבד ב- 2 הידיים, ניתורים על 2 רגליים ועוד..

תיאום בילטרלי א-סימטרי- מצב בו שתי הידיים יכולות לבצע, כל אחת בנפרד, פעילות שונה (הן מוטוריקה גסה והן עדינה). שילובן של הפעילויות מביא להשגת התוצאה הרצויה: סגירת רוכסן (ריץ'-רץ')- כף יד אחת מותחת כלפי מטה/ מצמידה את המכנס, בעוד השנייה רוכסת את הרוכסן; כף יד אחת אוחזת דף נייר ומסובבת אותו בעוד השנייה אוחזת מספריים וגוזרת צורת עיגול בנייר..

 

דימוי/ מושג הגוף (Body image/ concept)- מושג קרוב ל- סכמת גוף, מידע המאוחסן במוח, הכולל הכרה בגבולות הגוף, יכולות תנועתיות ועוד. המידע מתקבל ממערכות התחושה השונות (בהן מערכת תחושה עמוקה, מערכת טקטילית, ויזואלית) ומתעדכן כל העת.

 

דיספרקסיה (dyspraxia)- דיספונקציה במערכת העצבים המרכזית, עקב כשל בארגון של הקלט הסנסורי, דבר הפוגע ביכולת התכנון המוטורי (Praxis) בעיקר במצבי תנועה דינמיים (הילד תלוי בפעולתו בגורמים משתנים, כדוגמת תנועת כדור משתנה במגרש בעת משחק כדורגל, בה בעת שהילד בעצמו והשחקנים האחרים אף הם בתנועה).

 

היפוטוניה (hypotonia)- רמת טונוס שרירי* בעת מנוחה, הנמוכה מהממוצע. הפחתה בטונוס השריר באה לידי ביטוי במיעוט תנועות, מנחים יציבתיים חריגים, התנגדות מופחתת לתנועות פסיביות וטווח תנועה עודף במפרקים. להיפוטוניה השלכות הן על המוטוריקה הגסה והן על העדינה. למידע נוסף לחצו על אחד מקבוצת הקישורים הבאה: היפוטוניה בילדים טיפול בהיפוטוניה היפוטוניה טיפול, היפוטוניה אצל ילדים היפוטוניה וגמישות יתר  גמישות יתר אצל ילדים גמישות יתר ילדים  גמישות יתר במפרקים גמישות יתר של המפרקים היפוטוניה קשה היפוטוניה קלה טונוס שרירים נמוך טונוס שרירים נמוך אצל ילדים מתח שריר נמוך מתח שרירים נמוך או לחצו כאן לקריאת מאמר היפוטוניה.

*טונוס שרירים (muscle tone)- טונוס מוגדר כהתנגדות של שריר להארכה פסיבית או מתיחה. מקור ההתנגדות יכול להיות התמדה (אינרציה) פיזיקלית, כיווץ שריר רפלקסיבי ו/או, קשיחות אלסטית (מכנית) פנימית של השריר ורקמת החיבור. טונוס השריר אינו גורם סטטי; הוא משתנה בין אנשים ובתוך אותו אדם בזמנים שונים ובמצבים שונים.

 

היפרטוניה (hypertonia)- מתח שרירים גבוה המקשה על ביצוע תנועות. הגוף נוקשה וקיים קושי בהפרדת תנועות, דבר היוצר סרבול מוטורי, קושי בתפעול חפצים ושבירת חפצים עדינים, עקב הקושי בויסות כוח ושימוש בכוח מוגזם. למידע נוסף:  טונוס שרירים גבוה אצל ילדים מתח שרירים גבוה מתח שריר גבוה טונוס שריר גבוה טונוס שרירים גבוה טיפול טיפול בהיפרטוניה.

 

הפרדת תנועות - היכולת להשתמש בכל אחד מחלקי הגוף בנפרד, באופן עצמאי ומכוון. הפרדת תנועה יעילה מצביעה על בקרה גופנית סנסו-מוטורית (חושית-תנועתית) תקינה.

 

הרגלי יציבה - מנח גוף שגרתי שהילד/ נער מסגל לעצמו בעת הימצאות במנח סטטי (עמידה/ ישיבה/ שכיבה) או בעת תנועה (הליכה/ ריצה). הרגלי יציבה נכונים חשובים ביותר בגיל הילדות ובגיל הצמיחה לגובה, ועשויים לשמר עצמם עד גיל הזיקנה. מאידך, הרגלי יציבה לא נכונים/ הרגלי יציבה שגויים, עלולים לשנות תבניות תנועה ויציבה תקינות ולהחיש שינויים מבניים/ ניווניים בשלד...

 

התמצאות במרחב (spatial orientation)- מוגדרת כיכולת לנוע לעבר מטרה במרחב שאדם קבע אותה מראש לעצמו. ראשיתה של התמצאות במרחב מתחילה אצל הילד בתפיסת גופו כנקודת המוצא אל העולם שמסביב לו. תפיסת הגוף כוללת ראשית את הכרת חלקי הגוף השונים, הבנת היכולת התפקודית של אברי הגוף ובהמשך גם הכרה ביחסים דינמיים בין שני צידי הגוף (התפתחות הצידיות) והכרה במימדי הגוף (גבולות הגוף). תפיסת כוח הכובד וזיהוי כיוון כוח המשיכה (נוסף על התפתחות הצידיות), מאפשרים לילד ללמוד את הכיוונים השונים ולפתח את סכמת גופו (ראו הגדרה למושג סכמת גוף בדף זה...). לחצו למידע נוסף התמצאות במרחב התארגנות במרחב

 

מה הכיוון הנכון?

 

התנתקות מהקרקע- יכולת תנועתית ורגשית חשובה ביותר, העומדת בבסיס רוב מיומנויות היסוד (מוטוריקה גסה) אותן ירכוש הילד בשלבי התפתחותו המוטורית (כדוגמת ריצה, ניתורים על 2 רגליים ורגל אחת, דהרות ודילוגים, קפיצה בחבל, קליעת ניתור או חסימה במשחק כדורסל..). יכולת פונקציונלית זו, המהווה אם כן תנאי הכרחי לרכישת מיומנויות יסוד משמעותיות, מתחילה להתפתח כבר בינקות (החל מגיל 16-20 חודשים). ייתכנו סיבות רבות לקשיי התנתקות מהקרקע (כדוגמת פרונציה בכף הרגל) והיעדר אבחון וטיפול בגיל צעיר ייגררו סרבול מוטורי סרבול תנועתי

 

ויסות כוח מוגדר כארגון הכוח בהתאם לעוצמה המדויקת בפעולה (מוטוריקה גסה/ מוטוריקה עדינה), או היכולת להשקיע את מידת הכוח המתאימה לדרישות המשימה/מטלה בה הילד מתנסה (בין היתר, היכולת להתאים את רמת הכוח למאפייני החפץ אותו הילד מתפעל...). לחצו למידע נוסף.

 

זריזות- היכולת לנוע במהירות ובקלות במרחב. כך לדוגמא, הנעה מהירה של היד אל עבר חפץ שנשמט מהאחיזה, לפני שיגיע אל הקרקע (דבר המחייב גם קשר עין יד/ קואורדינציה עין יד תקינה).

 

 

חוסר ביטחון ביחס לכוח הכובד (gravitational insecurity) - ילד הסובל מתופעה פיזיולוגית זו, עשוי לחוש פחד מוגזם או בחילה/ הקאות (תגובת יתר של מע' העצבים הסימפטטית) כל אימת שכפות רגליו מתנתקות מהקרקע או כתוצאה משינויים במנח הגוף ביחס לכוח הכובד, שינויים פתאומיים במהירות התנועה או בכיוון התנועה. ילדים כאלה יראו הימנעות מטיפוס על מתקנים (מתקני גובה בגן השעשועים, מגלשות, נדנדות, קרוסלות ועוד..) ויפגינו תגובות חרדה קיצוניות עקב היחשפות לגירויים "מאיימים" מבחינתם (באופן סובייקטיבי כמובן, ככה הגירויים מתפרשים במוחו של הילד הסובל מ- gravitational insecurity).

 

חציית קו אמצע* (crossing midline)- תנועות של הידיים, רגליים או עיניים מעבר לקו האמצע* של הגוף, מבלי לערב חלק אחר של הגוף בפעולה. לדוגמה, היכולת לכתוב בעזרת יד ימין, בצד שמאל של הדף, כשהמחברת מונחת בו האמצע של הגוף, מבלי להפנות את הגו לצד שמאל (כשהגוף, למעט היד הכותבת, נותר סטטי). לחצו כאן למידע נוסף.

*קו אמצע (midline)- קו תיאורטי, המחלק את הגוף באופן סימטרי לשני צדדים, ימין ושמאל.  

 

טונוס שרירים (muscle tone)- טונוס מוגדר כהתנגדות של שריר להארכה פסיבית או מתיחה. מקור ההתנגדות יכול להיות התמדה (אינרציה) פיזיקלית, כיווץ שריר רפלקסיבי ו/או, קשיחות אלסטית (מכנית) פנימית של השריר ורקמת החיבור. טונוס השריר אינו גורם סטטי; הוא משתנה בין אנשים ובתוך אותו אדם בזמנים שונים ובמצבים שונים.

 

יציבה (posture) - מנח של איברי הגוף האחד ביחס לשני, וכולם ביחס לבסיס התמיכה; סה"כ היחסים בין חלקי הגוף. יציבה/ שיפור היציבה תלוי בשלוש מערכות מרכזיות: שלד, שרירים, מע' העצבים, ומושפעת מגורמים תורשתיים, התנהגותים, גדילה והתפתחות וכן גורמים אישיותיים- נפשיים.

