טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים- טיפול אינטגרטיבי מדעי ומוביל ברעננה! טיפול השמנת ילדים, השמנת יתר בקרב ילדים, השמנה בילדים

 

השמנת יתר אצל ילדים/ השמנת יתר בילדים/ במבוגרים, טיפול בהשמנת יתר בילדים/ במבוגרים בגישה אינטגרטיבית וחדשנית במוטוריקל

 

השמנה בילדים/ השמנת יתר אצל ילדים, טיפול במוטוריקל בכלים בלעדיים וחדשניים בעלי רציונל מדעי ברור, ותוך התייחסות ראשונה מסוגה בעולם גם להיבטים יציבתיים, אורטופדיים ומוטוריים חשובים וכבדי משקל!

מה הקשר בין טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים ליציבה ואורטופדיה?? סקרנים? כל המידע בהמשך הדף!

לידיעתכם, ילד/ה הסובלים מעודף משקל ומטופלים באמצעות דיאטה יכולים, במקרה הטוב, להגיע למאזן אנרגטי/ קלורי אפס (קרי, סך הצריכה הקלורית משתווה למה שהגוף 'שורף'). במצב זה, ישנה שמירה על מבנה הגוף הנתון ללא ירידה במשקל. לידיעתכם, שיטת מוטוריקל (Adaptive-Load), מעניקה מענה אינטגרטיבי, יחיד מסוגו בעת טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים ונוער- קִרְאו ותבינו!

 

השמנה בילדים - טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים ב-4 רמות: I פיזיולוגית II יציבתית  III אורטופדית IV מוטורית מ-ש-ו-ל-ב...

 

 

טיפול בשיטת מוטוריקל (Adaptive-Load)- חמישה מרכיבי טיפול אפקטיביים ביותר עבור השמנה בילדים/ השמנת יתר בילדים:

1. *בלעדי במוטוריקל* טיפול פיזיולוגי- חדשני I: כלים מדעיים, בלעדיים לבניית שרירים/ הגדלת המסה השרירית (מסת הגוף הרזה- Lean Body Mass)/ העלאת המטבוליזם בקבוצות שרירים נרחבות בגוף (ועל ידי כך, הגדלת המטבוליזם הכללי/ B.M.R, דבר הגורם לצריכת אנרגיה/שריפת קלוריות גבוהה גם במצב מנוחה), דבר המסייע גם בשמירה על BMI נמוך!!

למידע נוסף על חיזוק שרירים הבלעדי אצלנו, לחצו: חיזוק שרירים לילדים. ראו גם: היפוטוניה בילדים היפוטוניה אצל ילדים.

 

 

 

חדשנות מדעית/ שינוי תפיסות עולם...

 

פיתוח שיטת מוטוריקל הביא לעולם תפיסות טיפוליות חדשניות במגוון רחב של תחומים. גם בטיפול בהשמנת יתר, אנו נחשבים חדשניים ופורצי-דרך!

 

חשוב מאוד לדעת: תוצאות הטיפול המרשימות אליהן ילדכם יגיעו, מושגות במוטוריקל בזכות עבודה קשה. ילדים עובדים קשה אצלנו! מעבר להיותו של אייל ציוני "פיזיו-סטנדאפיסט" (משעשע ילדים מדופלם, דבר המסייע לרתום את הילדים לעבודה קשה, מידע נוסף בהמשך הדף...), אייל גם הגיע לפטנט "פורץ דרך" בפיזיולוגיה של המאמץ. מכירים את התופעה שילד צריך להתאמץ בפעולה כלשהי ואומר "קשה לי"/ "אינני יכול"/ "איני מצליח", בעוד שאתם/ הגורם המקצועי המטפל אינכם יכולים לדעת עד כמה הילד מתקשה באמת, או שמא מתעצל/ מוותר לעצמו/ מתחמק מאחריות ומשמיע אמירות סרק?

הרשו לנו לבשר לכם שמבחינתנו, עידן התחמנוּת חלף מן העולם! מעבר לפיתוח כלים 'פורצי דרך' ברמה המדעית לטובת חיזוק שרירים לילדים (מידע חשוב ממתין לכם בלחיצה על הקישור), הבאנו לעולם גם פטנט פיזיולוגי בלעדי ואדיר, המהווה "סנסור"/ חיישן, באמצעותו אנו מסוגלים לדעת ברמה מדעית ומדויקת, באיזו מידה ילדכם מתאמץ בתרגילי חיזוק השרירים, ועד כמה ניתן לאתגר אותו יותר! (הדבר מאפשר לנו גם להשיג חיזוק שרירים אבסולוטי, וללא סכנת פציעות!)

 

מדוע חשוב לכם לדעת זאת? אז מעבר לנושא הבטיחות בעת חיזוק השרירים, תרצו לדעת שההשקעה שאתם משקיעים בילד תישא פרי, גם אם ילדכם מתוחכם ואינו אוהב להתאמץ (מנצל את רמת האינטליגנציה הגבוהה שלו כדי להימנע ממאמץ..). ילדים אינטליגנטים ו"תחמנים" הם בד"כ קהל היעד העיקרי שלנו :)

 

חידושים מדעיים נוספים בנושא טיפול בהשמנה אצל ילדים, לרשותכם בהמשך הדף!

 

למידע אודות תגליות מדעיות בתחומים נוספים, לחצו: שיטת מוטוריקל- תגליות מדעיות מובילות

 

 

חיזוק שרירים משפר את יכולתם לאגור ואף לבזבז כמויות גדולות יותר של אנרגיה, לפתח רשת נימי דם עניפה, להפחית את לחץ הדם ואת העומס על הלב ולשפר את יכולת ההחזרה הורידית (יכולת הדם לזרום ביעילות מהפריפריה חזרה ללב) ורשימה זו חלקית לגמרי...

 

2. טיפול פיזיולוגי II: פעילות אירובית עצימה שמטרתה שריפת קלוריות (בדגש על שומנים) וחיזוק מערכת לב-ריאה בהיבט הבריאותי! השמנת יתר (BMI גבוה ילדים) נקשרת לבעיות בריאותיות כדוגמת סוכרת, יתר ל"ד, פרופיל שומנים לא תקין בדם וסיכון להופעת מחלת לב כלילית!

