סרבול מוטורי ילדים, שיפור קואורדינציה ילדים, אבחון סרבול מוטורי,ילד מגושם,מסורבלות מוטורית,שיפור קואורדינציה ללימוד נהיגה,סרבול תנועה מבוגרים

 

סרבול מוטורי אצל ילדים/ מבוגרים, סרבול גופני, סרבול תנועתי, בעיות קואורדינציה אצל ילדים, שיפור קואורדינציה ילדים/ מבוגרים בשיטת מוטוריקל המדעית והמובילה!  

 

סרבול מוטורי התפתחותי/ סרבול תנועתי/ מסורבלות מוטורית: טיפול בשיטתנו, עשוי לקדם (להקפיץ) את ילדכם ממצב של סרבול מוטורי/ מסורבלות מוטורית, לילד בעל קואורדינציה המכבדת ספורטאי ברמה תחרותית! סרבול מוטורי אצל מבוגרים זוכה אף הוא למענה מוביל במוטוריקל.

פעם אחר פעם, מגיעים אלינו ילדים בעלי סרבול מוטורי, שטופלו במסגרות שונות במשך שנים רבות, ועדיין זקוקים לטיפול! הורים יקרים, טיפול בסרבול מוטורי במוטוריקל, יאפשר לילד/ה שלכם לצאת לדרך חדשה ולהיפטר מהסרבול אחת ולתמיד! רוצים לדעת כיצד? כל המידע פרוס לפניכם בדף זה ובדפים נוספים באתר!  

 

מהו סרבול מוטורי ומהן הסיבות להופעתו? מהי קואורדינציה ילדים ומדוע חשוב כל כך לפתח אותה? מה הקשר בין קואורדינציה ושיווי משקל? מה כל כך מיוחד בשיטת מוטוריקל? סרבול מוטורי אצל מבוגרים > שיפור קואורדינציה למבוגרים - כיצד עושים זאת? על שאלות אלה ואחרות, ניתן מענה בדף הבא (מומלץ לקרוא עד הסוף). 

 

שימו לב, לקבלת תמונה מלאה בנושא סרבול מוטורי אצל ילדים/ מבוגרים סרבול גופני, ילד מגושם, שיפור קואורדינציה ילדים, מומלץ ראשית לבקר בדף סרבול מוטורי התפתחותי: דף התמצאות וריכוז נושאים ('תוכן עניינים')

  

שיטת מוטוריקל- הצגה ב'גלריית המומחים' בערוץ 2 

 

שיטת מוטוריקל-  הצגה בתכנית -'מהיום דיאטה' בערוץ 10 

 

 

 

 

הצגת שיטת מוטוריקל- מאמרו של אייל ציוני בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים (Israeli journal of Pediatrics) גיליון פב' 2011

 

 

כיצד הפכה שיטת מוטוריקל לקונספט מוביל בתחום התפתחות הילד? הדף הבא יספק את התשובות:

שיטת מוטוריקל- שורה של תגליות מדעיות מובילות!   |   אייל ציוני - כרטיס ביקור מדעי!

 

 

 

 

סרבול מוטורי, מוטוריקל- מן התקשורת:

 

 

סרבול מוטורי, טיפול בסרבול מוטורי בשיטת מוטוריקל, כתבה בעיתון שעה טובה (קובץ PDF)

 

אייל ציוני מציג את הרציונל החדשני של שיטתו בפאנל מומחים (אתר 'הורים בקשר', פסקאות אחרונות של הכתבה):

הצגת רציונל שיטת מוטוריקל לטיפול בסרבול מוטורי (לחצו על הקישור) בהשוואה לגישות טיפוליות קיימות ב- ריפוי בעיסוק ילדים ו- פיזיותרפיה ילדים.

 

 

 

 

 

נפתח דווקא בשאלה טכנית,

למה לא השקענו יותר בעיצוב האתר?

 

קהל היעד אליו פונה האתר, הוא הורים המחפשים טיפול מקצועי, מדעי ומוביל לילדם (אחת ולתמיד...)! איננו מטפלים בהפרעת סרבול מוטורי באמצעות עיצוב גרפי, אנו מטפלים באמצעות כלים, בעזרת כלי הטיפול המתקדמים מסוגם בעולם!

מטרת האתר אינה להרשים את הגולש באמצעים ויזואליים, אלא להציג דבר אותנטי (אמיתי) ולהביא מידע משמעותי וחיוני, מידע שעשוי לחולל שינוי משמעותי בחיים של בנו/ בתו! שיטת מוטוריקל הינה שיטת טיפול בעלת תוכן אמיתי/ רציונל מדעי ברור (כשתבקרו בדפים השונים תבינו למה כוונתנו...). בזכות כך, רכשה את מעמדה המוביל בתחום התפתחות הילד... כך שלשמחתנו, העיצוב (במקרה שלנו) פחות רלוונטי... (ברוח הביטוי: 'אל תסתכלו בקנקן, אלא במה שבתוכו').

עם זאת, אנו שואפים תמיד ליצור סדר טוב יותר בכמויות המידע המשמעותיות, לטובת נוחות, נגישות ויעילות!

ראו גם: דף התמצאות באתר.

 

אתר מוטוריקל לשרותכם כבר למעלה מעשור (2006-2019)!

 

סרבול מוטורי במוטוריקל הרבה מעבר ל-פיזיותרפיה לילדים/ ריפוי בעיסוק לילדים או ספורט טיפולי לילדים/ התעמלות טיפולית לילדים!

 


 

 

אתר מוטוריקל עתיד לעבור מתיחת פנים משמעותית, עם המעבר לפלטפורמה חדשה ומודרנית בחודשים הקרובים. אנו שוקדים על כך במרץ רב מאחורי הקלעים :)

 

 

 

 

 

קואורדינציה הגדרה/ פירוש: קואורדינציה (coordination) מוגדרת כביצוע הרמוני ויעיל של תנועה בהתייחס לזמן ולמקום, תיאום בין תנועות חלקי הגוף ושליטה בדרגות חופש. מנגנון המאפשר להשתלט על תנועות מורכבות ולבצע מגוון מיומנויות.

*ראו בהמשך הדף גם הגדרה עבור "קואורדינציה יציבתית", מושג חדש שטבענו כחלק מפיתוח שיטת מוטוריקל.

סרבול מוטורי/ DCD/ Developmental coordination disorder, ע"פ DSM IV, מוגדר כהפרעה משמעותית בהתפתחות הקואורדינציה התנועתית. פעילויות הדורשות רמה מסוימת של קואורדינציה נעשות באופן ממשי ברמה הנמוכה מהמצופה, בהתייחס לגילו הכרונולוגי של הילד ולרמת האינטליגנציה שלו.

 

תוהים מי מאבחן dcd? מחפשים אבחון סרבול מוטורי?

הגעתם למקום הנכון! אבחון סרבול מוטורי/ אבחון מסורבלות מוטורית/ אבחון dcd במוטוריקל נשען על מבדקי קואורדינציה (קואורדינציה על מרכיביה השונים) ותכנון תנועה, ביצוע משימות יומיומיות (ADL) וכמובן על שאלון הורים מפורט. אבחון סרבול מוטורי מאפשר לנו לבחור את כלי הטיפול המתאימים ביותר ללקות הספציפית של הילד/ה או המבוגר*, ולצרכיו הפונקציונליים של כל ילד או מבוגר ולמקסם את תוצאות הטיפול! מידע נוסף בהמשך הדף הנוכחי וגם בדף: אבחון מוטורי (אבחון מוטוריקה גסה/ אבחון בעיות מוטוריות).

*סרבול מוטורי הינה הפרעה הטרוגנית. כל ילד/ מבוגר עשוי לסבול מקלסתר (צירוף) שונה של מאפיינים.

 

 

סרבול מוטורי/ קושי בקואורדינציה > אטיולוגיה (רקע/ מקור):

מבחינה פיזיולוגית ונוירולוגית, הוצאה לפועל של תנועות כוללת שלבים שונים של איסוף מידע ממע' החושים, עיבוד המידע במערכת העצבים המרכזית והפקת התגובה המוטורית המתאימה בסדר ההיררכי הבא:

 • קלט תחושתי (input),

 • חיבור מידע תחושתי ממערכות החישה השונות, או 'אינטגרציה סנסורית' (מידע נרחב בהמשך הדף),

 • עיבוד ופירוש המידע במוח (אינטרפרטציה),

 • יצירת פלט (תגובה) מוטורי יעיל (output),

 • היזון חוזר (feedback) ו- למידה מוטורית.

תנועות או תגובות מוטוריות, נרשמות במערכת העצבים המרכזית ("רישום סנסורי", סוג של פידבק) בין אם הן יעילות או בין אם הן מסורבלות לחלוטין. אותו רישום סנסורי נטמע/ נצרב בתוך מאגר מידע במוח המהווה את סכמת הגוף (body scheme) שלנו, האחראית על הוצאה לפועל של תנועות ועל תכנון תנועה! סכמת גוף הינה מנגנון המתעצב/ מתעדכן באופן שוטף מינקות ועד גיל הזקנה, לפיכך, כל תנועה שאנו מבצעים ביומיום, מלמדת אותנו (גם באופן תת מוּדע/ תת הכרתי) משהו על הגוף שלנו. חשוב להדגיש שגם מידע תחושתי שגוי המועבר עקב לקות במערכת חישה זו או אחרת, או עקב פגם בתכלול החושי/ אינטגרציה סנסורית (מידע נוסף בהמשך הדף) נטמע במערכת ומזין אותה (המוח מפרש כל תנועה כיעילה, גם אם מדובר בתנועה שגויה לחלוטין). כך שילד בעל סרבול מוטורי עשוי לסבול מההפרעה לאורך החיים (בהיעדר טיפול) כתוצאה מאותו מעגל קסמים שלילי של הטמעת מסרים שגויים במערכת (בדומה ל'באגים' במערכת ההפעלה במחשב).

אם כן, סרבול מוטורי עשוי להיגרם עקב לקויות בשלבים שונים של עיבוד המידע. כך לדוגמא, לקות באחת ממערכות הקלט כמו רגישות יתר (ויסות חושי לקוי) במערכת הוסטיבולרית (מערכת שיווי המשקל) עשוי לגרום לתגובות פיזיולוגיות מוגזמות בעת שימוש בנדנדות או קרוסלה ולייצר הימנעות כפועל יוצא מכך.. במקרה אחר, ילד/ מבוגר הסובל מקושי בעיבוד או קושי באינטגרציה של מידע חזותי (ראייה) ופרופריוספטיבי* (מערכת תחושה עמוקה), עשוי להפגין איטיות הן ב- מהירות תגובה והן ב- מהירות תנועה. דוגמא אחרונה, לקות בשלב ההיזון החוזר (פידבק) עשויה לייצר קשיים בלמידה מוטורית וקושי בהפנמת דפוסי תנועה יעילים, כך לדוגמא קושי בהסתגלות לאחיזת עיפרון נכונה, או קושי בכדרור. ילדים כאלה ייסתמכו יתר על המידה במערכת הויזואלית (ראייה) לצורך הוצאה לפועל של תנועות פשוטות, דבר שייצר סרבול מוטורי, איטיות, קושי בתכנון תנועה, "משאבי ריכוז" מופחתים ועוד..

 

*נמצא במחקרים כי מערכות התחושה המרכזיות, שלקויות בהן נקשרות להפרעת סרבול מוטורי, הינן:

 1.  מערכת תחושה עמוקה (מידע תחושתי המגיע מהמפרקים, מהגידים והשרירים אודות מנח המפרקים, מתח שרירים/ המתח הקיים בשרירים ועוד...),

 2.  המערכת הויזואלית (ראייה).

לקויות במע' חישה אלה עלולות לייצר קשיים ב- תיאום עין יד/ קשר עין יד, קשר עין רגל, אומדן מרחק (התמצאות במרחב) ארגון מנח הגוף בחלל ועוד..

 

סקירה מדעית ותמציתית אודות הפרעת סרבול מוטורי, ממתינה לכם במאמר מאת אייל: מאמר סרבול מוטורי התפתחותי.

 

 

מוטוריקל - חלשים בגרפיקה, מובילים במוטוריקה!

 

(וגם ביציבה ואורטופדיה...)

 

 

 

החשיבות של שיפור קואורדינציה ילדים/ מבוגרים, למניעת סרבול מוטורי/ סרבול תנועתי בפונקציות היומיומיות:

ובכן, המשוואה פשוטה: קואורדינציה טובה = איכות חיים אמיתית! קואורדינציה נסמכת בין שאר המרכיבים, על תכנון תנועה (praxis) המהווה 'שפת תקשורת' שלנו עם המרחב הפיזי, כשם ששפה דבוּרה (ורבלית) נחוצה לתקשורת עם בני אדם... (*תכנון תנועה יעיל מחייב סכמת גוף תקינה).

 

קואורדינציה, בהיבט הפיזיולוגי מבטאת את הקשר בין שתי מערכות, העצבית והשרירית (תיאום עצבי שרירי יעיל) והשליטה של אחד ממרכזי המוח החשובים, המוח הקטן/ סרבלוּם (cerebellum), הנחשב למחולל תנועה עיקרי, האחראי בין השאר על תכנון תנועה ו- תיאום בין תנועות חלקי הגוף. 

קואורדינציה היא הדבר העומד מאחוריי כל פעולה שאנו מבצעים ביומיום, בין אם מדובר על פעולה ב- מוטוריקה גסה (לבישה עצמאית זריזה/ כדרור כדורסל/ ריצה מסוגננת ויפה) או פעולה הקשורה ל- מוטוריקה עדינה (מזיגת משקה מבקבוק לכוס בצורה מדויקת עד לסף מסוים ומבלי לשפוך את המשקה או להפיל את הכוס, דבר הדורש נוסף על תפקוד יעיל של קשר עין יד ושל מערכת תחושה עמוקה, גם ויסות תנועה/ ויסות תנועתי תקין), בין אם מדובר על פעולה ריתמית וקבועה (קפיצה בחבל/ ריצה) או על פעולה חד-פעמית וקצובה, המערבת קואורדינציה ושיווי משקל (נחיתה/ ירידה מספסל או כיסא על הרצפה בשטח צר, תוך שמירה על יציבות/ שיווי משקל ומבלי להיפגע מחפצים הפזורים על הרצפה).