 

יציבות שרירית-מפרקית (muscle co-contraction)- מושג המבטא את הקשר שבין מע' השרירים והשלד והוא הפונקציה שמשרתים השרירים בייצוב השלד, בדומה למיתרים המעגנים תורן/ עמוד גבוה באופן אנכי ויציב. כל מיתר (כבל) מושך את התורן לכיוון שונה וסך כל הכוחות ('מומנטים') שהמיתרים מייצרים כל אחד לכיוונו ('שקול הכוחות') מייצב את התורן איתן על מקומו, כנגד הרוח וכוחות חיצוניים אחרים. באופן דומה פועלים השרירים בגוף, הממלאים תפקיד של הפיכת הגוף ליותר יציב, יותר מבני ופחות 'נוזלי' או פחות 'נמרח'/ 'floppy'. ילד בעל יציבות מפרקית-שרירית נאותה, מסוגל לשמור על יציבות שלד הציר (מרכז הגוף) בעת מיומנויות מוטוריות עדינות כדוגמת כתיבה, גזירה והשחלה. אותו ילד מסוגל לשמור על יציבות ציר הגוף בעת רכיבה על אופניים ולהניע את ההגה בחופשיות בעזרת ידיו (הגו היציב מאפשר לידיים 'מרחב תמרון'). מידע נוסף תמצאו בדפים השונים באתר (דף היפוטוניה בילדים טיפול בהיפוטוניה טונוס שרירים נמוך מתח שרירים נמוך | חיזוק שרירים | לימוד רכיבה על אופניים לילדים | לימוד רולר בליידס לילדים ועוד..).

 

ישיבת w אצל ילדים: מנח רגליים הפוך מזה הקיים בישיבה מזרחית: ירכיים מצויות בסיבוב פנימה ושוקיים בולטות לצדדים, ברוב המקרים מסובבות כלפי חוץ/ external torsion of tibia. מניסיוננו הקליני הרב, ישיבת w ילדים (שבאה פעמים רבות על רקע היפוטוניה אצל ילדים) לאורך זמן מפחיתה את הצורך (החשוב כ"כ) בהתמודדות של שרירי הגו עם כוח הכובד (פחות מאמץ שרירי החיוני כ"כ לילדים בעלי גמישות יתר..). ישיבת w (באופייה נחשבת לישיבה מקבעת...) מפחיתה גם את ההתנסות בפיתוח תגובות שיווי משקל ותגובות הגנה (תגובות מוטוריות-עצביות חשובות מאוד להמשך החיים..) ומקשה על ייזום תנועות מעבר לקו האמצע (התפתחות יכולת חציית קו אמצע). ואם לא די בהשלכות המוטוריות השליליות, ישיבת w יוצרת עומסים על מפרקי הברך והירך (עפי"ר, סיבוב פנימה בעצם הירך, Femoral anteversion וסיבוב כלפי חוץ בשוק, tibial torsion), עומס על רצועות (medial colateral ligament) ועשויה להוביל גם למנח אורטופדי לקוי של רגלי x (רגלי איקס), וגם פרונציה של כף הרגל (כלקות משנית/ לקות מפצה). מסיבות אלה ואחרות, עליכם כהורים לעורר את תשומת ליבם של הילדים, להימנע מהימצאות ממושכת באותה ישיבת w בעייתית.

 

היפוטוניה, חגורת הכתפיים אצל ילדים- חיזוק מהיר (!) במבחר אדיר של כלים במוטוריקל

ישיבת w אצל ילדים (בתמונה זו, אצל ילד בן 9 המטופל במוטוריקל) בעלת השלכות מוטוריות, יציבתיות ואורטופדיות שליליות לאורך זמן...

 

 

כוח (muscle strength)- כוח מבטא את היכולת לשאת משאות כבדים או לבצע עבודה קשה במשך זמן קצר, לדוגמא, הרמת/ דחיפת רהיט כבד. לכוח השרירים חשיבות מכרעת הן לאיכות החיים והן בהקשר של התמודדות במצבי חירום. ראו גם: חיזוק שרירים לילדים, חיזוק חגורת כתפיים לילדים, חיזוק שרירי הידיים לילדים, חיזוק שרירי הרגליים לילדים

 

 

כוח מתפרץ- מושג הקשור לתפקודי מוטוריקה גסה. היכולת להפיק כוח במהירות מקסימלית (היכולת 'לגייס' מספר מקסימלי של *יחידות מוטוריות/ סיבי שריר, במינימום זמן). כך לדוגמה, בעת התחלת רכיבה על אופניים, או בעת רכיבה בעלייה תלולה/ בתוואי שטח חולי או הררי, וכן בעת מעבר פתאומי מרכיבה איטית לרכיבה מהירה (שינוי מהירות...), או במעבר מרכיבה במישור לטיפוס בעלייה. כוח מתפרץ מסייע בעת הזינוק לריצה קצרה (כמו ריצת 100 מ', או 60 מ') להשיג מהירות מקסימלית בפרק זמן קצר, או בעת ניתור מהרצפה אל סלע גבוה/ אל גדר אבן גבוהה... ראו גם: לימוד רכיבה על אופניים לילדים לימוד אופניים לילדים ללמוד לרכוב על אופניים לימוד רכיבה על אופניים תל אביב לימוד רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר לימוד נסיעה על אופניים  ובהקשר הנוכחי, אם התקנאתם מעט, הסירו דאגה! נוכל לסייע גם לכם/ לכן ולהפוך את חוויית הרכיבה למשפחתית.... לחצו: לימוד רכיבה על אופניים לנשים ׀ לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים ׀ שיפור סגנון ריצה לרוץ נכון

*יחידה מוטורית (motor unit): עצב מוטורי (הנקשר לשריר) וסיביי השריר אותם הוא מפעיל (מכווץ).

לידיעתכם, שיטת מוטוריקל מציעה כלים מדעיים מתקדמים לשיפור הכוח השרירי והכוח המתפרץ של ילדכם (ראו גם: חיזוק שרירים חיזוק שרירים לילדים שרירים רפויים רפיון שרירים רפיון שרירים אצל ילדים חיזוק חגורת כתפיים לילדים חיזוק חגורת הכתפיים לילדים בכיתה א ב חיזוק חגורת הכתפיים מוטוריקה עדינה חגורת כתפיים חלשה שרירים חלשים).

 

כוח שרירים- כוח מבטא את היכולת לשאת משאות כבדים או לבצע עבודה קשה במשך זמן קצר, לדוגמא, הרמת/ דחיפת רהיט כבד. לכוח השרירים חשיבות מכרעת הן לאיכות החיים והן בהקשר של התמודדות במצבי חירום.

 

 

מוטוריקל - חלשים בגרפיקה, מובילים במוטוריקה!

 

(וגם ביציבה ואורטופדיה...)

 

 

 

כישור השריר (muscle spindle) - קולטנים שתפקידם להבטיח בקרה מדויקת לכיווץ השריר (קישור בין העומס המוטל על השריר ועוצמת ההתכווצות הנדרשת ממנו). שרירים האמונים (אחראים) על ביצוע תנועות מדויקות, כדוגמת שרירי האצבעות ושרירי גלגל העין, מכילים מס' רב של כישורי שריר (muscle spindle). ילד הסובל מתת תחושה (לקות ב- ויסות חושי תחושה עמוקה) ישתמש לעיתים באחיזת עיפרון מאומצת (ויחרוט על הדף), לצורך קבלת משוב תחושתי מתנועות מפרקי ידו במהלך הכתיבה. ל- כישור השריר תרומה רבה ל- ויסות כוח תקין.

 

 

כפות רגליים פונות פנימה (toe in position)-

בעיות אורטופדיות בכף הרגל- כף רגל פונה פנימה, הינו מצב יציבתי לקוי הנגרם לעיתים עקב:

 

כפות רגליים פונות פנימה אצל ילד בן 8, גם בשל מנח/ מבנה metatarsus adductus של כף הרגל עצמה.

 

 

כפות רגליים פונות החוצה (toe out position)-

בעיות אורטופדיות בכף הרגל- כפות רגליים פונות החוצה (כף רגל פונה החוצה), הינו מצב יציבתי לקוי, פחות שכיח ממצב כפות רגליים פונות פנימה, הנגרם לעיתים עקב:

 

 

כף רגל שטוחה/ כפות רגליים שטוחות/ פלטפוס (pes planus)-

בעיות אורטופדיות בכף הרגל- כף רגל שטוחה/ קשת כף רגל שטוחה/ פלטפוס (flat foot), מצב בו הקשת האורכית* (longitudinal arch) בכף הרגל נמוכה מהנורמה, מצב היוצר שטח מגע גדול של כף הרגל עם הקרקע. כפות רגליים שטוחות עשויות להופיע על רקע:

  •  ליקוי מבני בעצמות כף הרגל,

  •  גמישות יתר ברגליים/ גמישות יתר במפרקים (גמישות רצועות התומכות במפרקי כף הרגל, כדוגמת רצועה הנקראת spring ligament, או בשמה המלא: plantar calcaneonavicular ligament),

  •  גמישות יתר/ חופש תנועה במפרק subtalar joint,

  •  חולשה בקבוצות שרירים שונות, כדוגמת tibialis posterior או כהפרעה משנית למצב פרונציה של כף הרגל (pronated foot) במצב של נשיאת משקל (לקות המכונה גם פלטפוס גמיש)... כף רגל שטוחה עשוייה ליצור בעיה פונקציונלית/ תפקודית בשיווי משקל, לשבש דפוסי הליכה נכונה או ריצה נכונה (יכולת דחיפה של הקרקע ו/או בלימת זעזועים מופחתת) ובנוסף להשליך באופן שלילי על היציבה...

. למידע נוסף, לחצו: פלטפוס טיפול.

