מוטוריקה גסה/מוטוריקה עדינה:שיפור מוטוריקה גסה/מוטוריקה עדינה,מוטוריקל

 

מוטוריקה גסה/ מוטוריקה עדינה >> הגדרה/ שיפור/ חיזוק/ תרגילים/ פיתוח בכלים המתקדמים מסוגם בעולם!

 

שיפור מוטוריקה גסה, מוטוריקה עדינה: חיזוק/ שיפור מוטוריקה גסה ו- מוטוריקה עדינה בעזרת כלי טיפול מדעיים וחדשניים, בשיטת מוטוריקל Adaptive-Load, שיטת הטיפול המובילה בתחום התפתחות הילד!

פיתוח מוטוריקה גסה/ טיפול במוטוריקה גסה/ חיזוק מוטוריקה גסה (בכלל זה, שיפור קואורדינציה, שיווי משקל, חיזוק שרירים, התמצאות במרחב, חציית קו אמצע, קואורדינציית עין יד/ קשר עין יד, תיאום עין רגל ועוד ועוד..) לטובת תפקוד יומיומי יעיל, לטובת רכישת מגוון מיומנויות (למידה מוטורית), תפקוד בבית, בגן/ בביה"ס, משחקי כדור, תפקוד חברתי יעיל, תפקוד מוטורי עדין יעיל (ראו מידע בהמשך) שיפור דימוי עצמי ועוד...

שיפור מוטוריקה עדינה (בכלל זה, שיפור קואורדינציה עדינה, קינסתזיה, כוח עדין ועוד ועוד..) לטובת פונקציות אורייניות לימודיות (כדוגמת גזירה, כתיבה ועוד..) ותפקוד יומיומי תקין (אכילה, לבישה עצמאית ועוד..)..

 

נפתח ראשית, ב- 2 הגדרות עבור מוטוריקה גסה ו- מוטוריקה עדינה:

מוטוריקה גסה (gross motor)- כל תנועת שרירים רחבה. מוטוריקה גסה כוללת תנועות כדוגמת ריצה, טיפוס, קפיצה, בעיטת כדור/ מסירת כדור, גלגול, רכיבה על אופניים וכו'.

מוטוריקה עדינה (fine motor)- תפקוד (מנח ויכולת פעולה) מכוון ורצוני של כל היד והאצבעות. מוטוריקה עדינה כוללת פעולות כדוגמת כתיבה, גזירה, השחלה, דפדוף בספר, כפתור כפתורים, קשירת שרוכים וכו'.

 

 

לידיעתכם, שיפור בתפקודי מוטוריקה עדינה יבוא לידי ביטוי במקרים רבים, רק לאחר או אגב שיפור/ חיזוק מרכיבי מוטוריקה גסה/ טיפול במוטוריקה גסה. כך לדוגמא בהפרעת היפוטוניה אצל ילדים:

טיפול בהיפוטוניה במוטוריקל כולל שיפור מרכיבי מוטוריקה גסה, המהווים תשתית חיונית לתפקודי מוטוריקה עדינה. בכלל זה, חיזוק חגורת הכתפיים ויציבותה (מוטוריקה גסה) לצורך הפרדת תנועה יעילה של שורש כף היד והאצבעות (מוטוריקה עדינה), שיפור תפקוד 'מנגנוני יציבה' והענקת בסיס איתן/ תשתית יציבתית טובה לתפקוד מוטורי עדין, באופן שיאפשר הפעלת רמת הכוח המתאימה/ דירוג כוח נכון על כלי הכתיבה/ הדף בעת הכתיבה... חשוב לזכור כי טיפול השם את הדגש על שיפור תפקודי מוטוריקה עדינה בהפרעת היפוטוניה בילדים, מבלי לדאוג לפיתוח כוח ושליטה יציבתית של חגורת הכתפיים והגו העליון, עשוי להוות בזבוז זמן ומשאבים ולא להביא לתוצאות הרצויות!