קואורדינציה טובה מסייעת לנו לבצע פעולות יומיומיות וספורטיביות באופן זריז ושוטף תוך שמירה על דיוק, יעילות תנועתית (בין השאר, יכולת הפרדת תנועה), חיסכון באנרגיה, וכן הקצאת משאבי קשב פחוּתים בעת ביצוע משימות (צורך בפחות קשב), כלומר יכולת לבצע מספר פעולות במקביל (multitasking), מרכיב הקשור אף הוא ליעילות תנועתית (כדוגמת טיפוס במדרגות הבניין, אגב ביצוע שיחה עם חבר בסלולרי, ותפעול המכשיר באותו זמן, אגב חיפוש מפתחות הבית בכיס המכנסיים ושליפתם, מציאת המפתח המתאים (פעולה הדורשות מניפולציה/ קואורדינציה עדינה), כלומר, היכולת לבצע מספר פעולות בסיסיות של כל אחד ואחת מאיתנו בו-זמנית, באופן יעיל, מסונכרן ושוטף, וכל זאת מבלי לאבד שיווי משקל וליפול - קואורדינציה ושיווי משקל/ או לשמוט את צרור המפתחות... לידיעתכם, מבוגרים/ ילדים עם סרבול מוטורי/ סרבול גופני מתקשים עפי"ר לתאם בין מספר פעולות/ תנועות פשוטות המתבצעות בו זמנית, או זו אחר זו (כדוגמת מסירת כדור מדויקת אגב תנועה במשחק כדורסל...).

 

קואורדינציה ילדים? ממש משחק ילדים! אסף המתוק מפגין יכולות מרשימות של קואורדינציה ושיווי משקל: תיאום עין רגל, קשר עין יד, ואם לא די בכך, גם הפרדת תנועה, יציבות שרירית מפרקית (...ויכולת חריזה בִּתְזוּזַה:) 

 

 

 

קואורדינציה ושיווי משקל, דוגמא רלוונטית נוספת:

קואורדינציה טובה מסייעת לנו לשמור על יציבות (שיווי משקל) הן בעת ביצוע משימות תנועה והן בעת מצבים של הפרת איזון (כדוגמת עמידה על משטח לא יציב/ עמידה באוטובוס המתחיל לפתע את נסיעתו/ הליכה והיתקלות במכשול על הקרקע וכו'). קואורדינציה טובה מסייעת לנו לתכנן טוב יותר את תנועתנו בחלל, כך שנימנע מנפילות/ התקלות בחפצים ונהיה פחות חשופים לפציעות, כדוגמת מערכת של תגובות קואורדינטיביות השומרות על האיזון שלנו/ מחזירות אותנו לאיזון בעת שהאוטובוס שהוזכר מתחיל לפתע את נסיעתו (קואורדינציה ושיווי משקל), או השבת האיזון ומניעת נפילה בעת היתקלות במכשול על הקרקע אגב הליכה, או אותה קואורדינציה המסייעת לנו (באופן אוטומטי ותת הכרתי/ באופן לא מוּדע) בעת טריקת דלת במכונית, להרחיק את ידנו השנייה ולהימנע מפציעה חמורה של היתפסות האצבעות..

 

סרבול מוטורי אצל מבוגרים/ קואורדינציה בנהיגה:

אם סיימנו בסעיף הקודם עם קואורדינציה וטריקת דלת ברכב, בל נשכח את הקואורדינציה הנחוצה לנהיגה ברכב (קואורדינציה בנהיגה) לטובת שליטה על ההגה, הדוושות, כפתורים שונים וידיות בסנכרון מתוּזמר ויכולנו למנות עוד עשרות דוגמאות לחשיבות של קואורדינציה בחיי היומיום, גם אצל מבוגרים!

*מידע נוסף בנושא קואורדינציה בנהיגה תמצאו בלחיצה על הקישור, או בהמשך הדף.

 

 

סרבול מוטורי ילדים/ קושי בקואורדינציה/ ליקויי קואורדינציה: הדגשנו את הקשר שבין קואורדינציה ושיווי משקל להגנה מפני נפילות ופציעות. ידוע כי ילדים עם סרבול מוטורי/ סרבול תנועתי מוּעדים לתאונות יומיומיות (being accident prone), כדוגמת התקלות בחפצים או הפלת חפצים בשל קושי בתכנון תנועה, קואורדינציה מרחבית נמוכה/ קושי בהתארגנות במרחב (ילד מגושם בין היתר, בשל מודעות נמוכה ל גבולות הגוף, או אומדן מרחק לקוי), שיווי משקל נמוך ו- הפרעת קשב וריכוז (הבאה לעיתים ב'קומורבידיות', כלומר בשילוב/ 'בחבילה אחת' עם הפרעת סרבול מוטורי).

 

לסיכום, שיפור קואורדינציה ילדים/ נוער/ מבוגרים מאפשר השגת שליטה. ילד/ מבוגר השולט על תנועותיו במרחב ועל חפצים בסביבתו, הוא רגוע יותר, ובעל ביטחון עצמי גבוה יותר (להבדיל מאותו ילד/ מבוגר מגושם בעל סרבול מוטורי/ סרבול גופני, שביטחונו העצמי ודימויו העצמי עשויים להיות נמוכים מאוד...)! קואורדינציה טובה מסייעת גם ברכישה מהירה של מיומנויות ספורט ותנועה (כדוגמת תפיסת כדור, בעיטה לשער, לימוד קפיצה בחבל או לימוד רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר), לצד מיומנויות יומיומיות, בהן כאלה התורמות לעצמאות אישית ולתחושת בגרות (כדוגמת לימוד קשירת שרוכים או כפתור כפתורים באופן יעיל ומהיר) כמו גם לפיתוח דימוי עצמי חיובי, הערכה עצמית גבוהה, תחושת מסוגלות וחוסן נפשי (ממש 'נפש בריאה בגוף בריא'...).

 

יכולת מוטורית טובה? כרטיס ביקור/ מפתח להשתלבות תקינה של הילד בחברה!

 

 

ברור כעת כי קואורדינציה טובה משדרגת את איכות החיים של כל אחד ואחת מאיתנו, ומהווה תנאי בסיסי לתפקוד תקין ויעיל ביומיום. לפיכך, ניתן דגש נכבד במוטוריקל על פיתוח מתמיד ויישום של מגוון עצוּם של תרגיליי קואורדינציה כחלק אינטגרלי בטיפול ב- סרבול מוטורי גופני, קשיי התמצאות במרחב, היפוטוניה בילדים, היפרטוניה, הפרעות קשב וריכוז ולקויות מוטוריות נוספות!

 

 

קואורדינציה ואינטליגנציה תנועתית...

 

קואורדינציה חזותית מוטורית ו- קואורדינציה חזותית מרחבית, מהוות (כל אחת בנפרד, ויחד) מרכיב חשוב מאין כמוהו באינטליגנציה התנועתית!

אינטליגנציה תנועתית-ביצועית (performance IQ) מהווה ע"פ Groth-Marnat, 1990 סינתזה של:

 

 

לידיעתכם, אחוז גבוה (שכיחות ממש גבוהה) של מבוגרים וגם ילדים עם סרבול מוטורי/ קואורדינציה מוטורית לקויה, סובלים מפערים בין רמת אינטליגנציה מילולית (verbal IQ) גבוהה, לעומת אינטליגנציה תנועתית-ביצועית (performance IQ) נמוכה. לפערים אלה השלכות רבות על התפקוד המוטורי ביומיום, יצירת דימוי עצמי נמוך ואף מנגנוני הימנעות, המהווים נגזרת ישירה מכך (ראו מידע נוסף, בפסקה "הקשר בין יכולת לבחירה" בדף אבחון מוטורי).

כלל המרכיבים המוטוריים העומדים בבסיס האינטליגנציה התנועתית-ביצועית (שזה עתה מנינו), ניתנים לשיפור מדעי ויסודי בשיטתנו!

 

 

 

המטריה המוטורית* של מוטוריקל

במוטוריקל מעניקים לכל ילד/ה "מטריה מוטורית" (כלומר, יכולות מוטוריות גבוהות..) המגנה עליהם מפני שלל האתגרים המוטוריים-ספורטיביים-חברתיים הצפויים והבלתי צפויים של הילדות.

גשם/ מָטַר של אתגרים מוטוריים מלווה את תקופת הילדות בעידן המודרני; טורניר משחקי כדור שנחת על הילד/ה בהפתעה (כרעם ביום בהיר) במסיבת יום הולדת ספורט (דבר נפוץ מאוד כיום: יום הולדת ספורט אתגרי, יום הולדת ספורטיבית, מפעיל יום הולדת ספורט) או בהפסקה פעילה/ בקייטנה; טיול רכיבה על אופניים שאורגן ע"י ועד ההורים הכיתתי (ראו: לימוד רכיבה על אופניים לילדים), טיפוס על חבלים במצוק במהלך טיול שנתי (חיזוק חגורת כתפיים אצל ילדים), משחק 'כיסאות מוזיקליים' בגן (ילד איטי), תחרות ריצה בשיעור התעמלות (שיפור סגנון ריצה) או תחרות הורדות ידיים ספונטנית בשעת ההפסקה (חיזוק חגורת הכתפיים לילדים).. ואיננו מדברים על תפקוד מוטורי יעיל הנחוץ כ"כ במצבי חירום, בכלל זה התמצאות במרחב לילדים, קואורדינציה ושיווי משקל יעילים/ שיווי משקל לילדים, כוח שרירים (חיזוק שרירים לילדים), זריזות, מהירות ועוד...

המטריה המוטורית שלנו מעניקה לילד ביטחון עצמי (העלאת ביטחון עצמי לילדים), שקט ורוגע נפשי (חוסן נפשי) ומן הסתם, משפרת/ מעלה גם דימוי עצמי (שיפור דימוי עצמי אצל ילדים) כשהילד/ה יודעים שהמטריה שלהם צמודה אליהם וניתנת לשימוש בכל רגע נתון! (ועל כך נאמר, "כל אתגר, בעזרת המטריה המוטורית נפתר"!)

 

המטריה המוטורית של מוטוריקל  המסייעת בהגשמת ילדוּת שקטה מדאגות :)

 

(*המטריה המוטורית ® היא סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!)

 


 

שיטת מוטוריקל מציעה גישת טיפול חדשנית לטובת סרבול מוטורי/ בעיות קואורדינציה אצל ילדים/ מסורבלות מוטורית, גישה בעלת רציונל מדעי ברור, המבוססת על מחקרים עדכניים וניסיון קליני (טיפול) עתיר שנים... למידע נוסף לחצו: סרבול מוטורי טיפול / טיפול בסרבול מוטורי / טיפול בסרבול מוטורי בגישה מדעית, בלעדית ומובילה במוטוריקל  

 

סרבול מוטורי ילדים/ מבוגרים (סרבול גופני)/ שיפור קואורדינציה ילדים/ מבוגרים- חשוב מאוד לדעת:

 • סרבול מוטורי/ מסורבלות מוטורית (dcd) היא הגדרה כללית לתסמונת הטרוגנית, הכוללת קלסתר רחב של מאפיינים. לא כל ילד מגושם (או מבוגר מגושם) יסבול מאותם הקשיים או מכולם.
 • תובנה משמעותית אליה הגענו בעת פיתוח שיטת מוטוריקל בהקשר הנוכחי, הינה עיקרון הייחודיות (ספציפיות) בעת שיפור קואורדינציה ילדים/ מבוגרים (בדומה לעיקרון דומה בפיתוח כח). למרות שלכל אדם נחוצה קואורדינציה כללית ברמה סבירה לטובת תפקוד יומיומי תקין, זקוקים אנו גם לאותה קואורדינציה ספציפית, לטובת מגוון מיומנויות מוטוריות ותפקודים ספציפיים המתבצעים ביומיום, כדוגמת כדרור כדורסל, קפיצה בחבל, נגינה בפסנתר (או כל כלי נגינה אחר..), מַעֳבר מעל מכשול (גדר/ חוֹמה) ב'קיצור-דרך' שהילד בחר לו בדרכו מביה"ס הביתה ועוד ועוד... (קואורדינציה תלויית פונקציה/ מטלה מובחנת). ברור לכן, ששיפור קואורדינציה באמצעות שחייה לדוגמא, לא יסייע לילד כלל בתפקוד במשחקי כדור, בתפקוד מוטורי עדין או בתפקוד יומיומי (וגם להיפך, קואורדינציה טובה במשחקי כדור, אינה תורמת לשיפור סגנון השחייה). לפיכך, בניגוד למיתוס הקיים עדיין, אם ילדכם משתתף בחוג שחייה (דבר טוב כשלעצמו), אין פירוש הדבר שהוא משיג שיפור כלשהו של קואורדינציה יומיומית (ובטח שלא קואורדינציה במשחקי כדור, או בשיעורי התעמלות בביה"ס/ בגן...)!

לידיעתכם, שיפור קואורדינציה ילדים/ מבוגרים ונוער מושג במוטוריקל בשני רבדים: ברובד הראשון, שיפור קואורדינציה כללית כמעטפת (בסיס/ תשתית) לתפקוד גופני תקין, וברובד השני, שיפור קואורדינציה ספציפית, בהתאם לצרכיו הפונקציונליים של כל ילד/ מבוגר!

