לורדוזיס טיפול,היפר לורדוזיס מותני/ צווארי,לורדוזיס יתר,לורדוזיס מותנית מוגברת,לורדוזיס פיזיולוגי מוגבר

 

לורדוזיס טיפול בלורדוזיס מותנית/ צווארית מוגברת: טיפול מדעי, חדשני ומוביל (!) בבעיות יציבה/ בבעיות גב ילדים, נוער וגם מבוגרים, בשיטת מוטוריקל (Adaptive-Load).

לורדוזיס מותני מוגבר, לורדוזיס מותנית מוגברת, לורדוזיס טיפול בלורדוזיס מותני/ טיפול לורדוזה/ היפר לורדוזיס מותני טיפול/ רזה עם בטן בולטת אצל ילדים/ לורדוזיס פיזיולוגי מוגבר, לורדוזיס מותני מוגבר, היפר לורדוזיס לומברי, לורדוזיס אצל ילדים, היפר לורדוזיס, לורדוזיס יתר, לורדוזה מותנית מוגברת, לורדוזה מוגברת, לורדוזה גבית, לורדוזה בגב, קשת בגב תחתון, מותני, צווארי, יישור לורדוזה מותנית, יישור לורדוזיס מותני/ צווארי, היפוך לורדוזיס צווארי,


 

לורדוזיס מותנית מוגברת/ לורדוזיס צווארי מוגבר/ לורדוזה מוגברת זוכים לראשונה בעולם, למענה מדעי בשיטת מוטוריקל (Adaptive-Load), שיטת טיפול חדשנית ומובילה!

 

אורח החיים בעידן הטכנולוגי של ימינו, מייצר בעיות יציבה אצל ילדים/ בעיות יציבה אצל מבוגרים באופן מהיר ושכיח בהשוואה למציאות של פעם ומחייב התערבות טיפולית. שיטת מוטוריקל הביאה לעולם מבחר תגליות מדעיות בתחומי ההתערבות השונים שלנו (התחום המוטורי, יציבתי, אורטופדי, הפרעות קשב וריכוז וגם השמנת יתר). שלוש תגליות מדעיות חשובות בתחום היציבה, וספציפית בהקשר של לורדוזיס מותנית מוגברת/ לורדוזה צווארית מוגברת, הן 'מוטיב השמיכה הקצרה', 'הרגלי היציבה שלנו הולכים לישון איתנו' ו- 'מודל שלושת ההגאים'. מידע נרחב אודות תגליות אלה בשורות הבאות (פסקה שכותרתה "מה הופך את מוטוריקל למרכז מוביל ברמה העולמית לטיפול בבעיות יציבה סגיטליות").

 

*לידיעתכם, 1. אנו מתמחים ב- לורדוזיס טיפול בלורדוזיס מותני/ צווארי גם במבוגרים (ראו מידע נוסף בהמשך הדף)!

2. טיפול גם בילדים/ נוער (בנים/ בנות) מהמגזר החרדי (ראו גם שאלה מס' 12 בדף תשובות לשאלות נפוצות FAQ's).

3. אנו מציעים את המענה המתקדם מסוגו בעולם גם ל- גב כפוף אצל ילדים | גב כפוף בגיל ההתבגרות | גב כפוף אצל מבוגרים | קיפוזיס | קיפוזיס אצל ילדים | קיפוזיס טיפול | קיפוזיס מוגבר | קיפוזיס שוירמן

4. לורדוזה מוגברת, קשת בגב תחתון- ראו גם: טיפול בבעיות אורטופדיות/ בעיות אורטופדיות בגפיים תחתונות/ בעיות אורטופדיות בכף הרגל.

 

טופלתם בפיזיותרפיה/ כירופרקטיקה מבלי לראות תוצאות מובהקות? נסו אותנו, מבטיחים לכם תוצאות טיפול ברורות, גם בבעיות יציבה קשות!

 

מה הופך אותנו למובילים ברמה העולמית בתחום היציבה? כל התשובות בשורות הבאות!

 

 

נפתח בהגדרה ל- לורדוזיס מותנית מוגברת (Lordosis)..

לורדוזיס מותני מוגבר/ לורדוזיס יתר (Lordosis) יכולה להופיע גם כ- לקות יציבה עצמאית, לקות הכוללת קימור מותני/ קמר מותני מוגזם/ קשת בגב תחתון, (לורדוזיס פיזיולוגי מוגבר/ היפר לורדוזיס), עם בטן בולטת לפנים נוסף על ישבן בולט לאחור, בד"כ עם קיצורי שרירים מסובבי אגן לפנים ו/או חולשת שרירים מסובבי אגן לאחור. השמנת יתר אצל ילדים, המלווה ב-שרירים רפויים, מגדילה את הסיכון לפיתוח לורדוזיס מותנית מוגברת כבר בגיל צעיר. ראו גם: טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים.

 

רזה עם בטן בולטת? יש במוטוריקל פיתרון מדעי!! אם את/ה רזה עם בטן בולטת, והדבר מפריע לך גם מבחינה אסתטית, יש לנו ידע וכלי טיפול המתקדמים מסוגם בעולם לשינוי המצב עבורך! בטן בולטת אצל ילדים/ מבוגרים- מידע נוסף בהמשך הדף!

לידיעתכם, ברשותנו כלי טיפול חדשניים ופורצי דרך גם לטובת לורדוזיס מותנית מוגברת/ היפר לורדוזיס/ לורדוזיס מותנית. מידע חשוב בהמשך הדף!

 

בתמונה משמאל: אבחון יציבה של ילדה בת 9 הסובלת מ לורדוזיס מותני משמעותי/ לורדוזה מותנית מוגברת/ קמר מותני מוגבר/ היפר לורדוזיס לומברי כלומר, יציבה לקויה המבליטה בצורה יתרה ולא פרופורציונלית את הבטן והישבן (בטן בולטת אצל ילדים).

לקות יציבה משנית אצל ילדה זו באה לידי ביטוי בהתהוות של קיפוזיס גבית- חזית (כתפיים שמוטות, שכמות בולטות/ מרחפות- winged scapula ומספר סממנים נוספים).

 

 

 

 

 

תמונה נוספת באותו הקשר: ילד בן 9.5 הסובל מ השמנת יתר קלה, בשילוב לורדוזיס מותני מוגבר/ לורדוזה מותנית מוגברת/ קמר מותני מוגבר כלומר, לקות יציבה המבליטה בצורה יתרה את הבטן והישבן (בטן בולטת אצל ילדים).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בתכם ממש משכמה ומעלה, אבל עם לורדוזיס מותנית מוגברת מהשכמה ומטה?

 

                 אז היכונו לתפנית: גב זקוף עם הליכה אצילית (גם וגב :))*

 

                         יציבה בסגנון "גבירתי הנאווה" - תעניק לכם סיבה נוספת לגאווה!

 

*גם וגב® הינו סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!

"גם וגב" במקרה זה, מתייחס ל- שיפור היציבה יחד עם שיפור סגנון הליכה. במוטוריקל מבחר עצום של כלים בלעדיים גם לטובת שיפור הליכה.

 

 

 

שמירה על גב זקוף/ תרגילים לשמירה על גב זקוף/ איך לשמור על גב זקוף/ טיפול בבעיות יציבה/ טיפוח היציבה/ טיפול יציבה/ טיפול בליקויי יציבה אצל ילדה בת 12 במוטוריקל

 

 

 

 

 

עניין טכני קטן לפני שנמשיך...

למה לא השקענו יותר בעיצוב האתר?

 

קהל היעד אליו פונה האתר, הוא אנשים המחפשים טיפול מקצועי, מדעי ומוביל (אחת ולתמיד...)! איננו מטפלים ב- לורדוזיס מותנית מוגברת בילדים או במבוגרים באמצעות עיצוב גרפי, אנו מטפלים באמצעות כלים, בעזרת כלי הטיפול המתקדמים מסוגם בעולם!

מטרת האתר אינה להרשים את הגולש באמצעים ויזואליים, אלא להציג דבר אותנטי (אמיתי) ולהביא מידע משמעותי וחיוני, מידע שעשוי לחולל שינוי משמעותי ביציבה של בנו/ בתו, או ביציבה שלו! שיטת מוטוריקל הינה שיטת טיפול בעלת תוכן אמיתי/ רציונל מדעי ברור (כשתבקרו בדפים השונים תבינו למה כוונתנו...). בזכות כך, רכשה את מעמדה המוביל ב- טיפול בבעיות יציבה/ טיפול ביציבה לקויה (נוסף על עליונות מדעית בתחומי התערבות אחרים בהם אנו עוסקים)... כך שלשמחתנו, העיצוב במקרה שלנו פחות רלוונטי... (ברוח הביטוי: 'אל תסתכלו בקנקן, אלא במה שבתוכו').

עם זאת, אנו שואפים תמיד ליצור סדר טוב יותר בכמויות המידע המשמעותיות, לטובת נוחות, נגישות ויעילות!

 

 

ראו גם: דף התמצאות באתר.

 

אתר מוטוריקל לשרותכם כבר למעלה מעשור (2006-2019)!

 

מוטוריקל הרבה מעבר ל- פיזיותרפיה לילדים/ פיזיותרפיה למבוגרים או כירופרקטיקה!

 


 

 

אתר מוטוריקל עתיד לעבור מתיחת פנים משמעותית, עם המעבר לפלטפורמה חדשה ומודרנית בחודשים הקרובים. אנו שוקדים על כך במרץ רב מאחורי הקלעים :)

 

 

 

 

*לאור בקשות מצידכם, הגולשים באתר, בחרנו להציג בראשית הדף את שיטתנו החדשנית לטיפול בבעיות יציבה. לאחר מכן, נביא מידע ספציפי בנושא טיפול בלורדוזיס מוגבר וכן, רקע כללי בנושא יציבה נכונה ו- יציבה לקויה. קריאה מעניינת ומועילה!

 

 

מה הופך את מוטוריקל למרכז מוביל ברמה העולמית ל- טיפול בבעיות יציבה סגיטליות*?

 

*בעיות גב סגיטליות מתייחס לכל ליקויי יציבה/ לקויות היציבה הנראות במבט צידי (רוב בעיות היציבה בעולם המערבי כיום הן סגיטליות): לורדוזיס מותנית מוגברת, לורדוזיס צווארי, קיפולורדוזיס, גב כפוף, קיפוזיס בגב, קיפוזיס שוירמן, עמידה רפויה, יציבה רפויה, כתפיים שמוטות קדימה...)

 

 

 

 

חדשנות מדעית/ שינוי תפיסות עולם...

 

פיתוח שיטת מוטוריקל (Adaptive-Load) תרם שוּרה של תובנות/ תגליות מדעיות חדשות ומשמעותיות ביותר, המבוססות על מחקר מדעי וניסיון קליני עשיר (עשרות אלפי שעות טיפול בשיטת מוטוריקל), תגליות המשנות כמה מתפיסות העולם המרכזיות הקיימות ב פיזיותרפיה (חלקן נסקרו במאמרו של אייל ציוני בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים (Israeli journal of Pediatrics) גיליון פב' 2011 ...).

 

הידעתם כי היציבה שלכם 'מתקלקלת' לא רק בשעות היום (כתוצאה מ- עמידה לא נכונה/ עבודה מרובה מול מחשב וכו') אלא גם במהלך הלילה, כשאתם ישנים במיטה? רוצים לדעת כיצד ניתן ליישר לורדוזיס מותנית מוגברת/ לורדוזיס צווארי מוגבר? איך מיישרים גב כפוף? או מדוע קשה כ"כ, וכיצד ניתן לשמר יציבה נכונה בהליכה? בפסקאות הבאות (15 סעיפים), תוכלו ללמוד על מספר תגליות מדעיות שלנו, הנחשבות פורצות- דרך בתחום היציבה! מומלץ לקרוא בעיון רב!

 

 

 

 1. טיפול בבעיות יציבה/ לורדוזיס טיפול/ קיפוזיס ועוד - 'עיקרון שלושת ההגאים' (the Three steering wheels principle)>>

 

פיתוח מדעי חשוב ביותר (!) שלנו, הינו 'עיקרון שלושת ההגאים', מודל ביומכני מתקדם לטובת:

הידעתם? גורם ראשון במעלה כיום להתהוות (וגם להחמרת) בעיות יציבה/ יציבה לקויה, הינו קיצורי שרירים נרכשים (דבר שאנו מכנים בשם "מוטיב השמיכה הקצרה"). טיפול שאינו מעניק מענה מדוייק לאותם קיצורי שרירים נדון לכישלון מלכתחילה! ראו גם סעיפים 7 ו- 8 בהמשך...

 • "כחומר ביד היוצר"- תוהים איך ליישר גב כפוף/ יישור עמוד השדרה/ מיתון העקומות של עמוד השדרה? לידיעתכם, בעידן המודרני יש נטייה טבעית ומזיקה להגברת עקומות עמוד השדרה אצל רוב האוכלוסיה. יש לנו כלים יוצאי דופן לטובת remodeling (עיצוב מחודש) של עקומות עמוד השדרה/ יישור עמוד השדרה לבעלי ליקויי יציבה כדוגמת לורדוזיס מותני מוגבר/ היפר לורדוזיס לומברי/ לורדוזיס צווארי מוגבר, קיפולורדוזיס, קיפוזיס.

 

 

  אצלנו במוטוריקל , יציבה היא ממש כחומר ביד היוצר!

 

 • טיפול מתקדם גם בילדים/ במבוגרים בעלי הקטנת/ עמעום עקומות עמוד השדרה, בכלל זה לבעלי יישור לורדוזיס פיזיולוגי. תוהים מה זה יישור לורדוזיס? תוכלו למצוא בהמשך הדף מידע על עקומות עמוד השדרה הפיזיולוגיות (הנורמליות). אחוז מסוים באוכלוסיה סובל דווקא ממיתון עקומות עמוד השדרה, כלומר מעקומות קטנות ביחס לנורמה. 'מודל שלושת ההגאים' שפיתחנו משרת בצורה יוצאת דופן גם ילדים/ מבוגרים הסובלים מ- יישור לורדוזיס צווארי טיפול יעיל במיוחד גם לבעלי יישור לורדוזיס מותני/ יישור לורדוזיס מותנית!

 • הבנה ברורה ומוחשית של משמעות יציבה נכונה (איך לעמוד נכון/ איך שומרים על גב זקוף) והשגת ארגון יציבה עצמאי ויעיל (ע"י הילד/ נער/ מבוגר),

 • מודל 'שלושת ההגאים' מאפשר למטופל לתרגל/ לפתח יציבה נכונה באופן פונקציונלי ובכל מקום (ישיבה נכונה במשרד, ברכב, בבית, בעת עבודה מול המחשב ותאמינו או לא, גם במצב מאוזן במיטה- לפני השינה*).

 

 

 יש הנדסת תוכנה, הנדסת חומרים, הנדסת בניין...

 אנו מתמחים ב- הנדסת היציבה!

 

 • מודל 'שלושת ההגאים' פותח גם לטובת שיפור קואורדינציה יציבתית (ראו סעיף הבא),

 • **טיפול בפרסטזיה יציבתית/ פרסטזיה טיפול בפרסטזיות (postural paraesthesia) בגפיים (בידיים/ ברגליים). תיקון היציבה ושינוי מנח החוליות מוריד את הלחץ מצד החוליות על העצבים, הן התחושתיים והן המוטוריים.

 • מודל שלושת ההגאים עומד גם בבסיס טסט קליני חדש שפיתחנו, המאפשר למטפל למדוד/ לכמת את קיצורי השרירים ('שמיכה קצרה') ולעקוב אחר התקדמות הטיפול (מידע נוסף בסעיף מס' 7).

 • תוכלו למצוא אזכורים למודל שלושת ההגאים שלנו, בהקשרים שונים לכל אורך הדף, דבר המעיד על חשיבותו המדעית הרבה ב- טיפול ביציבה לקויה!

 

 

צפוף לכם בעין? ההסבר לכך פשוט:

 

 

יש לנו פשוט המון להציע :)

 

מוטוריקל - בדיוק מה שחיפשתם, גם עבור לורדוזיס מותנית מוגברת!

 

 

 

*ברמה הכללית, איננו ממליצים לסובלים מ- ליקויי יציבה/ בעיות יציבה לישון על הבטן. שינה על הבטן עשוייה להפעיל עומסים שליליים הן על הצוואר והן על הגב התחתון. שינה על הצד היא הבריאה ביותר מבחינת היציבה! כאמור, תקבלו מאיתנו תרגילים מיוחדים מעבר להמלצה הכללית הזו (וגם הנחיות כיצד בכל זאת לישון על הבטן באופן בריא יותר...).

**פרסטזיה יציבתית/ פרסטזיות בגפיים/ פרסטזיות בידיים/ ברגליים: תופעות של נימול אצבעות הידיים/ בהונות הרגליים/ הירדמות גף/ גפיים, הנגרמות כתוצאה מלחץ על עצב תחושתי בשל יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה (שכיחות גבוהה יותר אצל מבוגרים). פרסטזיות עשויות להופיע לאחר שהות ארוכה במצב ישיבה כפופה/ ישיבה במנח יציבתי שגוי, וכן במהלך שנת הלילה***. הסובלים מפרסטזיה בלילות, עשויים להתעורר עם תחושת נימול/ עקצוץ באחד הגפיים (או יותר) או עם רמה כזו או אחרת של הירדמות גפה (ללא יכולת חישה/ ללא יכולת לבצע תנועה וולונטרית/ רצונית, במקרה של לחץ על עצב מוטורי). ברוב המקרים, שינוי תנוחה/ קימה מהמיטה ישיבו בהדרגה את התחושה ואת יכולת ההפעלה של הגפיים. פרסטזיה עשוייה לגרום ליקיצות רבות, לפגום באיכות השינה ולגרור עייפות בשעות היום. פרסטזיה הינה תמרור אזהרה חמוּר של הגוף (!) המעיד על יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה ושינויים ניווניים, תמרור שכדאי מאוד להתייחס אליו ולהגיע לטיפול!

***ראו גם התייחסותנו בסעיף מס' 8: "הרגלי היציבה שלנו הולכים לישון איתנו"

 

בתמונות הבאות: קיפוזיס טיפול, "גם וגב"! (ראו הסבר)

 

בתמונות לעיל: לפני טיפול ו- בעיצומו של טיפול בגב כפוף/ קיפוזיס/ יציבה לקויה במוטוריקל .

בתמונה מימין, מטופלת בת 36 אשת הייטק, בעלת קיפוזיס מבני (Structural Kyphosis) חזי וצווארי ועמידה אסימטרית, המלווה בשינויים דגנרטיביים (ניווניים) בחוליות ובדיסקים הבין חולייתיים (בקע דיסק/ פריצת דיסק ב- עמוד שדרה מותני ו- היצרות נרחבת של תעלת עמוד השדרה), עם כאבי גב תחתון (L.B.P) והקרנות לרגליים, דבר שהקשה על ביצוע פעולות בסיסיות וחיוניות ביותר כדוגמת עמידה, הליכה, ישיבה ואף שינה (פרסטזיות במהלך השינה, ראו הסבר בפסקה מעל התמונות). מנח היציבה האסימטרי המובהק בתמונה זו (הטיית מרכז הכובד והעמסת משקל על צד שמאל), ליווה אותה תקופה ארוכה ונכפה עליה בעיקר עקב כאב גב משמעותי בהימצאות במנח יציבה נכונה/ סימטרית יותר!