מה לעשות? מטבע הדברים, ילדים בעלי השמנת יתר אינם מתחברים/ אינם אוהבים ומעדיפים ככל האפשר להימנע מעבודה אירובית כדוגמת ריצה עצימה... (דווקא אלה שהכי זקוקים לכך...). אל דאגה, ברשותנו מגוון כלים ואסטרטגיות עבודה מתוחכמות על סיבולת לב- ריאה, גם עם ילדים 'מפונקים', כאלה שלא אוהבים להזיז את עצמם! הכלים היצירתיים שלנו הופכים את העבודה הסיזיפית לנעימה באופן יחסי ומתגמלת מאין כמוה!!

 

טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים: אימוני הסיבולת במוטוריקל מובילים בין היתר ל-

  • הגדלת נפח הפעימה/ stroke volume (כמות הדם המוזרמת דרך אבי העורקים בכל פעימה של הלב). הגדלת נפח הפעימה, פירושה שריר לב חזק יותר הפועל ביעילות רבה יותר (ראו גם דוגמא מוחשית, דוגמת 'שקית השוקו' בהמשך הדף...). הגדלת נפח הפעימה מובילה גם להעלאה בתפוקת הלב (Cardiac output, נפח הדם שהלב מזרים בדקה אחת..).

  • בעקבות כך, הדופק נמוך יותר בעת פעילות גופנית ובכלל (גם בעת מנוחה).

  • יכולת השרירים לקלוט חמצן מן הדם עולה,

  • קיימת ירידה בל"ד בעת פעילות ובכלל...

  • קיימת עלייה בצריכת חמצן מירבית (צח"מ/ Vo2Max)

  • עלייה בכמות כלי הדם והאינזימים האירוביים (ממש חגיגה אמיתית של בריאות).

 

3. *בלעדי במוטוריקל* טיפול יציבתי: השמנת יתר ויציבה/ שיפור היציבה: השמנת יתר אצל ילדים מלווה לעיתים קרובות גם בלקות יציבה שעיקרה הגדלת הלורדוזה המותנית (קמר מותני/ קשת עמוד שדרה מותני), לקות המכונה לורדוזיס. לידיעתכם, הימצאותו של הקמר המותני המוגזם, מבליט עוד יותר (בצורה יתרה) את הבטן העגולה ממילא, וגם את הישבן (הרבה מעבר להבלטה הקיימת בשל אחוזי השומן הגבוהים, כפי שניתן לראות בתמונות הבאות...). ואם לא די בכך, השמנת יתר (כשלעצמה) מהווה טריגר (זָרַז) משמעותי להגדלת הלורדוזה המותנית (ע"י הפעלת כוחות ביומכניים של משיכת עמוד שדה מותני לפנים...). כך שבעצם, מדובר בשני גורמים (1. השמנת יתר, 2. לורדוזיס/ קמר מותני מוגבר) בעלי קשרי גומלין, או במילים אחרות, שני גורמים שליליים המאיצים זה את זה... לפיכך, טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים המשולב בטיפול בלורדוזיס המותני/ יישור לורדוזיס מותני (הכולל מעבר לחיזוק שרירים גם שינוי הרגלי יציבה, באמצעות כלים ועקרונות מתקדמים שפותחו במוטוריקל, כדוגמת מודל/ 'עיקרון שלושת ההַגֲאים' (Three steering wheels principle) לטובת הבנת המושג 'יציבה נכונה' וארגון יציבה פשוט, עצמאי ויעיל ע"י ילדים ונוער, הארכת שרירים קצרים ועוד...), שילוב כזה יניב את תוצאות הטיפול הטובות ביותר!

לידיעתכם: 

 

בתמונה: ילד בן 9.5 הסובל מ השמנת יתר קלה, בשילוב לורדוזיס/ קמר מותני מוגבר כלומר, לקות יציבה המבליטה בצורה יתרה את הבטן והישבן...

 

בתמונה זו: אותו ילד באותה נקודת זמן, במנח יציבתי מתוקן המנטרל את הקמר (לורדוזיס) המותני המוגזם, ומטשטש את השמנת היתר הקיימת ברגע נתון (מביא אותה לפרופורציות האמיתיות). המצב צפוי להשתפר עוד, עם המשך טיפול בהשמנת היתר (באמצעים בלעדיים נוספים העומדים לרשותנו)...

 

חשוב לציין בהקשר הנוכחי כי פעמים רבות, טיפול להפחתת משקל אכן מוריד את מסת השומן התוך בטנית, אבל מותיר את הקמר המותני שנוצר על כנו (כפי שהוא), וכך, הרגלי היציבה השגויים שהילד סיגל לעצמו, משמרים מראה של בטן בולטת (למרות הירידה באחוזי השומן!).

אם כן, מובן כעת  כי טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים פעמים רבות, מחייב גם התייחסות ליציבה של הילד! כאן בא לידי ביטוי יתרון בלעדי נוסף של שיטת מוטוריקל, שיטת הטיפול היחידה המעניקה מענה אינטגרטיבי (פיזיולוגי+יציבתי+ אורטופדי+מוטורי) לבעיית השמנת יתר אצל ילדים!

 

 

4. *בלעדי במוטוריקל* טיפול אורטופדי: השמנת יתר אצל ילדים ו-בעיות אורטופדיות בכף הרגל/ טיפול בבעיות אורטופדיות: אחוז ניכר מאוד של ילדים בעולם המערבי סובל מבעיות אורטופדיות בכף הרגל והקרסול/ בעיות ברכיים. בין הבעיות הנפוצות ביותר נמצאות פלטפוס ברגל/ פלטפוס ברגל אצל ילדים ו- פרונציה ברגל/ פרונציה בכף הרגל*. ילדים בעלי השמנת יתר נוטים יותר לסבול מ- קריסת קשת כף הרגל וחשופים יותר לפציעות הרלוונטיות לבעיות אורטופדיות אלה (פציעות כדוגמת: plantar fasciitis ו- shin splints syndrome). כל פעילות גופנית הכוללת התניידות והתנתקות מהקרקע (הליכה/ ריצה/ דהרות/ דילוגים/ קפיצה בחבל...) מעמיסות באופן שלילי על המפרקים, הרצועות והגידים, הן בשל הימצאות הלקות האורטופדית והן בשל משקל הגוף העודף (השמנת יתר כשלעצמה, מעצימה/ מזרזת את השחיקה במפרקים)!