 

פלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ברגל אצל ילדים טיפול בפלטפוס אצל ילדים/ מבוגרים, פלטפוס ברגל טיפול פתרון כף רגל שטוחה

 

 

למידה מוטורית (motor learning)- תהליך שבו משיג הלומד שליטה חדשה בביצוע התנועה הגופנית, כתוצאה מאימונו ומהפעלתו של הגוף. יש להבחין בהבדל הקיים בין תהליך זה, לבין השיפור הקשור לתהליכי גדילה והתפתחות טבעיים.

 

מהירות- היכולת לבצע תנועה/ רצף של תנועות בפרק זמן קצר. כך לדוגמא, ריצת 60 מ'.

 

 

מנגנון גולג'י (Golgi tendon \ organ) - רצפטור בשריר הרגיש למתיחה/ גורם אפרנטי המעורב עם בקרה ומשפיע על טונוס השרירים. אברון/ מנגנון גולג'י הוא קולטן המצוי בצומת שבין השריר והעצב (Neuromuscular junction). בעת שהשריר מתכווץ בפעולה מוטורית כלשהי, מתקבל במע' העצבים מידע מאותו אברון לגבי מידת המתח בשרירים. כאשר עומס מוגזם מוטל על השריר, אברון גולג'י גורם לשריר להרפות, כדי למנוע המשך מתח (טונוס) מוגזם. במילים אחרות, מטרת מנגנון גולג'י להבטיח שעוצמת התכווצות השריר לא תחרוג מהמגבלות המכניות שלו, גורם הגנה פיזיולוגי חשוב מאוד בתפקוד השרירים!

 

 

מערכת טקטילית (מערכת המגע/ tactile system)- מערכת המגע והתחושה מעבירה למוח מידע תחושתי (דרך רצפטורים/ קולטנים המצויים בעור), בנוגע לטמפרטורה (חום/ קור), סוג המרקם אותו אנו חשים (מחוספס/ חלק), סוג החומר (מתכת/ עץ/ בד) וטיבו (נוקשה/ רך). המערכת הטקטילית נחלקת לשתי תת-מערכות: מערכת הגנתית ומערכת הבחנתית. תפקוד תקין פירושו איזון בין 2 המערכות. כאשר קיים חוסר איזון, נראה תופעות כגון רגישות יתר תחושתית (Tactile Defensiveness) או מהצד השני של המתרס, תת רגישות תחושתית (tactile hyposensitivity).

 

סיבולת לב ריאה (cardiovascular capacity\ endurance)- מרכיב חשוב ומרכזי בשמירה על הכושר הגופני ועל הבריאות. סיבולת לב ריאה הינה מדד המבטא את יכולת האדם להתמיד במאמצים תת מירביים לאורך זמן. במישור התעסוקתי, סיבולת לב ריאה טובה מאפשרת לעוסק במלאכה פיזית להתמיד ללא לאות ולזה העוסק בעבודה משרדית, להיות מרוכז ולא לבצע טעויות. מחקרים מצביעים על כך שהשיעור של מחלות לב וכלי דם ואפילו הסיכון לחלות בסרטן נמוך באופן משמעותי בקרב אנשים בעלי סיבולת לב ריאה גבוהה. כמו כן, הוכח כי ככל שעולה רמת הכושר הגופני, כן קלה יותר ההתמודדות עם גורמי הסיכון למחלות לב ואף קל יותר להשתקם לאחר מחלה או ניתוח.

 

 

סיבולת שרירית (muscle endurance)- יכולת של שריר או קבוצת שרירים לחזור על פעולה, שאינה בהכרח קשה, פעמים רבות במשך היום ללא התעייפות. לדוגמא, היכולת להתמיד ב- רכיבה על אופניים מהווה מדד לסיבולת שרירי הרגליים (נוסף על סיבולת לב ריאה), יכולת להתמיד במשחק מטקות ים, מהווה מדד לסיבולת שרירי חגורת הכתפיים וידיים..

 

 

 

סכמת גוף (body scheme)- מהי סכמת גוף? ובכן, סכמת גוף היא מעין 'מפה' של הגוף כפי שמצטיירת במוח (מושג קרוב ל- דימוי הגוף), ומהווה בסיס לתפקודו היעיל. סכמת גוף אינה מושג סטטי, אלא תהליך דינמי/ משתנה, נלמד/ נרכש ומתעצב כל העת, בעיקר בתקופות של צמיחה מהירה לגובה (ילדות/ גיל ההתבגרות) וכן היריון וזקנה (בעת שמיקום מרכז הכובד שלנו משתנה) ותתפלאו, אפילו בעקבות טיפול תמים לעקירת שן* או לאחר גיבוס אחת הרגליים עקב נפילה ושבירת עצם הירך ויכולנו למנות דוגמאות רבות נוספות לשינויים בגוף המהווים טריגר לעדכון של סכמת הגוף.

אותה סכמת גוף כוללת מידע על:

  • היחס בין האיברים,

  • כמות הכוח הנדרשת לפעולה מסוימת,

  • רמת הגובה שעל הילד להרים את רגליו כדי לטפס במדרגות של מתקן בגן המשחקים,

  • אינפורמציה בנוגע למרחק- לכיוון- ולמהירות שעל הילד להושיט את ידו כדי לתפוס כדור קטן הקופץ מולו על הקרקע וכו'...

סכמת גוף תקינה נבנית ע"י תפקוד תקין של מערכות החוש הבאות ותיאום (אינטגרציה) בניהן: מע' המגע והתחושה, שיווי משקל, מע' תחושה עמוקה ומע' הראייה. התנסויות וקליטת גירויים מגוונים במערכות אלה מרגע הלידה, מאחסנות במוח מידע רב על איבריי הגוף ואופן פעולתם בתבניות תנועה שונות להן אנו נדרשים במהלך החיים.

*לאחר עקירת שן, סכמת הגוף חייבת להתעדכן, כדי שנוכל לתכנן את אברי הפה (בעיקר לשון) לצורך לעיסה יעילה.

 

פרונציה של כף הרגל הינה מנח לא תקין של הגפיים התחתונות, המתבטא במנח אלכסוני של גיד אכילס וקריסה פנימה/ יתר פרונציה בקרסול (במפרק subtalar joint). כלומר, כפות הרגליים 'שוקעות' פנימה (Pronated feet/ pes valgus) בשל רפיון/ גמישות יתר בקרסול/ גמישות של רצועות (Ligaments /מעין חוטים המחברים בין העצמות, בעיקר רצועה הנקראת spring ligament, או בשמה המלא: plantar calcaneonavicular ligament) וכן גמישות יתר ברגליים/ גמישות יתר במפרקים (joint hyperlaxity), דבר הגורר ביטול/ הפחתה של הפונקציה הביומכנית (החיונית כ"כ בכף הרגל) המכונה 'מנוף קשיח'/ 'rigid-lever'. הכוח האנכי בו מנסה הילד להשתמש לשם דחיפת הקרקע והתנתקות ממנה, נספג במפרקים ומתבזבז! (למידע נוסף אודות התנתקות מהקרקע: ילד לא קופץ).

 

פרונציה בכף הרגל אצל ילדים (Pronated feet)/ כפות רגליים במנח יתר פרונציה משמעותי, אצל ילד בן 5.5 בעל גמישות יתר שטופל במוטוריקל. המנח האלכסוני של גיד אכילס מודגש (*מנח נורמלי הינו מנח אנכי!)

 

 

צידיות (laterality)- הכרה ביחסים דינמיים בין שני צידי הגוף (ימני ושמאלי). צידיות מציינת העדפה תנועתית של צד אחד של הגוף על פני תנועתיות בצידו האחר (כגון העדפת כתיבה ביד אחת, בעיטה ברגל אחת וכו').

 

קו אמצע (midline)- קו תיאורטי, המחלק את הגוף באופן סימטרי לשני צדדים, ימין ושמאל. למידע נוסף: חציית קו אמצע חציית קו אמצע כתיבה חשיבות חציית קו אמצע התפתחות חציית קו אמצע חציית קו אמצע אצל ילדים שיפור חציית קו אמצע אי חציית קו אמצע

 

 

קואורדינציה מוטורית (coordination)- ביצוע הרמוני ויעיל של תנועה בהתייחס לזמן ולמקום, תיאום בין חלקי הגוף ושליטה בדרגות חופש. מנגנון המאפשר להשתלט על תנועות מורכבות ולבצע מיומנויות. ראו גם: קואורדינציית עין יד/ תיאום עין יד/ קשר עין יד, תיאום עין רגל, מסורבלות מוטורית סרבול מוטורי הילד המסורבל סרבול תנועתי קואורדינציה ילדים שיפור קואורדינציה קואורדינציה הגדרה

 

קואורדינציה יציבתית (posture related coordination) ברמה המעשית-טיפולית (להבדיל מהמשמעות האוטונומית של postural control) הינו מושג שטבענו כחלק מפיתוח שיטת מוטוריקל. ניתן להגדירו כיכולת לתאם באופן מהיר ויעיל (וגם, מוּדע) בין אברי הגוף (גו-גפיים-אגן-ראש), להבין את היחס הנכון בניהם ולשלוט בדרגות החופש (שליטה במפרקים השונים) כדי להגיע למנח זקוף בחלל (בכלל זה, היכולת לבצע התאמות יציבתיות יעילות כתגובה לשינוי תנוחה/ שינוי מיקום מרכז הכובד). ילד הסובל מקואורדינציה יציבתית נמוכה, ינסה למשוך את הצוואר לאחור/ את הראש או הכתפיים למעלה (ומגוון תנועות שגויות נוספות...) או שינסה לבצע מס' תנועות נכונות בו-זמנית (קואורדינציה מוטורית), אך ללא הצלחה (כל אלה בניסיון להזדקף). בהיעדר קואורדינציה יציבתית נאותה, ניסיונותיו עשויים להיות עקרים, לא מועילים ולעיתים אף מזיקים!

