לימוד רכיבה על אופניים לילדים, שיעורי רכיבה ילדים, ללמד לרכוב, לרכב, החלקה על רולרס/ רולרבלייד, קורקינט מוטוריקל רעננה, איזור השרון, ת"א מרכז  (הרצליה, כפר סבא, כ"ס, חולון, רמת אביב, בת-ים, ראשל"צ, רמת-גן, הוד השרון, ראשון לציון, פתח תקוה, פ"ת, אבן יהודה, פארק הירקון, ר"ג, נתניה, תל מונד, יבנה, אשדוד, רחובות

 

ללמוד לרכוב על אופניים ולהחליק על רולרס/ גלגיליות בשיטת מוטוריקל הבלעדית והמובילה:

ללמוד לרכוב על אופניים/ רכיבה על אופניים, לימוד ילדים, הסתמן מלכתחילה כאחד מיעדי שיטת מוטוריקל הבלעדית, לאור צורך מצד ילדים רבים כל כך בסיוע ברכישת המיומנות, הנתפסת עדיין (בטעות) בעיניי רבים כטריוויאלית. למה כוונתנו?

ובכן, הורים רבים סבורים שלבנם/בתם היכולת לרכוש בכוחות עצמו/ה מיומנויות של רכיבה על אופניים, החלקה על רולרס (גלגיליות/ סקטים) או נסיעה בקורקינט. לטעמם, העובדה שאינו/ה רוכב/ת או מחליק/ה נובעת מחוסר התמדה או עצלנות גרידא. חשוב לדעת כי אצל ילדים רבים, קיים קושי ברכישה עצמאית של המיומנויות והעובדה שהילד נמנע מרכיבה על אופניים או מהחלקה עם חבריו (בטענה שאינו אוהב/ אינו מעוניין לרכב/ להחליק וכו'), נובעת מהצורך שלו בסיוע מקצועי. אין ילד שאינו מעוניין לרכוש מיומנויות בסיסיות כל כך, מיומנויות המהוות "אבני דרך" ברפרטואר היכולות המוטוריות של כל ילד. ראו גם: גישתנו ללימוד מיומנויות.

 

אז לפני שתקראו על שיטתנו הייחודית (בהמשך הדף), צפו ראשית בקליפ הבא (צולם במהלך ביקור-בית), המדגים לימוד של ילד בן 4 ותשעה חודשים חודשים, כולל הסברים מילוליים ברקע (מומלץ לצפות עד הסוף!)

*לצפייה באותו קליפ, בליווי מוזיקת רקע מדליקה (פסקול 'Bicycle race' של Queen), ליחצו כאן.

 

יהונתן הגדול לומד לרכוב על אופניו, עם חיוך רחב:-)
כי רק ב
מוטוריקל, ניסיון וידע חברו יחדיו...
ובכל גיל- לדווש יש מצב!!
אז בטרם ישוב לו הסתיו... קראו על שיטתנו - התקשרו עכשיו! (**החל מ- 12:00)
'Because we teach with L-O-V-E'
 


רכיבה על אופניים, לימוד ילדים: למה דווקא במוטוריקל

ובכן ,אייל ציוני, מומחה למוטוריקה ויציבה, שפיתח את שיטת 'מוטוריקל' ('Adaptive-Load') לטיפול בספקטרום רחב של לקויות מוטוריות, לקויות יציבה והשמנת-יתר, פיתח גם שיטה ייחודית ל רכיבה על אופניים, לימוד ילדים. כלומר, ילדכם יהנה מלימוד קצר ומהיר (מפגש בודד של שעה, עד שלושה מפגשים- לאיטיים!!!) של המיומנות, בעזרת הכלים הטובים ביותר שניתן להציע כיום, נוסף על ליווי צמוד של: *מומחה למוטוריקה ויציבה, שהינו גם *רוכב מקצועי ומיומן בעל ניסיון עשיר (רוכב ללא לאוּת וללא גלגלי עזר כבר מגיל שלוש וקצת..) וגם *מחליק שנים רבות על רולרס, וגם (אחרון, חשוב מאוד..) **בקיא בכל עולמות התוכן של הילדים ובעל 'תקשורת' מעולה עימם (!) -קראו בהמשך...

 

רכיבה על אופניים- לימוד ילדים בשיטת מוטוריקל בזכות יתרונות רבים. להלן המרכזיים שבהם:

 • הלימוד קצר ומהיר: שעה בודדת (מפגש אחד) עד לשלושה מפגשים (לאיטיים יותר)... רוב הלומדים (בכללם ילדים בעלי לקויות מוטוריות) רוכשים את המיומנות במפגש בודד עד שני מפגשים של שעה (כ'א) בלבד!!