 ילדים רבים המתחילים טיפול/ מסגרת פעילות גופנית לילדים עם עודף משקל, חווים כאב במפרקים ונאלצים להפסיק את הפעילות כבר בשלב מוקדם עקב כך!

אל דאגה, אנחנו כאן! ברשותנו ידע מוביל ומבחר כלי טיפול מדעיים וחדשניים למגוון רחב של בעיות אורטופדיות אצל ילדים, ובאופן ספציפי לזיהוי/ אבחון מנח יציבתי- אורטופדי לקוי והתערבות/ טיפול מונע כאב או פציעות פוטנציאליות! אז אם תהיתם תחילה מה הקשר בין טיפול בהשמנת יתר ל טיפול בבעיות אורטופדיות או טיפול בלורדוזה/ טיפול בלורדוזיס (ראו סעיף מס' 3 לעיל) כעת הדברים בודאי ברורים יותר...

 

*אחד ההסברים המדעיים לשכיחות הגבוהה של פלטפוס ברגל אצל ילדים/ פרונציה של כף הרגל/ כף רגל קורסת פנימה/ צניחת קשת כף הרגל, מצוי במשטחים עליהם אנו דורכים. אם בעבר הרחוק, בני אדם הלכו יחפים על משטחים לא סלולים/ לא מרוצפים (לא ישרים) כדוגמת כורכר, סלעים, קרקע ובה אבנים קטנות/ קוצים וכו', הרי שכיום אנו דורכים/ הולכים בעיקר על משטחים אחידים וחלקים (רצפה/ פרקט..) עם נעליים נוחות. מה המשמעות?

ובכן, הליכה (רגליים יחפות) בתוואי שטח לא אחיד ובעל עצמים חדים, מגרה שתי מערכות חישה חשובות בכף הרגל, המערכת הטקטילית (מערכת המגע) ו- המערכת הפרופריוספטיבית (מערכת תחושה עמוקה), גירוי המעודד הפעלת שרירים שתפקידם הגבהת/ הרחקת מרכז כף הרגל מהקרקע (כדי להתרחק מהגורם המגרה...), בדיוק אותם שרירים שאחראים על ייצוב הקשת האורכית של כף הרגל (מידע נוסף בדף קשת כף רגל שטוחה/ קריסת קשת כף רגל).

 

בתמונה: פרונציה של כף הרגל/ קריסת כף הרגל/ קריסה של כף הרגל/ קריסת קשת כף רגל/ כף רגל קורסת פנימה/ צניחת קשת כף הרגל/ גמישות יתר בקרסול/ פרונציה ברגל (pronated foot)/ פרונציה בקרסול/ היפרפרונציה (משמעותית) אצל ילד בן 5.5 שטופל במוטוריקל. המנח האלכסוני של גיד אכילס מודגש (*מנח נורמלי הינו מנח אנכי!)

 

 

פלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ברגל טיפול בפלטפוס בכף הרגל אצל ילדים/ מבוגרים, פתרון כף רגל שטוחה

 

 

 

השמנת יתר אצל ילדים ו- לקויות מוטוריות- תמונת מצב עדכנית: מספר הילדים הזקוקים כיום להתערבות נמצא במגמת עליה מתמדת...

בעידן הטכנולוגיה וההייטק, ישיבה מרובה מול המחשב/ סמארטפון או הטלויזיה והיעדר פעילות גופנית הפכו לדבר שבשיגרה כמעט עבור כל ילד. למרבה האירוניה, גם מיומנויות ספורטיביות-מוטוריות אחרונות שעוד נותרו בעולמנו, כגון רכיבה על אופניים ונסיעה על קורקינט הופכות יותר ויותר לפעולות פסיביות כמעט לחלוטין בעידן הגאדג'טים הממוּנעים ('שב/ עמוד לך באופן פסיבי/ בסבבה, לחץ על כפתור וסע מבלי להזיע...'>>  כוונתנו מן הסתם לאותם אופניים ממונעים/ קורקינט ממונע ושלל צעצועים מזיקים אחרים).

אם עד לפני שני עשורים, שיחק כל ילד ממוצע לפחות שעה יומית במשחק ספונטני מחוץ לבית (תופסת, מחניים, משחקי כדור שונים וכדו') ובכך פיתח את יכולותיו המוטוריות, את כושרו הגופני, את יציבתו ופונקציות חברתיות שונות, הרי שכיום ההזדמנויות החיוניות כל כך פינו מקומן לקידמה הפוגעת בילד ויוצרת במקרים רבים כל כך, צורך בהתערבות טיפולית.

שיטת מוטוריקל ('Adaptive-Load') שפותחה מתוך ראייה מדויקת של הצרכים האלה, שיטה שאפתנית, בעלת כלים להקפיץ את ילדכם אף ממצב של נחיתות מוטורית, למצוינות בתנועה וספורט! פעילות גופנית לילדים עם עודף משקל: לחצו כאן לצפייה במספר דוגמאות רלוונטיות.

 

יכולת מוטורית טובה? כרטיס ביקור/ מפתח להשתלבות תקינה של הילד בחברה!

 

5. *בלעדי במוטוריקל* טיפול מוטורי: השמנת יתר- הפחתה במשקל/ הפחתת משקל המלווה בהעצמה מוטורית: ילדים רבים כל כך הסובלים מהשמנת יתר, מבלים זמן ניכר מחיי היומיום שלהם בחוסר פעילות גופנית. בעוד שחבריהם באותה קבוצת גיל עסוקים כל העת בשכלול יכולותיהם המוטוריות (פיתוח קואורדינציה כללית, פיתוח סיבולת וכוח שריר, משחקי כדור ועוד ועוד...) באמצעות פעילות גופנית עניפה, בהשתתפות במשחק כדורגל או כדורסל אחה"צ, באמצעות השתתפות בחוגי ספורט ועוד ועוד (שלא נדבר על התרומה החברתית האדירה בפעילויות אלה...), אותם ילדים בעלי השמנת יתר, לעומת זאת, 'תקועים' באותו פרופיל מוטורי (אותן יכולות מוטוריות) שאפיין אותם בגיל הגן (והפער המוטורי בינם לבין בני גילם הולך ומעמיק כל העת...). לא פלא שילדים בעלי השמנת יתר נמצאים (בעל כורחם) במעגל קסמים שלילי של חוסר פעילות גופנית (הרי, איזה ילד ירצה לחשוף את החולשות הגופניות שלו בעיניי חבריו לכיתה/ לשכונה וכיוב'?).