 

קינסתזיה (kinaesthesia)- תחושת התנועה המודעת, לגבי מנח גופנו, תנועתו ותנועת איבריו. המערכת מחברת מידע על הכיוון והעוצמה של התנועה, מהירותה ומידת הכוח המופעלת ע"י השרירים. לתחושה הקינסתטית תורמים מוליכים מהעור, מהשרירים, הגידים והמפרקים, מחוש הראייה ומע' שיווי המשקל גם יחד. היכולת הקינסתטית משפיעה על למידה מוטורית וביצוע מוטורי, על תכנון תנועה וזיכרון תנועתי. ראו גם: המערכת הפרופריוצפטיבית בהמשך הדף!

 

שיווי משקל (balance)- היכולת לשמור על מצבו או עמדתו של הגוף, תוך תיאום עצבי- שרירי. שיווי המשקל נחלק לדינמי (לדוגמה, התקדמות עקב בצד אגודל על קורה מוגבהת מהקרקע) וסטטי (לדוגמה, עמידה על רגל אחת). שיווי משקל תקין מסייע בלימוד ויישום מגוון רחב של מיומנויות, כדוגמת   לימוד רולר סרפר (לימוד החלקה על רולר סרפר/ לימוד רכיבה על רולר סרפר/ לימוד נסיעה על רולר סרפר) |  לימוד סקייט בורד (לימוד סקייטבורד לימוד רכיבה על סקייטבורד לימוד סקיטבורד)

 

דוגמא לתרגיל מערכתי בשיטת 'מוטוריקל' ('Adaptive-Load'), הכולל את המרכיבים המוטוריים הבאים: שיווי משקל • תיאום עין-רגל כפול • הפרדת תנועה (יד אחת יציבה, לעומת היד השנייה המובילית...) • תיאום בין היד לרגל (תיאום יד רגל) באחיזת הקביים  • תכנון תנועה, התמצאות במרחב התארגנות במרחבאומדן גובה ותפיסת עומק (הרמת הרגל בהתאם לגובה המקל* הנאחז ע"י אייל) • תחושה עמוקה/ תחושה התנועה/ המערכת הפרופריוצפטיבית  (צורך בהרמת כל רגל לגובה שונה-בגלל הקביים) • 'יציבות שרירית מפרקית' (הסבר המושג בדף היפוטוניה בילדים היפוטוניה) של חגורת הכתפיים (אחיזת ה'גלידה' באופן יציב-דבר הדורש גם תחושה עמוקה תקינה) ועוד... (*צבענו את המקל בתמונה התחתונה בצבע בולט, כדי להדגיש אותו).

 

 

שרשרת קינמטית - עקרון ביומכני הקיים בגופנו, לפיו כל תנועה בסגמנט אחד של הגוף משפיעה על הסגמנטים האחרים הקשורים אליו. כך לדוגמא, קריסה של כף הרגל פנימה/ מנח פרונציה בכף הרגל אצל ילדים עשוי להוביל גם למנח רגלי איקס אצל ילדים (רגלי איקס טיפול).

 

מערכת תחושה עמוקה/ המערכת הפרופריוצפטיבית / פרופריוספטיבית (proprioception)- מערכת המספקת לנו (באופן לא מודע) את תחושת התנועה בחלל של אברי הגוף השונים ואת אופן פעולתם, ומהווה בסיס לפיתוח התנועה המודעת והמכוונת של גופנו (הקינסתזיה). קולטני המערכת נמצאים במפרקים, בגידים ובשרירים. תנועת המפרקים, התכווצות השרירים ומתיחת הגידים מועברים ע"י הקולטנים אל המוח, וכך מתקבל המידע על חלק הגוף המופעל ועל תנועתו. מערכת תחושה עמוקה בעלת משקל מכריע בבקרה מוטורית, למידה מוטורית ו- תכנון תנועה. לפיכך, קשיים בתחושה עמוקה ישליכו כמעט על כל תפקודי היומיום! (לידיעתכם, בדיקת תחושה עמוקה במוטוריקל נעשית בעת אבחון מוטורי | אבחון מוטוריקה גסה | אבחון מוטוריקה עדינה| אבחון בעיות מוטוריות).

לידיעתכם, ילדכם יהנה מ- גרייה פרופריוצפטיבית עניפה במוטוריקל, לטובת פיתוח שיווי משקל, טיפול בהיפוטוניה, פלטפוס טיפול, למידה מוטורית, ועוד...

 

 

תכנון תנועה (praxis)- היכולת הנלמדת לתכנן, לארגן ולבצע רצף של תנועות מתואמות, כדי להתמודד עם פעולה חדשה ולא מוכרת. לתכנון תנועה דרושה סכימת גוף תקינה, בד בבד עם קוגניציה (חשיבה). ראו גם: קשיים בתכנון תנועה/ קושי בתכנון תנועה | דיספרקסיה מוטורית  דיספרקסיה התפתחותית טיפול דיספרקסיה

 

*מוצאים את דף מוטוריקה גסה/ מוטוריקה עדינה/ מילון מונחים רלוונטי/ משמעותי? נודה על המלצתכם... לִחְצוּ על הסמל 1+ (לא זמין כרגע לגולשים בדפדפן Firefox):

 

҉       ҉       ҉

 

שיטת מוטוריקל- הצגה ב'גלריית המומחים' בערוץ 2 

 

שיטת מוטוריקל-  הצגה בתכנית -'מהיום דיאטה' בערוץ 10 

 

 

 

 

 

הצגת שיטת מוטוריקל- מאמרו של אייל ציוני בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים (Israeli journal of Pediatrics) גיליון פב' 2011

 

 

כיצד הפכה שיטת מוטוריקל לקונספט מוביל בתחום התפתחות הילד? הדף הבא יספק את התשובות:

שיטת מוטוריקל- שורה של תגליות מדעיות מובילות!   |   אייל ציוני - כרטיס ביקור מדעי!

 

 

 

מחפשים פיזיותרפיה לילדים, ריפוי בעיסוק לילדים, ספורט טיפולי לילדים/ התעמלות טיפולית לילדים/ טיפול בתנועה לילדים?

 

 

מוטוריקל- ידע מדעי מוביל בתחום התפתחות הילד!

 

 

 

 

שיפור מוטוריקה גסה, מוטוריקה עדינה, לרשותכם גם הדפים הרלוונטיים הבאים (מסודרים ע"פ נושאים בסדר א-ב):  

 

אבחונים: אבחון מוטורי אבחון פסיכומוטורי אבחון בעיות מוטוריות אבחון מוטוריקה גסה אבחון מוטוריקה עדינה אבחון מוטורי מוטוריקל אבחון מסורבלות מוטורית בעיות במוטוריקה גסה בדיקת תחושה עמוקה אבחון יציבה אבחון ליקויי יציבה אבחון בעיות גב

 

אוטיזם: טיפול בתנועה לילדים אוטיסטים pdd בתפקוד גבוה, פי די די נוס, פי די די בתפקוד גבוה, פי די די אצל ילדים, asd אוטיזם, asd בתפקוד גבוה

 