 • שיטתנו אינה בגדר 'גימיק' כלשהו: רכיבה על אופניים הינה מיומנות מוטורית מורכבת! כמומחים למוטוריקה ויציבה (וניסיון של 13 שנים בתחום..), אספנו את מיטב הידע והניסיון שלנו לפיתוח הכלים היעילים, המתאימים והמהירים ביותר לטובת לימוד רכיבה על אופניים לילדים (וגם מבוגרים), כולל התאמה ללקויות מוטוריות מגוונות!

 • הלימוד מתבצע תוך העברת אחריות הדרגתית מהמאמן לילד (כפי שמודגם בסרטון), כך חש הילד בטוח כבר מהרגע הראשון (ראו גם תרשים למטה..).

מדוע חשוב כל כך שמדריך רכיבה על אופניים יהיה ראשית מומחה למוטוריקה ויציבה? התשובה לכך מצויה בשורות הבאות...

 • רכיבה על אופניים, כאמור, הינה מיומנות מוטורית מורכבת למדי, הדורשת מהילד שליטה במספר רב של מערכות מוטוריות- תחושתיות (פירוט המרכיבים המוטוריים הרלוונטיים, מצוי לרשותכם בהמשך הדף ע).

 • דגש רב ניתן בשיטת מוטוריקל על אחד המרכיבים המוטוריים הקריטיים ביותר של הרכיבה: תפקוד 'מנגנוני יציבה'/ postural control (מרכיבים תחושתיים-מוטוריים העומדים בבסיס כל פעולה שאנו מבצעים: תנועות עדינות ואיכותיות של הגו והגפיים המאזנות את הילד כל העת בעת הרכיבה, שומרות מפני נפילות ומערבות יכולת חיזוי וציפייה למצבים אפשריים של הפרת איזון!). אותם 'מנגנוני יציבה' אחראים על תגובות הגנה ושיווי משקל ילדים: תגובות גופניות (אוטומטיות) המחזירות את הילד לאיזון בעת מצבים של 'כמעט איבוד שיווי משקל'- דבר חשוב מאין כמוהו ברכיבה על אופניים, עוד מפקחים מנגנוני היציבה על הטונוס/ מתח השרירים, על יציבות חגורת הכתפיים והגו בעת הרכיבה, יציבות שדה הראייה ועוד.. זיכרו, ילד בעל שליטה יציבתית טובה ברכיבה על אופניו (ולא רק..) הינו ילד בעל ביטחון עצמי רב!

 • בעת הלימוד, קיימת התייחסות מלאה לכלל מרכיבי הרכיבה (כפי שמוצג בסרטון): ישיבה עצמאית על האופניים והתחלת נסיעה, שליטה במהלך הרכיבה, בלימה בטיחותית, סיבובים ועוד.. לימוד מקיף של כל משתני הרכיבה, מעניק לילד ביטחון עצמי, תחושת שליטה ועצמאות מלאה בעת הרכיבה על אופניו!!

 • הזכרנו ליווי צמוד? אייל (שהינו גם רץ תחרותי למרחקים ארוכים, 10 ק"מ..) ירוץ בצמוד לילדכם ויהיה נכון להתערבות בכל רגע נתון... (איננו מחליקים על רולרס בצמוד לילד, כדי שנוכל להעניק לו את הביטחון המקסימלי בעת הצורך וכדי שהוא עצמו, יחוש בטוח יותר..)...

 • לעניין ההתערבות, שיטת ההתערבות שלנו אינה לאחוז את הילד ו/או האופניים בכל רגע של איבוד יציבות, אלא לבצע אותן תנועות מאזנות עבור הילד, תוך הנעת גופו באופן שנקלט ע"י חושיו (בעיקר מע' פרופריוספטיבית מע' טקטילית/ מע' תחושה עמוקה ומע' מגע-ראו הגדרה בדף מילון המונחים) והופך בהדרגה לחלק מרפרטואר התנועות האישי (ותפקוד 'מנגנוני היציבה' שהוזכרו לעיל) של הילד!!

 • לעיתים יש צורך בשיפור תפקוד מרכיבים מוטוריים נוספים כדוגמת 'יציבות שרירית מפרקית'* (muscle co-contraction, ראו הסבר בהמשך..) או שיווי משקל. אל דאגה, מומחה למוטוריקה ויציבה צמוד לילדכם ברגע הנכון! רוב הקשיים המוטוריים זוכים למענה מקומי, מיידי- בעת שיעור הרכיבה (ואם יש צורך בהתערבות מעמיקה יותר, אתם זוכים להסבר מקצועי ומדוייק).