 

פתאום זה קל... מוטוריקל

 

פעילות גופנית לילדים עם עודף משקל: לפיכך, פיתחנו במוטוריקל מבחר עצוּם של כלי טיפול מדעיים ומובילים (מעל 2500!), לשיפור מהיר של סך היכולות המוטוריות של כל ילד (כדוגמת שיפור קואורדינציה/ קואורדינציה מוטורית, התמצאות במרחב/ התארגנות במרחב, שיווי משקל ילדים ועוד ועוד...), נוסף על לימוד מגוון רחב של מיומנויות (לימוד כדורסל, לימוד כדורגל, לימוד רכיבה על אופניים לילדים, לימוד רולר בליידס לילדים לימוד סקייט בורד (לימוד סקייטבורד ׀ לימוד רכיבה על סקייטבורד ׀ לימוד סקיטבורד) לימוד קפיצה בחבל ועוד ועוד...), דבר המהווה קטליזטור (זרז) להשתתפות בפעילות גופנית (הילד רוכש סוף סוף ביטחון עצמי, להשתתפות במשחקי כדור ועוד ועוד...). והתרומה?? פשוט אדירה! ילד הנוטל חלק בפעילות גופנית יומיומית הוא גם ילד נמרץ, השורף קלוריות (במקום לצרוך קלוריות בישיבה מול המחשב/ טלויזיה), ילד מלא בחיוניות, באמונה בעצמו, בעל מסוגלות, בתחושת שייכות לחברה (חלק מהקולקטיבה), דימוי עצמי גבוה יותר ועוד ועוד...

 

 

טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים במוטוריקל דורש מהם מאמץ פיזי רב, אך בה בעת מהווה חוויה נעימה!! לאייל שפה משותפת ומשעשעת במיוחד עם ילדים (גם עם קטנטנים), כך שהתואר "פיזיו-סטנדאפיסט" (שהוענק לאייל ע"י אחד ההורים לפני מס' שנים...) אינו מקרי. בזכות כימיה מיוחדת בין המטפל לילד, גם עבודה קשה הופכת לאפשרית ואף מהנה :)

 

 

 

המטריה המוטורית של מוטוריקל

במוטוריקל מעניקים לילדכם "מטריה מוטורית" (כלומר, יכולות מוטוריות גבוהות..) המגנה עליהם מפני שלל האתגרים המוטוריים-ספורטיביים-חברתיים הצפויים והבלתי צפויים של הילדות.

גשם/ מָטַר של אתגרים מוטוריים מלווה את תקופת הילדות בעידן המודרני; טורניר משחקי כדור שנחת על הילד/ה בהפתעה (כרעם ביום בהיר) במסיבת יום הולדת ספורט (דבר נפוץ מאוד כיום: יום הולדת ספורט אתגרי, יום הולדת ספורטיבית, מפעיל יום הולדת ספורט) או בהפסקה פעילה/ בקייטנה; טיול רכיבה על אופניים שאורגן ע"י ועד ההורים הכיתתי, טיפוס על חבלים במצוק במהלך טיול שנתי, משחק 'כיסאות מוזיקליים' בגן, תחרות ריצה בשיעור התעמלות או תחרות הורדות ידיים ספונטנית בשעת ההפסקה.. ואיננו מדברים על תפקוד מוטורי יעיל הנחוץ כ"כ במצבי חירום, בכלל זה שיווי משקל, כוח שרירים, זריזות, מהירות ועוד...

המטריה המוטורית שלנו מעניקה לילד ביטחון עצמי, שקט ורוגע נפשי (חוסן נפשי) כשהילד/ה יודעים שהמטריה שלהם צמודה אליהם וניתנת לשימוש בכל רגע נתון! (כל אתגר, בעזרת המטריה המוטורית נפתר!)

 

המטריה המוטורית של מוטוריקל  המסייעת בהגשמת ילדוּת שקטה מדאגות :)

 

(*המטריה המוטורית ® היא סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!)

 

 

 

דיברנו על חיזוק מערכת לב-ריאה בהיבט הבריאותי...

שריר לב חזק, נחוץ מאוד לבריאות ולאיכות חיים יומיומית, כיצד??

ובכן, דוגמא אחת פשוטה (מובאת כאן באופן שניתן להסבירו גם לילדים צעירים) תמחיש זאת: מכירים את התופעה של דופק מואץ והתנשפות מהירה לאחר ביצוע מאמץ גופני קל כמו עלייה של קומה או שתיים במדרגות? או, התנשפות ממושכת ופרק זמן ממושך הדרוש לילד/ה (או אפילו לכם..) כדי להירגע ולהסדיר את הנשימה לאחר ריצה קצרה?

ובכן, תחשבו על הלב כמשאבה העטופה בשריר. בכל כיווץ של השריר, הלב "נסחט" ומזרים את הדם המצוי בו לגוף (כמו 'שקית שוקו' שאוחזים וסוחטים בעזרת שרירי כף היד כדי 'להזרים' שוקו לתוך חלל הפה). הזרמת הדם מהלב אל הגוף נחוצה לסיפוק הצרכים האנרגטיים של הרקמות, השרירים וכמובן המוח. כאשר השריר העוטף את ה'משאבה' חזק, כיווץ בודד שלו כמעט מרוקן את כל הדם מהלב, כלומר, כמות הדם המוזרמת מהלב לגוף גדולה (בדומה לסחיטה חזקה של אותה שקית שוקו). כך, מספר הפעמים שעל הלב להתכווץ בדקה נמוכה (תפוקת הלב בדקה מוגדרת כמכפלה של 'נפח פעימה-כיווץ'/ ‘stroke-volume' במספר הכיווצים שלו בדקה/ 'heart-rate') כלומר, הלב יכול 'להרשות לעצמו' להתכווץ פחות פעמים במשך דקה או בכלל, כדי להתמודד עם הדרישות האנרגטיות של הגוף.