בתמונה משמאל: חמישה חודשים בלבד מתחילת הטיפול (קיפוזיס טיפול)- יציבה נכונה יותר בעמידה, עם גב זקוף יותר באופן דרמטי + כל הסימפטומים של כאב גב תחתון (L.B.P), הקרנות לרגליים ופרסטזיות נעלמו כלא היו! (לכך אנו קוראים "גם וגב"/ רווח כפול *).

חשוב לציין: האישה בתמונות, כמו רבים אחרים המטופלים אצלנו**, טופלה לפני כן ב- פיזיותרפיה ובדיקור (הטיפול בדיסיפלינות אלה התמקד בעיקר בסימפטומים/ כאב ולא השיג שינוי יציבה משמעותי).

**רבים מהמטופלים שלנו מגיעים אלינו לאחר שטופלו קודם לכן וללא הצלחה יתרה בפיזיותרפיה, כירופרקטיקה, דיקור וכדו'.

*גם וגב® הינו סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!

חפשו את "גם וגב" בהמשך הדף בהקשרים נוספים!

 

 

2. טיפול בבעיות יציבה/ לורדוזיס טיפול, קיפוזיס טיפול - כלים בלעדיים לפיתוח קואורדינציה יציבתית, מודעות יציבתית לתיקון/ מניעת בעיות יציבה (שמירה על גב זקוף/ איך ללכת עם גב זקוף)...

 

איך ללמוד ללכת זקוף? איך ליישר את הגב? שיפור קואורדינציה יציבתית* בשיטתנו בעזרת מגוון כלים מתוחכמים ואמצעי המחשה מתקדמים וברורים, יאפשר לילדכם/ לכם להבין (**) כיצד להיות זקופים יותר (במצבים של לורדוזיס מותנית מוגברת/ קשת בגב תחתון, יציבה לקויה, גב כפוף, קיפוזיס מוגבר, עמידה לא יציבה ועוד...) תוך השגת בקרה יציבתית/ ארגון יציבתי פשוט, טבעי יותר, מהיר ו'אוטומטי' בכל מנח (ישיבה, עמידה, הליכה...) ללא צורך בהקצאת משאבי קשב משמעותיים ומיותרים לפונקציה בסיסית, יומיומית וחיונית כל כך.

יציבה לקויה- ביופידבק מתקן>> מגוון הכלים הרחב שלנו, כולל תרגילי ביופידבק מתקדמים, המעניקים לכם דרך מערכות החישה השונות בגוף, אינדיקציה חשובה, מיידית ומדויקת לגבי מנחי יציבה לקויים שלכם בכל סגמנט (עמוד השדרה, כתפיים, זרועות וגם אגן) בכל תנוחה (עמידה, ישיבה וגם הליכה!) ובזמן אמת! באופן זה, באפשרותכם לנהל את היציבה שלכם בקלות יתרה! (ראו גם "ניהול היציבה" בסעיף 11).

 

*המושג קואורדינציה יציבתית, ברמה המעשית-טיפולית (להבדיל מהמשמעות האוטונומית של postural control) הינו מושג שטַבענו כחלק מפיתוח שיטת מוטוריקל, מושג המהווה פריצת דרך של ממש ב- טיפול בבעיות יציבה/ טיפול בבעיות אורטופדיות/ טיפול בבעיות שיווי משקל.  בהקשר היציבתי, ניתן להגדירו כיכולת לתאם באופן מהיר ויעיל (וגם מוּדע) בין אברי הגוף (גו ועמוד שדרה על מקטעיו/ חלקיו השונים, לבין האגן, הראש, השכמות והגפיים...), מתוך הבנת היחס האופטימלי בניהם ויכולת שליטה בדרגות החופש השונות (שליטה במפרקים השונים) כדי להגיע למנח זקוף בחלל. או במילים פשוטות יותר, היכולת לשנות בו זמנית מנח של מס' אברי גוף, כדי להשיג יציבה נכונה בעמידה/ יציבה נכונה בישיבה/ יציבה נכונה בהליכה ועוד (בכלל זה, היכולת לבצע התאמות יציבתיות יעילות כתגובה לשינוי תנוחה/ שינוי מיקום מרכז הכובד).

 

 

מוטוריקל - חלשים בעיצוב, חלשים במדיה

 

אבל... מובילים ביציבה וגם באורטופדיה!

 

 

 

תלמדו אצלנו איך לתקן/ איך ליישר גב כפוף גם אגב הליכה! חשוב מאוד לציין כי שימור יציבה נכונה בהליכה לבעלי לקויות יציבה וספציפית לבעלי לורדוזיס מותני מוגבר הינה משימה מאתגרת יותר הדורשת קואורדינציה יציבתית טובה יותר, בין היתר מתוקף העובדה ששרירי הרגליים והאגן מפעילים כוחות משיכה על השלד בעת ההליכה (וקשה יותר להשיג בקרה מוטורית/ לפקח על השרירים ועל היציבה אגב תנועה..). ראו גם סעיף מס' 4 (טיפול בבעיות יציבה- הליכה כפופה אצל ילדים/ מבוגרים).

**ילד/ מבוגר הסובל מקואורדינציה יציבתית נמוכה (מרבית האוכלוסיה!), יתקשה להקטין את הלורדוזה המותנית או הצווארית, ינסה למשוך את הצוואר/ את הראש לאחור, או את הכתפיים כלפי מעלה (ומגוון תנועות שגויות נוספות...) או שינסה לבצע מס' תנועות נכונות בו-זמנית, אך ללא הצלחה. בהיעדר קואורדינציה יציבתית נאותה, ניסיונותיו עשויים להיות עַקֳרים, לא מועילים וברוב המקרים אף מזיקים!

 

לידיעתכם, מצאנו גם קורלציה (קשר/ מִתְאַם) משמעותית בין קשיי קואורדינציה ילדים (הפרעת סרבול מוטורי | מסורבלות מוטורית) ל- קואורדינציה יציבתית נמוכה. כלומר, ילדים/ מבוגרים בעלי סרבול מוטורי, עשויים להתקשות יותר בתכנון (בהתארגנות לקראת/ בהשגת) יציבה נכונה...

באותו הקשר, גם הפרעת קשב וריכוז ילדים בעלת מרכיב של מוסחות, עשוייה מאוד להקשות על ילדים, נוער וגם מבוגרים להפעיל בקרה עצמית על מנח היציבה שלהם. מתוארת בספרות המקצועית קורלציה של כ- 50% בין הפרעת סרבול מוטורי ל- הפרעות קשב וריכוז ילדים. ילד/ מבוגר בעל סרבול מוטורי הסובל גם מ- הפרעת קשב וריכוז עשוי להתקשות מאוד ב- שמירה על יציבה נכונה!

ראו גם: הפרעת קשב וריכוז טיפול

 

חשוב להדגים בהקשר זה, את 'מוטיב השמיכה הקצרה' (*). ילדים/ מבוגרים רבים כל כך בעלי ליקויי יציבה/ לקויות יציבה, כדוגמת לורדוזה מותנית מוגברת או קיפוזיס מוגבר סובלים מקיצורי שרירים (קיצור שרירי זוקפי הגו, שרירי החזה וכיו"ב). כדי שיוכלו להגיע או לשמר עמידה זקופה, עליהם לבצע פעמים רבות מס' תנועות הנחשבות מנוגדות זו לזו (בו-זמנית) כדי להתגבר על קיצורי השרירים הקיימים (כדי שזקיפת הגו לדוגמא, לא תבוא על חשבון הקשתת יתר בעמוד שדרה מותני/ הגדלת לורדוזיס מותני/ לורדוזיס מותנית מוגברת, או להיפך: שמיתון הלורדוזה המותנית לא יבוא על חשבון היווצרות גב כפוף). לפיכך, מעבר לצורך בהארכת שרירים (גמישות שרירי היציבה), זקוקים הם לקואורדינציה יציבתית טובה יותר בהשוואה לבעלי לקויות יציבה שאינם סובלים מקיצורי שרירים משמעותיים (ומן הסתם, גם בהשוואה לאותם אנשים בעלי יציבה נכונה).

וכפי שכבר הזכרנו, ילדים/ מבוגרים בעלי לורדוזיס מותני מוגבר (היפר לורדוזיס מותני/ בטן בולטת), זקוקים לקואורדינציה יציבתית טובה יותר לטובת יישור עמוד השדרה! מידע נוסף גם בהמשך הדף.

גם 'מוטיב השמיכה הקצרה' בהקשר היציבתי, הינו מושג שטַבענו כחלק מפיתוח שיטת מוטוריקל. גם מושג זה מהווה פריצת דרך ממשית הן בהבנה והן ב- טיפול בבעיות יציבה/ ליקויי יציבה!

 

גב כפוף, שלא בכפוף לתקנון? הגעתם בהחלט למקום הנכון!

 

3. טיפול בבעיות יציבה/ לורדוזיס טיפול/ קיפוזיס טיפול - אמצעי המחשה מקוריים ובלעדיים של משמעות יציבה נכונה >>

דיברנו בסעיף הקודם על הצורך של ילדים/ נערים/ מבוגרים בעלי שרירים קצרים (וכן, של בעלי סרבול מוטורי ו/או הפרעות קשב וריכוז ילדים) בקואורדינציה יציבתית טובה והבנה טובה יותר של איך לעמוד זקוף, איך לשבת נכון וכו'. ובכן, כאן בא לידי ביטוי, יתרון נוסף, אדיר של טיפול בבעיות יציבה בשיטתנו על טיפול רגיל/ שמרני בפיזיותרפיה/ כירופרקטיקה!

עשרות רבות של תרגילי קואורדינציה יציבתית והמחשות ויזואליות של משמעות יציבה נכונה (איך לעמוד נכון/ מיתון היפר לורדוזיס גב תחתון/ היפר לורדוזיס צווארי/ איך לשמור על בטן שטוחה/ איך לשמור על גב זקוף/ איך שומרים על גב זקוף/ איך לעמוד זקוף/ איך ללכת זקוף/ איך להתרגל ללכת זקוף/ איך ללמוד ללכת זקוף/ איך אפשר ללכת זקוף), תוך שימוש באמצעי המחשה פשוטים וברורים גם לילדים צעירים פותחו במוטוריקל. אז אם שאלתם את עצמכם, איך אפשר להתרגל ללכת זקוף, אחרי שנים של עמידה כפופה/ הליכה זרוקה? מבטיחים לכם את הכלים המדעיים והמתוחכמים שיאפשרו לכם לנהל את היציבה שלכם בעמידה/ בהליכה/ בישיבה! זכרו: היציבה שלכם היא ההופעה שלכם/ שפת גוף/ מה שאתם משדרים כלפי חוץ! (ראו מידע נוסף בנושא ניהול היציבה, בסעיף מס' 11)

 

בתמונה הימנית: קיפוזיס גבית/ קיפוזיס בולט/ מוגבר וכן קיפוזיס צווארי: יציבה לקויה עם מוטיבים של גב כפוף בגיל ההתבגרות, המלווה ב- צוואר כפוף/ צוואר נוטה קדימה (הסעת סנטר קדימה)- בהמשך למנח גב עליון כפוף, כתפיים שמוטות קדימה, אצל נער בן 14 בעת אבחון יציבה במוטוריקל.

בתמונה השמאלית: אותו נער, לאחר תקופת טיפול קצרה במוטוריקל (מס' חודשים בלבד) מדגים דפוס שונה לגמרי של יציבה נכונה בעמידה. הנער מסוגל כעת לעמוד זקוף באופן טבעי, נינוח ופשוט אודות לטיפול בשיטת מוטוריקל ששם דגש הן על חיזוק שרירי יציבה עמוקים, הן על הגמשת שרירים קצרים, הן על פיתוח קואורדינציה יציבתית ועוד, באמצעות מודל שלושת ההגאים שלנו!

להזכירכם, שיפור יציבה ילדים/ טיפול ביציבה לקויה לתפיסתנו, בעלת תפקיד חשוב ביותר ב- שיפור דימוי עצמי אצל ילדים

 

 

 

 

 

הידעתם? ישיבה נחשבת לפעולה המעמיסה ביותר מבחינה ביומכנית על עמוד השדרה!

בהשוואה לעמידה* או הליכה, ישיבה ממושכת מעמיסה באופן מירבי הן על הדיסקים הבין חוליתיים, על הרצועות הנקשרות לעמוד השדרה וגורמים אנטומיים נוספים, כגון קפסולות (מעטפות) מפרקיות. עומס מצטבר, עלול לפגוע גם בעצבים השדרתיים ולייצר פציעות ניווניות כדוגמת בקע דיסק/ פריצת דיסק!

אל דאגה, מעבר לחשיבות המכרעת בהפחתת שעות ישיבה פסיבית, ננחה אתכם כיצד להשיג יציבה נכונה בישיבה, יציבה נכונה מול מחשב, יציבה נכונה בעת נהיגה ברכב ועוד...

*לצורך ההמחשה, בעת ישיבה, העומס על עמוד השדרה גבוה ב- 30% ביחס לזה הקיים בעמידה!

 

 

 

4. טיפול בבעיות יציבה/ לורדוזיס טיפול/ קיפוזיס טיפול - הליכה כפופה אצל ילדים/ מבוגרים/ הליכה עם קשת בגב תחתון/ הליכה ויציבה נכונה/ יציבה נכונה בהליכה>>

יציבה נכונה אינה נמדדת רק במנחים סטטיים (עמידה/ ישיבה) אלא בעיקר במנחים דינמיים (הליכה). התמחותנו הן בתחום היציבה/ אורטופדיה והן בתחום המוטורי, בכלל זה מבחר הכלים הבלעדיים שפיתחנו לטובת שיפור סגנון הליכה/ שיפור הליכה, מאפשרים לנו לעצב מחדש את סגנון ההליכה באופן רב-מימדי אצל ילדים/ מבוגרים המדגימים הליכה כפופה/ הליכה שפופה/ הליכה זרוקה/ מרושלת...

ציינו קודם, כי בעת הליכה, שרירי הרגליים והאגן מפעילים כוחות משיכה על השלד, מביאים אותנו למנחים יציבתיים לקויים (סיבוב אגן לפנים ו- לורדוזיס מותנית מוגברת/ קשת בגב תחתון, כתפיים שמוטות..) ומחייבים קואורדינציה יציבתית טובה. להזכירכם, אנו במוטוריקל, נחשבים חלוצים ברמה העולמית (!) בטביעת המושג "קואורדינציה יציבתית", מושג המהווה פריצת דרך מדעית (לא פחות מכך) בטיפול בבעיות יציבה וגם ב- שיפור היציבה בהליכה/ השגת יציבה נכונה בהליכה!

 

 

 

 

זוכרים את "גם וגב", רווח כפול בהקשרים יציבתיים שונים שהזכרנו מוקדם יותר בדף??

קבלו "גם וגב" נוסף וחשוב ביותר > נלמד אתכם להשיג מנח תקין בעמוד שדרה מותני/ באגן בעת ההליכה, דרך הפעלה אוטומטית של שרירי הישבן*, דבר שיסייע לכם מאוד גם בהשגת הליכה נכונה, אסתטית ויעילה מבחינה אנרגטית! תהנו מכלים/ תרגילים בלעדיים המטמיעים במערכת העצבית-שרירית תבניות תנועה חדשות ויעילות, המחליפות את סכמות התנועה הישנות והמזיקות!

ניתן לומר שה-"גם וגב" במקרה הזה מתאר רווח מרובע (4) או מחומש (5), ממש חגיגת בריאות שלמה!

 1. תשיגו אסתטיקה בהליכה (הליכה נכונה/ צורת הליכה נכונה/ איך ללכת נכון)

 2. חיסכון אנרגטי

 3. חיטוב שרירי ישבן - רווח נאה (תרתי משמע) 'על הדרך'..

 4. מניעת יציבה לא נכונה בדפוס לורדוזיס מותנית מוגברת, ותרומה נאה בשמירה על הגב התחתון!

 5. מניעת  יישור יתר בברך (genu recurvatum), לקות אורטופדית שכיחה למדי, בהקשר גמישות יתר במפרקים/ גמישות יתר במפרק הברך.

 

 

*חשוב לציין ברמה הכללית, שגם שרירי הבטן מסייעים בהשגת סיבוב אגן לאחור (Posterior pelvic tilt) ועובדים בסינרגיה (Force couple) עם שרירי הישבן. עם זאת, לתפיסתנו חשוב מאוד בעת הליכה לבודד/ לתעדף את שרירי הישבן, הן ברמה הביומכנית והן ברמה הקואורדינטיבית! נלמד אתכם בדיוק כיצד לעשות זאת :)

 

 

 

מוטוריקל - מתמחים באופן בלעדי גם בהשגת יציבה נכונה בהליכה!

 

האם רק השרירים אשמים ביצירת לורדוזיס מותנית מוגברת בהליכה?

הידעתם? הרוב המכריע של האוכלוסיה עושה שימוש לא נכון בשרירי הרגליים והאגן בעת הליכה! רובנו משתמשים בהפעלה יתרה של שרירי הירך הקדמי והאגן (rectus femoris ו- iliopsoas) לצורך הנפת/ הבאת הרגל קדימה בהתקדמות (שלב ה- swing phase ב- מחזור ההליכה). שימוש בשרירים אלה, לא רק שאינו יעיל מבחינה ביומכנית ואנרגטית (יוצר רוטציות מוגזמות של האגן במישור ההוריזונטלי) אלא גם יוצר הגדלה אוטומטית של הלורדוזה המותנית, מעמיס על הגב התחתון ופוגע ביציבה! אל דאגה, מודל שלושת ההגאים שלנו ישרת אתכם בצורה בלתי רגילה בשליטה על האגן, תוך שימוש בתבניות תנועה נכונות ו- מיתון הלורדוזה המותנית בעת הליכה!

 

 

 

 

הידעתם? עמוד השדרה שלנו משמש כ"מנוע עזר" בעת הליכה!

הליכה נכונה, כוללת תנועה רסיפרוקלית (מתואמת) של יד ורגל נגדיות. תנועת היד הנגדית לרגל משרתת אינטרסים ביומכניים רבים וחשובים. הידעתם? עמוד השדרה אצל כולנו משמש כמנוע עזר בהליכה. בעת ההליכה (שלב ה- stance) האגן בצד הרגל שזה עתה פוגשת את הקרקע מסתובב מדיאלית (כלפי פנים). בה בעת, תנועת הזרועות (במפרק הכתף) יוצרת רוטציה (סיבוב) הפוכה כלפי פנים של הכתף הנגדית ורוטציה לטרלית (כלפי חוץ) של הכתף באותו צד של האגן שהסתובב כלפי פנים (צד האיפסילטרלי). תנועת הרוטציה המאזנת של הזרועות משמרת (מקטינה/ תוחמת) את סיבוב האגן במישור ההוריזונטלי (תנועה מצד לצד), דבר חשוב במניעת בזבוז אנרגיה במישורי תנועה שאינם משרתים את העתקת מרכז הכובד לפנים, האינטרס החשוב ביותר בהליכה!