 • רכיבה על אופניים דורשת קואורדינציית רגליים נאותה (בין השאר, יכולת להרפות רגל אחת, בעת לחיצת הרגל השנייה את הפֶּדַל השני, ולהחליף תפקידים כל העת לסירוגין...). ברשותנו תרגילים בלעדיים גם לטובת אותם ילדים המתקשים בקואורדינציה ולא מצליחים לפדל גם עם גלגלי עזר...

 • אנו עוסקים ב לימוד רכיבה על אופניים לילדים, מזה 14 שנים! לימדנו מאות רבות של ילדים לרכוב (בהם ילדים בעלי קשיים מוטוריים כדוגמת סרבול מוטורי הילד המסורבל קשיים בשיווי משקל, הפרעות קשב וריכוז, היפוטוניה בילדים ועוד..). ללמוד לרכוב על אופניים בקלות, בזמן קצר ותוך הנאה זו המומחיות שלנו! נסו אותנו והיווכחו!

 • העבודה עם אייל כאמור, מהווה אתגר חווייתי ונעים/כיפי לילדים!! אייל מצוי ברוב עולמות התוכן של הילדים (תוכניות טלויזיה, סרטים, 'גיבורי-על' ועוד..) וכך, בעזרת הומור 'מתובל' בהמחזת דמויות מוכרות ודיבור 'בגובה העיניים', הופך אייל את תהליך לימוד הרכיבה לזמן איכות נעים ומשעשע עבור כל ילד, המשכיח את הפחדים הנלווים לרכיבה (בעיקר בדקות הראשונות של הלימוד..).

 

*המונח 'יציבות שרירית-מפרקית' מבטא את הקשר שבין מע' השרירים והשלד והוא הפונקציה שמשרתים השרירים בייצוב השלד, בדומה למיתרים המעגנים תורן/ עמוד גבוה באופן אנכי ויציב. כל מיתר (כבל) מושך את התורן לכיוון שונה וסך כל הכוחות ('מומנטים') שהמיתרים מייצרים כל אחד לכיוונו ('שקול הכוחות') מייצב את התורן איתן על מקומו, כנגד הרוח וכוחות חיצוניים אחרים. באופן דומה פועלים השרירים בגוף, הממלאים תפקיד של הפיכת הגוף ליותר יציב, יותר מבני ופחות 'נוזלי' או פחות 'נמרח'/ 'floppy'. ילד בעל יציבות מפרקית-שרירית נאותה הרוכב על אופניו, מסוגל לשמור על יציבות שלד הציר (מרכז הגוף) ובה בעת, להניע את ההגה בחופשיות בעזרת ידיו (הגו היציב מאפשר לידיים 'מרחב תמרון'). מידע נוסף תמצאו בדפים השונים באתר (דף בנושא טיפול בהיפוטוניה ׀ חיזוק שרירים ׀ שיטת מוטוריקל.. ועוד..).

 

 

רכיבה על אופניים, לימוד ילדים תוך העברת אחריות הדרגתית מהמאמן לילד, בתהליך קצר, פשוט ויעיל!

 

 

ציינו קודם ש לימוד אופניים לילדים (ולא רק...) דורש לעיתים צורך בסיוע מקצועי. השורות הבאות ימחישו לכם למה כוונתנו:

רכיבה על אופניים הינה למעשה פעולה מוטורית קואורדינטיבית מורכבת, הדורשת מהילד שליטה במספר רב של מערכות מוטוריות- תחושתיות. להלן המרכזיות שבהן:

1.     כוח וסיבולת שרירית- בעיקר בשרירי הרגליים (ארבע-ראשי ירכי, שרירי ירך אחורי וישבן) וכוח מתפרץ (היכולת להפיק כוח במהירות מקסימלית) כמו בעת התחלת רכיבה (ממצב של עמידה בָמֲקום), או בעת רכיבה בעלייה תלולה/ בתוואי שטח חולי או הררי, וכן בעת מעבר פתאומי מרכיבה איטית לרכיבה מהירה (שינוי קצב...), או במעבר מרכיבה במישור לטיפוס בעלייה.  

2.     שיווי משקל באופן כללי, אך בעיקר בתחילת הנסיעה (בעת צבירת המהירות/ תאוּצה ממצב נייח), בעת סיבובים (פניות חדות) או ברכיבה איטית. ילדים רבים מתקשים לשמור על יציבות במצבים אלה, וחווים נפילות ופגיעות גופניות עקב כך! אל דאגה, פיתחנו במשך השנים מגוון תרגילים בלעדיים כמענה ממוקד לקשיים אלה!!!