אורטופדיה: טיפול בבעיות אורתופדיות לילדים טיפול בבעיות אורטופדיות טיפול בבעיות אורטופדיה בעיות אורטופדיות בילדים בעיות אורטופדיות בברך בעיות אורטופדיות בכף הרגל בעיות אורטופדיות אצל ילדים בעיות בכף הרגל ילדים בעיות בכף הרגל והקרסול בעיות אורטופדיות נפוצות בעיות אורטופדיות כף רגל  גיד אכילס קצר אצל ילדים גיד אכילס קצר גיד אכילס מקוצר קיצור גיד אכילס קיצור בגיד אכילס קיצור גיד אכילס בילדים גיד אכילס קצר טיפול הארכת גיד אכילס הארכת גיד אכילס אצל ילדים פרונציה של כף הרגל פרונציה כף רגל היפר פרונציה יתר פרונציה בכף הרגל קריסה של כף הרגל, קריסה של קשת כף הרגל, כף רגל קורסת פנימה, קריסת כף הרגל, קריסת כף רגל, קריסת כף רגל טיפול, קריסת כף הרגל, קריסת כף הרגל פנימה, קריסת כפות רגליים, קריסת קשת כף רגל קריסה פנימה של כף הרגל טיפול קריסת קרסול קריסת קרסול פנימה קריסת קרסול ילדים קריסה פנימית קריסת קרסוליים קריסת קרסול טיפול קריסה של כף הרגל פנימה קריסת כף רגל ילדים קריסת כפות רגליים ילדים צניחת קשת כף הרגל השטחה של כף הרגל קשת כף רגל שטוחה חיזוק קשת כף הרגל פרונציה טיפול פרונציה של כף הרגל טיפול פרונציה בקרסול פרונציה בקרסול טיפול פרונציה ברגל פרונציה בכף הרגל אצל ילדים פרונציה בכף הרגל אצל מבוגרים גמישות יתר בקרסול בדיקת פרונציה/ פרונציה בדיקה פרונציה בכף הרגל (pronated feet) קשת נמוכה בכף הרגל חיזוק קשת כף הרגלוארוס ברגל הלוקס ולגוס טיפול  יישור ברכיים, רגלי X רגלי איקס (genu valgus) רגלי איקס טיפול רגלי איקס בילדים מבנה רגליים איקס רגלי איקס טיפול, כף רגל נוטה פנימה בהליכה הליכה עם הרגל פנימה רגליים פונות פנימה ילדים, כפות רגליים פונות פנימה אצל ילדים, כף רגל פונה פנימה, כפות רגליים פונות פנימה הליכה עם רגליים פנימה כף רגל נוטה פנימה (pigeon toe intoeing toe in position), כפות רגליים פונות החוצה, כפות רגליים פונות החוצה טיפול, כפות רגליים פונות החוצה ילדים, כף רגל נוטה החוצה טיפול, כף רגל נוטה החוצה בהליכה הליכת צ'רלי צ'פלין רגליים עקומות כלפי חוץ (toe out position), תיקון רגליים עקומות, רגליים עקומות ילדים רגליים עקומות אצל ילדים כפות רגליים עקומות אצל ילדים רגליים עקומות טיפול רגליים עקומות אצל מבוגרים הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים הליכה על קצות האצבעות ילדים, הליכה על קצות האצבעות טיפול  אורתופדיה ילדים הליכה על קצות האצבעות אורטופדיה ילדים הליכה על קצות האצבעות טיפול בהליכה על קצות האצבעות פלטפוס טיפול בפלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ברגל, פלטפוס ברגל אצל ילדים, פלטפוס ברגל אחת, פלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ילדים, פלטפוס ברגל טיפול, פלטפוס ילדים כף הרגל, פתרון פלטפוס ילדים, פתרון לפלטפוס ילדים, פלטפוס טיפול, פלטפוס דרכי טיפול, פלטפוס בכף הרגל פלטפוס בכף הרגל טיפול, כאבים פלטפוס ברגל, כאבים בגלל פלטפוס, כאבים בכף הרגל פלטפוס, מדרסים פלטפוס, מדרסים לפלטפוס, כפות רגליים שטוחות, כף רגל שטוחה רגל שטוחה פלטפוס כף רגל שטוחה אצל ילדים, כף רגל שטוחה טיפול  כף רגל שטוחה בדרגה קשה אך גמישה, כף רגל שטוחה בדרגה קלה. בדרגת חומרה קלה מאוד, כף רגל שטוחה בילדים, כף רגל שטוחה ילדים, כף רגל שטוחה בדרגה קלה, כף רגל שטוחה בדרגה קלה. בדרגת חומרה קלה מאוד, (pes planus / flat foot), פשיטת יתר בברכיים, פשיטת יתר בברך, יישור יתר בברך, יישור יתר של הברך יישור יתר בברכיים, יישור יתר של הברכיים, יישור יתר ברך, נעילת ברכיים, נעילת ברכיים לילדים נעילת ברך / genu recurvatum  אורטופדיה בעיות כף רגל וקרסול אורטופדיה בעיות ברכיים רגלי o, רגלי o טיפול, תיקון רגלי o, מה זה רגלי o, אורטופדיה ילדים רגלי o, רגלי או, רגלי או אצל ילדים, טיפול ברגלי o, מדרסים בעד ונגד  forefoot varus  rearfoot varus קריסה חיצונית של כף הרגל כאבים בכף הרגל אצל ילדים כאבים בכף הרגל ובקרסול כאבים בכף הרגל בבוקר כאבים בכף הרגל ילדים כאבים בכף הרגל לאחר ריצה כאבים בכף הרגל טיפול כאבים בכף הרגל לאחר מנוחה כאבים בכף הרגל בדריכה

 

 

איטיות: התנהלות איטית אצל ילדים  ילד איטי ילד איטי מאוד ילד איטי וחולמני ילד איטי בכיתה  קשיי התארגנות אצל ילדים טיפול בקשיי התארגנות קשיי התארגנות בבוקר ילד לא מהיר איטיות בכתיבה ילד איטי בכתיבה כתיבה איטית אצל ילדים  קשיי התארגנות בבוקר קשיים בהתארגנות בכיתה שיפור מהירות אצל ילדים שיפור מהירות איטיות בתנועה שיפור זריזות  שיפור מהירות תגובה שיפור זריזות רגליים שיפור זריזות ידיים  שיפור זריזות מהירות פיתוח זריזות פיתוח מהירות פיתוח מהירות וכוח מתפרץ

 

אימון כושר אישי: מאמן כושר אישי לילדים (אימון כושר אישי לילדים, אימון כושר גופני לילדים, פיתוח כושר גופני לילדים, מדריך כושר אישי לילדים, שיפור כושר גופני לילדים מאמן כושר אישי לילדים ברעננה  מאמן כושר אישי לילדים בהרצליה מאמן כושר אישי לילדים בכפר סבא מרכיבי הכושר הגופני מאמן כושר אישי לנערות

 

גמישות: תרגילי גמישות לילדים שיפור גמישות לילדים

 

דימוי עצמי: חיזוק ביטחון עצמי בילדים, שיפור יכולות חברתיות, חיזוק ביטחון עצמי לילדים, חיזוק ביטחון עצמי אצל ילדים, שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים, שיפור ביטחון עצמי לילדים, פיתוח ביטחון עצמי, איך לחזק לילד את הביטחון העצמי פיתוח דימוי עצמי אצל ילדים, טיפוח דימוי עצמי, חיזוק דימוי עצמי אצל ילדים, חיזוק דימוי עצמי בילדים, דימוי עצמי פעילות, דימוי עצמי בגיל ההתבגרות דימוי עצמי נמוך, העלאת דימוי עצמי אצל ילדים, שיפור דימוי עצמי אצל ילדים, שיפור דימוי עצמי נמוך שיפור דימוי גוף שיפור דימוי הגוף מקובלות חברתית, דימוי עצמי, ילד עדין, ילד לא חברותי, ילד לא מקובל בכיתה, ילד לא מקובל בחברה, ילד לא מקובל חברתית, ילד לא מקובל בגן,ילד חסר חברים, איך לעזור לילד מבחינה חברתית, איך לעזור לילד להיות מקובל, ילד חסר ביטחון עצמי, שיפור דימוי עצמי, דימוי עצמי נמוך אצל ילדים, דימוי עצמי נמוך בקרב ילדים ילד ללא חברים, ילד בלי חברים, ילד שאין לו חברים, איך לעזור לילדים לרכוש חברים, ילד דחוי בכיתה, ילד דחוי בגן, איך לעזור לילד לרכוש חברים בגן, כיצד לרכוש חברים בבית הספר, לילד אין חברים בבית הספר, איך עוזרים לילד לרכוש חברים, איך להיות מקובל בחטיבה, איך להפוך למקובל בחטיבה, איך להיות מקובלת ביסודי, טיפול בילדים דחויים, ילד ללא חברים, ילד שלא רוצה חברים, ילד שלא משחק עם חברים, ילד לא משחק עם חברים, ילד שאין לו חברים בגן, טיפול בילדים דחויים מעמד חברתי בכיתה, הצלחה חברתית, ילד לא ספורטיבי, ילד לא אוהב ספורט, ביטחון עצמי בגיל ההתבגרות, איך לחזק ביטחון עצמי אצל ילדים, איך להקנות לילד בטחון עצמי, הערכה עצמית אצל ילדים, ביטחון עצמי אצל בני נוער, דימוי עצמי נמוך טיפול, דימוי עצמי נמוך בגיל ההתבגרות, דימוי עצמי בקרב מתבגרים, ביטחון עצמי נמוך טיפול, חוסר ביטחון עצמי בגיל ההתבגרות, חוסר ביטחון עצמי אצל ילדים, בניית דימוי עצמי אצל ילדים, דימוי עצמי נמוך אצל ילדים טיפול, חיזוק הדימוי העצמי, בניית ביטחון עצמי אצל ילדים, איך מחזקים ביטחון עצמי אצל ילדים, איך לפתח ביטחון עצמי אצל ילדים, איך לבנות ביטחון עצמי אצל ילדים, חוגים לחיזוק הביטחון העצמי
 

היפוטוניה: היפוטוניה hypotonia היפוטוניה ילדים היפוטוניה בילדים אבחון היפוטוניה מה זה טונוס שרירים נמוך היפוטוניה תסמינים תסמיני היפוטוניה היפוטוניה סיבות השפעות היפוטוניה היפוטוניה אוטיזם טיפול בהיפוטוניה טיפול בהיפוטוניה לילדים היפוטוניה טיפול בילדים טיפול בטונוס שרירים נמוך היפוטוניה טיפול היפוטוניה אצל ילדים טונוס שרירים נמוך אצל ילדים  טונוס שרירים נמוך טיפול טונוס שרירים נמוך היפוטוניה וגמישות יתר גמישות יתר אצל ילדים גמישות יתר ילדים גמישות יתר במפרקים גמישות יתר של המפרקים  מתח שריר נמוך מתח שרירים נמוך  ישיבת w ילדים ישיבת w אצל ילדים  ילד נמרח  ׀ רפיון שרירים קושי בעמידה קושי בעמידה והליכה קושי בעמידה ממושכת יציבות שרירית מפרקית יציבות פרוקסימלית

 

היפרטוניה:  היפרטוניה – טונוס שרירים מוגבר היפרטוניה טונוס שרירים גבוה אצל ילדים טונוס שרירים גבוה טיפול בטונוס שרירים גבוה מתח שרירים גבוה מתח שריר גבוה טונוס שריר גבוה טונוס שרירים גבוה טיפול טיפול בהיפרטוניה  טונוס שרירים גבוה ילדים, טונוס שרירים מוגבר, טונוס שרירים מוגבר ילדים, טונוס שרירים גבוה בילדים היפרטוניה בילדים

 

הכנה לכיתה א': הכנה לכיתה א מוטוריקה עדינה הכנה לכיתה א מוטוריקה הכנה מוטורית לכיתה א' מוכנות לכיתה א מוטוריקה הכנה לכיתה א'

 

הפעלות ימי הולדת/ אירועי ספורט: הפעלות לימי הולדת לילדים הפקת יום הולדת יום הולדת הפעלות ארגון ימי הולדת לילדים ימי הולדת ספורט אתגרי מסיבת סוף שנה הפעלות לסוף שנה מפעילים לסוף שנה  ארגון ימי הולדת לילדים יום הולדת ספורט יום הולדת ספורטיבי יום הולדת ספורט לילדים הפעלת יום הולדת ספורט הפעלות יום הולדת ספורט יום הולדת ספורטיבית