 

 

 

הרשו לנו להפתיע את ילדכם (וגם אתכם) עם למעלה מ- 1,000 תרגילים מקוריים, ייחודיים ובלעדיים שפותחו במוטוריקל ויותאמו במיוחד לצרכים הספציפיים של ילדכם, לטובת שיפור קואורדינציה (על כל מרכיביה, באופן כללי או ספציפי) לצד תחושה רציפה של:

  {אתגר>> התמדה בתרגול>> הצלחה/ תחושת הישג>> קבלת משוב חיובי ואוהד מאיתנו, הורי הילד (אתם), חברים בביה"ס/ בגן>> סיפוק והנאה (!)>> היוצרת הניעה (מוטיבציה) להמשך תרגול/ משחק/ רכישת מיומנויות}>> ולאחר רצף של מס' טיפולים: תחושת שליטה, ביטחון עצמי וגם דימוי עצמי מרקיעי שחקים (גם לילדים בעל סרבול מוטורי גופני/ סרבול תנועתי משמעותי... )

*תרשים הזרימה הנ"ל, משקף תהליך חוזר ונשנה מספר פעמים בכל טיפול, אותו עובר כל ילד/ כל נער במוטוריקל!

 

 

תרגיל 'שמיניות באוויר' לטובת שיפור קואורדינציה מרחבית ושיפור שליטה בכדור (כדורגל) מבית היוצר של מוטוריקל: הילדים נעים (מנתרים) בשמינייה בין הטבעות ומובילים את הכדור בשמינייה הפוכה (סה"כ 2 שמיניות)! התרגיל כולל שיפור שורה ארוכה של מרכיבים מוטוריים, בהם: שיפור קואורדינציה, התמצאות במרחב (כיוונים במרחב) התארגנות במרחב, שיווי משקל, חציית קו אמצע של הרגליים, תיאום בין תנועות חלקי הגוף (תיאום עין רגל, רצף תנועתי, תיאום דו צידי/ תיאום דו צדדי של הרגליים.. א-סימטרי), תכנון תנועה ותזמון תנועתי, זיכרון עבודה מוטורי ועוד... כל המרכיבים המוטוריים האלה משולבים בתרגיל אחד מאתגר ומהנה!

 

לא טעיתם, גם מוטוריקל וגם.. מוטורי cool :)

(*מוטורי cool ® הוא סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!)

 

*לידיעתכם, התרגיל הנ"ל מהווה טעימה קלה ('דוגמית') למאות תרגילים מתוחכמים ומאתגרים אף יותר המוצעים בשיטת מוטוריקל לטובת סרבול מוטורי!

 

 

 

סרבול מוטורי ילדים/ ילד מגושם: שיפור קואורדינציה ילדים/ מבוגרים במוטוריקל - מה הופך אותנו למובילים ברמה העולמית?

 

 • הבאנו לעולם גישה חדשנית ל- טיפול בסרבול מוטורי/ מסורבלות מוטורית, גישה בעלת רציונל מדעי ברור, המבוססת על מחקרים עדכניים וניסיון קליני (טיפול) עתיר שנים. לחצו: טיפול בסרבול מוטורי בגישה מדעית, בלעדית ומובילה במוטוריקל  

 • ברשותנו מגוון עצוּם של תרגילים מקוריים ומתוחכמים (תרגילים שילדכם טרם התנסה בהם!) לטובת סרבול מוטורי/ שיפור קואורדינציה ילדים, המעניקים מענה ממוקד ומדויק לקושי של ילדכם (זוכרים? מדובר בהפרעה הטרוגנית...).

 • אבחון סרבול מוטורי/ מסורבלות מוטורית הנערך בראשית הדרך, מאפשר לנו לבחור את כלי הטיפול המתאימים ביותר ללקות הספציפית של ילדכם או שלכם (סרבול מוטורי אצל מבוגרים), ולצרכים הפונקציונליים המדויקים ולמקסם את תוצאות הטיפול!!   

 • כפי שצויין, התרגילים שלנו ממש אלגנטיים ומאתגרים! ילדים וגם בני נוער או מבוגרים ממש נהנים בעת התרגול! לידיעתכם, לא תמצאו אצלנו תרגילים פרמיטיביים, משעממים וחסרי תכלית (כדוגמת תיפוף משוּנה על הראש עם תנועה סיבובית של כף היד על הבטן...מכירים??). תרגילים מוזרים כאלה - לא בבית סיפרנו!

 

 

במוטוריקל סופַן וגם So-fun של הבטחות להתממש :)

ובאופן הכי מהיר שניתן לבקש !

 

 • אם כן, בניגוד לתרגילים שגרתיים ומוכרים, כדוגמת טיפוס על מתקנים, זחילות באופנים שונים וכו' שיעילותם הטיפולית מוגבלת ומוטלת בספק, מרבית התרגילים במוטוריקל כוללים תחכוּם רב (תנועה משולבת בחשיבה), ומפתחים קואורדינציה על כל גווניה (תיאומים שונים בין הגפיים, תיאום דו צידי/ תיאום דו צדדי, קואורדינציית עין יד/ תיאום עין יד/ קשר עין יד, תיאום עין רגל, תכנון ותזמון תנועה (תזמון תנועתי) ויסות תנועה, ויסות כוח, קואורדינציה ושיווי משקל, הפרדת תנועות, חציית קו אמצע, רצף תנועתי, זריזות, קואורדינציה עדינה ועוד ועוד...).

 • נוסף על האמור, כלי הטיפול שלנו דורשים תהליכי פיקוח ובקרה תנועתית, קשב ותכנון, משוב עצמי, אסטרטגיות חשיבה, פיתרון בעיות 'אונליין' / Feed-Forward (תכנון אגב תנועה/ תיקון שגיאות עוד בטרם נעשו, כדוגמת התאמת/ ארגון מחודש של מנח הגוף בעת היתקלות במכשול באופן כזה שתימנע נפילה ויישמר שיווי המשקל, יכולת מוטורית חשובה ביותר ביומיום המערבת יכולת חיזוי וציפייה (מכונה גם: לולאה פתוחה/ 'open loop'), יכולת חשובה מאוד גם למשחקי ספורט קבוצתיים (הדורשים היערכות/ התאמה גופנית מתמדת בהתאם למצבים הדינמיים/ משתנים על המגרש) ועוד...

 

 • הזכרנו כבר בדפים אחרים, שכל ילד או מבוגר עשוי "להמציא את הגלגל מחדש" ולהציג קשיים מוטוריים מקוריים לגמרי (ממש out of the blue) או לקויות בתנועות/ פעולות המוטוריות הטריוויאליות (הבסיסיות) ביותר לכאורה. הורים לעיתים מרימים גבה ושואלים אותנו: "איך הוא לא מצליח לבצע את הפעולה הפשוטה הזו"? אנו שבים ומדגישים, בעיות מוטוריות אצל ילדים או מבוגרים עשויות לבוא לידי ביטוי אף בפעולות המוטוריות הפשוטות ביותר!

 

 

אינטגרציה סנסורית/ אינטגרציה סנסומוטורית..

 

המידע התחושתי העשיר (כמעט בכל מערכות החישה) שהילד/ מבוגר חווה בעת ביצוע התרגילים במוטוריקל  (זיכרו, מדובר בלמעלה מ-1,000 תרגילים שונים..) מחייב את הילד לבצע אינטגרציה בין חושית (אינטגרציה סנסורית/ אינטגרציה סנסומוטורית), דבר המשפר את התפיסה המוטורית הנחשבת למרכיב קריטי ב למידה מוטורית אצל מבוגרים/ ילדים עם סרבול מוטורי ובכלל.

 

אז מהי אינטגרציה סנסורית?

אינטגרציה סנסורית/ אינטגרציה סנסומוטורית (אינטגרציה חושית תנועתית) כוללת תיאום בין מערכות החישה השונות בגוף (מערכת שיווי המשקל, מערכת המגע/ מערכת טקטילית, מערכת התחושה העמוקה/ מערכת פרופריוצפטיבית, מערכת הראייה, נוסף על מערכת השמיעה/ מערכת אודיטורית ומערכת הטעם והריח). אותה אינטגרציה סנסומוטורית תורמת לתפקוד גופני יעיל, ללמידה יעילה (הן מוטורית והן קוגניטיבית) ליצירת סכמת גוף תקינה, תכנון תנועה יעיל, תיאום דו צדדי, תגובות שיווי משקל יעילות, קשר עין יד ועוד..

התפתחות תקינה של מערכות החישה בגוף ותיאום יעיל ביניהן, מהווים את התשתית לשליטה גופנית, התמודדות יעילה עם סביבה חדשה ולא מוכרת, או עם שינויים בסביבה הרגילה, טווח ריכוז טוב יותר וכן ביטחון עצמי גבוה יותר!

 

לידיעתכם, שיפור אינטגרציה סנסומוטורית אצל ילדים נחשב אחד מתחומי ההתמחות המרכזיים שלנו!

 

 

 

 • סרבול מוטורי/ סרבול תנועתי מופיע אצל רבים על רקע קשיים ב התמצאות במרחב (תפיסת כיוונים במרחב, אומדן מרחק, תפיסת עומק, יחסים במרחב, מודעות נמוכה לגבולות הגוף, תכנון תנועה ביחס למרחב הנתון ועוד...). ילד/ מבוגר בעל קואורדינציה מרחבית נמוכה, המתקשה להתארגן ולתכנן את תנועתו במרחב הוא ילד איטי/ מבוגר איטי יותר, ילד מגושם (נתקל בחפצים), מהוסס ונמנע! מאות תרגילים פותחו במוטוריקל כדי לשפר את ההתמצאות, התארגנות, קואורדינציה והתכנון המרחביים.

 

 

 • מבחר עצום של תרגילים מדעיים לילדים/ מבוגרים בעלי פיזור תנועתי (ילדים בעלי ויסות תנועה/ ויסות תנועתי לקוי)/ פיזור תנועה/ תנועה מפוזרת/ חוסר ארגון תנועה/ ארגון תנועה לקוי/ התקלות בחפצים/ היתקלות בחפצים/ ילד נתקל בחפצים). התרגילים שלנו מעניקים לכל מטופל פידבק תחושתי מתקן בכל מפרק רלוונטי, ההופך את תנועותיו ליעילות יותר, מכונסות יותר וממוקדות מטרה!

 

 • קואורדינציה ושיווי משקל: רוב הסיטואציות ביומיום הדורשות מאיתנו שמירה על שיווי משקל, מתרחשות אגב עיסוק קואורדינטיבי כזה או אחר של הידיים או הרגליים. כך לדוגמא, עמידה על רגל אחת בעת לבישת מכנס ג'ינס או טרנינג/ אימונית. הידיים עסוקות בתיאום קואורדינטיבי זו ביחס לזו, דבר המאתגר בצורה יתרה את מערכת שיווי המשקל (*בשל הקטנת מומנט ההתמדה הפיזיקלי של הגוף, ולביליות נלווית במיקום מרכז הכובד), דוגמאות נוספות, ירידה במדרגות המרכז המסחרי אגב אחיזת כוס ברד או גלידה ותפעול הסמארטפון ביד השנייה, טיפוס על תלולית עפר כדי להגיע אל כדורגל שנבעט אליה במהלך משחק עם חברים, מבלי להיפגע משיחים קוצניים או מכשולים אחרים ועוד ועוד... הקואורדינציה הרלוונטית למצבים אלה כוללת תיאום דו צדדי, קשר עין יד/ תיאום עין יד (קשר עין יד אצל ילדים), תיאום עין רגל/ קשר עין רגל, התמצאות במרחב, מהירות תגובה, תפקוד יעיל של מנגנוני יציבה (מידע אודות מנגנוני יציבה בהמשך הדף) עוד ועוד.. באפשרותנו לשפר דרמטית את הקשר בין תפקודים קואורדינטיביים לתפקודי שיווי משקל (קואורדינציה ושיווי משקל) במגוון עצום של כלים מאתגרים ומהנים :)

   

 

לידיעתכם, אחת התובנות בפיתוח שיטת מוטוריקל היתה הקשר הישיר (הנסיבתי) שבין הימצאות פרונציה בכף הרגל אצל ילדים (pronated feet) לקשיי התנתקות מהקרקע, החשיבות הקריטית בפיתוח יכולת ההתנתקות מהקרקע בגיל צעיר, ויישום מבחר כלים לטובת התמודדות יוצאת-דופן עם לקויות! לחצו: שיפור הניתור שיפור הניתור כדורסל שיפור הניתור וכוח מתפרץ שיפור הניתור לילדים שיפור הניתור ילדים.

 

 • תיאום דו צידי/ תיאום דו צדדי - מרכיב קואורדינציה חשוב ביותר בתפקוד היומיומי וגם קריטי להליכה, הן מבחינה קואורדינטיבית/ אסתטית והן מבחינה אנרגטית! מתוקף חשיבותו, אותו תיאום דו צידי זוכה אצלנו במוטוריקל למבחר אדיר של כלי טיפול/ שיפור! תוכלו ללמוד בדף יציבה לקויה, שהליכה נטולת תיאום דו צידי תקין, גוררת סיבוב מוגזם של האגן במישור ההוריזונטלי, דבר הפוגע הן באסתטיקה של ההליכה (מייצר סרבול מוטורי אצל ילדים/ אצל מבוגרים) והן ביעילות (בזבוז מיותר של אנרגיה!). בהקשר הכללי יותר, תיאום דו צידי יעיל נחוץ למגוון רחב ביותר של פונקציות יומיות, כדוגמת לבישה עצמאית, קשירת שרוכים, אכילה, רחצה, מיומנויות אורייניות (כתיבה/ גזירה..), מניפולציה של חפצים, נגינה ועוד ועוד..

שיפור תיאום דו צידי במוטוריקל מושג ע"י מבחר עצום של תרגילים אטרקטיביים, מהנים ומאתגרים במיוחד, בעלי זיקה למשחקי כדור, תרגילים המותאמים למגוון גילים רחב! תרוויחו גם ערך מוסף משמעותי/ "בונוס": רוב התרגילים מפתחים גם קשר עין יד,/ תיאום עין יד/, קואורדינציה עין יד/ תיאום עין רגל.