3.     הפרדת תנועה ידיים- רגליים: הרגליים מבצעות תנועה מעגלית וקבועה (מסול תנועה קבוע/ סגור) במישור ה'סגיטלי' (מישור חיצי, לפנים ולאחור), ואילו הידיים מבצעות תנועה חופשית (אמנם על ציר, אך תנועה משתנה/ לא קבועה...) במישור ה'הוריזונטלי' (מישור אופקי). פעולה בשני מישורים שונים דורשת הן קואורדינציה מוטורית והן הפרדת תנועה נאותה. תרגילים ייחודיים בשיטתנו ישפרו את הקואורדינציה והפרדת התנועה הרלוונטיות לרכיבה.

4.     קואורדינציה של הרגליים: בין היתר, היכולת להרפות רגל אחת בעת לחיצת הרגל השנייה את הפדל/ דוושה, ולהחליף תפקידים כל העת לסירוגין... וכן, היכולת לסובב את הפדלים בכיוון הרצוי לטובת נסיעה, ובכיוון הנגדי לטובת עצירה מבלי להתבלבל (באופניים ללא 'הילוכים'). ילדים רבים מתקשים בתפקוד (קואורדינציה) של הרגליים בעת הרכיבה. רבים חווים קושי דומה בעת הבלימה, הדורשת הרפיית רגל אחת בעת לחיצת הרגל השנייה...

5. ילדים רבים מתקשים להחזיק את כף רגלם ביציבות על הפדל, מבלי ש'תברח'/ תחליק ממנו. ילד שרגלו מחליקה מהפדל בעת רכיבה על אופניים, מסכן עצמו ועלול ליפול. תוכלו לסמוך על ניסיוננו גם בהקשר זה, פיתחנו עבור ילדכם שורת תרגילים כמענה מהיר ויעיל!

6.     יכולת ציפייה, חיזוי ותכנון בסביבה דינמית ובהתאם למצבים משתנים/ feed-forward - נחוץ בעת רכיבה בשטח בו נעים הולכי-רגל/ רוכבי אופניים נוספים/ ילדים המשחקים/ רצים בסביבתו של הילד/ כדור המתגלגל לכיוונו של הילד הרוכב וכו'... דורש בעיקר יכולות התמצאות במרחב ו- תכנון תנועה, בכלל זה, יכולת חשובה ביותר המכוּנה 'ציפייה'/'חיזוי' (feed forward) תנועתו של הילד הרוכב על אופניו, ביחס לגורמים הנוספים בסביבתו. כלומר, על הילד להעריך/ לחשב במצבים אלה, באופן מהיר ומיידי (!) במהלך הרכיבה, האם יצליח במהירות הנתונה ובכיוון בהם הוא מתקדם, להימנע מהיתקלות/ התנגשות, ולתמרן את אופניו (כיוון הנסיעה/ מהירות...) בהתאם לחישוב שערך. ליכולות הקריטיות האלה, משקל מכריע בבטיחות של הילד בעת הרכיבה!

7.     יציבות שרירית- מפרקית. (ראו הסבר לעיל ס).

8.   תיאום/ קואורדינציה מוטורית נאותה בין הידיים. בדומה להרפיית רגל אחת בעת לחיצת הרגל השנייה את הפֶּדָל (בדיווש), יש (בעת השליטה על ההגה, ברכיבה בעיקול) להרפות (או למשוך קלות) צד אחד של ההגה (כידון) בעת דחיפת/ הטיית הצד השני.

9. תפקוד יעיל של 'מנגנוני יציבה' (ראו הסבר לעיל ס).

10. תחושת התנועה/ תחושה עמוקה (להיות מסוגל לדוגמא לכוון את ההגה/ כידון מבלי להביט אליו בעת סיבוב או בין מכשולים). היכולת לווסת את מידת הכוח המתאימה לצורך התנועה הרצויה, מבלי ללוות את התנועה במבט!

11. סינכרון/ תכלול של כל הפעולות שהוזכרו, בסעיפים 1-10 (נוסף על אלה שלא צויינו מפאת 'קוצר היריעה')...