לעומת זאת, שריר לב חלש מזרים כמות קטנה של דם בכל פעימה (חלק מהדם נותר בתוך הלב כאשר זה מתכווץ, וקרוי 'נפח שארית'). במצב לא בריא זה, הלב חייב 'לפצות' על הזרמות הדם ב'מנות קטנות' לגוף ולמוח (והרי, לגוף יש את הדרישות שלו, ו-"לא מעניין אותו בדיוק" שהלב חלש. את שלו הוא דורש 24 שעות ביממה!!). כדי לפצות ולספק לגוף את כמות הדם/ האנרגיה הנחוצה לו, הלב חייב להתכווץ בתדירות גבוהה יותר (מס' רב יותר של כיווצים/ פעימות בכל דקה) כדי שהמכפלה שצוינה קודם (תפוקת הלב) תישאר גבוהה. לב שמתכווץ מהר ללא הרף (דופק גבוה, גם במצב מנוחה) יוצר עומס על עצמו ועל כל המערכת (לחץ דם גבוה ועוד..). במצב זה איכות החיים נמוכה (מתנשפים מהר מכל מאמץ קל ודרוש זמן התאוששות רב, זוכרים?) וכמובן, יש לכך השלכות שליליות על הבריאות, כבר מגיל צעיר.

 

 

 

 

 

 

 

 

השמנת יתר בילדים? אצלנו במוטוריקל, ילדים עובדים ממש 'עם כל הלב' (תרתי משמע...)

 

 

 

 

הילד חוטף אלרגיה רק ממחשבה על בזבוז אנרגיה?

 

נתאים לו בדיוק את האסטרטגיה!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

השמנת יתר ותחלואות נוספות:

 

הזכרנו את הקשר הישיר שבין עודף משקל/ השמנת יתר אצל ילדים, לתחלואות כדוגמת סוכרת, יתר ל"ד, פרופיל שומנים לא תקין בדם וסיכון להופעת מחלת לב כלילית... אבל מעבר לכל אלה, ייתכנו שורה ארוכה של קשיים מוטוריים ויציבתיים הפוגעים באיכות החיים באופן לא פחוּת. אך הרשו לנו להרגיע אתכם, קשיים אלה זוכים למענה טיפולי/ טיפול מוביל במוטוריקל.

ובכן, ילדים רבים בעלי השמנת יתר סובלים, באופן ישיר או עקיף, גם מקשיים ב- מוטוריקה גסה, מוטוריקה עדינה ו- לקויות יציבה | בעיות אורטופדיות בכף הרגל כדוגמת:

קושי בהתנתקות מהקרקע קושי לנתר על רגל אחת בשל פרונציה של כף הרגל (ולעיתים גם כאבים בכף הרגל ובקרסול כתוצאה מכך, ראו מידע נוסף לעיל..) ׀ סרבול מוטורי סרבול תנועה ׀ סרבול בריצה ריצה מסורבלת (ראו גם: קואורדינציה הגדרה) ׀ בעיות יציבה יציבה לקויה יציבה לא נכונה לורדוזיס לורדוזיס מותני יישור לורדוזיס מותני יישור לורדוזיס מותנית הרגלי יציבה לקויים ׀ דימוי עצמי נמוך ׀ היפוטוניה היפוטוניה בילדים ׀ חגורת כתפיים חלשה ועוד...

 

 

 

 

מידע נוסף על אפשרויות טיפול חדשניות (נוספות) העומדות לרשותכם, תמצאו ברשימת הדפים בתחתית הדף!

 

 

ואם רציתם את כל המידע בקיצור?

מוטוריקל - וזה כל השיפור!

 

 

 

*שימו לב, דף טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים/ טיפול בהשמנת ילדים יורחב בקרוב...

 

*מוצאים את דף השמנת יתר טיפול/ הפחתת משקל רלוונטי/ משמעותי? נודה על המלצתכם... לִחְצוּ על הסמל 1+ (לא זמין כרגע לגולשים בדפדפן Firefox): 

 

 

 

 

שיטת מוטוריקל- הצגה ב'גלריית המומחים' בערוץ 2 

 

 

הצגת שיטת מוטוריקל- מאמרו של אייל ציוני בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים (Israeli journal of Pediatrics) גיליון פב' 2011

 

 

כיצד הפכה שיטת מוטוריקל לקונספט מוביל בתחום התפתחות הילד? הדף הבא יספק את התשובות:

שיטת מוטוריקל- תגליות מדעיות מובילות   אייל ציוני - כרטיס ביקור מדעי!

 

 

 

 

טיפול בהשמנת יתר בילדים? לראשונה בעולם:

 מוטוריקל- טיפול משולב, המבוסס על עקרונות מדעיים!

 

 

 

 

 

 

 

למה לא השקענו יותר בעיצוב האתר?

 

קהל היעד אליו פונה האתר, הוא הורים המחפשים טיפול מקצועי, מדעי ומוביל לילדם (אחת ולתמיד...)! איננו מטפלים בילדים באמצעות עיצוב גרפי, אנו מטפלים באמצעות כלים, בעזרת כלי הטיפול המתקדמים מסוגם בעולם!

מטרת האתר אינה להרשים את הגולש באמצעים ויזואליים, אלא להציג דבר אותנטי (אמיתי) ולהביא מידע משמעותי וחיוני, מידע שעשוי לחולל שינוי משמעותי בחיים של בנו/ בתו! שיטת מוטוריקל הינה שיטת טיפול בעלת תוכן אמיתי/ רציונל מדעי ברור (כשתבקרו בדפים השונים תבינו למה כוונתנו...). בזכות כך, רכשה את מעמדה המוביל בתחום התפתחות הילד... כך שלשמחתנו, העיצוב (במקרה שלנו) פחות רלוונטי... (ברוח הביטוי: 'אל תסתכלו בקנקן, אלא במה שבתוכו').

עם זאת, אנו שואפים תמיד ליצור סדר טוב יותר בכמויות המידע המשמעותיות, לטובת נוחות, נגישות ויעילות!

 

ראו גם: דף התמצאות באתר.

 

אתר מוטוריקל חוגג עשור (2006-2016)!