 

 

 

צפוף לכם בעין? ההסבר לכך פשוט:

 

 

יש לנו פשוט המון להציע :)

 

מוטוריקל - בדיוק מה שחיפשתם, גם עבור סרבול מוטורי!

 

 

 

 • דגש רב ניתן במוטוריקל על אחד המרכיבים המוטוריים החשובים ביותר לשליטה/ בקרה תנועתית: תפקוד 'מנגנוני יציבה'/ postural control (מרכיבים תחושתיים-מוטוריים העומדים בבסיס כל פעולה שאנו מבצעים: תנועות עדינות ואיכותיות של הגו והגפיים המאזנות את הילד כל העת בעת פעילות תנועתית כדוגמת רכיבה על אופניים, שומרות מפני נפילות ומערבות יכולת חיזוי וציפייה למצבים אפשריים של הפרת איזון!). אותם 'מנגנוני יציבה' אחראים על תגובות הגנה ושיווי משקל: תגובות גופניות (אוטומטיות) המחזירות את הילד לאיזון בעת מצבים של 'כמעט איבוד שיווי משקל'- דבר חשוב מאין כמוהו ברכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר ופעילויות מוטוריות- ספורטיביות נוספות (כדוגמת הריצה שהוזכרה קודם...), עוד מפקחים מנגנוני היציבה על הטונוס/ מתח השרירים, על יציבות חגורת הכתפיים והגו בעת הרכיבה, יציבות שדה הראייה ועוד.. זיכרו, ילד בעל שליטה יציבתית טובה ברכיבה על אופניו (ולא רק..) הינו ילד בעל ביטחון עצמי רב!

 

 

 • ילדים עם סרבול מוטורי ו- קואורדינציה עדינה: שיפור קואורדינציה עדינה לטובת פעולות אורייניות, כדוגמת כתיבה (איטיות בכתיבה ילד איטי בכתיבה כתיבה איטית אצל ילדים), ציור, צביעה, שימוש בסרגל/ מחדד/ מחק/ מחוגה ומבחר פעולות נוספות הדורשות קואורדינציה עדינה כדוגמת גזירה במספריים, השחלה, הרכבת פאזלים, בנייה בלגו, הדבקה, נגינה בפסנתר גם אצל מבוגרים ועוד ועוד..

 

 • בניגוד לקלישאות בהן בוודאי נתקלתם בעבר ('שיפור קואורדינציה המתרחש כביכול באופן איטי וסמוי/ חבוי/ תהליך פנימי הבא לידי ביטוי רק בשלב מאוחר יותר...'), שיפור קואורדינציה ילדים/ מבוגרים במוטוריקל נעשה online (מתרחש לנגד עינם המשתאות של ההורים בכל טיפול, ובעת הטיפול). כך שתראו תוצאות אפקטיביות בכל קנה מידה, ומהר!

 • ילדכם יעבדו קשה אצלנו! בשל הדרישות הגבוהות במהלך הטיפול, אנו שבים ומזכירים לכל ילד (ברגעי ההתמודדות מול הקושי..) את הסלוגן שלנו... "קשה באימונים?- (מוטורי)קל בחיים! (או: קל מוטורית בחיים)".

לידיעתכם, הסלוגן הנ"ל ממחיש את תפיסת עולמנו מראשית פיתוח שיטת מוטוריקל: אנו מאמינים גדולים בעבודה קשה!

 

 

 • שיפור קואורדינציה ילדים נעשה בקונטקסט בו מצוי הילד (הילד במרכז) ובהתאם למטרותיו (ילד בעל סרבול מוטורי השואף להשתפר בכדורסל יפתח את הקואורדינציה הרלוונטית למשחק כדורסל), אך גם בהתאם לצורך המיידי (ילד מגושם המרבה למעוד/ ליפול, יקבל תרגילים מיידיים לצמצום הנפילות, עד להפסקתן המוחלטת).

 • מגוון תרגילים בעלי דרגת קושי עולה, מעניקים לילד/ למבוגר תחושת הצלחה כבר מהשלב הראשון, מותירים אותו מאותגר וממוקד. דרגות הקושי המגוונות בכל תרגיל מאפשרים גם לילדים עם סרבול מוטורי/ סרבול תנועתי משמעותי להתנסות ולהצליח כבר בתחילת התִרְגוּל!

 

 • שיפור קואורדינציה בכל גיל: גם בני-נוער/ מבוגרים עם סרבול מוטורי, שהטענה הרווחת לגביהם היא שבשל גילם כבר 'איחרו את המועד' (ולא ניתן לעזור להם...האם ניתקלתם כבר בקלישאה הזאת?), משפרים את הקואורדינציה שלהם באופן מרשים ביותר אצלנו (עבדנו עם בני-נוער רבים וגם מבוגרים, שקַבְלוּ על כך שלא נעזרו בנו בילדותם...). בהקשר זה, ברשותנו מגוון תרגילי קואורדינציה מותאם לכל גיל, מגיל 4 ועד לנוער ומבוגרים (...אם חשבתם אי פעם לפתח/ לשדרג את הקואורדינציה שלכם, ולא מצאתם את המסגרת המתאימה, אל תהססו לבקש- אנחנו פה גם בשבילכם!)

 

 

 

 

קואורדינציה בנהיגה/ שיפור קואורדינציה ללימוד נהיגה>>

 

הבן/ הבת/ אתם מתחילים ללמוד נהיגה בדרך להוצאת רישיון, מורה הנהיגה המליץ לכם על שיפור קואורדינציה בנהיגה. לידיעתכם, קואורדינציה בנהיגה מורכבת הן מ- קואורדינציה כללית והן מקואורדינציה ספציפית: הפרדת תנועה ידיים ורגליים, הפרדת תנועות ידיים זו מזו,  הפרדת תנועות ראש מרגליים וכן ראש מידיים (בעת סיבוב הראש/ הפניית המבט לכיוון מראות הצד או לשמשה האחורית בעת מעבר נתיב או ביצוע חנייה ברוורס), ויסות כוח רגליים על הדוושות, ויסות כוח ידיים על ההגה וההילוכים, צופר ועוד, מערכת תחושה עמוקה (בין היתר, לצורך אוטומטיזציה בתנועה בתפעול ההילוכים ועוד), דיוק בתנועה, תזמון תנועה, קואורדינציה עין יד, תיאום בין הידיים/ תיאום דו צדדי; התמצאות במרחב/ התארגנות במרחב (אומדן מרחק*, תפיסת עומק*, תפיסה חזותית/ תפיסה חזותית מרחבית/ תפיסה מרחבית/ תפיסה מרחבית שיפור, אבחנת דמות מרקע/ הבחנת דמות מרקע) ועוד ועוד ... שיפור קואורדינציה בנהיגה/ ללימוד נהיגה במוטוריקל, בדגש על הצרכים הפונקציונליים בנהיגה ועל הקשיים הספציפיים של הנהג/ת. לידיעתכם, שיפור קואורדינציה בנהיגה מהווה במקרים רבים זרז משמעותי למעבר טסט והשגה מהירה של רישיון נהיגה!

 

*רשימה מפורטת ומקיפה של מרכיבי קואורדינציה בנהיגה,ודיון בנושאים שונים הקשורים ל- קואורדינציה ונהיגה לרשותכם בקישור הבא!

 

 

 

 

ובחזרה לקואורדינציה כללית:

 

 

לימוד קפיצה בחבל: עמית ותמר, מדגימים ביצוע נהדר, זמן קצר לאחר לימוד קפיצה על חבל/ לימוד קפיצה בדילגית. ונזכיר שנית: אצלנו גם ההנאה כלולה בתפריט :)

 

 

 • חלק נכבד של התרגילים כולל שימוש בכדורים שונים (כדורסל, כדורגל וכו'), כך שהילד/ מבוגר יוצא נשכר פעמיים: משכלל את הקואורדינציה שלו, ובה בעת משפר את יכולותיו במשחקי כדור, ורוכש מיומנויות רלוונטיות (כדוגמת לימוד כדרור, לימוד בעיטה, לימוד צעד וחצי בכדורסל, תרגילי 'מעבר שחקן הגנה' וכו') בקלות יתרה!

 

 • הציוד המשמש ל שיפור קואורדינציה ילדים/ מבוגרים הינו לרוב ציוד בסיסי הקיים בכל בית, דבר המאפשר לילד/ נער המסורבל להוסיף ולהתאמן בזמנו החופשי!

 

 

 

 • מבוגרים רבים/ ילדים עם סרבול מוטורי/ סרבול גופני סובלים גם מהתנהלות יציבתית לקויה (*קואורדינציה יציבתית לקויה). מצאנו קורלציה משמעותית בין קשיי קואורדינציה ילדים/ מבוגרים (סרבול מוטורי/ מסורבלות מוטורית) ל- קואורדינציה יציבתית נמוכה. כלומר, מבוגרים/ ילדים עם סרבול מוטורי, עשויים להתקשות יותר בתכנון (בהתארגנות לקראת/ בהשגת) יציבה נכונה.

*המושג קואורדינציה יציבתית, ברמה המעשית-טיפולית (להבדיל מהמשמעות האוטונומית של postural control) הינו מושג שטבענו כחלק מפיתוח שיטת מוטוריקל. ניתן להגדירו כיכולת לתאם באופן מהיר ויעיל (וגם מוּדע) בין אברי הגוף (גו-גפיים-אגן-ראש), להבין את היחס הנכון בניהם ולשלוט בדרגות החופש (שליטה במפרקים השונים) כדי להגיע למנח יציבתי זקוף בחלל (בכלל זה, היכולת לבצע התאמות יציבתיות יעילות כתגובה לשינוי תנוחה/ שינוי מיקום מרכז הכובד). ילד/ מבוגר הסובל מקואורדינציה יציבתית נמוכה, ינסה למשוך את הצוואר לאחור/ את הראש או הכתפיים למעלה (ומגוון תנועות שגויות נוספות...) או שינסה לבצע מס' תנועות נכונות בו-זמנית, אך ללא הצלחה (כל אלה בניסיון להזדקף). בהיעדר קואורדינציה יציבתית נאותה, ניסיונותיו עשויים להיות עקרים, לא מועילים ולעיתים אף מזיקים! (מידע נוסף לרשותכם באחד מהקישורים הבאים: יציבה לא נכונה יציבה נכונה יציבה ותנועה שיפור היציבה גב כפוף יציבה לקויה גיבנת בגב יציבה נכונה ילדים בעיות יציבה קיפוזיס גבית קיפוזיס גבי קיפוזיס קל לורדוזיס מותני מוגבר, טיפול בהיפר לורדוזיס לורדוזיס פיזיולוגי מוגבר לורדוזיס  לורדוזיס מותני, לורדוזיס יתר, לורדוזיס טיפול, היפר לורדוזה, קמר מותני, רזה עם בטן בולטת, טיפול בלורדוזיס  יציבה נכונה ילדים קיפוזיס שוירמן עמידה רפויה כתפיים שמוטות עמידה כפופה גיבנת טיפול בגב כפוף טיפול בקיפוזיס לקויות יציבה אי נוחות בצוואר צוואר נוטה קדימה).

 

יכולנו להוסיף ולדבר על התרומה האדירה של שיטת מוטוריקל למבוגרים/ ילדים עם סרבול מוטורי. ממליצים לכם לבקר גם בקישורים לדפים נוספים, המשובצים לאורך הדף הנוכחי!

 

 

 

ואם רציתם את כל המידע בקיצור?

מוטוריקל - וזה כל השיפור!

 

 

באופן שכיח למדי וטבעי למדי, הורים הצופים בהדגמת תרגיל מורכב זה או אחר הניתן לבנם/ ביתם (הדגמה הניתנת ע"י המטפל, לפני הלימוד/ תרגול), מגיבים באופן מיידי-ספונטני באמירה הבאה: "נראה לך באמת שהוא יהיה מסוגל לבצע את זה...?!" כבר התרגלנו לחייך ולומר להורים הספקנים, "חכו ותראו, זה יקרה מהר...כבמטה קסם..." 

 

 

כאמור, שיטת מוטוריקל מציעה גישה טיפול חדשנית לטובת סרבול מוטורי, גישה בעלת רציונל מדעי ברור, המבוססת על מחקרים עדכניים וניסיון קליני (טיפולי) עתיר שנים. אם טרם עשיתם זאת, בקרו בדף: סרבול מוטורי טיפול / טיפול בסרבול מוטורי / טיפול בסרבול מוטורי בגישה מדעית, בלעדית ומובילה במוטוריקל  

 

 

סרבול מוטורי/ מסורבלות מוטורית, ראו גם:

 

 

סרבול מוטורי, טיפול בסרבול מוטורי בשיטת מוטוריקל, כתבה בעיתון שעה טובה (קובץ PDF)

אייל ציוני מציג את הרציונל החדשני של שיטתו בפאנל מומחים (אתר 'הורים בקשר', פסקאות אחרונות של הכתבה):

הצגת רציונל שיטת מוטוריקל לטיפול בסרבול מוטורי, בהשוואה לגישות טיפוליות קיימות ב- ריפוי בעיסוק ילדים ו- פיזיותרפיה ילדים.

 

 

 וכן: תשובות לשאלות נפוצות FAQ's

 

 

 

כדי להמחיש לכם את חשיבות קואורדינציה ילדים/ מבוגרים (זוכרים? שיפור קואורדינציה ילדים/ מבוגרים = איכות חיים אמיתית!) בחרנו לנתח מיומנות בסיסית של רכיבה על אופניים (מיומנות המהווה 'אבן דרך' ברפרטואר היכולות המוטוריות של כל ילד), מבחינת מרכיבים מוטוריים (פסיכומוטוריים) פעילים:

אז מהם המרכיבים המוטוריים הנחוצים לרכיבה על אופניים? (מידע נוסף וסרטון וידאו לרשותכם בדף לימוד רכיבה על אופניים לילדים לימוד אופניים לילדים)

 

נסיעה על אופניים לילדים/ למבוגרים הינה פעולה מוטורית קואורדינטיבית מורכבת, הדורשת שליטה במספר רב של מערכות מוטוריות- תחושתיות. להלן המרכזיות שבהן:

נפתח דווקא באותם משתנים בעלי היבטים בטיחותיים כבדי משקל...