 

הפרדת תנועה: הפרדת תנועה הפרדת תנועות מהי הפרדת תנועה הפרדת תנועה באצבעות הפרדת תנועה אצל ילדים הפרדת תנועה לילדים הפרדה תנועתית תנועות מראה, הצפה מוטורית  over flow תנועת מראה תנועות מראה

 

השמנת יתר: השמנת יתר אצל ילדים השמנת יתר ילדים טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים טיפול בהשמנת יתר השמנה בילדים bmi גבוה השמנה אצל ילדים השמנה אצל ילדים קטנים בעיות השמנה אצל ילדים בעיית השמנה אצל ילדים השמנה בטנית אצל ילדים השמנת יתר בקרב ילדים השמנת יתר בילדים השמנת ילדים פעילות גופנית לילדים עם עודף משקל עודף משקל בילדים עודף משקל אצל ילדים טיפול בילדים עם עודף משקל טיפול בעודף משקל טיפול בעודף משקל אצל ילדים טיפול בילד שמן

 

התמצאות במרחב: התמצאות במרחב התארגנות במרחב התארגנות הגוף במרחב כיוונים במרחב התמצאות במרחב כיוונים תפיסה ויזו מרחבית התמצאות במרחב ילדים התמצאות במרחב לילדים התמצאות יעילה במרחב  התמצאות במרחב ובזמן התמצאות במרחב כיוונים אומדן מרחק קושי באומדן מרחק אי התמצאות במרחב חוסר התמצאות במרחב בעיית התמצאות במרחב תפיסה מרחבית אצל ילדים שיפור תפיסה מרחבית קושי בתפיסה מרחבית לקות בתפיסה מרחבית תפיסה מרחבית לקויה

 

התנתקות מהקרקע: שיפור יכולת הניתור שיפור יכולת הניתור לילדים איך ללמד ילד לקפוץ לקפוץ על רגל אחת שיפור יכולת הניתור בכדורסל שיפור ניתור לגובה שיפור הניתור שיפור הניתור כדורסל שיפור הניתור וכוח מתפרץ שיפור הניתור לילדים שיפור הניתור ילדים שיפור הניתור עם חבל שיפור גובה קפיצה איך לשפר את הקפיצה לגובה שיפור קפיצה לגובה באיזה גיל מתחילים לקפוץ פיתוח יכולת התנתקות מהקרקע קפיצה על רגל אחת לימוד קפיצה על רגל אחת קפיצה על רגל אחת אצל ילדים ילד בן 3 לא קופץ ילד לא קופץ ילד בן שנתיים לא קופץ  פרונציה קלה פרונציה בקרסול pronated feet

 

ויסות כוח: ויסות כוח אצל ילדים ויסות כוח ויסות כוח בגיל הרך | ויסות תנועה ויסות תנועתי

 

 

חוג מוטוריקה גסה: חוג מוטורי לילדים חוג ספורט מוטורי חוג ספורט מוטורי לילדים חוג מוטורי חוג מוטוריקה גסה חוג מוטוריקה עדינה

 

 

חציית קו אמצע: חציית קו אמצע חציית קו אמצע כתיבה חשיבות חציית קו אמצע התפתחות חציית קו אמצע חציית קו אמצע אצל ילדים שיפור חציית קו אמצע אי חציית קו אמצע

 

יציבה: קיפוזיס טיפול בעיות יציבה ילדים, יציבה לקויה אצל ילדים יציבה לקויה טיפול בעיות יציבה אצל ילדים בעיות יציבה אצל מבוגרים גב כפוף אצל מבוגרים גב לא זקוף בעיות יציבה בעמוד השדרה בעיית יציבה בעיות יציבה ליקויי יציבה ליקויי יציבה אצל ילדים טיפול בליקויי יציבה טיפול בבעיות גב טיפול בבעיות גב עליון יישור עמוד השדרה יישור קיפוזיס בעיות גב ועמוד השדרה ארגונומיה שינה טיפול ביציבה לקויה בעיות יציבה בגיל ההתבגרות, לקות יציבה יציבה לקויה (בעיות גב אצל ילדים יציבה לא נכונה שיפור היציבה שיפור יציבה ילדים  גב כפוף  גיבנת בגב גב כפוף אצל ילדים  גב כפוף בגיל ההתבגרות  בעיות יציבה  קיפוזיס קיפוזיס גבית  קיפוזיס גבי  קיפוזיס בגב קיפוזיס בולט  קיפוזיס מוגבר  דרכי טיפול בקיפוזיס  קיפוזיס אצל ילדים  יציבה קיפוטית יציבה נכונה יציבה נכונה ילדים יציבה נכונה בהליכה ישיבה נכונה במשרד  ישיבה נכונה מול מחשב יציבה נכונה ישיבה עמידה הליכה  יציבה ותנועה קיפוזיס קל  לקויות יציבה  עמידה רפויה יציבה רפויה כתפיים שמוטות כתפיים שמוטות אצל ילדים כתפיים שמוטות קדימה איך ליישר גב כפוף יישור גב עליון איך ליישר כתפיים שמוטות טיפול בכתפיים שמוטות כתפיים שמוטות טיפול עמידה כפופה  תיקון גיבנת  כאבי גב יציבה לקויה  יציבה קיפוטית  דרכי טיפול בקיפוזיס  אי נוחות בצוואר צוואר כפוף גיבנת בצוואר  טיפול בגב כפוף  טיפול בקיפוזיס קואורדינציה יציבתית איך לעמוד נכון  קיפוזיס שוירמן מחלת שוירמן טיפול מחלת שוירמן ילדים Scheurmann’s disease Scheurmann’s kyphosis  פרסטזיה טיפול בקע דיסק  פריצת דיסק פיזיותרפיה לקיפוזיס |  לורדוזה מותנית  לורדוזיס מותנית, לורדוזיס מותני מוגבר, היפר לורדוזיס גב תחתון היפר לורדוזיס צווארי טיפול בהיפר לורדוזיס לורדוזיס פיזיולוגי מוגבר לורדוזיס  לורדוזיס מותני, לורדוזיס יתר, לורדוזיס טיפול, היפר לורדוזה, קמר מותני, לורדוזיס אצל ילדים רזה עם בטן בולטת, טיפול בלורדוזיס, טיפול בלורדוזה, לורדוזה מוגברת, לורדוזיס צווארי היפר לורדוזיס לומברי יישור לורדוזיס צווארי, יישור לורדוזיס גב, יישור לורדוזיס טיפול, יישור לורדוזיס מותני יישור לורדוזיס מותנית יישור לורדוזיס צווארי טיפול, לורדוזה בגב, קימור מותני מוגבר, הקשתת יתר בגב, לורדוזה מותנית מוגברת  לורדוזיס ילדים, היפר לורדוזיס, היפר לורדוזיס טיפול, היפוך לורדוזיס צווארי, טיפול בלורדוזה מותנית בטן בולטת אצל ילדים סיבוב אגן לפנים קשת בגב תחתון חגורה ליישור הגב חגורת גב להליכה זקופה חגורה ליישור הכתפיים רצועה אורטופדית ליישור כתפיים חגורת יישור גב,חגורת גב לגב זקוף, שיטות טיפול בבעיות גב  איך לעמוד זקוף, שמירה על גב זקוף, איך ללכת עם גב זקוף, איך לעמוד זקוף, איך ללכת זקוף, איך להתרגל ללכת זקוף, איך ללמוד ללכת זקוף, איך אפשר ללכת זקוף סימן שאלה בגב הליכה כפופה הליכה כפופה אצל ילדים הליכה שפופה הליכה ויציבה נכונה עמידה לא יציבה עמידה לא זקופה שיפור יציבה התעמלות לבעיות גב תיקון יציבה איך ליישר את הגב איך אפשר ליישר את הגב איך לזקוף את הגב איך מיישרים גב כפוף  כיצד ליישר את הגב יישור גב כפוף גב עקום טיפול גב עקום גיבנת בעורף טיפול איך אפשר להוסיף גובה, איך להוסיף גובה הוספת גובה איך לשפר גובה תוספת גובה איך להיות גבוהה יותר איך להיות גבוה יותר איך אפשר להיות גבוה יותר איך להיות יותר גבוה איך לא להיות נמוכה  איך אפשר להוסיף גובה  בעיית גובה אצל ילדים בעיות גובה אצל ילדים גורמים המשפיעים על היציבה שרשרת קינמטית הגדרה

 

 

לקויות כתיבה: דיסגרפיה, דיסגרפיה טיפול, לקות כתיבה- דיסגרפיה, לקות כתיבה, טיפול בדיסגרפיה, לקויות כתיבה, לקויות למידה, לקות למידה מוטורית, טיפול בקשיי כתיבה, ליקויי כתיבה טיפול, קשיי כתיבה אצל ילדים, דיסגרפיה קשיי כתיבה, דיסגרפיה מוטורית, שיפור כתב היד אצל ילדים, קושי בכתיבה אצל ילדים, קושי בכתיבה, קשיים בכתיבה, בעיה גרפו מוטורית, דיסגרפיה גרפו מוטורית, לקות גרפו-מוטורית, קושי גרפומוטורי שיפור הכתיבה אצל ילדים טיפול בקשיי כתיבה

 

 

לקויות מוטוריות: לקויות מוטוריות לקות מוטורית ליקויים מוטוריים טיפול בבעיות מוטוריות הפרעות מוטוריות הפרעות מוטוריות בילדים הפרעות מוטוריות אצל ילדים בעיות מוטוריות אצל ילדים בעיה מוטורית בעיות מוטוריות שיפור אינטליגנציה תנועתית

 