הזכרנו שעמוד השדרה משמש כמנוע עזר בעת ההליכה. ובכן, תנועת הסיבוב בכיוונים נגדיים עליה דיברנו בהקשר האגן והכתפיים, יוצרת פוטנציאל אנרגטי (קינמטי) המועבר (אצוּר/ מאוחסן לפרקי זמן רגעיים, כמו קפיץ שנדרך) ברקמות הרכות בגב, בכלל זה השרירים, רקמות החיבור והרצועות. אותה אנרגיה מזינה/ משמרת את תנועת הרצף והקצב בהליכה, תורמת לאסתטיקה ולקואורדינציה ואף מסייעת בחיסכון אנרגיה! מסיבה עיקרית זו, אחד מהגורמים הקריטיים מבחינת קואורדינציה בהליכה, הינו תיאום דו צידי (bilateral coordination).

 

 

למידע נוסף, ראו: שיפור סגנון הליכה שיפור הליכה  הליכה נכונה כף רגל דריכה נכונה על כף הרגל תיקון תבניות הליכה, דריכה לא נכונה הליכה גרירת רגליים גרירת רגליים גרירת רגליים ילדים שינוי תבניות הליכה שינוי תבנית הליכה הליכה כפופה הליכה לא זקופה הליכה מסורבלת הליכה לא סימטרית הליכה לא נכונה הליכה לא נכונה אצל ילדים הליכת טרנדלנבורג  גוף מתנדנד בהליכה trendelenburg gait

 

 

5. טיפול בבעיות יציבה/ קיפוזיס טיפול/ לורדוזיס טיפול - "שיווי משקל אנטומי">>

 

 

שיווי משקל אנטומי ויציבה

 

 

 

האם אתם דורכים בצורה נכונה על כף הרגל בעת עמידה או הליכה? קשה מאוד לענות על השאלה הזו, משום שאף אחד מאיתנו אינו יודע או יכול לדעת כיצד מתפזר משקל הגוף על כפות הרגליים (ללא קשר לסוג הנעליים או למדרסים יקרים שרכשתם ממיטב כספכם, תתפלאו לשמוע). אז מעבר לעובדה שיציבה לא נכונה/ אסימטרית על כף הרגל עלולה להשליך על היציבה הכללית שלנו*, רבים מאיתנו מגלים את התשובה לשאלה זו רק לאחר שחווים פציעות אורטופדיות כאלה ואחרות (כדוגמת פציעה דלקתית בגיד אכילס/ achilles tendonitis או תהליך דלקתי היוצר הצטלקות בכף הרגל/ plantar fasciitis)..

 

הידעתם? לא רק בעת עמידה סטטית, בין 10-30% ממחזור ההליכה (תלוי בקצב הליכה) כוללים העמסה על רגל אחת וכן שיווי משקל על רגל זו, בעת שמרכז הכובד של הגוף מתקדם על הרגל עליה דורכים (שלב ה- Mid stance בהליכה).

*העמסת משקל לא נכונה על כפות הרגליים (דריכה לא נכונה), יוצרת פוטנציאל שלילי לפציעות בבירכיים, אגן וכמובן, עמוד השדרה, בשל השפעות 'השרשרת הקינמטית'שרשרת קינמטית הגדרה (עקרון ביומכני הקיים בגופנו, לפיו כל תנועה בסגמנט אחד של הגוף משפיעה על הסגמנטים האחרים הקשורים אליו..).

 

אל דאגה, ברשותנו תרגילים המפתחים שיווי משקל אנטומי** יכולת חשובה ביותר לילדים/ מבוגרים, גם לאלה הסובלים מבעיות אורטופדיות שונות (forefoot varus, foot varus, pes planus / flat foot, pronated feet ועוד..) לצורך שימור שיווי משקל בריא ומאוזן! טיפול בשיטתנו מעניק פידבק תחושתי (סוג של ביופידבק) המלמד וגם מחייב את הילד/ המבוגר לשאת את משקל הגוף על נקודות המשען האנטומיות המדויקות בכפות הרגליים (דריכה נכונה על כף הרגל), כך שכל אימת שיעשה שימוש בטריקים ביומכניים (המאפשרים בחיי היומיום לשמור על שיווי משקל אסימטרי ומזיק) הדבר לא יצלח ויחייב אותו לשנות את סכמת הגוף ואת תבניות שיווי המשקל הלקויות!

 

**המושג "שיווי משקל אנטומי", הינו מושג חדשני ופורץ-דרך שטבענו במוטוריקל. ברשותנו כלים מדעיים ובלעדיים, 'המלמדים את השלד והשרירים' להטמיע תבניות שיווי משקל נכונות, לשמר שיווי משקל בריא (אנטומית) ונכון תוך העמסה סימטרית ומדוייקת על כפות הרגליים בעת עמידה, הליכה, טיפוס במדרגות ועוד! לפי הנחת היסוד המדעית שלנו, הטמעת דפוסי יציבה חדשים, יבטלו/ ייתרו (מלשון 'להפוך למיותר') את הצורך של המערכות הפיזיולוגיות השונות להשיג שיווי משקל מזיק ואסימטרי בכל מחיר!

 

 

לידיעתכם, 1. שינוי תבניות התנועה/ תבניות שיווי משקל לקויות המושג במוטוריקל עשוי לסייע גם ב- שיפור היציבה שלכם!!

2. 'שיווי משקל אנטומי' משמש במוטוריקל גם ככלי טיפול חשוב ב- בעיות אורטופדיות בכף הרגל כדוגמת פלטפוס אצל ילדים, קריסה של כף הרגל פנימה, קריסה חיצונית של כף הרגל/ foot varus ועוד.

 

6 נקודות המשען הנכונות (רצויות) של משקל הגוף על כף הרגל (דריכה נכונה על כף הרגל). בסיס הבוהן הגדולה נושא משקל כפול ביחס לכל אחד מארבעת בסיסי הבהונות האחרים (נלקח מ- Moore, 1992).

 

 

למידע אודות תגליות נוספות שלנו, לחצו: שיטת מוטוריקל- תגליות מדעיות מובילות

 

 

 

 

6. טיפול בבעיות יציבה/ לורדוזיס טיפול/ קיפוזיס טיפול - כלים מתוחכמים ובלעדיים לחיזוק שרירי יציבה המובהקים ביותר>>

שיטת מוטוריקל בראשית דרכה, הציעה מבחר תרגילים חדשניים לחיזוק שרירים. התמחותו האקדמית של אייל ציוני ביציבה וניסיון של למעלה מ- 15 שנים בעבודה הקלינית (טיפול בבעיות יציבה), הביאו לפיתוח כלים מתוחכמים ומובילים לחיזוק שרירי יציבה, בהם שרירים עמוקים וחשובים ביותר שקשה מאוד/ כמעט בלתי אפשרי להגיע אליהם בטיפול בפיזיותרפיה הקלאסית (ובטח שלא באימון בחדר כושר או בשחייה*...). חיזוק השרירים המדעי במוטוריקל נעשה בפילוח מדויק, הודות למודל 'שלושת ההגאים' שלנו (ראו פסקה מס' 1 לעיל) וגם הודות לתרגילי ביופידבק משלימים ובלעדיים!

כדי לסבר מעט את האוזן, נציין את האמירה הבאה, המובאת ע"י מטופלים במוטוריקל בעת או לאחר עבודה על שרירי יציבה: "אני מרגיש שהגב שלי תקוע במצב זקוף, כאילו ששרירים שלא ידעתי על קיומם, לא נותנים לו להתכופף גם אם אני מרוכז בדברים אחרים...". ובכן, לא צריך יותר מידי פרשנות... תרגילי חיזוק השרירים שלנו יפתיעו גם אתכם ויפעילו שרירים שלא הייתם כלל מודעים לקיומם בגוף!!

טיפול בבעיות יציבה במוטוריקל כולל חיזוק מתוחכם של שרירים שהתמחותם היא תמיכה במנח הנכון של עמוד השדרה על חלקיו השונים, האגן, השכמות וכמובן חגורת הכתפיים!!

מידע נוסף בנושא חיזוק שרירים לרשותכם גם בהמשך הדף.

 

 

 

האם שחייה עשויה לשפר את היציבה?

אנשי מקצוע רבים, בהם אורטופדים ממליצים על שיפור היציבה/ טיפול בגב כפוף/ יישור קיפוזיס באמצעות שחייה. מקובל לחשוב ששחייה היא ערוּבה לגב זקוף ובריא. למרבה הצער, אין כך הדבר. בניגוד למיתוס הקיים עדיין, שחייה (כל סגנון שהוא) אינה יכולה להפעיל או לחזק את שרירי היציבה העמוקים/ המובהקים (!) אלא את השרירים המוטוריים (השטחיים יותר) בלבד.

אחת הסיבות לכך, מצויה בעובדה שישנן 'דרגות חופש' רבות (חופש תנועה במפרקים) בסגמנטים השונים של השלד בעת השחייה, דבר שאינו מאפשר חיזוק איזור מובחן/ ספציפי, כגון זוקפי הגב העמוקים באיזור החזי. יתרה, ילדים/ מבוגרים רבים בעלי בעיות יציבה (גם קיפוזיס קלה שאינה מבנית/ אינה חמורה כמו קיפוזיס שוירמן), סובלים 'ממוטיב השמיכה הקצרה'/ מגבלה בטווחי התנועה (ראו הסבר לעיל). שום תרגיל חיזוק שרירים שאינו מלווה בשיפור טווחי תנועה/ מתיחות/ ריכוך (גם של עמוד השדרה עצמו, ראו גם סעיף הבא) לא ישא פרי.

לפיכך, טיפול בבעיות יציבה באמצעות שחייה, ממש לא יחזיק מים :)

 

באוופן דומה, חיזוק חגורת כתפיים אצל ילדים/ חיזוק חגורת הכתפיים לילדים/ חיזוק חגורת הכתפיים ילדים בעזרת/ ע"י מאמן כושר אישי לילדים/ אימון כושר אישי לילדים/ מאמן כושר אישי לנערות, שאינו חלק מעבודה מערכתית על היציבה (חיזוק שרירי יציבה עמוקים, הגמשת שרירים, קואורדינציה יציבתית, מודעות יציבתית..) לא יועיל כלל!

 

 

 

מחפשים תרגילי יציבה לילדים ברשת האינטרנט? הפסקה הבאה נכתבה בדיוק עבורכם...

 

 

 

עד כמה תרגילי יציבה לילדים/ למבוגרים המופיעים ברשת האינטרנט בטוחים??

 

פעמים רבות אנו נשאלים ע"י אנשים/ הורי ילדים המתגוררים במקומות מרוחקים (צפון/ דרום) והמתקשים להגיע אלינו, על חוות דעתנו לגבי תרגילי יציבה למבוגרים/ תרגילי יציבה לילדים המועלים לרשת האינטרנט (סרטונים ב- Youtube, המלצות באתרים של מאמן כושר אישי לילדים וכו').

 

אז אכן, רשת האינטרנט מוצפת במידע וכלים לכל דורש, בהקשר לנושאי בריאות באופן כללי, וספציפית בהקשר של תרגילי יציבה למבוגרים/ תרגילי יציבה לילדים/ חיזוק שרירים לילדים/ חיזוק שרירי הליבה וכו'.

 

 שימו לב, אנו שבים וממליצים לנקוט משנה זהירות הן בתרגילי חיזוק שרירים הנלקחים מהרשת והן בחיקוי תרגילי יציבה לילדים (וגם למבוגרים) מהטעמים העיקריים הבאים:

 

 • ברמה הכללית, תרגילים רבים כ"כ מוצעים ע"י מאמנים חסרי ידע מקצועי נרחב/ חסרי ניסיון,

 • יציבה היא תחום מורכב מאוד! תרגילי יציבה למבוגרים/ תרגילי יציבה לילדים/ תרגילים לחיזוק שרירים לילדים דורשים הבנה עמוקה בדיסיפלינות שונות: אנטומיה, קינזיולוגיה, ביומכניקה, פיזיולוגיה וככל שמדובר על ילדים,  נדרשת התמחות וניסיון בתחום בעיות יציבה אצל ילדים/ בעיות אורטופדיות ילדים וכן ידע וניסיון בתחום התפתחות הילד (התפתחות תקינה מול התפתחות לקויה, בעיות מוטוריות אצל ילדים, בעיות בשיווי משקל..).

 • גם תרגילים הנראים מוכרים ובטוחים לכאורה, עלולים להיות מזיקים מאוד לילדים! מערכת השלד (עמוד השדרה) והשרירים אצל ילד רכה ועדינה ביחס לזו של מבוגר, יכולת המערכות לספוג עומסים פחותה באופן ניכר. יתרה, ילדים רבים סובלים מהיפוטוניה וגמישות יתר ומתקשים מאוד לייצב את המפרקים השונים בעת ביצוע התרגילים, דבר המגביר לעיתים באופן דרמטי את הסיכון לפציעות!

 • יישור לורדוזיס/ לורדוזיס גב דורש הבנה עמוקה במנגנונים הביומכניים המזינים את קיומו של אותו לורדוזיס (מותני/ צווארי) והתייחסות טיפולית ספציפית!

 • גם חיזוק שרירי הליבה ותרגילים המבוצעים עם משקל גוף כנגד כח הכובד, מביא אותנו פעמים רבות לביצוע א-סימטרי, שימוש במפרקים לא רלוונטיים לפעולה או שימוש בטווחי תנועה עודפים, דבר בעל פוטנציאל שלילי הן לשלד/ עמוד השדרה והן ולקמות הרכות (שרירים, רצועות, סחוסים, מעטפות מפרקיות..).

 • מנגנוני הגנה בשרירים (כדוגמת מנגנון מנגנון גולג'י*) אצל ילדים פחות מפותחים ביחס למבוגרים בהקשר של מאמצים סיזיפיים, כך שיכולתו של הילד לדעת בזמן אמת האם המאמץ שעימו מתמודד ברגע נתון נמצא בגבולות הפיזיולוגיים שלו או שמא חורג מהם פחותה!

 • תרגילי חיזוק שרירים, חייבים להיות מלווים בתרגילי גמישות, לצורך שמירה על טווחי תנועה פונקציונליים ושמירה על היציבה!

 

*מנגנון גולג'י (Golgi tendon \ organ) - רצפטור בשריר הרגיש למתיחה/ גורם אפרנטי המעורב עם בקרה ומשפיע על טונוס השרירים. אברון/ מנגנון גולג'י הוא קולטן המצוי בצומת שבין השריר והעצב (Neuromuscular junction). בעת שהשריר מתכווץ בפעולה מוטורית כלשהי, מתקבל במע' העצבים מידע מאותו אברון לגבי מידת המתח בשרירים. כאשר עומס מוגזם מוטל על השריר, אברון גולג'י גורם לשריר להרפות, כדי למנוע המשך מתח (טונוס) מוגזם. במילים אחרות, מטרת מנגנון גולג'י להבטיח שעוצמת התכווצות השריר לא תחרוג מהמגבלות המכניות שלו, גורם הגנה פיזיולוגי חשוב מאוד בתפקוד השרירים!

 

 

 

7. טיפול בבעיות יציבה/ לורדוזיס טיפול/ קיפוזיס טיפול - כלים חדשניים למתיחת שרירים עקשנים במיוחד!

דיברנו קודם בדף שאחת הסיבות המרכזיות להתהוות לקויות יציבה/ בעיות גב סגיטליות ו- הגדלת עקומות עמוד השדרה (לורדוזיס צווארי/ לורדוזיס מותני מוגבר/ קיפוזיס מוגבר), הינה קיצורי שרירים* נרכשים ("מוטיב השמיכה הקצרה"). השרירים המשמעותיים ביותר התורמים את תרומתם השלילית ליציבה הינם זוקפי הגו. ממצא מדעי חשוב שלנו בהקשר הנוכחי, מצביע על כך שקיצור השרירים לא נעצר (אינו מושהה) בעת שאנחנו הולכים לישון (הנחת יסוד ותיקה בתחום היציבה..) אלא מוסיף ומעצים/ מבסס את עצמו (ראו מידע נוסף בפסקה הבאה: "הרגלי היציבה שלנו הולכים לישון איתנו"). בדיוק מסיבה זו פיתחנו מבחר גדול של תרגילי גמישות בגב/ מתיחות יעילות מאין כמוהן, בשילוב מתוחכם של טכניקות PNF (שימוש במנגנונים פיזיולוגיים המאפשרים מתיחה מבוקרת ויעילה) ומבחר תרגילי ביופידבק מתקדמים! תרגילי המתיחה החדשניים שלנו מותאמים לאיזורים בעייתיים כגון גב תחתון בעת יישור לורדוזיס מותני, או גמישות שרירים אחוריים בצוואר/ עורף (מתיחת צוואר) בעת יישור לורדוזיס צווארי/ יישור לורדוזיס צוואר/ יישור עמוד השדרה/ טיפול לורדוזה... תוכלו סוף סוף להרגיש את השרירים שלכם נמתחים בפילוח מדויק, את התחושה הנעימה שבאה מיד לאחר המתיחות/ יישור לורדוזה, ואת זקיפות הקומה (ותוספת גובה, מידע בסעיף מס' 12 בהמשך..) המתאפשרת עקב כך. כל תרגילי המתיחה לסגמנטים השונים של עמוד השדרה (ולשרירים הקצרים הנקשרים לעמוד השדרה), מבוססים על 'עיקרון שלושת ההגאים' שלנו (מידע נוסף בפסקה מס' 1 לעיל).

 

 

 

טסט קליני חדש >>

בהקשר הנוכחי, פיתחנו טסט קליני חדש*/**, המאפשר למטפל למדוד/ לכמת באופן פשוט ומדויק את חומרת אותה 'שמיכה קצרה' (קיצור בזוקפיי גב עמוקים) דבר המאפשר מעקב שוטף ואובייקטיבי אחר התקדמות הטיפול, מאפשר לגייס את המטופל (ילדים/ מבוגרים) כשותף פעיל בהשגת היעד (מסייע למטופל/ת להבין את המכניזם הלקוי המשמעותי ביותר ביציבה שלו/ה וכיצד ניתן להילחם בו).

*כוונה עתידית שלנו לפתח סטנדרטיזציה עבור אותו טסט קליני ולהופכו לטסט אבחון בינלאומי בפיזיותרפיה/ אורטופדיה.

**גם הטסט הקליני החדש שלנו מבוסס על מודל שלושת ההגאים.

 

 

*חשוב מאוד להדגיש בהקשר הנוכחי: טיפול בלורדוזיס/ טיפול בקיפוזיס/ טיפול ביציבה שאינו מתייחס/ אינו מעניק מענה לאותם קיצורי שרירים ("שמיכה קצרה") לא ישא פרי חד משמעית!

 

 

 האם שינה מזיקה ליציבה? תגלו מס' הפתעות בשורות הבאות...

 

8. יציבה לקויה/ תיקון יציבה- "הרגלי היציבה שלנו הולכים לישון איתנו" >>

תפיסה חדשנית נוספת וחשובה שלנו, מצביעה על כך שבדומה לקיצור שרירים/ קיצור רקמות פיזיולוגי המתרחש ברגליים במהלך שנת הלילה* אצל הסובלים מבעיות אורטופדיות, כדוגמת pes equinus, או אצל ספורטאים/ אנשים הסובלים מתהליך דלקתי בכף הרגל (plantar fasciitis) מצאנו כי גם בעיות גב אצל ילדים/ בעיות יציבה אצל מבוגרים, הכוללות את המוטיב של מה שאנו מכנים 'שמיכה קצרה'/ קיצור זוקפי גב עמוקים/ קיצור זוקפים (רוב בעיות היציבה כיום אצל ילדים/ מבוגרים, כוללות מרכיב של קיצורי שרירים...), אותן בעיות יציבה נוטות להחמיר לא רק בשעות היום (כתוצאה ממכלול של גורמי סיכון בהם הרגלי יציבה שגויים, ארגונומיה לקויה, עבודה ממושכת מול המחשב, רפיון שרירי יציבה ועוד..), אלא גם במהלך שנת הלילה! (**) מבלי שנהיה מודעים לכך, אנו מאמצים את הרגלי/ דפוסי היציבה השליליים שלנו גם במהלך שנת הלילה. טונוס שרירים הנשלט ע"י מערכת העצבים המרכזית, מכניס אותנו לפרקי זמן משתנים במהלך השינה, למנחי יציבה לקויה בעיקר בעמוד השדרה הצווארי (הגדלת לורדוזיס צווארי). בנוסף, מנח הירכיים ביחס למנח האגן הן בשינה על הגב (מנח supine) והן על הבטן (מנח prone) מביא אותנו להגדלת הלורדוזיס המותני (לורדוזיס גב)!