 • שיווי משקל באופן כללי, אך בעיקר בתחילת הנסיעה (בעת צבירת המהירות/ תאוּצה ממצב נייח), בעת סיבובים (פניות חדות) או ברכיבה איטית. ילדים רבים מתקשים לשמור לשמור על יציבות במצבים אלה, וחווים נפילות ופגיעות גופניות עקב כך! אל דאגה, כמומחים למוטוריקה ויציבה, פיתחנו במשך השנים מגוון תרגילים בלעדיים כמענה ממוקד לקשיים אלה!! (ראו גם: שיווי משקל אצל ילדים ׀ חוסר שיווי משקל אצל ילדים ׀ בעיות שיווי משקל אצל ילדים ׀ איבוד שיווי משקל אצל ילדים).

 • יכולת ההתארגנות הגופנית תוך ציפייה למצבי חוסר איזון ומניעת נפילות. כך לדוגמא, ילד/ מבוגר הרוכב על אופניים ומתכוון לעצור באופן יזום, או שמאבד לפתע שיווי משקל (בשל רכיבה איטית במדרכה צרה עם הולכי רגל או מכשולים/ מעבר משביל סלול לדרך עפר רך/ טובעני, דבר המפחית באופן פתאומי את המהירות..), מוריד את כף הרגל הרלוונטית מהפדל באופן אוטומטי (סוג של רפלקס), כהכנה לקראת אותה יציאה מאיזון/ נפילה צפויה (בלימת המומנט/ התנע שמסת הגוף מייצרת לכיוון הקרקע). הורדת כף הרגל אל הקרקע נעשית בכיוון שאליו הרוכב עתיד ליפול בעוד שבריר שנייה ובמרחק (מהאופניים) התואם את גודל התנע הזוויתי שמשקל הגוף (עם האופניים) מפתח. בהיעדר יכולת החיזוי המדויקת הזאת (anticipation), הרוכב היה לבטח מתרסק על הקרקע!

   

  שלושה קשיים אופייניים, לבעלי קושי/ איטיות בפענוח מידע וסטיבולרי-ויזואלי (או לבעלי קושי ב- אינטגרציה סנסומוטורית):

   

  1. הורדת הרגל באיחור,

  2. הורדת הרגל במרחק שאינו תואם את המומנט שהגוף מייצר...

  3. הורדת הרגל הלא נכונה (לא רלוונטית). 

   

        כל אחד מהקשיים שתוארו, עלולים לגרום לנפילה ופציעה! אל דאגה חברים, במוטוריקל מקדימים תרופה למכה, תרתי משמע :)

  

במוטוריקל מקדימים תרופה למכה, תרתי משמע :)

 

 • קואורדינציה של הרגליים: רכיבה נכונה על אופניים, דורשת בין היתר הרפיית רגל אחת בעת לחיצת הרגל השנייה את הפדל/ דוושה, והחלפת תפקידים כל העת לסירוגין.. וכן, היכולת לסובב את הפדלים בכיוון הרצוי לטובת נסיעה, ובכיוון הנגדי לטובת עצירה מבלי להתבלבל (באופניים ללא הילוכים). לילדים רבים קשיים בתפקוד (תכנון/ קואורדינציה) של הרגליים בעת הרכיבה. רבים חווים קושי דומה בעת הבלימה, הדורשת הרפיית רגל אחת בעת לחיצת הרגל השנייה.. קשיים נוספים באים לידי ביטוי בעצירה בעת שהפדלים אינם במצב אופקי, באופניים ללא הילוכים (המצב הנוח ביותר לעצירה מבחינת תכנון התנועה והפעלת השרירים קיים בעת שהפדלים במצב אופקי). ילד שאינו מסוגל לבלום באופן מיידי בעת הצורך חשוף לסכנות רבות! הילד ימשיך לפדל עד להגעת הפדלים למצב נוח לעצירה, יעכב את העצירה ויסכן עצמו! בדיוק לשם כך אנחנו כאן! ברשותנו מבחר תרגילים מדעיים שפיתחנו גם לשם כך!

 •  גורם נוסף קריטי (!) בהיבט היציבות/ בטיחות ב- רכיבה: פיקוח/ שליטת שרירי הידיים על ההגה (muscle co-contraction), בעת נסיעה בכלל ובעת פניות חדות בפרט! ילד המתקשה במנגנון יציבתי חשוב זה, יסובב את ההגה/ כידון בצורה חדה (מוגזמת/ פיתאומית) במהלך סיבוב, או בעת רכיבה בקו ישר (ללא בקרה) ויחווה נפילה/ פציעה! הסירו דאגה- יש לנו מגוון כלי עבודה מהירים לשיפור השליטה גם במרכיב חשוב זה!

 • לילדים רבים יש קושי להחזיק את כף הרגל ביציבות על הפדל, מבלי ש'תברח'/ תחליק ממנו. ילד שרגלו מחליקה מהפדל בעת רכיבה על אופניים, מסכן עצמו ועלול ליפול. תוכלו לסמוך על ניסיוננו גם בהקשר זה, פיתחנו עבור ילדכם שורת תרגילים כמענה מהיר ויעיל!

 • יכולת ציפייה, חיזוי ותכנון בסביבה דינמית ובהתאם למצבים משתנים/ feed-forward - נחוץ בעת רכיבה בשטח בו נעים הולכי-רגל/ רוכבי אופניים נוספים/ ילדים המשחקים/ רצים בסביבתו של הילד/ כדור המתגלגל לכיוונו של הילד הרוכב וכו'... דורש בעיקר יכולות אומדן מרחק/ התמצאות במרחב ו- תכנון תנועה, בכלל זה, יכולת חשובה ביותר המכוּנה 'ציפייה'/'חיזוי' (anticipation) תנועתו של הילד הרוכב על אופניו, ביחס לגורמים הנוספים בסביבתו. כלומר, על הילד להעריך/ לחשב במצבים אלה, באופן מהיר ומיידי (!) במהלך הרכיבה, האם יצליח במהירות הנתונה ובכיוון בהם הוא מתקדם, להימנע מהיתקלות/ התנגשות, ולתמרן את אופניו (כיוון הנסיעה/ מהירות...) בהתאם לחישוב שערך. ליכולות הקריטיות האלה, משקל מכריע בבטיחות של הילד בעת הרכיבה!

 • תזמון תנועה ויכולת תגובה מהירה- יכולת להגיב מהר ולתזמן את התנועה בעת מצבי סכנה (כגון, בעת שרכב יוצא מחנייה בנסיעה לאחור/ רוורס, בדיוק כאשר הילד רוכב על אופניים מאחורי אותו רכב...) ובעת מצבים כמו נסיעה על כביש ועלייה על מדרכה גבוהה (מחייב תזמון מדויק של משיכת הכידון כלפי מעלה, לטובת הרמת הגלגלים הקדמיים של ה אופניים, אחרת תתרחש נפילה כמעט ודאית!).

 • הפרדת תנועה ידיים- רגליים: הרגליים מבצעות תנועה מעגלית וקבועה (מסלול תנועה קבוע/ סגור) במישור ה'סגיטלי' (מישור חיצי, לפנים ולאחור), ואילו הידיים מבצעות תנועה חופשית (אמנם על ציר, אך תנועה משתנה/ לא קבועה...) במישור ה'הוריזונטלי' (מישור אופקי). פעולה בשני מישורים שונים דורשת הן קואורדינציה מוטורית והן הפרדת תנועה נאותה. תרגילים ייחודיים בשיטתנו ישפרו את הקואורדינציה (ראו גם: קואורדינציה הגדרה) והפרדת התנועה הרלוונטיות לרכיבה.

 • כוח וסיבולת שרירית- בעיקר בשרירי הרגליים (ארבע-ראשי ירכי, שרירי ירך אחורי וישבן) וכוח מתפרץ (היכולת להפיק כוח במהירות מקסימלית) כמו בעת התחלת רכיבה (ממצב של עמידה בָמֲקום), או בעת רכיבה בעלייה תלולה (גם זינוק בעלייה)/ רכיבה בתוואי שטח חולי או הררי, וכן בעת מעבר פתאומי מרכיבה איטית לרכיבה מהירה (שינוי קצב...), או במעבר מרכיבה במישור לטיפוס בעלייה.  

 • יציבות שרירית- מפרקית. (ראו הסבר בפסקה הבאה).

 • תיאום/ קואורדינציה מוטורית נאותה בין הידיים. בדומה להרפיית רגל אחת בעת לחיצת הרגל השנייה את הפֶּדָל (בדיווש), יש (בעת השליטה על ההגה, ברכיבה בעיקול/ פניות) להרפות (או למשוך קלות) צד אחד של ההגה (כידון) בעת דחיפת/ הטיית הצד השני.

 • תפקוד יעיל של שליטה יציבתית (postural control) ו-'מנגנוני יציבה' (ראו הסבר לעיל ס).

 • תחושת התנועה/ תחושה עמוקה/ קינסתזיה (להיות מסוגל לדוגמא לכוון את ההגה/ כידון מבלי להביט אליו בעת בעת סיבוב או לצורך תמרון בין מכשולים). היכולת לווסת את מידת הכוח והתנועה (ויסות כוח שריר/ ויסות כוח/ ויסות תנועה/ ויסות תנועתי) המתאימה לצורך התנועה הרצויה, מבלי ללוות את התנועה במבט!

 • תיאום עין יד/ קשר עין יד/ קואורדינציית עין יד לטובת תפעול ההילוכים וההגה (בראשית הדרך... בטרם פעולות אלה הופכות לאוטומטיות).

 • התארגנות כללית בעת התחלת נסיעה, החל מאחיזת ה אופניים/ הרמת ה אופניים מהרצפה, עלייה על האופניים מבלי ליפול ומבלי שהאופניים יזוזו, רלוונטי ביותר בהתחלת נסיעה בעלייה או בירידה חדה/ ישיבה בטוחה תוך שמירה על היציבות במצב ססטי (איך לשבת נכון על אופניים), ביצוע פעולות חיוניות לטובת התחלת נסיעה (בכלל זה תכנון פעולת הרגליים, הכנת הפדל למצב נוח- תיאום עין רגל, סדר הפעולות הנכון לטובת התחלת רכיבה, מתווה הנסיעה, תכנון רכיבה בהתאם למכשולים המצויים בשטח ועוד...). הפרעת קשב וריכוז ילדים עשוייה ליצור קשיים משמעותיים בהתארגנות הנדרשת/ שימת לב לפרטים ועוד... (למידע נוסף: הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים).

 • רכיבה נכונה על אופניים: סינכרון/ תכלול של כל הפעולות שהוזכרו בסעיפים הקודמים (נוסף על אלה שלא צויינו מפאת 'קוצר היריעה')...

חשוב מאוד לפיכך, שכל מדריך רכיבה על אופניים יהיה ראשית, מומחה למוטוריקה ויציבה!

 

 

*המונח 'יציבות שרירית-מפרקית' (muscle co-contraction) מבטא את הקשר שבין מע' השרירים והשלד והוא הפונקציה שמשרתים השרירים בייצוב השלד, בדומה למיתרים המעגנים תורן/ עמוד גבוה באופן אנכי ויציב. כל מיתר (כבל) מושך את התורן לכיוון שונה וסך כל הכוחות ('מומנטים') שהמיתרים מייצרים כל אחד לכיוונו ('שקול הכוחות') מייצב את התורן איתן על מקומו, כנגד הרוח וכוחות חיצוניים אחרים. באופן דומה פועלים השרירים בגוף, הממלאים תפקיד של הפיכת הגוף ליותר יציב, יותר מבני ופחות 'נוזלי' או פחות 'נמרח'/ 'floppy'. ילד בעל יציבות מפרקית-שרירית נאותה, מסוגל לשמור על יציבות שלד הציר (מרכז הגוף) בעת רכיבה על אופניים ובה בעת, להניע את ההגה בחופשיות בעזרת ידיו (הגו היציב מאפשר לידיים 'מרחב תמרון'). מידע נוסף תמצאו בדפים השונים באתר (דף בנושא טיפול בהיפוטוניה היפוטוניה טיפול ׀ חיזוק שרירים לילדים ׀ שיטת מוטוריקל ועוד...).

 

פתאום זה קל... מוטוריקל

 

 

אם כן, ברור כעת כי לימוד אופניים לילדים בלי גלגלי עזר אינו דבר פשוט כל-כך כפי שרבים נוטים לחשוב, ובשורה התחתונה, המטרה ב שיפור קואורדינציה ילדים ולימוד המיומנות, להופכה לפעולה 'אוטומטית' עבור הילד (נכון מאוד, גם עבור ילד הסובל מ סרבול מוטורי גופני/ סרבול תנועתי משמעותי), כך שמידת הקשב שייצטרך 'להשקיע' בתכנון, בבקרה של משתני הרכיבה (שפורטו לעיל) ובפעולת הרכיבה עצמה, תהיה מינימלית (זוכרים את הקשר בין קואורדינציה טובה לצורך בפחות קשב?). במצב כזה, רכיבתו של הילד תהיה בטוחה יותר; הילד יהיה 'פנוי' בעת הרכיבה לבצע פעולות נוספות כמו לתמרן ולהיזהר ממכשולים סטטיים או ניידים בדרכו כדוגמת הולכי רגל או מכוניות בכביש וכן, להיות מסוגל לרכב תוך כדי שיחה עם חבריו ופשוט, להיות משוחרר וליהנות מעצם חוויית הרכיבה ומהנוף. שימו לב, אם התקנאתם מעט, הסירו דאגה! נוכל לסייע גם לכם/ לכן ולהפוך את חוויית הרכיבה למשפחתית.... לחצו: לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים ׀ מדריך רכיבה על אופניים מדריכי רכיבה על אופניים הדרכת רכיבה אופניים שיעורי רכיבה על אופניים לילדים הדרכת אופניים לימוד רכיבה על אופניים לנשים

 

 

מוטוריקל רעננה/ ת"א: הרבה מעבר ל- פיזיותרפיה ילדים, ריפוי בעיסוק ילדים או ספורט טיפולי לילדים/ התעמלות טיפולית לילדים/ טיפול בתנועה לילדים!