 

 ובאופן מוחשי, כתיבה והעתקה מהלוח דורשות מהילד יציבות שרירית-מפרקית והפרדת-תנועה נאותה. ילד בעל היפוטוניה ששריריו רפויים ויציבתו לקוייה, יתקשה לייצב את שלד הציר (גו/ עמוד השדרה) כדי להשתמש ביעילות במוטוריקה העדינה (לתפעל את כלי הכתיבה ולכתוב בצורה יעילה). במצב זה, סביר שהילד יפעיל/ יגייס באופן גורף (mass movement) שרירים לא רלוונטיים לטובת הכתיבה, כדוגמת שרירי הזרועות ושרירים בחגורת הכתפיים (שרירים שהתמחותם היא לייצר כוח גס, ולא ביצוע פעולות מוטוריות עדינות ומדויקות...) וכן את שרירי המימיקה (שרירי ההבעה), וכל זאת כ'פיצוי על' רפיון שרירים באצבעות הידיים ובשורש כף היד. "פיצוי" מסוג זה, לא רק שאינו תורם כלל לאחיזת כלי הכתיבה ו/או לפעולת הכתיבה, אלא אף מסרבל את הכתיבה, מונע את הדיוק הנחוץ לכתיבת אותיות, יוצר איטיות וכבדות בתנועה (הילד חורט על הדף/ שובר את חוד העיפרון/ מפעיל לחץ רב באחיזת כלי הכתיבה ועוד...), יוצר התעייפות שרירית מהירה של חגורת הכתפיים והזרועות וגורר תסכול רב מצידו של הילד, המלווה בתחושת חוסר-אונים ('התאמצתי כל כך, ויצא לי ציור/ כתב ממש מכוער...'). מקרים רבים כל- כך של לקויות ב מוטוריקה עדינה כאמור, מקורם בכלל ברפיון שרירים/ חוסר איזון שרירי בחגורת הכתפיים והגב ויציבה לא נאותה.

 

שוב ושוב, מגיעים אלינו ילדים שטופלו במשך שנים ב- פיזיותרפיה לילדים, ריפוי בעיסוק לילדים או ספורט טיפולי לילדים/ התעמלות טיפולית לילדים עקב קשיים במוטוריקה גסה/ מוטוריקה עדינה, ילדים החווים קשיים גם כיום, למרות הטיפול הממושך שעברו...

 

יכולת מוטורית טובה? כרטיס ביקור/ מפתח להשתלבות תקינה של הילד בחברה!

 

 

המומחיות שלנו במוטוריקה גסה, עם מבחר עצום של כלי טיפול מקוריים (נוסף על שורה של תפיסות טיפוליות חדשות שהבאנו לעולם..), מאפשרת לנו לבנות 'תשתית' (בסיס) מוטורית איתנה של יכולות ב- מוטוריקה גסה, תשתית המאפשרת תפקוד איכותי ויעיל של מרכיבי מוטוריקה עדינה! במילים אחרות, מוטוריקה גסה משוּלה ליסודות בניין, שבלעדיהם לא ניתן לבנות כלל... על היסודות בונים את הבניין על כל חלקיו (תפקודי מוטוריקה עדינה מגוונים).

הורים יקרים, טיפול נכון/ מתאים אמור להיות תחוּם בזמן, טיפול יעיל אמור להשיג תוצאות משכנעות משבוע לשבוע! שיטת מוטוריקל עושה את העבודה, באופן יעיל ומהיר!

 

קואורדינציה ילדים, ממש משחק ילדים: אסף המתוק מפגין יכולות מרשימות של שיווי משקל, תיאום עין רגל, קשר עין יד, ואם לא די בכך, גם הפרדת תנועה, יציבות שרירית מפרקית (...ויכולת חריזה בִּתְזוּזַה:) 

 

 

                    פתאום זה קל... מוטוריקל

 

לימוד קפיצה בחבל: עמית ותמר, מדגימים ביצוע נהדר, זמן קצר לאחר לימוד קפיצה על חבל/ לימוד קפיצה בדילגית. ונזכיר שנית: אצלנו גם ההנאה כלולה בתפריט :)

 

 

 

ואם תרצו את כל המידע בקיצור?