ההשערה המדעית שלנו בהקשר לטונוס הזוקפים הצוואריים המביא להגדלת הלורדוזה הצווארית היא הצורך של מרכזי המוח הגבוהים לפתוח נתיב אוויר (Airway) כדי לאפשר נשימה חופשית בזמן השינה ולמנוע סגירת אותו נתיב אוויר (דבר שעלול לגרום לחנק). הסבר נוסף לאותה יציבה לקויה במהלך שנת הלילה הוא שאותם שרירים שהתקצרו במהלך היום בעת שעבדנו עם הסמארטפון/ טאבלט (לדוג') מפעילים כוחות משיכה על השלד כדי להישאר באותו מנח מקוצר גם כשאנחנו ישנים. במילים אחרות, רקמה שנמצאת במצב מקוצר (גם בהיעדר השפעת כוח הכובד***) נוטה לאמץ את המצב המקוצר שלה ומוסיפה להתקצר (והתהליך הוא יומיומי, מחזורי וקבוע!). גם תפיסה מדעית וחדשנית זו, שהענקנו לה את הכותרת "הרגלי היציבה שלנו הולכים לישון איתנו", משנה באופן דרמטי את ההתייחסות בעת טיפול בבעיות יציבה במוטוריקל ומן הסתם, מבטיחה תוצאות טיפול טובות יותר!

הזכרנו קודם (סעיף מס' 1) את נושא הפרסטזיות (postural paraesthesia). ובכן, אין זה מקרי שפרסטזיות מתרחשות במהלך שנת הלילה. הדבר נובע מכך (וגם מהווה הוכחה נוספת לכך..) שאנו נוטים לאמץ תבניות יציבה לא נכונות ולא בריאות במהלך שנת הלילה...

*חשוב לציין שגם קיצור שרירי הרגליים (gastrocnemius, soleus) שעשוי (עלול) להתרחש בשנת הלילה (בהקשר של pes equinus או plantar fasciitis), משליך באופן שלילי על היציבה הכללית ועלול לחשוף את הגוף גם לפציעות אורטופדיות עם השנים.

**אין זה משנה על איזה מזרן אנו ישנים. כלומר, אין כלל קשר לטיב המזרן.

***התפיסה החדשנית שלנו בנוגע לקיצור השרירים במהלך שנת הלילה, משנה תפיסת עולם/ הנחת יסוד ותיקה הקיימת עד היום ב- פיזיותרפיה, לפיה אנו זקופים יותר לכאורה בתחילת היום, משום שכח הכובד אינו רלוונטי במהלך שנת הלילה...

 

מוטוריקל - ידע מדעי מוביל, גם ביציבה!

 

לרשימה המלאה של התפיסות המדעיות שהבאנו לעולם, לחצו: שיטת מוטוריקל- שורה של תגליות מדעיות.

 

 

יציבה לקויה/ לורדוזיס מותני מוגבר? אל תפילו את האשמה רק על המחשב, הטאבלט או הסמארטפון...

יציבה לקויה- פרספקטיבה היסטורית: תמונה של ראשית הישוב בכפר סבא (נלקחה מתוך פרוייקט 110 שנים לכפר סבא, במקומון "קול הכפר")

 

הבאנו את התמונה כתיעוד היסטורי ואותנטי של יציבה לקויה ו- בעיות אורטופדיות אצל ילדים/ מבוגרים שחיו בארץ בראשית המאה הקודמת, לפני שבכלל מישהו חלם על מחשב, טאבלט או סמארטפון. התמונה מהווה הוכחה לכך שישנם גורמים נוספים, מעבר לטכנולוגיה של ימינו (מסכים ושאר אמצעי בידור דיגיטליים) להתפתחות יציבה לקויה, גורמים כדוגמת גנטיקה או שנת הלילה עליה דיברנו לעיל. ניתן למצוא בתמונה בעיות יציבה כדוגמת עמידה רפויה, קיפוזיס לורדוזיס וכן בעיות אורטופדיות בברך (רגלי איקס, פשיטת יתר בברך) ו-בעיות אורטופדיות בכף הרגל (פרונציה של כף הרגל, כפות רגליים שטוחות/ פלטפוס אצל ילדים).

 

 

 

 

האם ריצה משפיעה על היציבה?

 

 

הידעתם? גם סגנון הריצה ואופי המשטח עליו אנו רצים, משליכים על היציבה שלנו!

ריצה בעלייה מגדילה את הלורדוזה המותנית* (בעת הריצה) ריצה בירידה ממתנת (מפחיתה) את הלורדוזה המותנית!

אז רגע קט לפני שאתם חושבים לשנות את מסלול הריצה שלכם, חשוב לציין באותה נשימה, וברוח הביטוי "אליה וקוץ בה"** (או במקרה שלנו ממש "עלייה וקוץ בה"), כי אימוני ריצה אינטנסיביים/ תכופים בעליות/ ירידות עלולים להשפיע באופן שלילי ברמה האורטופדית ולייצר לדוגמא, עומסים מוגברים ושחיקה של שרירי השוק האחורי וגיד אכילס!

*בין היתר בשל מעורבות יתר של שרירי המותן -כסל (iliopsoas) ומנח הגו בעת הריצה.

 

**ע"פ מילון אבן שושן, הביטוי "אליה וקוץ בה" מתאר דבר שהוא בכללו טוב, אלא שיש בו פגם קטן (במקרה שבו עסקינן, הפגם אינו זניח כלל וכלל)

 

 

ראו גם: שיפור סגנון ריצה ריצה נכונה איך לרוץ נכון לרוץ נכון ריצה נכונה כף רגל שיפור סגנון ריצה ילדים שיפור סגנון ריצה לילדים  שיפור יכולת ריצה שיפור מהירות ריצה לילדים שיפור מהירות ריצה בכדורגל סגנון ריצה נכון טכניקת ריצה נכונה ריצה מגושמת ריצה נכונה טיפים ריצה נכונה למתחילים יציבה נכונה בריצה ריצה מסורבלת  שיפור טכניקת ריצה שיפור מהירות ריצה שיפור כושר ריצה שיפור זמן ריצה

 

 

9. טיפול בבעיות יציבה- יציבה לקויה מתפתחת "מתחת לרדאר" >>

מכירים את התופעה השכיחה הבאה? אתם הולכים עם ילדכם לקניות/ סידורים. לפתע פוגשים חברים/ קרובי משפחה שלא ראיתם זמן מה (לעיתים שבועיים-שלושה בלבד). אלה מביטים על הילד/ה ואומרים "וואי, איך גבהת פתאום...". אתם נמצאים בקרבתו של הילד/ה יומיום, ולא שמים בהכרח לב לשינויים הדרמטיים בגובה, משום ששינויים אלה מתרחשים באופן יומיומי וקצוב (אך מצטבר) והעין שלכם (המוח) מסתגלת לשינוי המדורג ולא מבחינה בהבדל (בדומה ל- "הביטואציה" בפיזיולוגיה/ פסיכולוגיה).

אותו עקרון בדיוק חל עם היציבה. בעידן הדיגיטלי, הילדים שלכם (וגם אתם) נעשים כפופים/ בעלי לורדוזיס מוגבר יותר ויותר מיום ליום. מבלי שתהיו מודעים לכך, בעיות יציבה מתפתחות "מתחת לרדאר" שלכם, מפני שגם במקרה זה, העין שלכם מתרגלת/ מסתגלת כל העת לאותה יציבה לקויה המתפתחת בהדרגה (המוח לומד לפרש יציבה לא נכונה כדבר נורמלי/ תקין), באותו אופן שבה הסתגלה העין לשינוי הדרגתי בגובה (ולא ראתה בכך משהו חריג, או בגדר שינוי/ מגמה). תופעה זהה אגב, מתרחשת בהקשר של השמנת יתר בילדים/ השמנת יתר בילדים טיפול (מכונה גם "השמנה זוחלת"). מסיבות אלה בדיוק, מגיעים אלינו לקליניקה פעמים רבות ילדים/ נערים, לטובת אבחון מוטורי לילדים. ההורים מגיעים עם הילד לאבחון מפני שקיימת לדוגמא הימנעות מהשתתפות במשחקי כדור או סרבול מוטורי. נחשו מה? דווקא הדבר הראשון התופס לנו את העין, ברגע שהילד נכנס עם הוריו לקליניקה, זה אותו לורדוזיס מותנית מוגברת/ לורדוזיס צווארי מוגבר/ יציבה לקויה/ גב כפוף (לעיתים ברמה ממש זועקת לשמיים). אנו מסבים את תשומת לב ההורים ליציבה של הילד, והתגובה המתקבלת היא "מה באמת? לא ממש שמנו לב... הגענו אליכם בגלל הנושא המוטורי". התפנית בתפיסה של ההורים מתרחשת כאשר אנו מיישרים את הילד/ תומכים/ אוחזים את גבו במנח נכון (מתקנים את היציבה באופן יחסי) תוך מס' שניות, ואז, ההורים מקבלים את הפרספקטיבה הנכונה ל- מהי יציבה נכונה ושואלים, "רגע, אז אולי נתחיל דווקא עם טיפול ביציבה? לא ידענו שהמצב חמור כל כך" (שינוי של 180 מעלות בתפיסה). התופעה המתוארת אגב, מתרחשת אצלנו ממש לעיתים קרובות!

גורם נוסף המכהה את החושים בכל הנוגע לתפיסת המושג "יציבה נכונה", הוא נורמות היציבה באוכלוסייה. למה כוונתנו? בכל מקום אליו אנו הולכים, אם זה ברחוב, בתי קפה, משרדי חברות הייטק וכו', אנו רואים אנשים כפופים (תולדה ישירה של אורח החיים הטכנולוגי). המוח קולט כיצד יציבה שכיחה (יציבה לקויה) נראית ומתייג אותה בתודעה כדבר נורמלי!

 

יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה ילדים - במקרה זה, של ילד מחשבים ממוצע בדורנו. שימו לב כיצד עמוד השדרה מקריב עצמו על מזבח המחשב. התוצאה: קיפוזיס גבית (גב עליון כפוף) וכן קיפוזיס צווארי (צוואר כפוף). מעבר לכלי טיפול בלעדיים, תהנו אצלנו גם מהמלצות ל- יציבה נכונה מול מחשב!

 

 

אגב כהות החושים עליה אנו מדברים, התמונה לעיל נשלחה אלינו במייל* עם השאלה: "מה דעתכם, היציבה תקינה או שצריך לעשות משהו"? נו, לא צריך להכביר במילים...

*גם תמונה זו פורסמה בהסכמת המשפחה.

דוגמא נוספת ואחרונה, כדי להמחיש את חומרת המצב.. בתום כל טיפול ביציבה, אנו מציגים בפני ההורים את הילד/ה זקופים יותר (בפער ניכר מלפני תחילת הטיפול, אותו טיפול אליו רק נכנסו לפני שעה קלה..). פעמים רבות ההורים שואלים באופן ספונטני: "מה, זה לא זקוף מידי לטעמך.."? אנו מחייכים ומסבירים...

 

ואם לא די במה שתיארנו לכם עד כה, אז גם גישתם של עמיתנו האורטופדים, אינה מסייעת (בלשון המעטה) להוציא את ההורים מאדישותם, לנוכח יציבה לקויה לעיתים ברמה הזועקת לשמיים. למה כוונתנו? ובכן, אורטופדים עשויים במקרה הטוב, להמליץ לילדכם על שחייה לשיפור היציבה. הזכרנו את תרומתה הזניחה של שחייה ליציבה נכונה (ראו דיון בנושא, בפסקה מס' 6 לעיל) ובמקרה הפחות טוב, להציע לכם לחזור לביקורת עוד שנה ("נראה אם המצב יחמיר.."). איננו רוצים להישמע נביאי זעם, אבל במציאות של ימינו, כל מצב של יציבה לא נכונה, דינו להחמיר, לעיתים בפרקי זמן ממש קצרים של חודשים ספורים! תוכלו למצוא ביקורת נוספת בהמשך הדף, בפסקה שכותרתה "אין scoliosis, הכל בסדר" (פסקה המודגשת ברקע כחול).

 

לסיכום פסקה זו, אומרים שיופי הוא בעיניי המתבונן (דבר סובייקטיבי). יציבה לקויה אינה כזו! ליציבה נכונה קיימות אמות מידה מדויקות. יציבה לא נכונה קיימת בשיעור ממש גבוה באוכלוסיה כיום, מבלי שרוב האוכלוסיה בכלל מודעת לכך! מסקנה נרכשת שלנו מכך: בעידן הנוכחי, כל ילד חייב לעבור אבחון יציבה/ אבחון ליקויי יציבה אחת לשנה (ובעיקר בגיל הצמיחה לגובה) מהסיבות שפורטו לעיל וסיבות נוספות שתגלו בהמשך הדף!

 

במוטוריקל יש מוטוריכלל, לורדוזיס מותנית מוגברת אינה בגדר 'גזירת גורל'!

 

10. קיפוזיס שוירמן/ תסמונת שוירמן/ עקשת/ scheurmann's disease/ scheuermann's kyphosis/ מחלת שוירמן טיפול חדשני >>

קיפוזיס שוירמן/ מחלת שוירמן ילדים/ scheurmann's disease זוכה במוטוריקל למתווה טיפול חדשני! קיפוזיס שוירמן הינו קיפוזיס מבני בולט/ מוגבר וגם קשיח הכולל קיצור משמעותי של שרירים ורקמות חיבור, נוסף על שינויים ניווניים בשלד ובדיסקים הבין חולייתיים. ברשותנו מבחר כלי טיפול יעילים במיוחד להתמודדות עם קיצורי שרירים ורקמות חיבור (נסמכים, בין היתר, על מודל 'שלושת ההגאים' שפיתחנו, ראו סעיפים 1 ו- 7 לעיל). נוסף על כך, פיתחנו מבחר כלים חדשניים ויעילים מאין כמוהם להגמשת/ יישור עמוד השדרה עצמו, ברזולוציה המדויקת לצרכיו של המטופל (מבנה גופו, מיקום אותו קיפוזיס קשיח/ אותו סגמנט בעייתי). תרגילי יישור עמוד השדרה שלנו עושים את מלאכתם היטב, ומסוגלים להתמודד באופן יחסי עם קיפוזיס שוירמן עקשן/ קשיח במיוחד. כל נער/ מבוגר מקבל גם סדרה של תרגילים אפקטיביים לביצוע בבית, לשמירת תוצאות הטיפול! 

 

11. "ניהול היציבה"- כלי חשוב ביותר, "מפתח" לטובת שיפור היציבה>>

ניהול היציבה? נכון מאד, היציבה שלנו היא דבר שצריך לנהל! ציינו מוקדם יותר בדף את הטבע האנושי, הבוחר לשמר מנחי יציבה ישנים ומוכרים, חסכוניים באנרגיה ונוחים יותר, על פני מנחי יציבה חדשים ולא מוכרים, תובעניים יותר מבחינה אנרגטית, הדורשים גם משאבי קשב וריכוז לא פשוטים (בעיקר בשלבים הראשונים של טיפול ביציבה). הדבר משוּל לרכישת שפה (לשונית/ דבוּרה) חדשה. בשלבים הראשונים, שימוש בשפה החדשה מהווה אתגר משמעותי, ותמיד יש נטייה לחזור לשפת האם הנוחה והמוכרת. במוטוריקל תלמדו כיצד לנהל את היציבה שלכם בכל מנח יציבתי (ישיבה/ עמידה וגם הליכה ושינה! ראו סעיף 8 לעיל, בהקשר של שינה) ובכל רגע נתון. הגיע הזמן שאתם תנהלו את היציבה שלכם במקום שזו תנהל אתכם!

ניהול היציבה במוטוריקל מתאפשר, בין היתר, אודות לתרגילי מודעות יציבתית, אמצעי המחשה מתקדמים (ראו סעיף 3 לעיל) ו- תרגילי "קואורדינציה יציבתית" וביופידבק (ראו סעיף 2 לעיל) שפיתחנו כחלוצים ברמה העולמית!

 

12. איך להוסיף גובה/ איך אפשר להוסיף גובה/ איך להיות יותר גבוה/ איך לא להיות נמוכה/ נמוך/ הוספת גובה ללא ניתוח/ תוספת גובה/ תרגילי מתיחה לגביהה/ בעיות גובה אצל ילדים/ מבוגרים >>

הגדלת עקומות עמוד השדרה (ליקויי יציבה כדוגמת לורדוזיס צווארי מוגבר/ לורדוזיס מותני מוגבר/ קיפוזיס מוגבר), נחשבת מזיקה באופן כללי לבריאות ופוגעת במראה האסתטי, אך לא רק. מבנה מפותל בצורה יתרה של עמוד השדרה* גם מוריד/ מפחית את הגובה שלכם! (קו מפותל באופן משמעותי, קצר יותר מקו מפותל באופן מתון). לפיכך, אם אתם נמוכים ותוהים איך להוסיף גובה/ איך אפשר להוסיף גובה בדרך הטבעית והבריאה ביותר (ממספר ס"מ, עד 15-25 ס"מ, תלוי במידת החומרה של הגדלת עקומות עמוד השדרה/ כפיפת עמוד השדרה), יש לכם סיבה נהדרת להגיע אלינו וליהנות מהכלים המתקדמים מסוגם בעולם גם לטובת הוספת גובה! תרוויחו 2 ציפורים: יציבה נכונה (בריאות) ו- הוספת גובה (הופעה/ ביטחון עצמי) ללא ניתוח להוספת גובה! איך להיות יותר גבוה/ איך להיות גבוהה יותר? איך לשפר גובה? תרגילי מתיחה לגביהה- תוהים האם יש דבר כזה?? אז בהחלט כן! תוספת גובה במוטוריקל אפשרית בזכות 'מודל/ עיקרון שלושת ההגאים' ('Three steering wheels principle') המדעי שפיתחנו (מידע נוסף לעיל, בפסקה מס' 1), המאפשר בין היתר ביצוע תרגילי מתיחה לגביהה/ יישור עמוד השדרה, תרגילים מדעיים, יעילים ובריאים מעין כמותם!