 

 

 

 *מוצאים את דף סרבול מוטורי ילדים/ סרבול תנועה/ ילד מגושם/ שיפור קואורדינציה ילדים רלוונטי/ משמעותי? נודה על המלצתכם... לִחְצוּ על הסמל 1+ (לא זמין כרגע לגולשים בדפדפן Firefox):

 

 

סרבול מוטורי, חזרה לדף: סרבול מוטורי התפתחותי: דף התמצאות וריכוז נושאים ('תוכן עניינים')

 

 

 

 

  

סרבול מוטורי ילדים/ מבוגרים/ סרבול תנועתי/ ילד מגושם/ שיפור קואורדינציה ילדים/ מסורבלות מוטורית-  ראו גם את הנושאים הרלוונטיים הבאים (מסודרים באשכולות בסדר א-ב'):

 

אבחונים: אבחון מוטורי אבחון פסיכומוטורי אבחון בעיות מוטוריות אבחון מוטוריקה גסה אבחון מוטוריקה עדינה אבחון מוטורי מוטוריקל אבחון מסורבלות מוטורית בעיות במוטוריקה גסה בדיקת תחושה עמוקה אבחון יציבה אבחון ליקויי יציבה אבחון בעיות גב

 

אוטיזם: טיפול בתנועה לילדים אוטיסטים pdd בתפקוד גבוה, פי די די נוס, פי די די בתפקוד גבוה, פי די די אצל ילדים, asd אוטיזם, asd בתפקוד גבוה

 

אורטופדיה: טיפול בבעיות אורתופדיות לילדים טיפול בבעיות אורטופדיות טיפול בבעיות אורטופדיה בעיות אורטופדיות בילדים בעיות אורטופדיות בברך בעיות אורטופדיות בכף הרגל בעיות אורטופדיות אצל ילדים בעיות בכף הרגל ילדים בעיות בכף הרגל והקרסול בעיות אורטופדיות נפוצות בעיות אורטופדיות כף רגל  גיד אכילס קצר אצל ילדים גיד אכילס קצר גיד אכילס מקוצר קיצור גיד אכילס קיצור בגיד אכילס קיצור גיד אכילס בילדים גיד אכילס קצר טיפול  פרונציה של כף הרגל פרונציה כף רגל היפר פרונציה יתר פרונציה בכף הרגל קריסה של כף הרגל, קריסה של קשת כף הרגל, כף רגל קורסת פנימה, קריסת כף הרגל, קריסת כף רגל, קריסת כף רגל טיפול, קריסת כף הרגל, קריסת כף הרגל פנימה, קריסת כפות רגליים, קריסת קשת כף רגל קריסה פנימה של כף הרגל טיפול קריסת קרסול קריסת קרסול פנימה קריסת קרסול ילדים קריסה פנימית קריסת קרסוליים קריסת קרסול טיפול קריסה של כף הרגל פנימה קריסת כף רגל ילדים קריסת כפות רגליים ילדים צניחת קשת כף הרגל השטחה של כף הרגל קשת כף רגל שטוחה חיזוק קשת כף הרגל פרונציה טיפול פרונציה בקרסול פרונציה ברגל פרונציה בכף הרגל אצל ילדים גמישות יתר בקרסול בדיקת פרונציה/ פרונציה בדיקה פרונציה בכף הרגל (pronated feet) קשת נמוכה בכף הרגל חיזוק קשת כף הרגלוארוס ברגל הלוקס ולגוס טיפול  יישור ברכיים, רגלי X רגלי איקס (genu valgus) רגלי איקס טיפול רגלי איקס בילדים מבנה רגליים איקס רגלי איקס טיפול, כף רגל נוטה פנימה בהליכה הליכה עם הרגל פנימה רגליים פונות פנימה ילדים, כפות רגליים פונות פנימה אצל ילדים, כף רגל פונה פנימה, כפות רגליים פונות פנימה הליכה עם רגליים פנימה כף רגל נוטה פנימה (pigeon toe intoeing toe in position), כפות רגליים פונות החוצה, כפות רגליים פונות החוצה טיפול, כפות רגליים פונות החוצה ילדים, כף רגל נוטה החוצה טיפול, כף רגל נוטה החוצה בהליכה הליכת צ'רלי צ'פלין רגליים עקומות כלפי חוץ (toe out position), תיקון רגליים עקומות, רגליים עקומות ילדים רגליים עקומות אצל ילדים כפות רגליים עקומות אצל ילדים רגליים עקומות טיפול רגליים עקומות אצל מבוגרים הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים הליכה על קצות האצבעות ילדים, הליכה על קצות האצבעות טיפול  אורתופדיה ילדים הליכה על קצות האצבעות אורטופדיה ילדים הליכה על קצות האצבעות טיפול בהליכה על קצות האצבעות פלטפוס טיפול בפלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ברגל, פלטפוס ברגל אצל ילדים, פלטפוס ברגל אחת, פלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ילדים, פלטפוס ברגל טיפול, פלטפוס ילדים כף הרגל, פתרון פלטפוס ילדים, פתרון לפלטפוס ילדים, פלטפוס טיפול, פלטפוס דרכי טיפול, פלטפוס בכף הרגל פלטפוס בכף הרגל טיפול, כאבים פלטפוס ברגל, כאבים בגלל פלטפוס, כאבים בכף הרגל פלטפוס, מדרסים פלטפוס, מדרסים לפלטפוס, כפות רגליים שטוחות, כף רגל שטוחה רגל שטוחה פלטפוס כף רגל שטוחה אצל ילדים, כף רגל שטוחה טיפול  כף רגל שטוחה בדרגה קשה אך גמישה, כף רגל שטוחה בדרגה קלה. בדרגת חומרה קלה מאוד, כף רגל שטוחה בילדים, כף רגל שטוחה ילדים, כף רגל שטוחה בדרגה קלה, כף רגל שטוחה בדרגה קלה. בדרגת חומרה קלה מאוד, (pes planus / flat foot), פשיטת יתר בברכיים, פשיטת יתר בברך, יישור יתר בברך, יישור יתר של הברך יישור יתר בברכיים, יישור יתר של הברכיים, יישור יתר ברך, נעילת ברכיים, נעילת ברך / genu recurvatum  אורטופדיה בעיות כף רגל וקרסול אורטופדיה בעיות ברכיים רגלי o, רגלי o טיפול, תיקון רגלי o, מה זה רגלי o, אורטופדיה ילדים רגלי o, רגלי או, רגלי או אצל ילדים, טיפול ברגלי o, מדרסים בעד ונגד  forefoot varus  rearfoot varus קריסה חיצונית של כף הרגל כאבים בכף הרגל אצל ילדים כאבים בכף הרגל ובקרסול כאבים בכף הרגל בבוקר כאבים בכף הרגל ילדים כאבים בכף הרגל לאחר ריצה כאבים בכף הרגל טיפול כאבים בכף הרגל לאחר מנוחה כאבים בכף הרגל בדריכה

 

 

איטיות: התנהלות איטית אצל ילדים  ילד איטי  ילד איטי מאוד ילד איטי וחולמני  קשיי התארגנות אצל ילדים ילד לא מהיר איטיות בכתיבה ילד איטי בכתיבה כתיבה איטית אצל ילדים  קשיי התארגנות בבוקר קשיים בהתארגנות בכיתה שיפור מהירות אצל ילדים שיפור מהירות איטיות בתנועה שיפור זריזות  שיפור מהירות תגובה שיפור זריזות רגליים שיפור זריזות ידיים  שיפור זריזות מהירות פיתוח זריזות פיתוח מהירות פיתוח מהירות וכוח מתפרץ

 

אימון כושר אישי: מאמן כושר אישי לילדים (אימון כושר אישי לילדים, אימון כושר גופני לילדים, פיתוח כושר גופני לילדים, מדריך כושר אישי לילדים, שיפור כושר גופני לילדים מאמן כושר אישי לילדים ברעננה  מאמן כושר אישי לילדים בהרצליה מאמן כושר אישי לילדים בכפר סבא מרכיבי הכושר הגופני אימון כושר אישי לנערות מאמן כושר אישי לנערות

 

גמישות: תרגילי גמישות לילדים שיפור גמישות לילדים

 

דימוי עצמי: חיזוק ביטחון עצמי בילדים, שיפור יכולות חברתיות, חיזוק ביטחון עצמי לילדים, חיזוק ביטחון עצמי אצל ילדים, שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים, שיפור ביטחון עצמי לילדים, פיתוח ביטחון עצמי, איך לחזק לילד את הביטחון העצמי פיתוח דימוי עצמי אצל ילדים, טיפוח דימוי עצמי, חיזוק דימוי עצמי אצל ילדים, חיזוק דימוי עצמי בילדים, דימוי עצמי פעילות, דימוי עצמי בגיל ההתבגרות דימוי עצמי נמוך, העלאת דימוי עצמי אצל ילדים, שיפור דימוי עצמי אצל ילדים, שיפור דימוי עצמי נמוך שיפור דימוי גוף שיפור דימוי הגוף מקובלות חברתית, דימוי עצמי, ילד עדין, ילד לא חברותי, ילד לא מקובל בכיתה, ילד לא מקובל בחברה, ילד לא מקובל חברתית, ילד לא מקובל בגן,ילד חסר חברים, איך לעזור לילד מבחינה חברתית, איך לעזור לילד להיות מקובל, ילד חסר ביטחון עצמי, שיפור דימוי עצמי, דימוי עצמי נמוך אצל ילדים, דימוי עצמי נמוך בקרב ילדים ילד ללא חברים, ילד בלי חברים, ילד שאין לו חברים, איך לעזור לילדים לרכוש חברים, ילד דחוי בכיתה, ילד דחוי בגן, איך לעזור לילד לרכוש חברים בגן, כיצד לרכוש חברים בבית הספר, לילד אין חברים בבית הספר, איך עוזרים לילד לרכוש חברים, איך להיות מקובל בחטיבה, איך להפוך למקובל בחטיבה, איך להיות מקובלת ביסודי, טיפול בילדים דחויים, ילד ללא חברים, ילד שלא רוצה חברים, ילד שלא משחק עם חברים, ילד לא משחק עם חברים, ילד שאין לו חברים בגן, טיפול בילדים דחויים מעמד חברתי בכיתה, הצלחה חברתית, ילד לא ספורטיבי, ילד לא אוהב ספורט, ביטחון עצמי בגיל ההתבגרות, איך לחזק ביטחון עצמי אצל ילדים, איך להקנות לילד בטחון עצמי, הערכה עצמית אצל ילדים, ביטחון עצמי אצל בני נוער, דימוי עצמי נמוך טיפול, דימוי עצמי נמוך בגיל ההתבגרות, דימוי עצמי בקרב מתבגרים, ביטחון עצמי נמוך טיפול, חוסר ביטחון עצמי בגיל ההתבגרות, חוסר ביטחון עצמי אצל ילדים, בניית דימוי עצמי אצל ילדים, דימוי עצמי נמוך אצל ילדים טיפול, חיזוק הדימוי העצמי, בניית ביטחון עצמי אצל ילדים, איך מחזקים ביטחון עצמי אצל ילדים, איך לפתח ביטחון עצמי אצל ילדים, איך לבנות ביטחון עצמי אצל ילדים, חוגים לחיזוק הביטחון העצמי
 

היפוטוניה: היפוטוניה hypotonia היפוטוניה היפוטוניה ילדים היפוטוניה בילדים אבחון היפוטוניה מה זה טונוס שרירים נמוך היפוטוניה תסמינים תסמיני היפוטוניה היפוטוניה סיבות השפעות היפוטוניה היפוטוניה אוטיזם טיפול בהיפוטוניה טיפול בהיפוטוניה לילדים היפוטוניה טיפול בילדים טיפול בטונוס שרירים נמוך היפוטוניה טיפול היפוטוניה אצל ילדים טונוס שרירים נמוך אצל ילדים  טונוס שרירים נמוך טיפול טונוס שרירים נמוך היפוטוניה וגמישות יתר גמישות יתר אצל ילדים גמישות יתר ילדים גמישות יתר במפרקים גמישות יתר של המפרקים  מתח שריר נמוך מתח שרירים נמוך  ישיבת w ילדים ישיבת w אצל ילדים  ילד נמרח  ׀ רפיון שרירים קושי בעמידה קושי בעמידה והליכה קושי בעמידה ממושכת יציבות שרירית מפרקית יציבות פרוקסימלית

 

היפרטוניה:  היפרטוניה – טונוס שרירים מוגבר היפרטוניה טונוס שרירים גבוה אצל ילדים טונוס שרירים גבוה טיפול בטונוס שרירים גבוה מתח שרירים גבוה מתח שריר גבוה טונוס שריר גבוה טונוס שרירים גבוה טיפול טיפול בהיפרטוניה  טונוס שרירים גבוה ילדים, טונוס שרירים מוגבר, טונוס שרירים מוגבר ילדים, טונוס שרירים גבוה בילדים

 

הכנה לכיתה א': הכנה לכיתה א מוטוריקה עדינה הכנה לכיתה א מוטוריקה הכנה מוטורית לכיתה א' מוכנות לכיתה א מוטוריקה הכנה לכיתה א'

 