מוטוריקל - וזה כל השיפור!

 

 

 

המטריה המוטורית* של מוטוריקל

במוטוריקל מעניקים לילדכם "מטריה מוטורית" (כלומר, יכולות מוטוריות גבוהות..) המגנה עליהם מפני שלל האתגרים המוטוריים-ספורטיביים-חברתיים הצפויים והבלתי צפויים של הילדות.

גשם/ מָטַר של אתגרים מוטוריים מלווה את תקופת הילדות בעידן המודרני; טורניר משחקי כדור שנחת על הילד/ה בהפתעה (כרעם ביום בהיר) במסיבת יום הולדת ספורטיבית (דבר נפוץ מאוד כיום: יום הולדת ספורט אתגרי, יום הולדת ספורט, מפעיל יום הולדת ספורט) או בהפסקה פעילה/ בקייטנה; טיול רכיבה על אופניים שאורגן ע"י ועד ההורים הכיתתי, טיפוס על חבלים במצוק במהלך טיול שנתי, משחק 'כיסאות מוזיקליים' בגן, תחרות ריצה בשיעור התעמלות או תחרות הורדות ידיים ספונטנית בשעת ההפסקה.. ואיננו מדברים על תפקוד מוטורי יעיל הנחוץ כ"כ במצבי חירום, בכלל זה התמצאות יעילה במרחב, שיווי משקל, כוח שרירים, זריזות, מהירות ועוד...

המטריה המוטורית שלנו מעניקה לילד ביטחון עצמי (שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים), שקט ורוגע נפשי (חוסן נפשי) ומן הסתם, משפרת/ מעלה גם דימוי עצמי (שיפור דימוי עצמי אצל ילדים) כשהילד/ה יודעים שהמטריה שלהם צמודה אליהם וניתנת לשימוש בכל רגע נתון! (כל אתגר, בעזרת המטריה המוטורית נפתר!)

 

 

המטריה המוטורית של מוטוריקל  המסייעת בהגשמת ילדוּת שקטה מדאגות :)

 

(*המטריה המוטורית ® היא סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!)

 

 

 

 

למה לא השקענו יותר בעיצוב האתר?

 

קהל היעד אליו פונה האתר, הוא הורים המחפשים טיפול מקצועי, מדעי ומוביל לילדם (אחת ולתמיד...)! איננו עוסקים ב- שיפור מוטוריקה גסה באמצעות עיצוב גרפי, אנו מטפלים באמצעות כלים, בעזרת כלי הטיפול המתקדמים מסוגם בעולם!

מטרת האתר אינה להרשים את הגולש באמצעים ויזואליים, אלא להציג דבר אותנטי (אמיתי) ולהביא מידע משמעותי וחיוני, מידע שעשוי לחולל שינוי משמעותי בחיים של בנו/ בתו! שיטת מוטוריקל הינה שיטת טיפול בעלת תוכן אמיתי/ רציונל מדעי ברור (כשתבקרו בדפים השונים תבינו למה כוונתנו...). בזכות כך, רכשה את מעמדה המוביל בתחום התפתחות הילד... כך שלשמחתנו, העיצוב (במקרה שלנו) פחות רלוונטי... (ברוח הביטוי: 'אל תסתכלו בקנקן, אלא במה שבתוכו').

עם זאת, אנו שואפים תמיד ליצור סדר טוב יותר בכמויות המידע המשמעותיות, לטובת נוחות, נגישות ויעילות!

ראו גם: דף התמצאות באתר.