 


 

 

אתר מוטוריקל עתיד לעבור מתיחת פנים משמעותית, עם המעבר לפלטפורמה חדשה ומודרנית בחודשים הקרובים. אנו שוקדים גם על כך במרץ רב מאחורי הקלעים :)

 

 

 

 

 

 

עודף משקל אצל ילדים/ השמנת יתר אצל ילדים, טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים, טיפול בעודף משקל אצל ילדים/ טיפול בהשמנה מתבגרים- מידע רלוונטי נוסף תמצאו בדפים הבאים:

 

 

אימון כושר אישי: מאמן כושר אישי לילדים (אימון כושר אישי לילדים, אימון כושר גופני לילדים, פיתוח כושר גופני לילדים, מדריך כושר אישי לילדים, שיפור כושר גופני לילדים

 

 

היפוטוניה: היפוטוניה hypotonia היפוטוניה בילדים היפוטוניה אוטיזם טיפול בהיפוטוניה טיפול בטונוס שרירים נמוך היפוטוניה טיפול היפוטוניה אצל ילדים טונוס שרירים נמוך אצל ילדים  טונוס שרירים נמוך היפוטוניה וגמישות יתר גמישות יתר אצל ילדים גמישות יתר ילדים גמישות יתר במפרקים גמישות יתר של המפרקים  מתח שריר נמוך מתח שרירים נמוך  ישיבת w ילדים ישיבת w אצל ילדים ׀ רפיון שרירים קושי בעמידה קושי בעמידה והליכה קושי בעמידה ממושכת

 

 

איטיות: התנהלות איטית אצל ילדים/ ילד איטי/ קשיי התארגנות אצל ילדים/ ילד לא מהיר/ איטיות בכתיבה/ ילד איטי בכתיבה/ קשיי התארגנות בבוקר/ קשיים בהתארגנות בכיתה/ שיפור מהירות/ איטיות בתנועה/ שיפור זריזות / שיפור מהירות תגובה / שיפור זריזות רגליים/ שיפור זריזות ידיים/  שיפור זריזות מהירות

 

 

הכנה לכיתה א': הכנה לכיתה א מוטוריקה עדינה הכנה לכיתה א מוטוריקה הכנה מוטורית לכיתה א' מוכנות לכיתה א מוטוריקה הכנה לכיתה א'

 

 

התנתקות מהקרקע: שיפור יכולת הניתור פיתוח יכולת התנתקות מהקרקע קפיצה על רגל אחת לימוד קפיצה על רגל אחת קפיצה על רגל אחת אצל ילדים ילד בן 3 לא קופץ ילד לא קופץ  פרונציה קלה פרונציה בקרסול pronated feet

 

 

יציבה: בעיות יציבה ילדים, בעיות יציבה אצל ילדים בעיות יציבה אצל מבוגרים בעיות יציבה בעמוד השדרה בעיית יציבה בעיות יציבה טיפול בליקויי יציבה טיפול בבעיות גב טיפול בבעיות גב עליון בעיות גב ועמוד השדרה ארגונומיה שינה טיפול ביציבה לקויה בעיות יציבה בגיל ההתבגרות, לקות יציבה יציבה לקויה (בעיות גב אצל ילדים יציבה לא נכונה שיפור היציבה  גב כפוף  גיבנת בגב  יציבה נכונה ילדים  בעיות יציבה  קיפוזיס קיפוזיס גבית  קיפוזיס גבי  קיפוזיס טיפול  יציבה נכונה  יציבה נכונה בהליכה  יציבה ותנועה קיפוזיס קל  לקויות יציבה  עמידה רפויה יציבה רפויה כתפיים שמוטות  עמידה כפופה  תיקון גיבנת  כאבי גב יציבה לקויה  טיפול ביציבה לקויה  יציבה קיפוטית  אי נוחות בצוואר צוואר כפוף גיבנת בצוואר  טיפול בגב כפוף  טיפול בקיפוזיס קואורדינציה יציבתית איך לעמוד נכון  קיפוזיס שוירמן Scheurmann’s disease Scheurmann’s kyphosis  לורדוזה מותנית  לורדוזיס מותנית, לורדוזיס מותני מוגבר, לורדוזיס  לורדוזיס מותני, לורדוזיס יתר, לורדוזיס טיפול, היפר לורדוזה, קמר מותני, רזה עם בטן בולטת, טיפול בלורדוזיס, טיפול בלורדוזה, | לורדוזה מוגברת, יישור לורדוזיס צווארי, יישור לורדוזיס גב, יישור לורדוזיס טיפול, יישור לורדוזיס צווארי טיפול, לורדוזה בגב, קימור מותני מוגבר, הקשתת יתר בגב, לורדוזיס ילדים, היפר לורדוזיס, היפר לורדוזיס טיפול, היפוך לורדוזיס צווארי,| טיפול בלורדוזה מותנית חגורת יישור גב,חגורת גב לגב זקוף, שיטות טיפול בבעיות גב  איך לעמוד זקוף, שמירה על גב זקוף, איך ללכת עם גב זקוף, איך לעמוד זקוף, איך ללכת זקוף, איך להתרגל ללכת זקוף, איך ללמוד ללכת זקוף, איך אפשר ללכת זקוף סימן שאלה בגב הליכה כפופה הליכה כפופה אצל ילדים הליכה שפופה עמידה לא יציבה עמידה לא זקופה שיפור יציבה התעמלות לבעיות גב תיקון יציבה איך ליישר את הגב איך אפשר ליישר את הגב איך לזקוף את הגב  כיצד ליישר את הגב יישור גב כפוף גב עקום טיפול גב עקום גיבנת בעורף טיפול איך אפשר להוסיף גובה, איך להוסיף גובה הוספת גובה איך לשפר גובה תוספת גובה איך להיות גבוהה יותר איך להיות גבוה יותר איך אפשר להיות גבוה יותר איך להיות יותר גבוה איך לא להיות נמוכה  איך אפשר להוסיף גובה  בעיית גובה אצל ילדים בעיות גובה אצל ילדים

 

 

 

 