הפעלות ימי הולדת/ אירועי ספורט: הפעלות לימי הולדת לילדים הפקת יום הולדת יום הולדת הפעלות ארגון ימי הולדת לילדים ימי הולדת ספורט אתגרי מסיבת סוף שנה הפעלות לסוף שנה מפעילים לסוף שנה  ארגון ימי הולדת לילדים יום הולדת ספורט יום הולדת ספורטיבי יום הולדת ספורט לילדים הפעלת יום הולדת ספורט הפעלות יום הולדת ספורט יום הולדת ספורטיבית

 

הפרדת תנועה: הפרדת תנועה הפרדת תנועות הפרדת תנועה באצבעות הפרדת תנועה אצל ילדים הפרדה תנועתית תנועות מראה, הצפה מוטורית  over flow תנועת מראה תנועות מראה

 

השמנת יתר: השמנת יתר אצל ילדים השמנת יתר ילדים טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים טיפול בהשמנת יתר השמנה בילדים bmi גבוה השמנה אצל ילדים השמנה אצל ילדים קטנים בעיות השמנה אצל ילדים בעיית השמנה אצל ילדים השמנה בטנית אצל ילדים השמנת יתר בקרב ילדים השמנת יתר בילדים השמנת ילדים פעילות גופנית לילדים עם עודף משקל עודף משקל בילדים עודף משקל אצל ילדים טיפול בילדים עם עודף משקל טיפול בעודף משקל טיפול בעודף משקל אצל ילדים טיפול בילד שמן

 

התמצאות במרחב: התמצאות במרחב התארגנות במרחב התארגנות הגוף במרחב כיוונים במרחב התמצאות במרחב כיוונים תפיסה ויזו מרחבית התמצאות במרחב ילדים התמצאות יעילה במרחב  התמצאות במרחב ובזמן התמצאות במרחב כיוונים אומדן מרחק קושי באומדן מרחק אי התמצאות במרחב חוסר התמצאות במרחב בעיית התמצאות במרחב תפיסה מרחבית אצל ילדים שיפור תפיסה מרחבית קושי בתפיסה מרחבית לקות בתפיסה מרחבית תפיסה מרחבית לקויה

 

התנתקות מהקרקע: שיפור יכולת הניתור שיפור יכולת הניתור לילדים  שיפור יכולת הניתור בכדורסל שיפור ניתור לגובה שיפור הניתור שיפור הניתור כדורסל שיפור הניתור וכוח מתפרץ שיפור הניתור לילדים שיפור הניתור ילדים שיפור הניתור עם חבל שיפור גובה קפיצה איך לשפר את הקפיצה לגובה שיפור קפיצה לגובה באיזה גיל מתחילים לקפוץ פיתוח יכולת התנתקות מהקרקע קפיצה על רגל אחת לימוד קפיצה על רגל אחת קפיצה על רגל אחת אצל ילדים ילד בן 3 לא קופץ ילד לא קופץ ילד בן שנתיים לא קופץ  פרונציה קלה פרונציה בקרסול pronated feet

 

ויסות כוח: ויסות כוח אצל ילדים ויסות כוח | ויסות תנועה ויסות תנועתי

 

 

חוג מוטוריקה גסה: חוג מוטורי לילדים חוג ספורט מוטורי חוג ספורט מוטורי לילדים חוג מוטורי חוג מוטוריקה גסה חוג מוטוריקה עדינה

 

 

חציית קו אמצע: חציית קו אמצע חציית קו אמצע כתיבה חשיבות חציית קו אמצע התפתחות חציית קו אמצע חציית קו אמצע אצל ילדים שיפור חציית קו אמצע אי חציית קו אמצע

 

יציבה: בעיות יציבה ילדים, יציבה לקויה אצל ילדים יציבה לקויה טיפול בעיות יציבה אצל ילדים בעיות יציבה אצל מבוגרים גב כפוף אצל מבוגרים גב לא זקוף בעיות יציבה בעמוד השדרה בעיית יציבה בעיות יציבה ליקויי יציבה ליקויי יציבה אצל ילדים טיפול בליקויי יציבה טיפול בבעיות גב טיפול בבעיות גב עליון יישור עמוד השדרה יישור קיפוזיס בעיות גב ועמוד השדרה ארגונומיה שינה טיפול ביציבה לקויה בעיות יציבה בגיל ההתבגרות, לקות יציבה יציבה לקויה (בעיות גב אצל ילדים יציבה לא נכונה שיפור היציבה  גב כפוף  גיבנת בגב גב כפוף אצל ילדים  גב כפוף בגיל ההתבגרות  בעיות יציבה  קיפוזיס קיפוזיס גבית  קיפוזיס גבי  קיפוזיס בגב קיפוזיס בולט  קיפוזיס מוגבר קיפוזיס טיפול  דרכי טיפול בקיפוזיס  קיפוזיס אצל ילדים יציבה נכונה יציבה נכונה ילדים יציבה נכונה בהליכה ישיבה נכונה במשרד  ישיבה נכונה מול מחשב יציבה נכונה ישיבה עמידה הליכה  יציבה ותנועה קיפוזיס קל  לקויות יציבה  עמידה רפויה יציבה רפויה כתפיים שמוטות כתפיים שמוטות אצל ילדים כתפיים שמוטות קדימה איך ליישר גב כפוף יישור גב עליון איך ליישר כתפיים שמוטות טיפול בכתפיים שמוטות כתפיים שמוטות טיפול עמידה כפופה  תיקון גיבנת  כאבי גב יציבה לקויה  יציבה קיפוטית  דרכי טיפול בקיפוזיס  אי נוחות בצוואר צוואר כפוף גיבנת בצוואר  טיפול בגב כפוף  טיפול בקיפוזיס קואורדינציה יציבתית איך לעמוד נכון  קיפוזיס שוירמן מחלת שוירמן טיפול Scheurmann’s disease Scheurmann’s kyphosis  פרסטזיה טיפול  פיזיותרפיה לקיפוזיס |  לורדוזה מותנית  לורדוזיס מותנית, לורדוזיס מותני מוגבר, היפר לורדוזיס גב תחתון היפר לורדוזיס צווארי טיפול בהיפר לורדוזיס לורדוזיס פיזיולוגי מוגבר לורדוזיס  לורדוזיס מותני, לורדוזיס יתר, לורדוזיס טיפול, היפר לורדוזה, קמר מותני, לורדוזיס אצל ילדים רזה עם בטן בולטת, טיפול בלורדוזיס, טיפול בלורדוזה, לורדוזה מוגברת, יישור לורדוזיס צווארי, יישור לורדוזיס גב, יישור לורדוזיס טיפול, יישור לורדוזיס מותני יישור לורדוזיס מותנית יישור לורדוזיס צווארי טיפול, לורדוזה בגב, קימור מותני מוגבר, הקשתת יתר בגב, לורדוזה מותנית מוגברת  לורדוזיס ילדים, היפר לורדוזיס, היפר לורדוזיס טיפול, היפוך לורדוזיס צווארי, טיפול בלורדוזה מותנית בטן בולטת אצל ילדים סיבוב אגן לפנים חגורה ליישור הגב חגורת גב להליכה זקופה חגורה ליישור הכתפיים רצועה אורטופדית ליישור כתפיים חגורת יישור גב,חגורת גב לגב זקוף, שיטות טיפול בבעיות גב  איך לעמוד זקוף, שמירה על גב זקוף, איך ללכת עם גב זקוף, איך לעמוד זקוף, איך ללכת זקוף, איך להתרגל ללכת זקוף, איך ללמוד ללכת זקוף, איך אפשר ללכת זקוף סימן שאלה בגב הליכה כפופה הליכה כפופה אצל ילדים הליכה שפופה הליכה ויציבה נכונה עמידה לא יציבה עמידה לא זקופה שיפור יציבה התעמלות לבעיות גב תיקון יציבה איך ליישר את הגב איך אפשר ליישר את הגב איך לזקוף את הגב איך מיישרים גב כפוף  כיצד ליישר את הגב יישור גב כפוף גב עקום טיפול גב עקום גיבנת בעורף טיפול איך אפשר להוסיף גובה, איך להוסיף גובה הוספת גובה איך לשפר גובה תוספת גובה איך להיות גבוהה יותר איך להיות גבוה יותר איך אפשר להיות גבוה יותר איך להיות יותר גבוה איך לא להיות נמוכה  איך אפשר להוסיף גובה  בעיית גובה אצל ילדים בעיות גובה אצל ילדים גורמים המשפיעים על היציבה

 

 

לקויות כתיבה: דיסגרפיה, דיסגרפיה טיפול, לקות כתיבה- דיסגרפיה, לקות כתיבה, טיפול בדיסגרפיה, לקויות כתיבה, לקויות למידה, לקות למידה מוטורית, טיפול בקשיי כתיבה, ליקויי כתיבה טיפול, קשיי כתיבה אצל ילדים, דיסגרפיה קשיי כתיבה, דיסגרפיה מוטורית, שיפור כתב היד אצל ילדים, קושי בכתיבה אצל ילדים, קושי בכתיבה, קשיים בכתיבה, בעיה גרפו מוטורית, דיסגרפיה גרפו מוטורית, לקות גרפו-מוטורית, קושי גרפומוטורי

 

 

לקויות מוטוריות: לקויות מוטוריות לקות מוטורית ליקויים מוטוריים טיפול בבעיות מוטוריות הפרעות מוטוריות הפרעות מוטוריות בילדים הפרעות מוטוריות אצל ילדים בעיות מוטוריות אצל ילדים בעיה מוטורית בעיות מוטוריות שיפור אינטליגנציה תנועתית

 

מוטוריקה גסה/ עדינה: מוטוריקה גסה מוטוריקה עדינה (מוטוריקה גסה אצל ילדים/ מוטוריקה עדינה אצל ילדים מוטוריקה גסה לילדים חיזוק מוטוריקה עדינה שיפור מוטוריקה עדינה שיפור מיומנויות מוטוריקה עדינה חיזוק מוטוריקה גסה שיפור מוטוריקה שיפור מוטוריקה גסה טיפול במוטוריקה עדינה טיפול במוטוריקה גסה קושי במוטוריקה גסה קשיים במוטוריקה גסה בעיות מוטוריקה ילד עם בעיות מוטוריות טיפול בבעיות מוטוריקה גסה בעיה במוטוריקה גסה בעיות במוטוריקה גסה בעיות מוטוריקה גסה בעיה במוטוריקה גסה בעיית מוטוריקה עדינה בעיות במוטוריקה עדינה בעיות במוטוריקה עדינה אצל ילדים בעיות מוטוריות בידיים  שיפור יכולות מוטוריות מרכיבי מוטוריקה גסה תיאום בילטרלי

 

נוירולוגיה: שיקום פגיעות נוירולוגיות שיקום נוירולוגי ילדים | דיסטוניה ילדים דיסטוניה טיפול

 

 

נפילות אצל ילדים: נפילות ילדים נפילות בקרב ילדים נפילות מרובות אצל ילדים נפילות אצל ילדים נפילות חוזרות אצל ילדים ילד נופל הרבה ילדים שנופלים הרבה ילד נופל כל הזמן

 

 

סגנון ריצה/ הליכה: שיפור סגנון ריצה ריצה נכונה איך לרוץ נכון לרוץ נכון ריצה נכונה כף רגל שיפור סגנון ריצה ילדים שיפור סגנון ריצה לילדים  שיפור יכולת ריצה שיפור מהירות ריצה לילדים שיפור מהירות ריצה בכדורגל סגנון ריצה נכון טכניקת ריצה נכונה ריצה מגושמת ריצה נכונה טיפים ריצה נכונה למתחילים יציבה נכונה בריצה שיפור סגנון הליכה שיפור הליכה  הליכה נכונה כף רגל דריכה נכונה על כף הרגל תיקון תבניות הליכה, דריכה לא נכונה הליכה גרירת רגליים גרירת רגליים גרירת רגליים ילדים שינוי תבניות הליכה שינוי תבנית הליכה ריצה מסורבלת  שיפור טכניקת ריצה שיפור מהירות ריצה שיפור כושר ריצה שיפור זמן ריצה  הליכה כפופה הליכה לא זקופה הליכה מסורבלת הליכה לא סימטרית הליכה לא נכונה הליכה לא נכונה אצל ילדים הליכת טרנדלנבורג  גוף מתנדנד בהליכה trendelenburg gait

 

סרבול מוטורי: סרבול מוטורי התפתחותי: דף התמצאות וריכוז נושאים ('תוכן עניינים')  סרבול תנועה סרבול בתנועה dcd טיפול קשיים בתכנון תנועה ילד תלותי ילדים תלותיים קואורדינציה פיתוח קואורדינציה  שיפור קואורדינציה מוטורית  קואורדינציה לילדים אימון קואורדינציה לילדים  אימוני קואורדינציה לילדים קואורדינציה מוטורית קואורדינציה תנועתית תפיסה חזותית מוטורית קואורדינציה חזותית מוטורית ויזו מוטורי תפיסה ויזו מוטורית בעיה ויזו מוטורית קואורדינציה מרחבית  קואורדינציה בספורט  קואורדינציה ספורט תרגילי קואורדינציה עם כדור חוסר קואורדינציה בעיות קואורדינציה אצל ילדים  תיאום יד רגל  טיפול בסרבול מוטורי סרבול מוטורי טיפול  דיספרקסיה מוטורית דיספרקסיה אצל ילדים  דיספרקסיה טיפול  דיספרקסיה מוטורית טיפול דיספרקסיה ילדים דיספרקסיה התפתחותית הפרעה התפתחותית בקואורדינציה טיפול דיספרקסיה אפרקסיה אצל ילדים אפרקסיה של הילדות אפרקסיה מוטורית אפרקסיה התפתחותית סרבול מוטורי dcd בעיית קואורדינציה דיוק מוטורי דיוק בתנועה טיפול בסרבול מוטורי בגישה מדעית, בלעדית ומובילה במוטוריקל תסמונת הילד המסורבל  מי הוא הילד המסורבל הילד המסורבל

 