 

אתר מוטוריקל לשרותכם כבר למעלה מעשור (2006-2017)!

 


 

 

אתר מוטוריקל עתיד לעבור מתיחת פנים משמעותית, עם המעבר לפלטפורמה חדשה ומודרנית בחודשים הקרובים. אנו שוקדים על כך במרץ רב מאחורי הקלעים :)

 

 

 

לרשותכם באתר מוטוריקל, מעל 80 דפים העוסקים בהיבטים מגוונים של פיתוח מוטוריקה גסה/ שיפור מוטוריקה גסה ו- מוטוריקה עדינה והצגת כלי טיפול מתקדמים בעלי רציונל מדעי ברור לכל לקות! גלישה מועילה ומעניינת!

 

 

שיטת מוטוריקל- הצגה ב'גלריית המומחים' בערוץ 2 

 

שיטת מוטוריקל-  הצגה בתכנית -'מהיום דיאטה' בערוץ 10 

 

 

 

 

 

הצגת שיטת מוטוריקל- מאמרו של אייל ציוני בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים (Israeli journal of Pediatrics) גיליון פב' 2011

 

 

כיצד הפכה שיטת מוטוריקל לקונספט מוביל בתחום התפתחות הילד? הדף הבא יספק את התשובות:

שיטת מוטוריקל- שורה של תגליות מדעיות מובילות!   |   אייל ציוני - כרטיס ביקור מדעי!

 

 

ראו גם: תשובות לשאלות נפוצות FAQ's

 

*מוצאים את דף פיתוח מוטוריקה גסה/ שיפור מוטוריקה גסה/ מוטוריקה עדינה רלוונטי או משמעותי? נודה על המלצתכם... לִחְצוּ על הסמל 1+ (לא זמין כרגע לגולשים בדפדפן Firefox):

 

҉       ҉       ҉

 

שיפור/ פיתוח מוטוריקה גסה או מוטוריקה עדינה? מוטוריקה זה מוטוריקל!

 

 

דף שיפור מוטוריקה גסה, מוטוריקה עדינה יורחב בקרוב!

 

 

 

 

 

התמצאות באתר ׀ לורדוזיס טיפול ׀ בעיות אורטופדיות בילדים ׀ פרונציה של כף הרגל ׀ פלטפוס אצל ילדים ׀ כפות רגליים פונות פנימה

  הפרדת תנועה ׀ שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים ׀ לימוד רולר סרפר

  קשר עין יד תיאום עין רגל ׀ דיסגרפיה טיפול ׀ חציית קו אמצע ׀ התנהלות איטית אצל ילדים ילד איטי ׀ פונקציות ניהוליות

חוג ספורט מוטורי לילדים חוג מוטוריקה גסה ׀ מאמן כושר אישי לילדים ׀ יום הולדת ספורט לילדים יום הולדת ספורטיבי לילדים 

ילד נופל הרבה ׀ ויסות כוח ויסות תנועה ׀ היפרטוניה טונוס שרירים גבוה אצל ילדים ׀ לימוד רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר

אבחון סרבול מוטורי ׀ אבחון בעיות מוטוריות אבחון מוטוריקה גסה ׀ התארגנות במרחב ׀ טיפול בסרבול מוטורי  דיספרקסיה מוטורית

שיטת מוטוריקל-מאמר בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים ׀ מאמר היפוטוניה ׀ מאמר DCD ׀ מילון מונחים ׀ ימי עיון התפתחות הילד

      ביקורי-בית ׀ טיפול בתנועה לילדים ספורט טיפולי לילדים פיזיותרפיה לילדים ריפוי בעיסוק לילדים תרפיה בתנועה

 

All rights reserved to Eyal Tzioni © 2006-2018
כל הזכויות שמורות לאייל ציוני. העתקת או שימוש כלשהו במידע, פרסום או שימוש מסחרי בקבצים ללא רשות הבעלים אסורה על פי חוק.