אורטופדיה: טיפול בבעיות אורטופדיות טיפול בבעיות אורטופדיה בעיות אורטופדיות בילדים בעיות אורטופדיות בברך בעיות אורטופדיות בכף הרגל בעיות אורטופדיות אצל ילדים בעיות בכף הרגל ילדים בעיות בכף הרגל והקרסול בעיות אורטופדיות נפוצות בעיות אורטופדיות כף רגל  גיד אכילס קצר אצל ילדים גיד אכילס קצר גיד אכילס מקוצר קיצור גיד אכילס קיצור בגיד אכילס  פרונציה של כף הרגל פרונציה כף רגל  קריסה של כף הרגל, קריסה של קשת כף הרגל, כף רגל קורסת פנימה, קריסת כף הרגל, קריסת כף רגל, קריסת כף רגל טיפול, קריסת כף הרגל, קריסת כף הרגל פנימה, קריסת כפות רגליים, קריסת קשת כף רגל קריסה פנימה של כף הרגל טיפול קריסת כף רגל ילדים קריסת כפות רגליים ילדים צניחת קשת כף הרגל השטחה של כף הרגל קשת כף רגל שטוחה רגל שטוחה פלטפוס חיזוק קשת כף הרגל פרונציה בקרסול פרונציה ברגל גמישות יתר בקרסול בדיקת פרונציה/ פרונציה בדיקה פרונציה בכף הרגל (pronated feet) חיזוק קשת כף הרגל, יישור ברכיים, רגלי X רגלי איקס (genu valgus), רגליים פונות פנימה ילדים, כפות רגליים פונות פנימה אצל ילדים, כף רגל פונה פנימה, כפות רגליים פונות פנימה (toe in position), כפות רגליים פונות החוצה (toe out position), תיקון רגליים עקומות, הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים הליכה על קצות האצבעות ילדים, הליכה על קצות האצבעות טיפול  אורתופדיה ילדים הליכה על קצות האצבעות אורטופדיה ילדים הליכה על קצות האצבעות טיפול בפלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ברגל, פלטפוס ברגל אצל ילדים, פלטפוס ברגל אחת, פלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ילדים, פלטפוס טיפול, פלטפוס ברגל טיפול, פלטפוס ילדים כף הרגל, פתרון פלטפוס ילדים, פתרון לפלטפוס ילדים, פלטפוס טיפול, פלטפוס דרכי טיפול, פלטפוס בכף הרגל טיפול, כאבים פלטפוס ברגל, כאבים בגלל פלטפוס, כאבים בכף הרגל פלטפוס, מדרסים פלטפוס, מדרסים לפלטפוס, כפות רגליים שטוחות, כף רגל שטוחה אצל ילדים, כף רגל שטוחה בדרגה קשה אך גמישה, כף רגל שטוחה בדרגה קלה. בדרגת חומרה קלה מאוד, כף רגל שטוחה בילדים, כף רגל שטוחה ילדים, כף רגל שטוחה בדרגה קלה, כף רגל שטוחה בדרגה קלה. בדרגת חומרה קלה מאוד, (pes planus / flat foot), פשיטת יתר בברכיים, פשיטת יתר בברך, יישור יתר בברך, יישור יתר של הברך יישור יתר בברכיים, יישור יתר של הברכיים, יישור יתר ברך, נעילת ברכיים, נעילת ברך / genu recurvatum  אורטופדיה בעיות כף רגל וקרסול אורטופדיה בעיות ברכיים רגלי o, רגלי o טיפול, תיקון רגלי o, מה זה רגלי o, אורטופדיה ילדים רגלי o, רגלי או, רגלי או אצל ילדים, טיפול ברגלי o, מדרסים בעד ונגד  forefoot varus  rearfoot varus כאבים בכף הרגל אצל ילדים כאבים בכף הרגל ובקרסול כאבים בכף הרגל בבוקר כאבים בכף הרגל ילדים כאבים בכף הרגל לאחר ריצה כאבים בכף הרגל טיפול כאבים בכף הרגל לאחר מנוחה כאבים בכף הרגל בדריכה

 

 

מוטוריקה גסה/ עדינה: מוטוריקה גסה מוטוריקה עדינה (מוטוריקה גסה אצל ילדים/ מוטוריקה עדינה אצל ילדים חיזוק מוטוריקה עדינה שיפור מוטוריקה עדינה שיפור מיומנויות מוטוריקה עדינה חיזוק מוטוריקה גסה שיפור מוטוריקה שיפור מוטוריקה גסה)

 

 

סגנון ריצה/ הליכה: שיפור סגנון ריצה ריצה נכונה איך לרוץ נכון לרוץ נכון שיפור יכולת ריצה ריצה נכונה טיפים ריצה נכונה למתחילים שיפור סגנון הליכה  תיקון תבניות הליכה, שינוי תבניות הליכה, שינוי תבנית הליכה ריצה מסורבלת  שיפור טכניקת ריצה שיפור מהירות ריצה שיפור כושר ריצה שיפור זמן ריצה הליכה כפופה הליכה לא זקופה הליכה לא סימטרית הליכה לא נכונה

 

 

סרבול מוטורי: סרבול מוטורי התפתחותי: דף התמצאות וריכוז נושאים ('תוכן עניינים') סרבול מוטורי ילדים מסורבלות מוטורית סרבול מוטורי סרבול גופני סרבול תנועתי סרבול תנועה קושי בתכנון תנועה  קשיים בתכנון תנועה ילד תלותי ילדים תלותיים קואורדינציה פיתוח קואורדינציה שיפור קואורדינציה שיפור קואורדינציה מוטורית קואורדינציה ילדים קואורדינציה לילדים קואורדינציה מוטורית קואורדינציה חזותית מוטורית קואורדינציה הגדרה קואורדינציה מרחבית  קואורדינציה ספורט חוסר קואורדינציה  תיאום יד רגל אבחון סרבול מוטורי  דיספרקסיה מוטורית  דיספרקסיה התפתחותית טיפול דיספרקסיה סרבול מוטורי dcd מהו סרבול מוטורי תיאום דו צדדי דיוק מוטורי פיזור תנועתי טיפול בסרבול מוטורי בגישה מדעית, בלעדית ומובילה במוטוריקל  הילד המסורבל: ביטוי יומיומי במגוון רחב של תחומי תפקוד

 

 

פרפקציוניזם/ הימנעות: ילד פרפקציוניסט  ילדים פרפקציוניסטים  ילד נמנע ילדים נמנעים

 

 

רתיעה מכדור: פחד מכדור רתיעה מכדור תפיסת כדור

 

 

שיווי משקל: שיווי משקל שיווי משקל ילדים  שיפור שיווי משקל  פיתוח שיווי משקל  שיווי משקל אצל ילדים קושי בשיווי משקל חוסר שיווי משקל אצל ילדים בעיות שיווי משקל אצל ילדים  איבוד שיווי משקל אצל ילדים קושי לשמור שיווי משקל עמידה על רגל אחת

 

 