מוטוריקה גסה/ עדינה: מוטוריקה גסה מוטוריקה עדינה (מוטוריקה גסה אצל ילדים/ מוטוריקה עדינה אצל ילדים  בעיות מוטוריקה ילד עם בעיות מוטוריות טיפול בבעיות מוטוריקה גסה בעיה במוטוריקה גסה בעיות במוטוריקה גסה בעיות מוטוריקה גסה בעיה במוטוריקה גסה בעיית מוטוריקה עדינה בעיות במוטוריקה עדינה בעיות במוטוריקה עדינה אצל ילדים בעיות מוטוריות בידיים  שיפור יכולות מוטוריות מרכיבי מוטוריקה גסה תיאום בילטרלי

 

נוירולוגיה: שיקום פגיעות נוירולוגיות שיקום נוירולוגי ילדים | דיסטוניה ילדים דיסטוניה טיפול

 

 

נפילות אצל ילדים: נפילות ילדים נפילות בקרב ילדים נפילות מרובות אצל ילדים נפילות אצל ילדים נפילות חוזרות אצל ילדים ילד נופל הרבה ילדים שנופלים הרבה ילד נופל כל הזמן

 

 

סגנון ריצה/ הליכה: שיפור סגנון ריצה ריצה נכונה איך לרוץ נכון לרוץ נכון ריצה נכונה כף רגל שיפור סגנון ריצה ילדים שיפור סגנון ריצה לילדים  שיפור יכולת ריצה שיפור מהירות ריצה לילדים שיפור מהירות ריצה בכדורגל סגנון ריצה נכון טכניקת ריצה נכונה ריצה מגושמת ריצה נכונה טיפים ריצה נכונה למתחילים יציבה נכונה בריצה שיפור סגנון הליכה שיפור הליכה  הליכה נכונה כף רגל דריכה נכונה על כף הרגל תיקון תבניות הליכה, דריכה לא נכונה הליכה גרירת רגליים גרירת רגליים גרירת רגליים ילדים שינוי תבניות הליכה שינוי תבנית הליכה ריצה מסורבלת  שיפור טכניקת ריצה שיפור מהירות ריצה שיפור כושר ריצה שיפור זמן ריצה  הליכה כפופה הליכה לא זקופה קואורדינציה בהליכה הליכה מסורבלת הליכה לא סימטרית הליכה לא נכונה הליכה לא נכונה אצל ילדים הליכת טרנדלנבורג  גוף מתנדנד בהליכה trendelenburg gait

 

סרבול מוטורי: סרבול מוטורי התפתחותי: דף התמצאות וריכוז נושאים ('תוכן עניינים') סרבול מוטורי ילדים מסורבלות מוטורית סרבול מוטורי סרבול גופני סרבול תנועתי סרבול תנועה סרבול בתנועה dcd טיפול אבחון dcd מי מאבחן dcd  שיפור קואורדינציה לילדים שיפור קואורדינציה ילדים קושי מוטורי לקות קואורדינציה קושי בקואורדינציה קשיים בקואורדינציה אינטגרציה בין חושית אינטגרציה סנסומוטורית אינטגרציה סנסורית אינטגרציה חושית מהי אינטגרציה סנסורית  קשיים בתכנון תנועה ילד תלותי ילדים תלותיים קואורדינציה פיתוח קואורדינציה שיפור קואורדינציה שיפור קואורדינציה מוטורית קואורדינציה ילדים קואורדינציה לילדים איך לפתח קואורדינציה שיפור קואורדינציה אצל ילדים אימון קואורדינציה לילדים אימון קואורדינציה אימוני קואורדינציה לילדים קואורדינציה מוטורית קואורדינציה תנועתית תפיסה חזותית מוטורית קואורדינציה חזותית מוטורית ויזו מוטורי תפיסה ויזו מוטורית בעיה ויזו מוטורית קואורדינציה פירוש קואורדינציה הגדרה קואורדינציה מרחבית  קואורדינציה בספורט  קואורדינציה ספורט תרגילי קואורדינציה עם כדור חוסר קואורדינציה בעיות קואורדינציה אצל ילדים  תיאום יד רגל אבחון סרבול מוטורי  טיפול בסרבול מוטורי סרבול מוטורי טיפול  טיפול ב dcd דיספרקסיה מוטורית דיספרקסיה אצל ילדים  דיספרקסיה טיפול  דיספרקסיה מוטורית טיפול דיספרקסיה ילדים דיספרקסיה התפתחותית הפרעה התפתחותית בקואורדינציה טיפול דיספרקסיה אפרקסיה אצל ילדים אפרקסיה של הילדות אפרקסיה מוטורית אפרקסיה התפתחותית סרבול מוטורי dcd מהו סרבול מוטורי בעיית קואורדינציה תיאום דו צדדי דיוק מוטורי דיוק בתנועה פיזור תנועתי ליקויי קואורדינציה טיפול בסרבול מוטורי בגישה מדעית, בלעדית ומובילה במוטוריקל תסמונת הילד המסורבל  מי הוא הילד המסורבל הילד המסורבל סכמת גוף סכמת גוף תקינה קואורדינציה בנהיגה שיפור קואורדינציה בנהיגה קואורדינציה עדינה תיאום דו צידי תיאום דו צדדי שיפור סכמת גוף

 

פרפקציוניזם/ הימנעות: ילד פרפקציוניסט  ילדים פרפקציוניסטים  ילד נמנע ילדים נמנעים

 

קשב וריכוז: הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים הפרעות קשב וריכוז ילדים הפרעת קשב וריכוז ילדים הפרעות קשב וריכוז (ADD/ ADHD) זיכרון עבודה זיכרון עבודה מוטורי זיכרון עבודה תנועתי זיכרון עבודה אקטיבי  הסקת מסקנות שיפור יכולת הסקת מסקנות פונקציות ניהוליות פונקציות ניהוליות וקשב שיפור פונקציות ניהוליות executive functions טיפול בהפרעות קשב וריכוז הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות הפרעת קשב וריכוז הפרעות קשב וריכוז  הפרעות קשב וריכוז טיפול

 

קשר עין-יד-רגל: קשר עין יד, קשר עין יד אצל ילדים תיאום עין יד, תיאום עין ויד תיאום עין יד מוטוריקה עדינה קואורדינציה עין יד תיאום קשר עין יד חיזוק קשר עין יד  שיפור תיאום עין יד שיפור קשר עין יד שיפור קואורדינציית עין יד, קושי בתיאום עין יד  תיאום עין יד כתיבה תיאום עין רגל

 

רתיעה מכדור: פחד מכדור רתיעה מכדור תפיסת כדור

 

שיווי משקל: שיווי משקל שיווי משקל ילדים  שיפור שיווי משקל  פיתוח שיווי משקל  שיווי משקל אצל ילדים קושי בשיווי משקל חוסר שיווי משקל אצל ילדים בעיות שיווי משקל אצל ילדים בעיית שיווי משקל אצל ילדים  איבוד שיווי משקל אצל ילדים בעיות שיווי משקל ילדים חוסר שיווי משקל ילדים קושי לשמור שיווי משקל עמידה על רגל אחת קושי עמידה על רגל אחת מערכת שיווי משקל אצל ילדים המערכת הוסטיבולרית גרייה וסטיבולרית הימנעות מטיפוס על מתקנים (gravitational insecurity) עמידה על רגל אחת הליכה עקב בצד אגודל  שיווי משקל בגוף האדם אי שיווי משקל בגוף חוסר שיווי משקל בהליכה חוסר יציבות בהליכה בעיות שיווי משקל אצל מבוגרים חוסר שיווי משקל אצל מבוגרים שיפור שיווי משקל אצל מבוגרים בעיות שיווי משקל בגיל השלישי טיפול בבעית שיווי משקל חוסר שיווי משקל בעמידה טיפול בבעיית שיווי משקל בעיית שיווי משקל שיווי משקל מוטורי אי יציבות בעמידה הליכה לא יציבה הליכה בבסיס רחב ריצה בבסיס רחב

 

שרירים: חיזוק שרירים חיזוק שרירים לילדים חיזוק שרירים ילדים חיזוק שרירים אצל ילדים שרירים רפויים רפיון שרירים רפיון שרירים אצל ילדים חיזוק חגורת הכתפיים לילדים חיזוק חגורת כתפיים אצל ילדים איך לחזק חגורת הכתפיים ילדים חיזוק חגורת הכתפיים ילדים  חגורת כתפיים חלשה חגורת כתפיים חלשה אצל ילדים פעילות לחיזוק חגורת הכתפיים שרירים חלשים שרירים חלשים אצל ילדים חולשת שרירים טיפול חולשת שרירים ברגליים חולשת שרירים בידיים חולשת שרירים בכל הגוף חולשת שרירים בילדים חולשת שרירים אצל ילדים חולשת שרירים חמורה שיפור כוח אקסצנטרי, חיזוק שריר אקסצנטרי חיזוק שרירי הידיים לילדים, חיזוק שרירי הרגליים לילדים התעמלות מחזקת לילדים טיפול לחיזוק חגורת הכתפיים שיפור מתח שיפור מתח מקבילים

 

תחושה עמוקה: תחושה עמוקה/ proprioceptionתחושה פרופריוצפטיבית, התחושה הפרופריוצפטיבית, מערכת התחושה העמוקה, חוש פרופריוצפטיבי, פרופריוספציה, מערכת פרופריוספציה, מערכת תחושה עמוקה, המערכת הפרופריוצפטיבית, תחושה עמוקה טיפול) קינסטזיה גרייה פרופריוצפטיבית

 

תכנון תנועה: תכנון תנועה אצל ילדים תכנון תנועה שיפור תכנון תנועה תכנון תנועה- פרקסיס קושי בתכנון תנועה קושי בתכנון תנועה אצל ילדים

 

כללי: מוטוריקל- הרבה מעבר ל-פיזיותרפיה לילדים, ריפוי בעיסוק לילדים, ספורט טיפולי לילדים/ התעמלות טיפולית לילדים/ טיפול בתנועה לילדים