*מימד טיפולי נוסף במוטוריקל המסייע ב- הוספת גובה אצל ילדים/ מבוגרים, הינו הרמת קשת כף הרגל/ חיזוק קשת כף הרגל (במצבים של רגל שטוחה פלטפוס/ פרונציה בכף הרגל  צניחת קשת כף הרגל כף רגל שטוחה כפות רגליים שטוחות, טיפול בפלטפוס אצל ילדים, פלטפוס גמיש, פלטפוס ברגל, פלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ילדים, פלטפוס טיפול, פלטפוס ברגל טיפול, כפות רגליים שטוחות, כף רגל שטוחה ילדים, כף רגל שטוחה בילדים, כף רגל שטוחה אצל ילדים, כף רגל שטוחה בדרגה קשה, כף רגל שטוחה בדרגה קלה (pes planus / flat foot).

לידיעתכם, גם הרמת קשת כף הרגל, תסייע לכם למנוע פציעות אורטופדיות שונות המתהוות עם השנים, כדוגמת plantar fasciitis או shin splint syndrome. מידע נוסף בדף: צניחת קשת כף הרגל.

 

13. גב כפוף ילדים/ קיפוזיס אצל ילדים- טיפול בבעיות יציבה גם לקטנטנים (גיל 4-5) >> יציבה עם הרבה אהבה*

גב כפוף/ קיפוזיס מוגבר בעידן הטכנולוגי הפך לבעיה כלל עולמית, הבאה לידי ביטוי כבר בגיל הרך. אי לכך, כמומחים הן למוטוריקה והן ליציבה (עם עבודת מחקר מקיפה של אייל ציוני בנושא היפוטוניה ילדים (רפיון שרירים אצל ילדים), מחקר שהוצג ע"י אייל בשני כנסים מדעיים חשובים: כנס בינלאומי במרסיי (צרפת) בנושא מוטוריקה ויציבה, International Society for Posture and Gait Research / ISPGR 2005 ו- כנס העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו (חיפה, 2004), מציעים אנו את מיטב הכלים והגישות המותאמים לילדים, כבר מגיל 4-5 לטובת טיפול מוקדם, שימנע נזקים פוטנציאליים עתידיים!

ילדים צעירים עובדים אצלנו קשה וגם נהנים! כיצד הדבר אפשרי?

ובכן, תקשורת מיוחדת עם ילדים היא אחד הסודות המקצועיים שלנו! בכל טיפול בבעיות יציבה במוטוריקל (וגם בעיות מוטוריות/ בעיות אורטופדיות או טיפול בהשמנת יתר..) פיזיו-סטנדאפיסט צמוד לילדכם! לשעשע ילדים זו המומחיות השניה (או הראשונה, קשה להחליט) שלנו! אל תתפלאו אם הילד שלכם יעבוד קשה וגם יהנה אצלנו!

(*יציבה עם הרבה אהבה/ יציבה באהבה ® הם סימני מסחר שכל הזכויות עליהם שייכות למוטוריקל!)

 

14. טיפול בבעיות יציבה/ קיפוזיס טיפול/ היפר לורדוזיס מותני טיפול/ לורדוזיס טיפול - פרדוקס השימוש ב- סיבוב אגן לפנים בעת טיפול ביציבה >>

התפיסה הבאה שלנו, משנה גישה טיפולית רווחת מאוד (במספר שיטות טיפול בבעיות יציבה/ ליקויי יציבה), לפיה סיבוב אגן לפנים (APT/ Anterior pelvic tilt) מהווה טריגר ל- יציבה זקופה, ומכאן לכאורה החשיבות הרבה לשימוש בו בעת טיפול בקיפוזיס/ טיפול בקיפוזה (טיפול בגב כפוף). מוצעים גם למכירה ברשתות הפארם/ ברשת האינטרנט אביזרים שונים, כדוגמת רצועות המחברות בין הברכיים לגב התחתון בעת ישיבה וכופות על עמוד השדרה המותני מנח פסיבי של סיבוב אגן לפנים!

ובכן לשיטתנו, לא רק ששימוש מוגזם באגן (סיבוב אגן לפנים) לטובת השגת יציבה זקופה אינו מועיל ומהווה אשליה אופטית (יציבה זקופה למראית עין בלבד...), הימצאות במצב סיבוב אגן לפנים מפחית במידה ניכרת (כמעט מנטרל) את פעולתם של שרירי יציבה חשובים ביותר (כדוגמת זוקפי גב עמוקים, semispinalis thoracis, longissimus thoracis...), שרירי יציבה קלאסיים שייעודם הוא שמירה על גב זקוף, ובכך למעשה מחליש אותם! זהו כמובן פרדוקס אדיר (המטרה המקורית: טיפול/ שיפור היציבה; התוצאה העגומה: החלשת שרירי יציבה מרכזיים ...OOPSSS, מה עשינו??).

יתרה, מבלי להיות מודעים לכך, מרבית הפעולות שאנו עושים ביומיום, מעמיסות ממילא על איזור הגב התחתון (מי מאיתנו מקפיד על הרמת חפצים מהרצפה תוך כפיפה בברכיים ו- שמירה על גב זקוף??). אם כן, שימוש בלתי מבוקר ב- סיבוב אגן לפנים מעמיס בצורה יתרה על הגב התחתון ועלול לגרום ל- כאב גב תחתון ונזקים פוטנציאליים נוספים.

לפיכך, עיקרון שלושת ההגאים שפיתחנו, מאפשר לנו להגיע לרזולוציות מדויקות של הפעלת שרירי יציבה עמוקים, מבלי להפעיל עומס כלשהו על הגב התחתון, וכמובן ללא שימוש מיותר ומזיק ב- סיבוב אגן לפנים!!

באותו עניין ובהמשך לרצועות ברכיים- גב שהזכרנו, שימוש ב- כסא ברכיים, מסייע לכאורה (למראית עין בלבד) להשיג ישיבה זקופה, בשל אותו סיבוב אגן לפנים משלה/ בעייתי ומזיק! עם זאת, כסא ברכיים עשוי להועיל במידה מסוימת (ותוך שימוש במינון מסוים) לבעלי שיטוח מותני/ יישור לורדוזיס מותני (sway back posture) או לסובלים מ- עמעום עקומות עמוד שדרה (עקומות קטנות ביחס לנורמה..) בכלל זה בעלי יישור לורדוזיס פיזיולוגי*.

*מה זה יישור לורדוזיס? ציינו מוקדם יותר בדף, את עקומות עמוד השדרה הפיזיולוגיות (הנורמליות). 'מודל שלושת ההגאים' שפיתחנו משרת בצורה יוצאת דופן גם ילדים/ מבוגרים הסובלים מ- יישור לורדוזיס צווארי טיפול יעיל במיוחד גם לבעלי יישור לורדוזיס מותני/ יישור לורדוזיס מותנית (flat lumbar curve)! (ראו גם סעיף מס' 1 לעיל).

 

15. פרדוקס טיפול בכאבי גב עליון/ תחתון/ טיפול בכאבי צוואר/ עורף ע"י ניטרול הכאב >>

פרדוקס נוסף בו נשתף אתכם כעת, קשור ל- טיפול בכאבי גב/ כאבי צוואר. הידעתם כי כאב גב עליון/ תחתון/ כאב צוואר (כמו כל כאב אחר בגוף) הוא גורם הגנתי, אמצעי/ מנגנון חשוב של מערכת העצבים המרכזית לאותת לנו שמשהו במנח היציבה שלנו לקוי מאוד (כאב מופיע בד"כ בשלב של לקויות יציבה חמורות או כרוניות).

כאבי צוואר/ כאבי גב נגרמים בד"כ כתוצאה מלחץ ביומכני של מבנים (חוליות/ דיסק בין חולייתי..) על עצב זה או אחר, דבר המתפרש ככאב (ראו גם התייחסות לכאב בפסקאות קודמות וגם בהמשך הדף..)! טיפול בכאב (אמצעי אזהרה קריטי של הגוף) מנטרל אותו וחושף את גופנו לסכנות כגון בקע דיסק/ פריצת דיסק, פרסטזיות בידיים/ בגפיים ועוד..

 אנשים רבים כ"כ בעלי יציבה לקויה, פונים על בסיס קבוע (ממש התמכרות) לטיפולים שונים (טיפול בבעיות יציבה/ טיפול בכאבי גב וצוואר/ צוואר ועורף באמצעות מסאז'ים, עיסוי רקמות, חימום, אוסטאופטיה, כירופרקטיקה, דיקור סיני ועוד..) כדי להפחית/ לנטרל את הכאב (אותו גורם חיובי המגן עלינו..) מבינים את גודל הפרדוקס?? גם אם הכאב פוחת זמנית, בהיעדר טיפול בשורש הבעיה הכאב יחזור (במקרה הטוב) ובמקרה הפחות טוב, הגוף מוּעד (נמצא בסיכון גבוה) לפציעות חמורות, משום שהגורם לכאב עדיין חי (מהווה סוג של 'פצצה מתקתקת') בעוד אנו ממשיכים את שגרת יומנו מתוך הנחה ש'הכל בסדר', משום שניטרלנו את אותות האזהרה של הגוף (שמשהו ממש לא בסדר)! במילים אחרות, במקום להילחם בגורם השלילי (יציבה לקויה), אתם נלחמים בגורם החיובי (כאב).

 

הדבר משוּל למערכת אזעקה ששילמתם עליה ממיטב כספכם כדי להגן על הבית. אתם מתעוררים באמצע הלילה ושומעים את האזעקה מייללת ומיד רצים לכבות/ לנטרל אותה (הרעש ממש מטריד באוזניים ומפריע לישון), במקום לבדוק את הסיבה לכך שהאזעקה פעלה! ככל שמדובר על מערכת אזעקה לבית ובמקרה הגרוע של פריצה, ייגרם לכם נזק כספי. במקרה של כאבי גב/ צוואר/ עורף, ניטרול מנגנון האזעקה עלול להסב לכם נזק בריאותי חמור!

במוטוריקל לעומת זאת, מטפלים באותו גורם שלילי המייצר/ מחולל (Generate) את הכאב! אם אינכם רוצים לבזבז הון ולפתח תלות במטפל המפחית כאבים (ותו לא..) למשך כל חייכם, כדאי מאוד שתפנו אלינו! טיפול בכאבי גב עליון/ תחתון/ טיפול בכאבי צוואר במוטוריקל מתמקד במענה ביומכני לשורש הבעיה! טיפול כזה עשוי לבטל את הכאב (להפוך אותו ללא נחוץ/ לא רלוונטי) אחת ולתמיד!

 

טיפול בכאבי גב? טיפול בכאבי צוואר?

רק שיפור היציבה -הופך כאב גב או צוואר, לנחלת העבר!

זיכרו, כאב הינו סימפטום חשוב (איתות מצוקה של הגוף) ולא אויב מר...

 

 

בהקשר הנוכחי, אין מקרי הדבר שלרוב, הן ליקויי יציבה/ בעיות יציבה אצל ילדים וגם מבוגרים והן כאבי גב/ כאבי צוואר מתגברים בעונת החורף. הסיבה לכך היא שבתקופה זו אנו פחות תנועתיים/ פחות פעילים ובעיקר מכוּנסים בתוך עצמנו (מנח גב כפוף/ צוואר כפוף) וגם מקבעים עצמנו בתנוחות אסימטריות היוצרות עומס/ לחץ לא מאוזן על השלד (על עמוד השדרה). גם לבוש החורף, כגון קפוצ'ון, מכביד על הגב והצוואר, מונע תנועתיות ויוצר כפיפה בעמוד השדרה ...

 

 

אייל ציוני מתייחס ל- לורדוזיס מותנית מוגברת/ לורדוזיס אצל ילדים, בהקשר טיפול בהשמנה אצל ילדים/ השמנת יתר בילדים בתכנית "מהיום דיאטה", ערוץ 10 (ינואר 2017).

 

 

שיטת מוטוריקל- הצגה בתכנית 'גלריית המומחים' בערוץ 2 

 

 

הצגת שיטת מוטוריקל- מאמרו של אייל ציוני בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים (Israeli journal of Pediatrics) גיליון פב' 2011

 

 

כיצד הפכה שיטת מוטוריקל לקונספט מוביל בתחום התפתחות הילד? הדף הבא יספק את התשובות:

שיטת מוטוריקל- שורה של תגליות מדעיות מובילות  |  אייל ציוני - כרטיס ביקור מדעי

 

 

 

לורדוזיס טיפול/ לורדוזה מותנית מוגברת/ יתר לורדוזיס צווארי/ היפר לורדוזיס טיפול >>

טיפול בלורדוזיס/ יישור לורדוזיס מותנית/ יישור לורדוזיס מותני (גם לבעלי מבנה גוף רזה עם בטן בולטת אצל ילדים/ מבוגרים..) כולל חיזוק ממוקד ומתוחכם של שרירים מסובבי אגן לאחור, כדוגמת שרירי בטן עמוקים, שרירי ירך (hamstring) וגם שרירי ישבן, זאת לצד הגמשת שרירים מסובבי אגן לפנים (סיבוב אגן לפנים, Anterior pelvic tilt), כדוגמת שרירי מותן-כסל (ilio-psoas) וכן שרירי גב תחתון (זוקפי הגו שנוטים להתקצר, עקב הימצאות לאורך זמן במנח מקוצר...). חיזוק/ הגמשת שרירי יציבה במוטוריקל נעשים בין היתר באמצעות המודל המדעי שפיתחנו, "עיקרון שלושת ההגאים" (ראו לעיל).

מיתון לורדוזה מותנית במוטוריקל מתבצע לא רק במנחים סטטיים (עמידה/ ישיבה), אלא גם בהליכה! (בעזרת כלים מתוחכמים ובלעדיים).

ילדות רבות המגיעות אלינו לטובת טיפול ב- לורדוזיס מותנית מוגברת, עוסקות בהתעמלות קרקע ומבצעות תרגילים בעייתיים כדוגמת "תרגיל גשר". אנו ממליצים להימנע מתרגיל כזה, כל עוד קיימת לורדוזה מותנית מוגברת, בשל הקשתת יתר בעמוד השדרה המותני (הקשתת יתר הנכפית על עמ"ש מותני) אגב ביצוע התרגיל!

נערים/ מבוגרים בעלי לורדוזיס מותני מוגבר/ לורדוזיס צווארי מוגבר, נהנים אצלנו מהנחיות ברורות כיצד לבצע בצורה נכונה תרגילי ספורט בעייתיים (כדוגמת עליות מתח או "שכיבות סמיכה") או פעולות יומיומיות המגדילות לורדוזיס מותני/ לורדוזיס צווארי!

 

פעמים רבות, לורדוזיס מותנית מוגברת קשורה גם (מתהווה/ מתפתחת כתוצאה מ...) מנח רגלי איקס (רגלי X), בשל קיצור שרירים כדוגמת Tensor fasciae latae (דו-צידית), דבר המוביל גם ל- הגדלת לורדוזה מותנית. לרשותכם במוטוריקל טיפול מוביל גם במגוון ליקויים אורטופדיים בגפיים תחתונות: 

ראו: טיפול ברגלי x, טיפול ברגלי איקס, genu valgus. פרונציה בקרסול (pronated feet), כפות רגליים פונות פנימה (toe in position), כפות רגליים פונות החוצה (toe out position), גיד אכילס מקוצר (קיצור גיד אכילס), הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים הליכה על קצות האצבעות ילדים, כף רגל שטוחה (pes planus / flat foot),פשיטת יתר בברך/ פשיטת יתר בברכיים / genu recurvatum ועוד...

 

חשוב לציין בהקשר של טיפול בלורדוזה/ יישור לורדוזיס מותני, כי לתפיסתנו ילדים/ מבוגרים בעלי לורדוזיס מותני מוגבר זקוקים לקואורדינציה יציבתית* גבוהה יותר, משום ש-

1. לקות היציבה שלהם מחייבת שליטה מתמדת על תנועות אגן שאינן מוכרות/ אינן מבוצעות בשגרה היומיומית (תנועת סיבוב אגן לאחור לא רק בעמידה סטטית, אלא גם בהליכה- דבר מאתגר מאוד מבחינת בקרה שרירית, האגן מתעקש ברוב המקרים להימצא במנח של סיבוב לפנים (סיבוב אגן לפנים), תוך הנצחת/ שימור עיקש של מנח לורדוזיס מותנית מוגברת/ לורדוזה מוגברת. ראו התייחסות מפורטת גם לעיל) ונוסף על כך...

2. שליטה בסגמנט (איזור/ מרכיב) הנמצא במרכז הגוף, אשר תנועתו תלויה בתנועתיות איזורים סמוכים אליו (לעיתים איזורים בעלי תנועתיות 'הפוכה'..), נחשבת מורכבת יותר ודורשת תכנון יציבתי והתארגנות משמעותיים יותר (ראו גם התייחסות לעיל, בפסקה העוסקת בקואורדינציה יציבתית).

אל דאגה, ברשותנו מבחר תרגילי קואורדינציה יציבתית והמחשות ויזואליות מתוחכמות (איך לעמוד נכון/ איך ללכת נכון..) גם לטובת מיתון לורדוזיס מותני מוגבר בעת עמידה והליכה!

 

ילדכם ידעו/ אתם תדעו בדיוק מהי יציבה נכונה/ יציבה זקופה בכל מנח: יציבה נכונה מול מחשב, יציבה נכונה בישיבה/ בעמידה, יציבה נכונה בהליכה (ברשותנו תרגילים מתקדמים לארגון יציבה בהליכה...), בשינה (נכון מאוד, חשוב לדעת גם איך ליצור ארגונומיית/ ארגונומיה שינה נכונה) וגם בנהיגה ברכב (לאלו מכם האוחזים בהגה...).

כללי ישיבה נכונה מול מחשב/ איך לשבת נכון מול המחשב: ילדכם יקבל גם סדרת תרגילים לביצוע בבית, כולל אמצעי המחשה ותרגילים לטובת שיפור היציבה/ שמירה על גב זקוף בעת הישיבה מול המחשב (נכון מאוד, מכיוון שלא ניתן להזיז את הנוער של ימינו מן המחשב ולו לרגע קט, פיתחנו במוטוריקל תרגילים מתוחכמים ומתקדמים לטובת שיפור היציבה, אגב העבודה מול המחשב (online), כדי שלא רק הילד יהיה מחובר online, אלא גם המודעות היציבתית שלו (את כבל ה- usb נספק לו בתוך 'ערכת התרגילים' :-)! 

עוד נלמד אתכם/ את ילדכם איך לעבוד עם סמארטפון מבלי להזיק לגב (לתפיסתנו, סמארטפונים וטאבלטים, וגם מחשב נייד נחשבים ל- מזיקים הגדולים ביותר ליציבה מבחינה ביומכנית, ולכן חשוב ביותר לדעת כיצד לתפעל סמארטפון/ טאבלט/ מחשב נייד תוך מזעור הנזק לגב).

 

טיפול בבעיות יציבה/ ליקויי יציבה/ תיקון יציבה על מרכיביה השונים במוטוריקל, מבוסס על מודל שלושת ההגאים (ראו לעיל)...

 

יציבה לקויה? לא אצלנו, נקודה!

 

 

גב לא ישר? איך פותרים בעיות גב? איך פותרים כאבי גב? איך ליישר את הגב? קבלו את מתכון הטיפול המדעי שלנו (מתכון טיפול כללי)...