שרירים: חיזוק שרירים חיזוק שרירים לילדים חיזוק שרירים ילדים שרירים רפויים רפיון שרירים רפיון שרירים אצל ילדים חיזוק חגורת כתפיים אצל ילדים חיזוק חגורת הכתפיים ילדים חיזוק חגורת הכתפיים לילדים חגורת כתפיים חלשה שרירים חלשים שיפור מתח שיפור מתח מקבילים

 

 

לימוד מיומנויות ספורט/ תנועה: לימוד מיומנויות מוטוריות לימוד מיומנויות ספורט לימוד מיומנויות תנועה לימוד קפיצה בחבל לימוד כדרור לימוד כדרור בכדורסל לימוד תפיסת כדור רתיעה מכדור לימוד דהרות לימוד דילוגים לימוד קשירת שרוכים למידה מוטורית תיאוריות מדעיות מובילות בלמידה מוטורית לימוד מיומנויות ספורט,תנועה,כדור לימוד כדורגל לימוד כדורסל לימוד כדורסל לילדים/ לימוד כדורגל לילדים שיפור עוצמת הבעיטה, שיפור חוזק הבעיטה ,שיפור דיוק הבעיטה, שיפור טכניקת בעיטה

 

 

סגנון ריצה/ הליכה:  שיפור סגנון ריצה ריצה נכונה איך לרוץ נכון לרוץ נכון שיפור יכולת ריצה ריצה נכונה טיפים ריצה נכונה למתחילים שיפור סגנון הליכה שיפור הליכה ריצה מסורבלת  שיפור טכניקת ריצה שיפור מהירות ריצה שיפור כושר ריצה שיפור זמן ריצה

 

 

לימוד אופניים: ללמוד לרכוב על אופניים לימוד רכיבה על אופניים לילדים הדרכת רכיבה על אופניים  לומדים לרכוב על אופניים לימוד רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר לימוד רכיבה על אופניים תל אביב לימוד אופניים לילדים  ללמוד לרכוב על אופניים  לימוד אופניים לילדים בלי גלגלי עזר לימוד אופניים ללא גלגלי עזר רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר ללמוד לרכב על אופניים למבוגרים שיעורי רכיבה על אופניים למבוגרים שיעורי רכיבה על אופניים לילדים  שיעורי רכיבה על אופניים לנשים ללמוד לרכוב על אופניים לילדים  לימוד רכיבת אופניים לילדים לימוד רכיבה על אופניים לנשים לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים תל אביב  לימוד רכיבה על אופניים חשמליות לימוד רכיבה על אופניים חשמליים חרדה רכיבה על אופניים פחד מרכיבה על אופניים פחד מנפילה מאופניים

 

 

לימוד רולר-סרפר: לימוד רולר סרפר (לימוד החלקה על רולר סרפר/ לימוד רכיבה על רולר סרפר/ לימוד נסיעה על רולר סרפר)

 

 

לימוד רולר-בליידס: לימוד רולר בליידס לילדים, לימוד רולר בליידס למבוגרים, לימוד רכיבה על גלגיליות, לימוד החלקה על גלגליות, לימוד החלקה על סקטים, לימוד החלקה על רולר בליידס, לימוד רכיבה על רולר בליידס, לימודי רולר בליידס, איך לומדים רולר בליידס, לימוד רכיבה על גלגיליות, שיעורי רכיבה על רולרבליידס, שיעורי רולרבליידס, שיעורי רולר, שיעורי החלקה על רולר בליידס, שיעורי רולר בליידס, שיעור רולר בליידס, שיעורים פרטיים רולר בליידס, שיעורים פרטיים רולר בליידס, שיעור פרטי רולר בליידס, שיעור רולר בליידס תל אביב, רולר בליידס שיעורים, רולר בליידס שיעור, רולר בליידס לימוד לימוד רולר בליידס (לימוד גלגיליות ׀ לימוד החלקה על רולר בליידס ׀  לימוד רכיבה על רולר בליידס ׀ לימוד סקטים ׀ לימוד רולרבליידס ׀ לימוד רולרס ׀ רולרבליידס לימוד),

 

 

לימוד סקייט בורד/ לונגבורד/ קארבר: לימוד סקייט בורד לימוד סקייטבורד לימוד רכיבה על סקייטבורד לימוד סקיטבורד לימוד סקייטבורד למתחילים | לימוד לונגבורד | לימוד קארבר

 

 

 ראו גם: תשובות לשאלות נפוצות FAQ's

 

 

 

 

 

 

 

התמצאות באתר ׀ בעיות אורטופדיות בילדים ׀ פרונציה של כף הרגל ׀ חציית קו אמצע ׀ ויסות כוח ויסות תנועה ׀ היפרטוניה טונוס שרירים גבוה אצל ילדים

 טיפול בסרבול מוטורי  ׀ הפרדת תנועה ׀ פונקציות ניהוליות ׀ לימוד רולר בליידס לימוד רולר סרפר  לימוד סקייט בורד ׀ שיפור סגנון ריצה ׀הפעלת יום הולדת ספורט

  קשר עין יד תיאום עין רגל  ׀  דיסגרפיה טיפול ׀ שיטת מוטוריקל-מאמר בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים ׀ מאמר היפוטוניה ׀ מאמר DCD ׀ פלטפוס אצל ילדים

 התנהלות איטית אצל ילדים  ילד איטי ׀ מאמן כושר אישי לילדים ׀ יום הולדת ספורט לילדים יום הולדת ספורטיבי לילדים ׀ לרוץ נכון ׀ חוג מוטוריקה גסה

    אבחון סרבול מוטורי ׀ אבחון בעיות מוטוריות אבחון מוטוריקה גסה ׀ התארגנות במרחב ׀ דיספרקסיה מוטורית ׀ מילון מונחים  ׀ חוג ספורט מוטורי לילדים

     ימי עיון התפתחות הילד  כנסים התפתחותיים ׀ ספורט טיפולי לילדים פיזיותרפיה לילדים ריפוי בעיסוק לילדים תרפיה בתנועה ׀ ביקורי-בית

 

 

All rights reserved to Eyal Tzioni © 2006-2016
כל הזכויות שמורות לאייל ציוני. העתקת או שימוש כלשהו במידע, פרסום או שימוש מסחרי בקבצים ללא רשות הבעלים אסורה על פי חוק.