 

 

טיפול בילדים המגיעים מחו"ל

 

מיומנויות:

לימוד מיומנויות ספורט/ תנועה: לימוד מיומנויות מוטוריות לימוד מיומנויות ספורט פיתוח מיומנויות מוטוריות, שיפור מיומנויות תנועה, פיתוח מיומנויות תנועה, שכלול מיומנויות תנועה, שיפור מיומנויות כדור, לימוד מיומנויות כדור  לימוד מיומנויות תנועה לימוד קפיצה בחבל לימוד כדרור לימוד כדרור בכדורסל לימוד תפיסת כדור רתיעה מכדור קושי בתפיסת כדור לימוד דהרות לימוד דילוגים לימוד קשירת שרוכים למידה מוטורית  למידה מוטורית אצל ילדים תיאוריות מדעיות מובילות בלמידה מוטורית מיומנויות ספורט  לימוד כדורגל לימוד כדורסל לימוד כדורסל לילדים/ לימוד כדורגל לילדים שיפור עוצמת הבעיטה, שיפור חוזק הבעיטה ,שיפור דיוק הבעיטה, שיפור טכניקת בעיטה 

 

 

לימוד אופניים: לימוד רכיבה על אופניים לילדים מדריך רכיבה על אופניים לילדים אייל ציוני רכיבה על אופניים מורה ללימוד רכיבה על אופניים מדריך רכיבה על אופניים למבוגרים ללמוד לרכוב על אופניים לימוד נסיעה על אופניים לימוד רכיבה על אופניים בשיטת מוטוריקל לימוד רכיבה על אופניים בשרון לימוד רכיבה על אופניים ברעננה לימוד רכיבה על אופניים בנתניה לימוד רכיבה על אופניים כפר סבא לימוד רכיבה על אופניים בכפר סבא לימוד רכיבה על אופניים הרצליה לימוד רכיבה על אופניים בפארק הירקון לימוד רכיבה על אופניים לילדים כפר סבא לימוד רכיבה על אופניים הוד השרון לימוד רכיבה על אופניים לילדים בחולון לימוד רכיבה על אופניים בראשון לציון לימוד נסיעה באופניים ללא גלגלי עזר לימוד נסיעה על אופניים ללא גלגלי עזר הדרכת רכיבה על אופניים  לומדים לרכוב על אופניים לימוד רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר לימוד רכיבה על אופניים תל אביב לימוד אופניים לילדים  ללמוד לרכוב על אופניים  לימוד אופניים לילדים בלי גלגלי עזר לימוד אופניים ללא גלגלי עזר רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר ללמוד לרכב על אופניים למבוגרים ללמוד לרכב על אופניים לילדים ללמוד לרכב על אופניים בגיל מבוגר שיעורי רכיבה על אופניים למבוגרים שיעורי רכיבה על אופניים לילדים  ללמוד לרכוב על אופניים לילדים ללמוד לרכב על אופניים לימוד רכיבת אופניים לילדים לימוד רכיבה על אופניים לנשים לימוד רכיבה על אופנים למבוגרים לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים תל אביב לימוד רכיבה על אופניים לבעלי מוגבלויות לימוד רכיבה על אופניים חשמליות לימוד רכיבה על אופניים חשמליים חרדה רכיבה על אופניים פחד מרכיבה על אופניים פחד מנפילה מאופניים

איך לבחור אופניים לילד  טיפים לקניית אופניים, איך בוחרים אופניים, איך לבחור אופניים לילד, מידות אופניים לפי גובה, מידות אופניים לילדים, טבלת מידות אופניים לילדים, איך לבחור אופניים לפי גובה, טבלת מידות אופניים לפי גובה רוכב, איך מודדים מידת אופניים, איך מתאימים אופניים לגובה, התאמת אופניים לגובה הילד, מדריך לקניית אופניים לילדים, מידת אופניים לפי גובה הרוכב, התאמת אופניים לרוכב, התאמת אופניים לפי גובה, כיצד בוחרים אופניים לילדים, קניית אופניים לילדים, התאמת אופניים לרוכב, מה לבדוק בקניית אופניים  איך בוחרים אופניים לילד

 

לימוד רולר-סרפר: לימוד רולר סרפר (לימוד החלקה על רולר סרפר/ לימוד רכיבה על רולר סרפר/ לימוד נסיעה על רולר סרפר)

 

לימוד רולר-בליידס: לימוד רולר בליידס לילדים, לימוד רולר בליידס למבוגרים, מורה לרולר בליידס, מדריך רולר בליידס, בית ספר לרולר בליידס, לימוד רכיבה על גלגיליות, לימוד החלקה על גלגליות, לימוד החלקה על סקטים, לימוד החלקה על רולר בליידס, לימוד רכיבה על רולר בליידס, לימודי רולר בליידס, איך לומדים רולר בליידס, לימוד רכיבה על גלגיליות, שיעורי רכיבה על רולרבליידס, שיעורי רולרבליידס, שיעורי רולר, שיעורי החלקה על רולר בליידס, שיעורי רולר בליידס, שיעור רולר בליידס, שיעורים פרטיים רולר בליידס, שיעורים פרטיים רולר בליידס, שיעור פרטי רולר בליידס, שיעור רולר בליידס תל אביב, רולר בליידס שיעורים, רולר בליידס שיעור, רולר בליידס לימוד לימוד רולר בליידס לימוד גלגיליות לימוד החלקה על גלגיליות ׀  לימוד נסיעה על רולר בליידס ׀ לימוד רכיבה על רולרבליידס למבוגרים  לימוד רכיבה על רולר בליידס למבוגרים לימוד רכיבה על רולר בליידס ׀ לימוד סקטים ׀ לימוד רולרבליידס ׀ לימוד רולרס ׀ רולרבליידס לימוד,

 

לימוד סקייט בורד/ לונגבורד/ קארבר: לימוד סקייט בורד לימוד סקייטבורד לימוד רכיבה על סקייטבורד לימוד סקיטבורד לימוד סקייטבורד למתחילים  שיעורי רכיבה על סקייטבורד  מדריך סקייטבורד  מדריך סקייטבורד למתחילים מדריך ללימוד סקייטבורד  מדריך רכיבה על סקייטבורד הדרכת סקייטבורד לימוד סקייטבורד מורה לסקייטבורד לימוד סקייטבורד למתחילים  לימוד על סקייטבורד איך נוסעים על סקייטבורד קורס סקייטבורד שיעור פרטי בסקייטבורד | לימוד לונגבורד | לימוד קארבר

 

מגלים עניין ב- מוטוריקה גסה/ מוטוריקה עדינה? רוצים ללמוד את שיטתנו ולהוביל בשטח? לחצו: מוטורי School: תרפיה בתנועה תרפיה בתנועה לימודים תרפיה בתנועה לילדים טיפול בתנועה לימודים הכשרת מטפלים בתנועה לימודי טיפול בתנועה לימודי טיפול בילדים לימודים טיפול בילדים קורס טיפול בילדים לימודים טיפול בתנועה לימוד תרפיה בתנועה קורס טיפול בתנועה ספורט טיפולי לימודים

 

 

חזרה לראש הדף

 

 

 

 

הערה: 1. חלק מהדפים כבר מצויים באתרנו החדש (מותאם סמארטפונים) לחיצה על הקישור תעביר אתכם אוטומטית!

2. כל הקישורים המודגשים להלן, הינם דפים/ תחומי טיפול נוספים באתר!

אתר מוטוריקל המחודש ׀ סלוגן לעסק  קריאייטיב ׀ לורדוזיס טיפול ׀ איך אפשר להוסיף גובה ׀ פרונציה של כף הרגל ׀ פלטפוס ברגל ׀ יישור יתר בברך ׀ כפות רגליים פונות פנימה ׀ גיד אכילס קצר ׀ הפרדת תנועה | אוטיזם בתפקוד גבוה טיפול ׀ שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים ׀ לימוד קארבר ׀ קשר עין יד תיאום עין רגל ׀ ילד מתקשה בכתיבה ׀ חציית קו אמצע ׀ התנהלות איטית אצל ילדים ילד איטי ׀ פונקציות ניהוליות ׀ חוג ספורט מוטורי לילדים חוג מוטוריקה גסה ׀ מאמן כושר אישי לילדים ׀ ילד נופל הרבה ׀ ויסות כוח ויסות תנועה ׀ היפרטוניה טונוס שרירים גבוה אצל ילדים ׀ לימוד רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר ׀ שיפור קואורדינציה בנהיגה ׀ אבחון סרבול מוטורי ׀  אבחון מוטורי ׀ אבחון יציבה ׀ אבחון בעיות מוטוריות אבחון מוטוריקה גסה ׀ התארגנות במרחב ׀ טיפול בסרבול מוטורי ׀ שיטת מוטוריקל-מאמר בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים ׀ מאמר היפוטוניה ׀ מאמר DCD ׀ דיספרקסיה מוטורית | דיספרקסיה טיפול | מילון מונחים ׀ ימי עיון התפתחות הילד ׀ ארגונומיה מחשב ׀ הרצאת ארגונומיה | יום הולדת ספורט לילדים יום הולדת ספורט אתגרי | סטנד אפ לילדים ליום הולדת סטנד אפ לילדים ׀ ביקורי-בית ׀ טיפול בתנועה לילדים ספורט טיפולי לילדים פיזיותרפיה לילדים ריפוי בעיסוק לילדים תרפיה בתנועה חיזוק חגורת כתפיים לילדים כתפיים שמוטות אצל ילדים

 

All rights reserved to Eyal Tzioni © 2006-2024
כל הזכויות שמורות לאייל ציוני. העתקת או שימוש כלשהו במידע, פרסום או שימוש מסחרי בקבצים ללא רשות הבעלים אסורה על פי חוק.