כל טיפול בבעיות יציבה/ טיפול בבעיות גב במוטוריקל מורכב מתרגילים מתוחכמים, המבוצעים בסדר ההיררכי הבא:

1. הגמשת שרירים קצרים ורקמות רכות >> 2. שיפור תנועתיות עמוד שדרה*/ שיפור גמישות בגב/ יישור לורדוזיס מותנית/ לורדוזה צווארית/ יישור קיפוזה חזית* >> 3. חיזוק שרירים תומכי יציבה זקופה* >> 4. שיפור קואורדינציה יציבתית* >> 5. מודעות פונקציונלית במנחים סטטיים (ישיבה/ עמידה)* >> 6. מודעות פונקציונלית במנחים דינמיים (הליכה)* >> 7. סיום ה- session/ טיפול במנח יציבה נכונה יותר (ובתוספת חיוך של הילד/ה, נער/ה, מבוגר/ת, וכמובן גם שלכם, כהורים :)

*כל השלבים המסומנים ב- * (כמעט כל הטיפול...) מבוסס על 'עיקרון שלושת ההגאים' (Three steering wheels principle), מודל ביומכני מדעי ומוביל שפיתחנו :)

רציונל מדעי בטיפול נמרץ (בקיצור נמרץ :) אותם תרגילי גמישות ותנועתיות מפחיתים את ההתנגדות/ את כוחות המשיכה שהשרירים הקצרים מפעילים/ מייצרים כלפי מטה (נוסף על כוח הכובד), ומאפשרים לנו לחזק את השרירים היציבתיים הנגדיים (אנטגוניסטיים) בטווחי תנועה מלאים, תוך שיפור הסיבולת כנגד כוח הכובד (הכוח היחיד נגדו ייצטרכו להתמודד כעת...). לאחר חיזוק השרירים בכלים בלעדיים והפעלת מערכת פרופריוצפטיבית (ראו גם הסבר לעיל), הילד/ה נער/ה או מבוגר בעל יציבה רפויה יחוש טבעי יותר (נוח יותר) במנח היציבתי המתוקן שהושג, ויוכל להפעיל (בקלות יתרה) תהליכי בקרה לטובת שמירה על היציבה ופיתוח הקואורדינציה היציבתית שלו. מבחר תרגילי מודעות מקוריים ובלעדיים בתרגילי ישיבה, עמידה והליכה (השגת יציבה נכונה בהליכה!) וגם לפני השינה, מאפשרים למטופל/ת לשמר יציבה נכונה בשגרה היומית שלו/ שלה (שמירת האפקט החיובי שהושג בטיפול!)...

 

 

אין scoliosis, "הכל בסדר"..! האומנם??

באופן פרדוקסלי ותדיר למדי, נוטים אורטופדים לייחס משקל רב לעקמת קלה (scoliosis) אצל ילדים/ נערים ולהתעלם מבעיות יציבה  חמורות יותר כמו לורדוזיס מותני מוגבר/ קיפוזיס מוגבר או קיפולורדוזיס (כוונתנו ל- קיפוזיס בולט- חמור/ לורדוזיס משמעותי..). ההורים חוזרים הביתה עם הילד בתחושה שהכל בסדר ואינם מודעים לפוטנציאל ההחמרה המשמעותי דווקא של אותן בעיות יציבה סגיטליות (לורדוזיס מוגבר/ גף כפוף/ יציבה רפויה.), המהווה נגזרת של אורח החיים הטכנולוגי של ילדי הסמארטפונים/ טאבלטים (ופוטנציאל החמרה ממשי גם בעת שהילד/ הנער ישן בלילה - ראו מידע חשוב בנושא לעיל..)..

חשוב לציין: גם יציבה רפויה באופן מינורי מחייבת התייחסות בגיל צעיר, מפני שמדובר בפוטנציאל החמרה מהיר, לעיתים בפרקי זמן של חודשים ספורים!

 

ראו מידע רלוונטי נוסף לעיל, בסעיף מס' 9 (פסקה שכותרתה: יציבה לקויה מתפתחת "מתחת לרדאר").

 

  

טיפול בבעיות יציבה/ שיפור היציבה מבוגרים: לידיעתכם, פיתחנו עבורכם מבחר תרגילים פונקציונליים מתוחכמים, לטובת מודעות יציבתית (איך לשבת נכון ברכב/ איך לשבת נכון ליד המחשב/ איך לשבת נכון במשרד) ושימור יציבה נכונה; תרגילים מיוחדים לאלה מכם הסובלים מתחושת כאב**/ טיפול בכאבי גב/ אי נוחות בצוואר/ טיפול בכאבי צוואר, תרגילים לביצוע בבית, במיטה (לפני השינה ואחריה..), במשרד/ ישיבה נכונה במשרד ותאמינו או לא, מעבר להבנה איך לשבת נכון באוטו, תיהנו גם משורת תרגילי יציבה/ תרגילים מתקדמים לביצוע גם אגב נהיגה ברכב (טיפול/ תרגול עצמי בזמן עצירה ברמזורים, לעסוּקים מבניכם...). אז, אם אתם בעלי בעיות יציבה/ יציבה לקויה כגון גב לא זקוף ועוד, קחו אחריות על יציבתכם (בריאותכם) ופנו אלינו! מבטיחים גם לכם את המענה המדעי ביותר שניתן להציע כיום!

** להזכירכם, טיפול בכאבי גב/ טיפול בכאבי צוואר במוטוריקל מעניק מענה ביומכני לשורש הבעיה! מתן מענה לשורש הבעיה, מבטל את הכאב (הופך אותו ללא רלוונטי)!

 

ודרך אגב, מה עם הגב?

 

עשו מעשה, טפלו בו עכשיו, כך שלא יכאב!

 

 

אבחון יציבה, אמצעי חשוב אך לא מטרה בפני עצמה...

 

כל טיפול בבעיות יציבה/ ליקויי יציבה נפתח ב- אבחון יציבה/ אבחון בעיות גב/ אבחון יציבתי. אבחון יציבה מסייע לנו להבין את סוג לקות היציבה ואופייה, והסיבות להימצאותה, ולערוך הבחנה חשובה לדוגמה בין ליקוי גמיש לליקוי קשיח (כפי שהוסבר בפסקה הקודמת...). כך שבעצם, אבחון יציבה מאפשר התאמת כלים ואסטרטגיית טיפול באופן אופטימלי לבעל/ת הלקות (שני ילדים/ נערים או מבוגרים עשויים להזדקק לתרגילים טיפוליים שונים, עבור לקות יציבה הנראית דומה מאוד...).

 

לידיעתכם, אבחון יציבה/ אבחון בעיות גב במוטוריקל אינם מהווים מטרה בפני עצמה, אלא משמשים אמצעי להשגת המטרה! הדבר רלוונטי במיוחד עבור הורים הנותרים זמן רב לאחר הבאת הילד לטיפול במסגרות שונות עם השאלה הבאה: "...אוקיי, אבחון יציבה כבר מזמן בוצע, ומה הלאה? מה בעניין הטיפול? הריי לשם כך הגענו..."

הסירו דאגה! יש לנו כלי טיפול מתקדמים (לורדוזיס/ קיפוזיס בגב/ גב כפוף/ עמידה רפויה ועוד...) עם רציונל טיפולי ברור לכל לקות... לכן, שאיפתנו להתחיל כמה שיותר מהר בטיפול, ולא 'למשוך לנצח' את האבחון! לתפיסתנו, אבחון יציבה מהווה אמצעי חשוב, אך לא מטרה בפני עצמה!

 

 

יציבה נכונה ילדים, משקפת מבנים (ראש, בית חזה, אגן...) הנשענים באופן אנכי זה על זה. תופעות כגון כאב/ אי נוחות בצוואר/ צוואר עגול/ צוואר כפוף/ צוואר נוקשה/ צוואר נוטה קדימה/ צוואר תפוס ילדים ועוד, מקורם למעשה במנח לא נכון של עמוד שדרה חזי (גב עליון כפוף, המוביל למנח צווארי לקוי/ הגדלת לורדוזיס צווארי)

 

יציבה נכונה בישיבה, מהווה בסיס ל יציבה נכונה בעמידה/ יציבה נכונה בהליכה (מאפשרת ארגון יציבה פשוט, תוך שליטה על פחות 'דרגות חופש')...

 

בתמונות: טיפול בבעיות יציבה במוטוריקל/ שיפור היציבה בילדה בת 12 בעלת קיפוזיס בגב וגם בצוואר ( גב כפוף/ גב לא זקוף/ עמידה רפויה, כתפיים שמוטות קדימה, צוואר כפוף/ צוואר נוטה קדימה...ומודעות יציבתית נמוכה מאוד), תוך שימת דגש הן על המנח של עמוד שדרה חזי (כולל חגורת כתפיים ושכמות)  והן על המנח הצווארי, כפי שניתן לראות בבירור!

 

במוטוריקל יציבה, זאת ממש עבודת יצירה :)

 

 

מדוע אסור לדחות טיפול בבעיות יציבה/ יציבה לקויה/ ליקויי יציבה, כדוגמת לורדוזה מוגברת/ גב כפוף/ עמידה רפויה למועד מאוחר יותר?

הורים רבים בוחרים לעיתים לדחות למועד/ גיל מאוחר יותר את ה טיפול בבעיות יציבה של ילדם, מסיבות שונות בהן חוסר זמן (וצורך להשקיע בדברים אחרים, כגון לימודים..), חוסר רצון להתעמת עם הנער המתבגר (הדעתן) המסרב בכלל לשמוע על כך שהיציבה שלו זקוקה לתיקון, מפאת ניסיון קודם עם טיפול/ טיפולים שלא הועילו ועוד..

המסר שלנו להורים כאלה הינו חד משמעי: אסור לדחות טיפול בלקויות יציבה/ יציבה רפויה מסיבות רבות, להלן החשובות שבהן:

 • הפרעות יציבה/ ליקויי יציבה נוטים להחמיר עם הזמן, בעיקר בתקופות של גדילה (לעיתים אף בפרק זמן של שבועות ספורים, בהם הילד/ה צומח/ת במס' סנטימטרים או יותר)  ובהשפעה המתמדת של כוח הכובד! *ראו גם את הפסקה "יציבה לקויה מתפתחת "מתחת לרדאר" לעיל.

 • יציבה רפויה נוטה להחמיר גם במהלך שעות השינה (ראו מידע לעיל)

 • יציבה לקויה שאינה מטופלת בזמן, גוררת במצבים מסוימים כאבי גב!

 • ליקויי יציבה גמישים, קלים לתיקון (תיקון מהיר...) עלולים להפוך עם הזמן (לעיתים תוך זמן קצר) לליקויים קשיחים, מבניים (בשל התקשחוּת והתקבעוּת של מבנים ורקמות), הדורשים טיפול ממושך יותר (במהלכו ייצטרך הילד גם לעבוד קשה יותר, עבור תוצאות טובות פחות!)...

 • במצבים מסוימים, ליקוי קשיח שהחמיר, דורש גם התערבות נוספת בדמות חגורת גב (brace) אותה יצטרכו הילד/ה ללבוש על גופם, או התערבות כירורגית ניתוחית.

 • בתיקון ליקויי יציבה, קיים 'חלון הזדמנויות' של גיל (בד"כ גיל הצמיחה לגובה/ גיל ההתבגרות), שברגע שהילד עבר אותו, ייתכן שאותו טיפול יהיה פחות אפקטיבי באופן משמעותי (פרוגנוזה פחות טובה)! עם זאת, טיפול בבעיות יציבה במוטוריקל נושא פרי גם בגיל מבוגר יחסית!

 • טיפולים קודמים לא הועילו?? נסו אותנו! מבטיחים לכם ת ו צ א ו ת ברורות בשיטת מוטוריקל (Adaptive-Load)!

מסקנה נרכשת: לא קיימת אפילו סיבה טובה אחת, לדחות טיפול בבעיות יציבה/ יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה למועד מאוחר יותר!!

 

 

 •  ניסיתם מספר שיטות טיפול בבעיות יציבה ללא הועיל?? נסו אותנו! מבטיחים לכם ת ו צ א ו ת ברורות בשיטת מוטוריקל!

 •  ניסיתם פיזיותרפיה לקיפוזיס/ לורדוזיס יתר? להבדיל מדיסיפלינות אחרות- אצלנו מטפלים בשורש הבעיה, ולא בסימפטומים ( אל דאגה, הסימפטומים יעלמו כלא היו)!

 

 
 

 

יציבה (posture) הגדרה: מנח של איברי הגוף האחד ביחס לשני, וכולם ביחס לבסיס התמיכה; סה"כ היחסים בין חלקי הגוף, האופן בו מתארגנים חלקי הגוף סביב קו הכובד. היציבה תלויה בשלוש מערכות מרכזיות: שלד, שרירים ומערכת העצבים, ומושפעת ממספר גורמים:

 

גורמים המשפיעים על היציבה:

 • גורמים תורשתיים (יציבת ההורים לדוג'),

 • גורמים התנהגותיים (בכלל זה הרגלי יציבה לא נכונים, היעדר מודעות ליציבה נכונה, יציבה לקויה בעת שימוש בסמארטפון/ טאבלט או מחשב- מידע נוסף בהמשך הדף...). כך לדוגמא, ישיבת w אצל ילדים הינה ישיבה 'מקבעת' המבטלת כמעט לחלוטין את הצורך בהפעלת שרירי יציבה, דבר המביא להחלשתם באופן די מהיר!

 

היפוטוניה, חגורת הכתפיים אצל ילדים- חיזוק מהיר (!) במבחר אדיר של כלים במוטוריקל

ישיבת w אצל ילדים (בתמונה זו, אצל ילד בן 9 המטופל במוטוריקל) בעלת השלכות מוטוריות, יציבתיות ואורטופדיות שליליות לאורך זמן...

 

 

 • גב כפוף בגיל ההתבגרות: גורמי גדילה והתפתחות, לדוגמא צמיחה מהירה לגובה בגיל ההתבגרות, מעצימה עפי"ר ליקויים קיימים כדוגמת קיפוזיס בגב, בשל העובדה שהמערכת השרירית צריכה לפתע, להתמודד עם מנופים ארוכים יותר (בעיקר עצמות גפיים ארוכות יותר) - עוד לפני שהשרירים עצמם הספיקו להתחזק (השרירים מצויים במצב המכונה 'חיסרון ביומכני'); דוגמאות נוספות: צמיחת החזה אצל בנות בגיל ההתבגרות יוצרת לעיתים יציבה לקויה המכונה קיפוזיס של גיל הנעורים/ קיפוזיס בולט המלווה בהשמטת כתפיים, בניסיון להסתיר/ להסוות את צמיחת החזה. גב כפוף בגיל ההתבגרות עשוי להיות תולדה של צמיחה מהירה לגובה אצל בנות גם לקראת גיל 9-10. ילדה הצומחת לגובה באופן מהיר ביחס לשאר ילדי הכיתה, עלולה לכפוף את הגב/ לשמוט את הכתפיים מטה כדי "להנמיך פרופיל", עקב ספיגת כינויי גנאי/ עלבונות מצד ילדים אחרים בכיתה (כינויים ילדותיים ומרושעים כגון 'אנטנה'/ 'ג'ירף' וכיו"ב)...

 • גורם המשפיע במיוחד על היציבה בימינו, בא לידי ביטוי בשרירים קצרים ו- מושג שטבענו (הבאנו לעולם..) בהקשר יציבה: "מוטיב השמיכה הקצרה" (מידע נרחב אודות "מוטיב השמיכה הקצרה" בראשית הדף..).

 • השמנת יתר אצל ילדים עלולה להגדיל לורדוזיס אצל ילדים (קמר/ קשת) מותנית (בשל העומס הביומכני ומשקל הבטן המושכים את הקמר המותני לפנים...). ראו גם תמונה לעיל.

 • היריון אצל נשים, מגדיל קמר/ לורדוזה מותנית!

 • מחלות כדוגמת אוסטאופורוזיס (עפי"ר בגיל מבוגר יותר) ו- שוירמן/ Scheurmann (מחלת שוירמן טיפול/ גב כפוף בגיל ההתבגרות) הגורמות לכפיפת עמוד השדרה/ גב כפוף.

 

 

גורמים המשפיעים על היציבה -לחצו על הקישור לסקירת גורמים נוספים.

 

 

עמוד השדרה (spine) בבני האדם בנוי מ-33 חוליות שנהוג לחלקן לסגמנטים (מקטעים/ איזורים) באופן הבא:

 • 7 חוליות צוואריות (cervical vertebrae)

 • 12 חוליות חזיות (thoracic vertebrae)

 • 5 חוליות מותניות (lumbar vertebrae)

 • עצם העצה (5 חוליות מאוחות/ מחוברות, sacrum)

 • (coccyx4 חוליות של עצם הזנב (

 

 

במבט צידי (מכונּה מבט 'סגיטלי') ניתן להבחין כי עמוד השדרה מורכב מעקומות (curvatures), אשר מהוות את הביטוי היציבתי המובהק ביותר שלנו (ראו תמונה>):

 • לורדוזה (קמר) צווארית (סרוויקלית)

 • קיפוזה (כער) חזית (טורקלית)

 • לורדוזה מותנית (לומברית)

 • קיפוזה עצית (סקרלית)

 

בתמונה: עמוד שדרה במבט צידי (סגיטלי) בעל עקומות נורמליות (ללא לקות). *חזית פונה לצד ימין של המסך ()

 

 

התפתחות עקומות עמוד השדרה:

קיפוזה חזית ועצית הן עקומות ראשוניות-התפתחותיות, אשר מתפתחות בתקופה העוברית בהקשר למנח העוברי (מנח מכוּנָס) ואילו הקמר/ לורדוזה צווארית/ מותנית הן עקומות משניות הנרכשות במהלך הינקות והילדות המוקדמת. למעשה, אותה לורדוזה צווארית מתפתחת באופן ממשי כשהתינוק שוכב על בטנו ומרים את ראשו מעלה, כנגד כוח הכובד, או בעת ישיבה, בעת שמנסה לזקוף את ראשו. לורדוזה מותנית, לעומת זאת נעשית ברורה מעט מאוחר יותר, בעת שהתינוק/ ילד רוכש את המנח הזקוף בעמידה ובהליכה.

 התפקידים העיקריים של עקומות עמוד השדרה הם נשיאת עומסים, הענקת גמישות (טווחי תנועה) ושיכוך זעזועים (בלימת זעזועים אקטיבית- דינמית, כזו המתקבלת מפעולת שרירים כדוגמת זוקפי הגב ושרירי הבטן, נוסף על שיכוך פסיבי המתקבל מפעולת הדיסקים הבין-חולייתיים). תפקידים נוספים של העקומות כוללים הגנה על, והכלה (מלשון להכיל) של מבנים (ריאות, לב) וכן, סיוע בשמירה על שיווי משקל. כלומר, במצב של יציבה נכונה/ יציבה תקינה, עקומות עמוד השדרה מעניקות לנו יתרונות פונקציונליים רבים ונחשבות לגורם חיובי. אולם מאידך, יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה לאורך זמן מובילה להגדלת העקומות הפיזיולוגיות של עמוד השדרה, דבר שבא לידי ביטוי בהתהוות גב כפוף/ קיפוזיס מוגבר/ לורדוזיס מותנית מוגברת/ לורדוזיס צווארי מוגבר או קיפולורדוזיס.

הזכרנו מוקדם יותר את נושא קיצור השרירים ("מוטיב השמיכה הקצרה"), כגורם שלילי ומחולל (מייצר) ליקויי יציבה.