 

אם כן, ברור כעת כי:

א. מיומנות רכיבה על אופניים אינה פשוטה כל-כך כפי שרבים נוטים לחשוב, ובשורה התחתונה, המטרה בשיפור הקואורדינציה ולימוד המיומנות, להופכה לפעולה 'אוטומטית' עבור הילד (גם הילד המסורבל), כך שמידת הקשב שייצטרך 'להשקיע' בתכנון, בבקרה של משתני הרכיבה (שפורטו לעיל) ובפעולת הרכיבה עצמה, תהיה מינימלית. במצב כזה, רכיבתו של הילד תהיה בטוחה יותר; הילד יהיה 'פנוי' בעת הרכיבה לבצע פעולות נוספות כמו לתמרן ולהיזהר ממכשולים סטטיים או ניידים בדרכו כדוגמת עמודי חשמל, עצים, הולכי רגל או מכוניות בכביש וכן, להיות מסוגל לרכב תוך כדי שיחה עם חבריו ופשוט... להיות משוחרר וליהנות מעצם חוויית הרכיבה והנוף.

ב. היתרון המובהק שתשיגו ב ללמוד לנסוע על אופניים, דוקא אצל מומחים בתחום המוטורי-יציבתי! שיטת מוטוריקל- השיטה המובילה גם ב לימוד רכיבה על אופניים/ לימוד רולר בליידס/ לימוד סקייט בורד/ סקיטבורד!

שימו לב, בשיטת הלימוד שלנו, ילדכם יחוש בטוח כבר מהרגע הראשון וירכוש את המיומנויות בזמן קצר ביותר!

*הלימוד מתקיים בין השאר ברעננה (מגרש תחוּם ומוּאר/ אולם ממוזג!!), הרצליה (פארק הרצליה), תל אביב (פארק הירקון, רמת אביב, צפון ת"א) רמת גן, בת ים, חולון ועוד... 

 

לסיכום: רכיבה על אופניים: לימוד ילדים בביטחה ובזמן קצר, משיגים רק אצל מומחה ל: 1. מוטוריקה 2. יציבה, 3. בעל ניסיון לימוד של 14 שנים, ובנוסף, 4. רוכב מיומן, בעל שיטת לימוד מתקדמת ובלעדית!

 

שיטת מוטוריקל (הכללית)- הצגה ב'גלריית המומחים' בערוץ 2

כיצד הפכה שיטת מוטוריקל לקונספט מוביל בתחום התפתחות הילד? המאמר הבא מאת אייל ציוני יספק את התשובות (לחצו לקריאה): הצגת שיטת מוטוריקל- מאמר בגיליון פב' 2011 של כתב העת הישראלי לרפואת ילדים (Israeli journal of Pediatrics)

 

ראו גם: לימוד מגוון מיומנויות למידה מוטורית ׀ הכנה מוטורית לכיתה א' ׀ חיזוק שרירים לילדים ׀ פיתוח קואורדינציה ׀ היפוטוניה אצל ילדים היפוטוניה וגמישות יתר

 

 

 

 

 

הערה: כל הקישורים המודגשים להלן, הינם דפים/ תחומי טיפול נוספים באתר!

התמצאות באתר ׀ לורדוזיס טיפול ׀ בעיות אורטופדיות בילדים ׀ פרונציה של כף הרגל ׀ פלטפוס אצל ילדים ׀ יישור יתר בברך ׀ כפות רגליים פונות פנימה ׀ הפרדת תנועה ׀ שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים ׀ לימוד רולר סרפר ׀ קשר עין יד תיאום עין רגל ׀ דיסגרפיה טיפול ׀ חציית קו אמצע ׀ התנהלות איטית אצל ילדים ילד איטי ׀ פונקציות ניהוליות ׀ חוג ספורט מוטורי לילדים חוג מוטוריקה גסה ׀ מאמן כושר אישי לילדים ׀ ילד נופל הרבה ׀ ויסות כוח ויסות תנועה ׀ היפרטוניה טונוס שרירים גבוה אצל ילדים ׀ לימוד רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר ׀ קואורדינציה בנהיגה ׀ אבחון סרבול מוטורי ׀ אבחון בעיות מוטוריות אבחון מוטוריקה גסה ׀ התארגנות במרחב ׀ טיפול בסרבול מוטורי  דיספרקסיה מוטורית ׀ שיטת מוטוריקל-מאמר בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים ׀ מאמר היפוטוניה ׀ מאמר DCD ׀ מילון מונחים ׀ ימי עיון התפתחות הילד ׀ יום הולדת ספורט לילדים יום הולדת ספורטיבי לילדים ׀ ביקורי-בית ׀ טיפול בתנועה לילדים ספורט טיפולי לילדים פיזיותרפיה לילדים ריפוי בעיסוק לילדים תרפיה בתנועה

 

All rights reserved to Eyal Tzioni © 2006-2019
כל הזכויות שמורות לאייל ציוני. העתקת או שימוש כלשהו במידע, פרסום או שימוש מסחרי בקבצים ללא רשות הבעלים אסורה על פי חוק.