פרפקציוניזם/ הימנעות: ילד פרפקציוניסט  ילדים פרפקציוניסטים  ילד נמנע ילדים נמנעים

 

קשב וריכוז: הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים הפרעות קשב וריכוז ילדים הפרעת קשב וריכוז ילדים הפרעות קשב וריכוז (ADD/ ADHD) זיכרון עבודה זיכרון עבודה מוטורי זיכרון עבודה תנועתי זיכרון עבודה אקטיבי  הסקת מסקנות שיפור יכולת הסקת מסקנות פונקציות ניהוליות פונקציות ניהוליות וקשב שיפור פונקציות ניהוליות executive functions טיפול בהפרעות קשב וריכוז הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות הפרעת קשב וריכוז הפרעות קשב וריכוז  הפרעות קשב וריכוז טיפול

 

קשר עין-יד-רגל: קשר עין יד, קשר עין יד אצל ילדים תיאום עין יד, תיאום עין יד מוטוריקה עדינה קואורדינציה עין יד תיאום קשר עין יד חיזוק קשר עין יד  שיפור תיאום עין יד שיפור קשר עין יד שיפור קואורדינציית עין יד, קושי בתיאום עין יד  תיאום עין יד כתיבה תיאום עין רגל

 

רתיעה מכדור: פחד מכדור רתיעה מכדור תפיסת כדור

 

שיווי משקל: שיווי משקל שיווי משקל ילדים  שיווי משקל לילדים  שיפור שיווי משקל  פיתוח שיווי משקל  שיווי משקל אצל ילדים שיווי משקל סטטי שיווי משקל דינמי שיווי משקל סטטי ודינמי קושי בשיווי משקל חוסר שיווי משקל אצל ילדים בעיות שיווי משקל אצל ילדים בעיית שיווי משקל אצל ילדים  איבוד שיווי משקל אצל ילדים בעיות שיווי משקל ילדים חוסר שיווי משקל ילדים קושי לשמור שיווי משקל עמידה על רגל אחת קושי עמידה על רגל אחת מערכת שיווי משקל אצל ילדים המערכת הוסטיבולרית גרייה וסטיבולרית הימנעות מטיפוס על מתקנים (gravitational insecurity) עמידה על רגל אחת הליכה עקב בצד אגודל  שיווי משקל בגוף האדם אי שיווי משקל בגוף חוסר שיווי משקל בהליכה חוסר יציבות בהליכה בעיות שיווי משקל אצל מבוגרים חוסר שיווי משקל אצל מבוגרים שיפור שיווי משקל אצל מבוגרים בעיות שיווי משקל בגיל השלישי טיפול בבעית שיווי משקל חוסר שיווי משקל בעמידה טיפול בבעיית שיווי משקל בעיית שיווי משקל שיווי משקל מוטורי אי יציבות בעמידה הליכה לא יציבה הליכה בבסיס רחב ריצה בבסיס רחב

 

שרירים: חיזוק שרירים חיזוק שרירים לילדים חיזוק שרירים ילדים חיזוק שרירים אצל ילדים שרירים רפויים רפיון שרירים רפיון שרירים אצל ילדים חיזוק חגורת כתפיים אצל ילדים איך לחזק חגורת הכתפיים ילדים חיזוק חגורת הכתפיים ילדים חיזוק חגורת הכתפיים לילדים חגורת כתפיים חלשה חגורת כתפיים חלשה אצל ילדים פעילות לחיזוק חגורת הכתפיים שרירים חלשים חולשת שרירים טיפול חולשת שרירים ברגליים חולשת שרירים בידיים חולשת שרירים בכל הגוף חולשת שרירים בילדים חולשת שרירים אצל ילדים חולשת שרירים חמורה שיפור כוח אקסצנטרי, חיזוק שריר אקסצנטרי חיזוק שרירי הידיים לילדים, חיזוק שרירי הרגליים לילדים התעמלות מחזקת לילדים טיפול לחיזוק חגורת הכתפיים שיפור מתח שיפור מתח מקבילים

 

תחושה עמוקה: תחושה עמוקה (תחושה עמוקה/ מערכת פרופריוספציה/ המערכת הפרופריוצפטיבית/ המערכת הפרופריוצפטיביתproprioception) תחושה עמוקה טיפול קינסטזיה גרייה פרופריוצפטיבית

 

תכנון תנועה: תכנון תנועה אצל ילדים תכנון תנועה שיפור תכנון תנועה תכנון תנועה- פרקסיס קושי בתכנון תנועה קושי בתכנון תנועה אצל ילדים

 

כללי: מוטוריקל- הרבה מעבר ל-פיזיותרפיה לילדים, ריפוי בעיסוק לילדים, ספורט טיפולי לילדים/ התעמלות טיפולית לילדים/ טיפול בתנועה לילדים

 

 

טיפול בילדים המגיעים מחו"ל

 

 

 

מיומנויות :

 

לימוד מיומנויות ספורט/ תנועה: לימוד מיומנויות מוטוריות לימוד מיומנויות ספורט פיתוח מיומנויות מוטוריות, שיפור מיומנויות תנועה, פיתוח מיומנויות תנועה, שכלול מיומנויות תנועה, שיפור מיומנויות כדור, לימוד מיומנויות כדור  לימוד מיומנויות תנועה לימוד קפיצה בחבל לימוד כדרור לימוד כדרור בכדורסל לימוד תפיסת כדור רתיעה מכדור קושי בתפיסת כדור לימוד דהרות לימוד דילוגים לימוד קשירת שרוכים למידה מוטורית  למידה מוטורית אצל ילדים תיאוריות מדעיות מובילות בלמידה מוטורית מיומנויות ספורט  לימוד כדורגל לימוד כדורסל לימוד כדורסל לילדים/ לימוד כדורגל לילדים שיפור עוצמת הבעיטה, שיפור חוזק הבעיטה ,שיפור דיוק הבעיטה, שיפור טכניקת בעיטה 

 

 

לימוד אופניים: לימוד רכיבה על אופניים לילדים מדריך רכיבה על אופניים לילדים אייל ציוני רכיבה על אופניים מורה ללימוד רכיבה על אופניים מדריך רכיבה על אופניים למבוגרים ללמוד לרכוב על אופניים לימוד נסיעה על אופניים לימוד רכיבה על אופניים בשיטת מוטוריקל לימוד רכיבה על אופניים בשרון לימוד רכיבה על אופניים ברעננה לימוד רכיבה על אופניים בנתניה לימוד רכיבה על אופניים כפר סבא לימוד רכיבה על אופניים בכפר סבא לימוד רכיבה על אופניים הרצליה לימוד רכיבה על אופניים בפארק הירקון לימוד רכיבה על אופניים לילדים כפר סבא לימוד רכיבה על אופניים הוד השרון לימוד רכיבה על אופניים לילדים בחולון לימוד רכיבה על אופניים בראשון לציון לימוד נסיעה באופניים ללא גלגלי עזר לימוד נסיעה על אופניים ללא גלגלי עזר הדרכת רכיבה על אופניים  לומדים לרכוב על אופניים לימוד רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר לימוד רכיבה על אופניים תל אביב לימוד אופניים לילדים  ללמוד לרכוב על אופניים  לימוד אופניים לילדים בלי גלגלי עזר לימוד אופניים ללא גלגלי עזר רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר ללמוד לרכב על אופניים למבוגרים ללמוד לרכב על אופניים לילדים ללמוד לרכב על אופניים בגיל מבוגר שיעורי רכיבה על אופניים למבוגרים שיעורי רכיבה על אופניים לילדים  שיעורי רכיבה על אופניים לנשים  לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים ללמוד לרכוב על אופניים לילדים ללמוד לרכב על אופניים לימוד רכיבת אופניים לילדים לימוד רכיבה על אופניים לנשים לימוד רכיבה על אופנים למבוגרים לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים תל אביב לימוד רכיבה על אופניים לבעלי מוגבלויות לימוד רכיבה על אופניים חשמליות לימוד רכיבה על אופניים חשמליים חרדה רכיבה על אופניים פחד מרכיבה על אופניים פחד מנפילה מאופניים

איך לבחור אופניים לילד  טיפים לקניית אופניים, איך בוחרים אופניים, איך לבחור אופניים לילד, מידות אופניים לפי גובה, מידות אופניים לילדים, טבלת מידות אופניים לילדים, איך לבחור אופניים לפי גובה, טבלת מידות אופניים לפי גובה רוכב, איך מודדים מידת אופניים, איך מתאימים אופניים לגובה, התאמת אופניים לגובה הילד, מדריך לקניית אופניים לילדים, מידת אופניים לפי גובה הרוכב, התאמת אופניים לרוכב, התאמת אופניים לפי גובה, כיצד בוחרים אופניים לילדים, קניית אופניים לילדים, התאמת אופניים לרוכב, מה לבדוק בקניית אופניים  איך בוחרים אופניים לילד

 

לימוד רולר-סרפר: לימוד רולר סרפר (לימוד החלקה על רולר סרפר/ לימוד רכיבה על רולר סרפר/ לימוד נסיעה על רולר סרפר)

 

לימוד רולר-בליידס: לימוד רולר בליידס לילדים, לימוד רולר בליידס למבוגרים, מורה לרולר בליידס, מדריך רולר בליידס, בית ספר לרולר בליידס, לימוד רכיבה על גלגיליות, לימוד החלקה על גלגליות, לימוד החלקה על סקטים, לימוד החלקה על רולר בליידס, לימוד רכיבה על רולר בליידס, לימודי רולר בליידס, איך לומדים רולר בליידס, לימוד רכיבה על גלגיליות, שיעורי רכיבה על רולרבליידס, שיעורי רולרבליידס, שיעורי רולר, שיעורי החלקה על רולר בליידס, שיעורי רולר בליידס, שיעור רולר בליידס, שיעורים פרטיים רולר בליידס, שיעורים פרטיים רולר בליידס, שיעור פרטי רולר בליידס, שיעור רולר בליידס תל אביב, רולר בליידס שיעורים, רולר בליידס שיעור, רולר בליידס לימוד לימוד רולר בליידס לימוד גלגיליות ׀  לימוד נסיעה על רולר בליידס ׀ לימוד רכיבה על רולרבליידס למבוגרים  לימוד רכיבה על רולר בליידס ׀ לימוד סקטים ׀ לימוד רולרבליידס ׀ לימוד רולרס ׀ רולרבליידס לימוד,

 

לימוד סקייט בורד/ לונגבורד/ קארבר: לימוד סקייט בורד לימוד סקייטבורד לימוד רכיבה על סקייטבורד לימוד סקיטבורד לימוד סקייטבורד למתחילים  שיעורי רכיבה על סקייטבורד  מדריך סקייטבורד  מדריך סקייטבורד למתחילים מדריך ללימוד סקייטבורד  מדריך רכיבה על סקייטבורד הדרכת סקייטבורד לימוד סקייטבורד מורה לסקייטבורד לימוד סקייטבורד למתחילים  לימוד על סקייטבורד  קורס סקייטבורד | לימוד לונגבורד | לימוד קארבר

 

מוצאים עניין ב- סרבול מוטורי ילדים/ סרבול תנועתי/ סרבול גופני/ אבחון סרבול מוטורי/ סרבול מוטורי אצל מבוגרים/ קואורדינציה ושיווי משקל? רוצים ללמוד את שיטתנו ולהוביל בשטח? לחצו: מוטורי School: תרפיה בתנועה תרפיה בתנועה לימודים תרפיה בתנועה לילדים טיפול בתנועה לימודים הכשרת מטפלים בתנועה לימודי טיפול בתנועה לימודי טיפול בילדים לימודים טיפול בילדים קורס טיפול בילדים לימודים טיפול בתנועה לימוד תרפיה בתנועה קורס טיפול בתנועה ספורט טיפולי לימודים

 

סרבול מוטורי/ קואורדינציה ילדים/ סרבול מוטורי אצל מבוגרים, חזרה לראש הדף

 

 

 

 

הערה: כל הקישורים המודגשים להלן, הינם דפים/ תחומי טיפול נוספים באתר!

התמצאות באתר ׀ לורדוזיס טיפול ׀ בעיות אורטופדיות בילדים ׀ פרונציה של כף הרגל ׀ פלטפוס אצל ילדים ׀ יישור יתר בברך ׀ כפות רגליים פונות פנימה ׀ הפרדת תנועה ׀ שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים ׀ לימוד רולר סרפר ׀ קשר עין יד תיאום עין רגל ׀ דיסגרפיה טיפול ׀ חציית קו אמצע ׀ התנהלות איטית אצל ילדים ילד איטי ׀ פונקציות ניהוליות ׀ חוג ספורט מוטורי לילדים חוג מוטוריקה גסה ׀ מאמן כושר אישי לילדים ׀ ילד נופל הרבה ׀ ויסות כוח ויסות תנועה ׀ היפרטוניה טונוס שרירים גבוה אצל ילדים ׀ לימוד רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר ׀ קואורדינציה בנהיגה ׀ אבחון סרבול מוטורי ׀ אבחון בעיות מוטוריות אבחון מוטוריקה גסה ׀ התארגנות במרחב ׀ טיפול בסרבול מוטורי  דיספרקסיה מוטורית ׀ שיטת מוטוריקל-מאמר בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים ׀ מאמר היפוטוניה ׀ מאמר DCD ׀ מילון מונחים ׀ ימי עיון התפתחות הילד ׀ יום הולדת ספורט לילדים יום הולדת ספורטיבי לילדים ׀ ביקורי-בית ׀ טיפול בתנועה לילדים ספורט טיפולי לילדים פיזיותרפיה לילדים ריפוי בעיסוק לילדים תרפיה בתנועה

 

All rights reserved to Eyal Tzioni © 2006-2019
כל הזכויות שמורות לאייל ציוני. העתקת או שימוש כלשהו במידע, פרסום או שימוש מסחרי בקבצים ללא רשות הבעלים אסורה על פי חוק.