קיצור שרירים מזיק במיוחד הוא זה של זוקפי הגו/ עמוד השדרה. קיצור שרירים כזה יוצר הגדלה של עקומות עמוד השדרה והתהוות בעיות יציבה סגיטליות (קיפוזיס בגב/ לורדוזיס מוגבר/ קיפולורדוזיס...). דוגמא קלאסית להתהוות קיצורי שרירים באיזור צווארי (סרוויקלי) מוצגת בתמונה שלפניכם. רק נרגיע אתכם ונספר כי פיתחנו מענה טיפולי מדעי ומוביל גם לאותם קיצורי השרירים... מידע נוסף בראשית הדף (סעיפים מס' 7 ו- 8 בפסקה שכותרתה: "מה הופך את מוטוריקל למרכז מוביל ברמה העולמית...").

 

 

היפוטוניה, חגורת הכתפיים אצל ילדים- חיזוק מהיר (!) במבחר אדיר של כלים במוטוריקל

היפוטוניה בילדים/ קיפוזיס אצל ילדים: ישיבה כפופה/ רפויה/ קיפוזיס בהתהוות- כניעה טוטאלית לכוח הכובד! מנח ישיבה כפופה (סימן שאלה בגב) אופייני של ילד בן 5 (בתמונה) בעל היפוטוניה. הילד שהגיע אלינו לטיפול, שומט את כתפיו כלפי מטה, מושך את ראשו לאחור, כדי להשעינו באופן פסיבי על חגורת הכתפיים וע"י כך, להימנע ממאמץ של שרירים יציבתיים (שימו לב לכפל/ קמט בעור באיזור העורף, דבר המעיד על הימצאות במנח יציבתי שגוי כזה במשך תקופה ממושכת..). מנח יציבה כזה כולל הישענות על רצועות באופן מזיק ביותר הן לרצועות, למפרקים, למעטפות המפרקיות (קפסולות), לעמוד השדרה כולו, כולל הדיסקים הבין חולייתיים ועוד.. ישיבה כפופה כזאת מהווה את הבסיס להגדלת עקומות עמוד השדרה, להתהוות קיצור שרירים (אזור צווארי), ולהתפתחות קיפוזיס בולט, לורדוזיס צווארי, גב כפוף... תמונה זו ממחישה היטב, עד כמה ליקויי יציבה/ בעיות יציבה אצל ילדים מתחילות/ מתהוות כבר בגיל צעיר מאוד!

 

 

 

 

 

 

היפוטוניה, חגורת הכתפיים אצל ילדים- חיזוק מהיר (!) במבחר אדיר של כלים במוטוריקל

בתמונה זו: ישיבה נכונה על כסא/ יציבה נכונה בישיבה/ יציבה נכונה לילדים.

 

אותו ילד, כשלושה חודשים בלבד מראשית ההתערבות/ טיפול במוטוריקל, מדגים דפוס יציבה שונה לחלוטין, דפוס יציבה בו השרירים, שכבר הספיקו להתחזק באופן מרשים, נוטלים אחריות על היציבה ומורידים את העומס המזיק שהיה קודם לכן על מבנים ורצועות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 אם כן, יציבה רפויה/ עמידה לא זקופה לאורך זמן (עקב אחד או מספר גורמים שפורטו לעיל) עלולה להאיץ שינויים יציבתיים-מבניים 'דגנרטיביים' (ניווניים) שראשיתם הגדלה הדרגתית של עקומות עמוד השדרה, וכפועל יוצא, עומס א- סימטרי על מבנים היוצר בעיות יציבה ניווניות: שחיקה של סחוסים, דיסק בין חולייתי, חוליות עמוד השדרה ומבנים נוספים רלוונטיים. שחיקה יכולה לבוא לידי ביטוי בדרגות חומרה שונות, בכלל זה בֶלֶט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק, הצרות דיסק, ניוון של הדיסק, ניוון בחוליות עמוד השדרה, כדוגמת יצירת 'אוסטאופיט' (בלט/ עיבוי העצם), שינוי צורת החוליה (עצם) והפיכתה לבעלת צורת 'טריז' (wedged vertebra) (►), בעת שהחלק המועמס יותר שלה נדחס יתר על המידה, תופעת 'שמורל נודס' (דיסק החודר לגוף החוליה, כפי שעשוי להתרחש ב קיפוזיס שוירמן). לפיכך, ליקויי יציבה אמורים להטריד אתכם לא רק בשל הנִרְאוּת שלהם (ההופעה שלכם). בהיעד טיפול מוקדם, ליקויי יציבה עלולים גם לייצר שחיקה ניוונית בדרגות חומרה שונות ואף כאבי גב/ כאבי צוואר/ הקרנות לגפיים ועוד...

 

 

בתמונה: יציבה לקויה/ יציבה רפויה לאורך זמן, עלולה לגרום לשינויים דיסקליים ושינויים מבניים בחוליות עמוד השדרה.

 

 

כיצד כל השינויים המבניים והשחיקה שתוארה מתרחשים? ובכן, כדאי אולי ראשית, להסביר מהי יציבה נכונה ומה תרומתה לאיכות חיינו ולבריאות... אם כן, אחת מהגדרות יציבה (באופן כללי) מדברת על מנח אברי הגוף האחד ביחס לשני. אם נחשוב על עמוד השדרה כ'מגדל קוביות', ברור שכדי שמגדל של 33 קוביות לדוג' יעמוד איתן (יציב), יש לקיים מספר תנאים, שאחד מהם הוא התאמת שטח הפנים של משטח עליון (פאה עליונה) של קוביה אחת, למשטח תחתון של הקוביה שמעליה, כך שתיווצר חפיפה משמעותית או, שטח מגע/ בסיס תמיכה גדול ככל האפשר. דיברנו על כך שעמוד השדרה מורכב מעקומות. ברור לנו שכדי לייצב מגדל קוביות הבנוי במבנה מפותל (עם קוביות לא בדיוק סימטריות), יש להיעזר בגורמים חיצוניים תומכים כאלה ואחרים, כדוגמת קורות תמיכה חיצוניים, פסי הדבקה וכו' אחרת, המגדל יקרוס. ובכן, גם לעמוד השדרה המורכב מ- 33 חוליות יש מערכת שלמה של גורמי תמיכה כגון רצועות (ligaments), סחוסים (cartilages), דיסקים בין-חולייתיים (intervertebral discs), מעטפות חיבור (fasciae) וכמובן, שרירים תומכים!

 

במצב יציבה נכונה/ יציבה תקינה/ עמידה נכונה, קיים איזון בין קבוצות שרירים אנטגוניסטיות (נגדיות) בהיבטים של כוח וגמישות (כך לדוגמא, האיזון בין שרירי זוקפי הגב מצד אחד ושרירי הבטן מן הצד השני), כמו כן, הרצועות המייצבות (כעין חוטים המחברים בין העצמות, בדומה למיתרים המחברים בין מוט האוהל ליתדות בקרקע) מתוחות דיין והדיסקים שבין החוליות תומכים אף הם במבנה העקומות ומעניקים מצד אחד תנועתיות ומן הצד השני, יציבות!

 

יציבה נכונה ילדים (וגם מבוגרים): יציבה נכונה אצל ילדים/ מבוגרים, פירושה חלוקת עומסים אופטימלית על מבנים תומכים, עמוד שדרה המאורגן ע"פ העקומות הטבעיות שלו (כפי שמתואר בתמונה השנייה לעיל ↑), ארגון בו מבנה אחד נשען ביציבות על מבנה שני תוך יצירת מינימום שחיקה. יציבה נכונה דורשת כמות פחוּתה של אנרגיה* בעת שמשמרים אותה לאורך זמן, מאפשרת להתמיד בפעולות (כגון למידה/ כתיבה, אכילה, צפייה בטלויזיה ועוד...) מבלי לחוש כאב (גב) כלשהו ובנוסף, יציבה נכונה אצל ילדים (ואצל כולנו) מאפשרת לשמור על ריכוז בעת פעילות לאורך זמן (יציבה נכונה מאפשרת זרימת דם תקינה ומונעת העמסת יתר ועייפות שרירית..).

 

 

*על אף האמור, יציבה נכונה לתפיסתנו, הינה יציבה הנשענת על הפעלת שרירים, כדוגמת זוקפי הגב העמוקים, כפי שעמידה יציבה (quite standing) תלויה בהפעלה רציפה של שרירים טוניים, כדוגמת soleus. חיזוק מדויק של שרירי זוקפי הגב, לצד הגמשת שרירים קצרים (עפי"ר, אנטגוניסטיים) יאפשר להפעיל את שרירי היציבה באופן יעיל וחסכוני יחסית מבחינה אנרגטית!

 מאידך, יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה לאורך זמן, יוצרת עומס א-סימטרי (בלתי מאוזן) על המבנים וגורמי התמיכה השונים שהוזכרו, וכך לדוגמא, הרצועות האמורות להגביל טווח תנועה מסוים (כדוגמת טווח כפיפה לפנים של עמוד שדרה חזי) מאבדות בהדרגה חלק מהתכונות הביומכניות (תכונות 'ויסקואלסטיות') שלהן. כלומר, לאחר שהות ממושכת (שנים בודדות) במנח גב כפוף/ קיפוזיס מוגבר או לורדוזיס מותני מוגבר, סביר להניח שהרצועות כבר איבדו את חוזקן ושינו את המבנה ההיסטולוגי/ המיקרוסקופי שלהן (באופן בלתי הפיך).

 

 

 

מדוע ילדים וגם מבוגרים מעדיפים לשַמֶר יציבה לקויה/ 'להחזיק' לורדוזיס מותני או צווארי/ גב כפוף (כתפיים שמוטות קדימה, עמידה רפויה, קיפוזיס בגב...)?

 ובכן, התשובה ממש פשוטה... נוח למדי (וגם חסכוני מבחינה אנרגטית) לשַמֶר לורדוזיס מותנית מוגברת/ עמידה רפויה/ גב כפוף, כתפיים שמוטות קדימה ולהישען על רצועות ומעטפות מפרקיות כבר בגיל צעיר, משום שבמצב זה אין צורך להפעיל את השרירים ולפקח (קוגניטיבית) על היציבה, ולמעשה, הרצועות משמשות כגורם פסיבי המשמר אותנו במנח כפוף, תוך חיסכון באנרגיה (השרירים לא צריכים לפעול). אולם (!) בדגש חזק!!, הרצועות אינן מיועדות (ולא מסוגלות) לעמוד בעומסים גבוהים לאורך זמן ועוברות תהליך של היחלשות (סוג של 'התעייפות החומר'), עד שהן נמתחות (כמו גומייה שנשחקה) וכבר אינן מסוגלות עוד לתמוך במנח הקודם שלנו, ואז חלה כפיפה נוספת בעמוד השדרה, וזהו תהליך פרוגרסיבי/ מגמתי (מעין 'מעגל קסמים' שלילי), השוחק את הרצועות באופן קבוע והדרגתי... תהליך דומה של שחיקה עובר על המעטפות המפרקיות (קפסולות), הסחוסים והדיסקים שבין החוליות וכך, בהדרגה, צצים סימפטומים של כאב (כתוצאה מלחץ א-סימטרי על מבנים, מלחץ על קצות עצבים- לא הזכרנו זאת קודם: לאורך עמוד השדרה עובר 'חוט השדרה'- רשת עצבים היורדת מהמוח כלפי מטה בתעלת עמוד השדרה. הימצאות במנח גב כפוף, לוחצת באופן עקיף או ישיר על קצות העצבים, דבר המתפרש ככאב.. מידע נוסף אודות כאבי גב/ צוואר לעיל!). הזכרנו כבר כי במצב של יציבה נכונה, ישנו חיסכון יחסי באנרגיה, כתוצאה מפיזור עומסים נכון של מבנה אחד (חוליה) על זה שמתחתיו (חוליה תחתונה). ככל שנכנסים למצב של יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה, נדרשת אנרגיה (סיבולת שרירית) רבה יותר כדי לשמר מנח יציבתי נאות (!) ניתן לכן, להבין את הקושי של ילדים כיום להימצא במצב יציבה נכונה/ זקופה (זה בעצם 'קרב אבוד' מבחינתם...) משום שפעולת השרירים לאורך זמן בניסיון לשמר מנח יציבתי מאוזן (יציבה נכונה) בעיקר אצל ילדים/ נערים בעלי ליקויי יציבה/ גב לא ישר, עם רפיון שרירים, יוצרת עייפות (לאוּת) ואף כאבים בדיוק כמו ששרירי הרגליים לדוגמא, כואבים/ מתעייפים לאחר ריצה ארוכה ומאומצת.

 

 

טיפול בבעיות יציבה, גב עליון/ תחתון- בתמונה משמאל: קיפוזיס גבית מוגבר, קיפוזיס צווארי, קיפוזיס בולט (קיפולורדוזיס): יציבה לא נכונה/ ליקויי יציבה עם מוטיבים של גב כפוף בגיל ההתבגרות (מִשְרַעת רחבה), צוואר כפוף- בהמשך למנח גב עליון כפוף/ צוואר נוטה קדימה (הסעת סנטר קדימה) כולל תלונות על אי נוחות בצוואר, כתפיים שמוטות קדימה, ו- לורדוזיס מותנית מוגברת (היפרלורדוזיס מותני) אצל נער בן 15 בעת אבחון יציבה במוטוריקל.

 

 

 

 

ילדכם מעדיפים ישיבה מִמְרַחית על פני ישיבה מזרחית?

 

נשמח לשנות להם את התפריט :)

 

טיפול בבעיות יציבה: מכשול נוסף העומד בדרכם של ילדים/ מבוגרים בעלי ליקויי יציבה/ יציבה לקויה (כגון לורדוזיס מותני מוגבר/ לורדוזיס צווארי, קיפולורדוזיס, קיפוזיס מוגבר/ גב כפוף או בעלי עמידה רפויה...) הוא קואורדינציה יציבתית* לקויה (הבנה/ תכנון/ התארגנות יציבתית לקויה וכן חוסר שליטה על שרירי היציבה במצבי תנועה). הדבר בא לידי ביטוי בקשיים לארגן את הגוף ביעילות, כדי להגיע למנח יציבתי נכון וזקוף/ יציבה נכונה (גם כשהילד רוצה להשיג יציבה נכונה בישיבה/ בעמידה ובעיקר יציבה נכונה בהליכה**, הוא מתקשה לעשות זאת למרות ניסיונות התארגנות רבים...). מובן כעת כי מודעות יציבתית מתחילה ב.../ מחייבת קואורדינציה יציבתית טובה (וגם להיפך, קואורדינציה יציבתית נכונה מתחילה בהבנה של משמעות עמידה זקופה/ איך לעמוד זקוף/ איך לעמוד נכון/ איך ללמוד ללכת זקוף...).

*המושג קואורדינציה יציבתית, ברמה המעשית-טיפולית (להבדיל מהמשמעות האוטונומית של postural control) הינו מושג שטַבענו כחלק מפיתוח שיטת מוטוריקל, מושג המהווה פריצת דרך של ממש ב- טיפול בבעיות יציבה/ טיפול בבעיות אורטופדיות! (מידע נוסף בראשית הדף..).

**שימור יציבה נכונה בהליכה מהווה פעולה מאתגרת הרבה יותר מבחינה קואורדינטיבית, בשל כוחות משיכה (כוחות ביומכניים) שהשרירים הפונקציונליים מפעילים על השלד בעת הליכה! (ראו התייחסות נוספת ל- יציבה נכונה בהליכה גם לעיל).

 

  

 

ליקויי יציבה - להזכירכם, נוסף על טיפול בליקויי יציבה/ טיפול בבעיות יציבה אצל ילדים/ מבוגרים/ בגיל ההתבגרות, פותחו במוטוריקל כלי טיפול מתקדמים למגוון בעיות אורטופדיות כדוגמת גיד אכילס קצר אצל ילדים פרונציה בקרסול  יישור ברכיים, רגלי X רגלי איקס (genu valgus), רגליים פונות פנימה ילדים, כפות רגליים פונות החוצה (toe out position) ועוד...

 

ראו גם: השלכות רפיון שרירים אצל ילדים על היציבה ותפקוד פונקציונלי בביה"ס.

 

 

 *מוצאים את דף היפר לורדוזיס מותני טיפול/ יציבה לקויה/ יציבה רפויה/ שיפור היציבה/ טיפול ביציבה/ טיפול בבעיות יציבה/ איך אפשר ללכת זקוף רלוונטי או משמעותי? נודה על המלצתכם... לִחְצוּ על הסמל 1+ (לא זמין כרגע לגולשים בדפדפן Firefox):

 

 

 

לורדוזיס מותני מוגבר טיפול/ היפר לורדוזיס מותני טיפול/ היפר לורדוזיס צווארי, ראו גם את הנושאים הרלוונטיים הבאים (מסודרים באשכולות נושאים בסדר א-ב'):

 

אבחונים נוספים (מעבר ל-אבחון יציבה/ אבחון בעיות גב): אבחון מוטורי אבחון פסיכומוטורי אבחון בעיות מוטוריות אבחון מוטוריקה גסה אבחון מוטוריקה עדינה אבחון מוטורי מוטוריקל אבחון מסורבלות מוטורית בעיות במוטוריקה גסה בדיקת תחושה עמוקה 

 

אורטופדיה: טיפול בבעיות אורתופדיות לילדים טיפול בבעיות אורטופדיות טיפול בבעיות אורטופדיה בעיות אורטופדיות בילדים בעיות אורטופדיות בברך בעיות אורטופדיות בכף הרגל בעיות אורטופדיות אצל ילדים בעיות בכף הרגל ילדים בעיות בכף הרגל והקרסול בעיות אורטופדיות נפוצות בעיות אורטופדיות כף רגל  גיד אכילס קצר אצל ילדים גיד אכילס קצר גיד אכילס מקוצר קיצור גיד אכילס קיצור בגיד אכילס קיצור גיד אכילס בילדים גיד אכילס קצר טיפול הארכת גיד אכילס הארכת גיד אכילס אצל ילדים פרונציה של כף הרגל פרונציה כף רגל היפר פרונציה יתר פרונציה בכף הרגל קריסה של כף הרגל, קריסה של קשת כף הרגל, כף רגל קורסת פנימה, קריסת כף הרגל, קריסת כף רגל, קריסת כף רגל טיפול, קריסת כף הרגל, קריסת כף הרגל פנימה, קריסת כפות רגליים, קריסת קשת כף רגל קריסה פנימה של כף הרגל טיפול קריסת קרסול קריסת קרסול פנימה קריסת קרסול ילדים קריסה פנימית קריסת קרסוליים קריסת קרסול טיפול קריסה של כף הרגל פנימה קריסת כף רגל ילדים קריסת כפות רגליים ילדים צניחת קשת כף הרגל השטחה של כף הרגל קשת כף רגל שטוחה חיזוק קשת כף הרגל פרונציה טיפול פרונציה של כף הרגל טיפול פרונציה בקרסול פרונציה בקרסול טיפול פרונציה ברגל פרונציה בכף הרגל אצל ילדים פרונציה בכף הרגל אצל מבוגרים גמישות יתר בקרסול בדיקת פרונציה/ פרונציה בדיקה פרונציה בכף הרגל (pronated feet) אובר פרונציה קשת נמוכה בכף הרגל חיזוק קשת כף הרגלוארוס ברגל הלוקס ולגוס טיפול  יישור ברכיים, רגלי X רגלי איקס (genu valgus) רגלי איקס טיפול רגלי איקס בילדים מבנה רגליים איקס רגלי איקס טיפול, כף רגל נוטה פנימה בהליכה הליכה עם הרגל פנימה רגליים פונות פנימה ילדים, כפות רגליים פונות פנימה בילדים כפות רגליים פונות פנימה אצל ילדים, כף רגל פונה פנימה, כפות רגליים פונות פנימה הליכה עם רגליים פנימה כף רגל נוטה פנימה (pigeon toe intoeing toe in position), כפות רגליים פונות החוצה, כפות רגליים פונות החוצה טיפול, כפות רגליים פונות החוצה ילדים, כף רגל נוטה החוצה טיפול, כף רגל נוטה החוצה בהליכה הליכת צ'רלי צ'פלין רגליים עקומות כלפי חוץ (toe out position), תיקון רגליים עקומות, רגליים עקומות ילדים רגליים עקומות אצל ילדים כפות רגליים עקומות אצל ילדים רגליים עקומות טיפול רגליים עקומות אצל מבוגרים הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים הליכה על קצות האצבעות ילדים, הליכה על קצות האצבעות טיפול  אורתופדיה ילדים הליכה על קצות האצבעות אורטופדיה ילדים הליכה על קצות האצבעות טיפול בהליכה על קצות האצבעות אבחון פלטפוס פלטפוס טיפול בפלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ברגל, פלטפוס ברגל ילדים פלטפוס ברגל אצל ילדים, פלטפוס ברגל אחת, פלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ילדים, פלטפוס בילדים פלטפוס ילדים כף הרגל פלטפוס ברגל טיפול, תיקון פלטפוס ילדים פלטפוס ילדים טיפול פלטפוס ילדים כף הרגל, פתרון פלטפוס ילדים, פתרון לפלטפוס ילדים, פלטפוס טיפול, פלטפוס דרכי טיפול, פלטפוס בכף הרגל פלטפוס בכף הרגל טיפול, כאבים פלטפוס ברגל, כאבים בגלל פלטפוס, כאבים בכף הרגל פלטפוס, מדרסים פלטפוס, מדרסים לפלטפוס, כפות רגליים שטוחות, כף רגל שטוחה רגל שטוחה פלטפוס כף רגל שטוחה אצל ילדים, כף רגל שטוחה טיפול  כף רגל שטוחה בדרגה קשה אך גמישה, כף רגל שטוחה בדרגה קלה. בדרגת חומרה קלה מאוד, כף רגל שטוחה בילדים, כף רגל שטוחה ילדים, כף רגל שטוחה בדרגה קלה, כף רגל שטוחה בדרגה קלה. בדרגת חומרה קלה מאוד, (pes planus / flat foot), פשיטת יתר בברכיים, פשיטת יתר בברך, גמישות יתר בברכיים יישור יתר בברך, יישור יתר בברך אצל ילדים יישור יתר של הברך יישור יתר בברכיים, יישור יתר של הברכיים, יישור יתר ברך, נעילת ברכיים, נעילת ברכיים לילדים נעילת ברך / genu recurvatum  אורטופדיה בעיות כף רגל וקרסול אורטופדיה בעיות ברכיים רגלי o, רגלי o טיפול, תיקון רגלי o, מה זה רגלי o, אורטופדיה ילדים רגלי o, רגלי או, רגלי או אצל ילדים, טיפול ברגלי o, מדרסים בעד ונגד  forefoot varus  rearfoot varus קריסה חיצונית של כף הרגל כאבים בכף הרגל אצל ילדים כאבים בכף הרגל ובקרסול כאבים בכף הרגל בבוקר כאבים בכף הרגל ילדים כאבים בכף הרגל לאחר ריצה כאבים בכף הרגל טיפול כאבים בכף הרגל לאחר מנוחה כאבים בכף הרגל בדריכה

 

אימון כושר אישי: מאמן כושר אישי לילדים (אימון כושר אישי לילדים, אימון כושר גופני לילדים, פיתוח כושר גופני לילדים, מדריך כושר אישי לילדים, שיפור כושר גופני לילדים מאמן כושר אישי לילדים ברעננה  מאמן כושר אישי לילדים בהרצליה מרכיבי הכושר הגופני מאמן כושר אישי לנערות

 

גמישות: תרגילי גמישות לילדים שיפור גמישות לילדים

 

דימוי עצמי: חיזוק ביטחון עצמי בילדים, שיפור יכולות חברתיות, חיזוק ביטחון עצמי לילדים, חיזוק ביטחון עצמי אצל ילדים, שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים, שיפור ביטחון עצמי לילדים, פיתוח ביטחון עצמי, פיתוח דימוי עצמי אצל ילדים, טיפוח דימוי עצמי, חיזוק דימוי עצמי אצל ילדים, חיזוק דימוי עצמי בילדים, דימוי עצמי פעילות, דימוי עצמי בגיל ההתבגרות דימוי עצמי נמוך, העלאת דימוי עצמי אצל ילדים, שיפור דימוי עצמי אצל ילדים, שיפור דימוי עצמי נמוך שיפור דימוי גוף שיפור דימוי הגוף מקובלות חברתית, דימוי עצמי, ילד עדין, ילד לא חברותי, ילד לא מקובל בכיתה, ילד לא מקובל בחברה, ילד לא מקובל חברתית, ילד לא מקובל בגן,ילד חסר חברים, איך לעזור לילד מבחינה חברתית, איך לעזור לילד להיות מקובל, ילד חסר ביטחון עצמי, שיפור דימוי עצמי, דימוי עצמי נמוך אצל ילדים, דימוי עצמי נמוך בקרב ילדים ילד ללא חברים, ילד בלי חברים, ילד שאין לו חברים, איך לעזור לילדים לרכוש חברים, ילד דחוי בכיתה, ילד דחוי בגן, איך לעזור לילד לרכוש חברים בגן, כיצד לרכוש חברים בבית הספר, לילד אין חברים בבית הספר, איך עוזרים לילד לרכוש חברים, איך להיות מקובל בחטיבה, איך להפוך למקובל בחטיבה, איך להיות מקובלת ביסודי, טיפול בילדים דחויים, ילד ללא חברים, ילד שלא רוצה חברים, ילד שלא משחק עם חברים, ילד לא משחק עם חברים, ילד שאין לו חברים בגן, טיפול בילדים דחויים מעמד חברתי בכיתה, הצלחה חברתית, ילד לא ספורטיבי, ילד לא אוהב ספורט, ביטחון עצמי בגיל ההתבגרות, איך לחזק ביטחון עצמי אצל ילדים, איך להקנות לילד בטחון עצמי, הערכה עצמית אצל ילדים, ביטחון עצמי אצל בני נוער, דימוי עצמי נמוך טיפול, דימוי עצמי נמוך בגיל ההתבגרות, דימוי עצמי בקרב מתבגרים, ביטחון עצמי נמוך טיפול, חוסר ביטחון עצמי בגיל ההתבגרות, חוסר ביטחון עצמי אצל ילדים, בניית דימוי עצמי אצל ילדים, דימוי עצמי נמוך אצל ילדים טיפול, חיזוק הדימוי העצמי, בניית ביטחון עצמי אצל ילדים, איך מחזקים ביטחון עצמי אצל ילדים, איך לפתח ביטחון עצמי אצל ילדים, איך לבנות ביטחון עצמי אצל ילדים, חוגים לחיזוק הביטחון העצמי
 

היפוטוניה: היפוטוניה hypotonia היפוטוניה ילדים היפוטוניה בילדים אבחון היפוטוניה מה זה טונוס שרירים נמוך היפוטוניה תסמינים תסמיני היפוטוניה היפוטוניה סיבות השפעות היפוטוניה היפוטוניה אוטיזם טיפול בהיפוטוניה טיפול בהיפוטוניה לילדים היפוטוניה טיפול בילדים טיפול בטונוס שרירים נמוך היפוטוניה טיפול היפוטוניה אצל ילדים טונוס שרירים נמוך אצל ילדים  טונוס שרירים נמוך טיפול טונוס שרירים נמוך היפוטוניה וגמישות יתר גמישות יתר אצל ילדים גמישות יתר ילדים גמישות יתר במפרקים גמישות יתר של המפרקים  מתח שריר נמוך מתח שרירים נמוך  ישיבת w ילדים ישיבת w אצל ילדים  ילד נמרח  ׀ רפיון שרירים קושי בעמידה קושי בעמידה והליכה קושי בעמידה ממושכת יציבות שרירית מפרקית יציבות פרוקסימלית

 

היפרטוניה:  היפרטוניה – טונוס שרירים מוגבר היפרטוניה טונוס שרירים גבוה אצל ילדים טונוס שרירים גבוה טיפול בטונוס שרירים גבוה מתח שרירים גבוה מתח שריר גבוה טונוס שריר גבוה טונוס שרירים גבוה טיפול טיפול בהיפרטוניה  טונוס שרירים גבוה ילדים, טונוס שרירים מוגבר, טונוס שרירים מוגבר ילדים, טונוס שרירים גבוה בילדים

 

 

השמנת יתר: השמנת יתר אצל ילדים השמנת יתר ילדים טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים טיפול בהשמנת יתר השמנה בילדים bmi גבוה השמנה אצל ילדים השמנה אצל ילדים קטנים בעיות השמנה אצל ילדים בעיית השמנה אצל ילדים השמנה בטנית אצל ילדים השמנת יתר בקרב ילדים השמנת יתר בילדים השמנת ילדים פעילות גופנית לילדים עם עודף משקל עודף משקל בילדים עודף משקל אצל ילדים טיפול בילדים עם עודף משקל טיפול בעודף משקל טיפול בילד שמן

 

 

סגנון ריצה/ הליכה: שיפור סגנון ריצה ריצה נכונה איך לרוץ נכון לרוץ נכון שיפור יכולת ריצה שיפור מהירות ריצה לילדים שיפור מהירות ריצה בכדורגל ריצה נכונה טיפים ריצה נכונה למתחילים שיפור סגנון הליכה   תיקון תבניות הליכה, הליכה גרירת רגליים גרירת רגליים גרירת רגליים ילדים שינוי תבניות הליכה שינוי תבנית הליכה ריצה מסורבלת  שיפור טכניקת ריצה שיפור מהירות ריצה שיפור כושר ריצה שיפור זמן ריצה הליכה כפופה הליכה לא זקופה הליכה לא סימטרית הליכה לא נכונה

 

סרבול מוטורי: סרבול מוטורי התפתחותי: דף התמצאות וריכוז נושאים ('תוכן עניינים') סרבול מוטורי ילדים  סרבול מוטורי אצל ילדים ילדים עם סרבול מוטורי סרבול מוטורי אצל מבוגרים מסורבלות מוטורית סרבול מוטורי סרבול גופני סרבול תנועתי סרבול תנועה סרבול בתנועה dcd טיפול אבחון dcd מי מאבחן dcd  שיפור קואורדינציה לילדים שיפור קואורדינציה ילדים קואורדינציה ושיווי משקל קושי מוטורי לקות קואורדינציה קושי בקואורדינציה קשיים בקואורדינציה אינטגרציה בין חושית אינטגרציה סנסומוטורית אינטגרציה סנסורית אינטגרציה חושית מהי אינטגרציה סנסורית אינטגרציה חושית תנועתית קשיים בתכנון תנועה ילד תלותי ילדים תלותיים קואורדינציה פיתוח קואורדינציה שיפור קואורדינציה שיפור קואורדינציה מוטורית קואורדינציה ילדים קואורדינציה לילדים איך לפתח קואורדינציה שיפור קואורדינציה אצל ילדים אימון קואורדינציה לילדים אימון קואורדינציה אימוני קואורדינציה לילדים קואורדינציה מוטורית קואורדינציה תנועתית תפיסה חזותית מוטורית  קואורדינציה ויזו מוטורית קואורדינציה חזותית מוטורית ויזו מוטורי תפיסה ויזו מוטורית בעיה ויזו מוטורית קואורדינציה פירוש קואורדינציה הגדרה קואורדינציה מרחבית  קואורדינציה בספורט  קואורדינציה ספורט תרגילי קואורדינציה עם כדור חוסר קואורדינציה בעיות קואורדינציה אצל ילדים  תיאום יד רגל אבחון סרבול מוטורי  טיפול בסרבול מוטורי סרבול מוטורי טיפול  טיפול ב dcd דיספרקסיה מוטורית דיספרקסיה אצל ילדים  דיספרקסיה טיפול  דיספרקסיה מוטורית טיפול דיספרקסיה ילדים דיספרקסיה התפתחותית הפרעה התפתחותית בקואורדינציה טיפול דיספרקסיה אפרקסיה אצל ילדים אפרקסיה של הילדות אפרקסיה מוטורית אפרקסיה התפתחותית סרבול מוטורי dcd מהו סרבול מוטורי בעיית קואורדינציה תיאום דו צדדי דיוק מוטורי דיוק בתנועה פיזור תנועתי ליקויי קואורדינציה טיפול בסרבול מוטורי בגישה מדעית, בלעדית ומובילה במוטוריקל תסמונת הילד המסורבל  מי הוא הילד המסורבל הילד המסורבל סכמת גוף סכמת גוף תקינה קואורדינציה בנהיגה שיפור קואורדינציה בנהיגה קואורדינציה עדינה תיאום דו צידי תיאום דו צדדי שיפור סכמת גוף

 

קשב וריכוז: הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים הפרעות קשב וריכוז ילדים הפרעת קשב וריכוז ילדים הפרעות קשב וריכוז (ADD/ ADHD) זיכרון עבודה זיכרון עבודה מוטורי זיכרון עבודה תנועתי זיכרון עבודה אקטיבי  הסקת מסקנות שיפור יכולת הסקת מסקנות פונקציות ניהוליות פונקציות ניהוליות וקשב שיפור פונקציות ניהוליות טיפול בהפרעות קשב וריכוז הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות הפרעת קשב וריכוז הפרעות קשב וריכוז  הפרעות קשב וריכוז טיפול

 

שיווי משקל: שיווי משקל שיווי משקל ילדים  שיפור שיווי משקל  פיתוח שיווי משקל  שיווי משקל אצל ילדים קושי בשיווי משקל חוסר שיווי משקל אצל ילדים בעיות שיווי משקל אצל ילדים  איבוד שיווי משקל אצל ילדים קושי לשמור שיווי משקל עמידה על רגל אחת קושי עמידה על רגל אחת מערכת שיווי משקל אצל ילדים המערכת הוסטיבולרית גרייה וסטיבולרית עמידה על רגל אחת הליכה עקב בצד אגודל  שיווי משקל בגוף האדם אי שיווי משקל בגוף חוסר שיווי משקל בהליכה חוסר יציבות בהליכה בעיות שיווי משקל אצל מבוגרים חוסר שיווי משקל אצל מבוגרים בעיות שיווי משקל בגיל השלישי טיפול בבעית שיווי משקל חוסר שיווי משקל בעמידה טיפול בבעיית שיווי משקל בעיית שיווי משקל שיווי משקל מוטורי אי יציבות בעמידה

 

שרירים: חיזוק שרירים חיזוק שרירים לילדים חיזוק שרירים ילדים חיזוק שרירים אצל ילדים שרירים רפויים רפיון שרירים רפיון שרירים אצל ילדים חיזוק חגורת כתפיים אצל ילדים חיזוק חגורת הכתפיים ילדים חיזוק חגורת הכתפיים לילדים חגורת כתפיים חלשה חגורת כתפיים חלשה אצל ילדים שרירים חלשים חולשת שרירים טיפול חולשת שרירים ברגליים חולשת שרירים בידיים חולשת שרירים בכל הגוף חולשת שרירים בילדים חולשת שרירים אצל ילדים חולשת שרירים חמורה שיפור כוח אקסצנטרי, חיזוק שריר אקסצנטרי חיזוק שרירי הידיים לילדים, חיזוק שרירי הרגליים לילדים התעמלות מחזקת לילדים טיפול לחיזוק חגורת הכתפיים שיפור מתח שיפור מתח מקבילים

 

תחושה עמוקה: תחושה עמוקה (תחושה עמוקה/ מערכת פרופריוספציה/ המערכת הפרופריוצפטיבית/ proprioception) תחושה עמוקה טיפול קינסטזיה גרייה פרופריוצפטיבית

 

כללי: מוטוריקל- הרבה מעבר ל- פיזיותרפיה לילדים, ריפוי בעיסוק לילדים, ספורט טיפולי לילדים/ התעמלות טיפולית לילדים/ טיפול בתנועה לילדים

 

 

טיפול בילדים המגיעים מחו"ל

 

תשובות לשאלות נפוצות FAQ's

 

מוצאים עניין ב- לורדוזיס מותנית מוגברת/ היפר לורדוזיס מותני טיפול/ היפר לורדוזיס צווארי? רוצים ללמוד את שיטתנו ולהוביל בשטח? לחצו: מוטורי School: תרפיה בתנועה תרפיה בתנועה לימודים תרפיה בתנועה לילדים טיפול בתנועה לימודים הכשרת מטפלים בתנועה קורס הכשרת מטפלים בתנועה לימודי טיפול בתנועה לימודי טיפול בילדים לימודים טיפול בילדים קורס טיפול בילדים לימודים טיפול בתנועה שיטות טיפול בתנועה לימוד תרפיה בתנועה קורס טיפול בתנועה ספורט טיפולי לימודים ספורט טיפולי לילדים לימודים לימודי ספורט טיפולי לילדים

 

 

לורדוזיס טיפול בהיפר לורדוזיס/ היפר לורדוזיס מותני טיפול/ יישור לורדוזיס טיפול/ לורדוזיס פיזיולוגי מוגבר- לראש הדף

 

 

 

 

הערה: כל הקישורים המודגשים להלן, הינם דפים/ תחומי טיפול נוספים באתר!

התמצאות באתר ׀ לורדוזיס טיפול ׀ בעיות אורטופדיות בילדים ׀ פרונציה של כף הרגל ׀ פלטפוס אצל ילדים ׀ יישור יתר בברך ׀ כפות רגליים פונות פנימה ׀ הפרדת תנועה ׀ שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים ׀ לימוד רולר סרפר ׀ קשר עין יד תיאום עין רגל ׀ דיסגרפיה טיפול ׀ חציית קו אמצע ׀ התנהלות איטית אצל ילדים ילד איטי ׀ פונקציות ניהוליות ׀ חוג ספורט מוטורי לילדים חוג מוטוריקה גסה ׀ מאמן כושר אישי לילדים ׀ ילד נופל הרבה ׀ ויסות כוח ויסות תנועה ׀ היפרטוניה טונוס שרירים גבוה אצל ילדים ׀ לימוד רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר ׀ קואורדינציה בנהיגה ׀ אבחון סרבול מוטורי ׀ אבחון בעיות מוטוריות אבחון מוטוריקה גסה ׀ התארגנות במרחב ׀ טיפול בסרבול מוטורי  דיספרקסיה מוטורית ׀ שיטת מוטוריקל-מאמר בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים ׀ מאמר היפוטוניה ׀ מאמר DCD ׀ מילון מונחים ׀ ימי עיון התפתחות הילד ׀ יום הולדת ספורט לילדים יום הולדת ספורטיבי לילדים ׀ ביקורי-בית ׀ טיפול בתנועה לילדים ספורט טיפולי לילדים פיזיותרפיה לילדים ריפוי בעיסוק לילדים תרפיה בתנועה

 

All rights reserved to Eyal Tzioni © 2006-2019
כל הזכויות שמורות לאייל ציוני. העתקת או שימוש כלשהו במידע, פרסום או שימוש מסחרי בקבצים ללא רשות הבעלים אסורה על פי חוק.